Novinky

Festival Fokus Pokus štartuje už 31. augusta

Festival profesionálneho nezávislého divadla Fokus Pokus štartuje v Trnave už 31. augusta 2023. Aký program prinesie?

Festival profesionálneho nezávislého divadla Fokus Pokus štartuje v Trnave už 31. augusta 2023. Viete, aký program prinesie počas festivalových dní?

Festival profesionálneho nezávislého divadla Fokus Pokus prináša do Trnavy tie najzaujímavejšie inscenácie z divadelnej tvorby. Piaty ročník festivalu sa uskutoční v termíne od 31. augusta do 3. septembra 2023 v Trnave, a to hneď v niekoľkých priestoroch. Jeho dejiskom bude Divadlo Jána Palárika, Malý Berlín, kreatívne centrum Kubik a v krajská Knižnica Juraja Fándlyho.

Štvrtok v znamení oceneného predstavenia

V úvode programu sa vo štvrtok 31. augusta predstavia inscenácie Niekoľko skíc k vlastnej samovražde košického Divadla Na PeróneToni Wolff zisťuje, že prerobila milióny bratislavského zoskupenia Uhol_92. Prvá inscenácia je adaptáciou knihy Daniela Majlinga Ruzká klazika a zo začiatku zdanlivo pôsobí ako literárna talkshow. Čo sa však bude diať ďalej? Obecenstvo sa môže tešiť na spracovanie niekoľkých komediálnych poviedok, ktoré sú popretkávané minucióznymi a precíznymi hereckými výstupmi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dosky 2022
Toto sú víťazi prestížnej ceny Divadelné DOSKY

Druhé štvrtkové predstavenie pripravila a zrežírovala Alžbeta Vrzgula. Získala zaň ocenenie Dosky za najlepšiu réžiu. Inscenácia sa tematicky venuje influencerským guruom, ktorí zneužívajú nešťastie iných na svoje obohatenie, ale aj sebaláske a jej zúfalému nedostatku u obetí takýchto podvodov. Zároveň sa fokusuje na zabudnutú osobnosť Toni Wolff, ktorá urobila pre svet psychoanalýzy viac, než mnohí a mnohé tušia.

Na milovníkov opery myslí aj festival Fokus Pokus

Piatkový program pokračuje inscenáciou speváka Petra Mazalána s hudbou Gustava Mahlera Piesne o mŕtvych deťoch. Na svoje si však okrem milovníkov opery prídu azda všetci. Mazalán tu totiž skúma, či si človek dokáže ponechať svoju pôvodnú čistotu. A to aj vďaka účinkovaniu dvoch malých rovesníkov – osemročnej Zoje a autistického Felixa.

Peter Mazalán
Peter Mazalán. Zdroj: sdke.sk

Ďalej sa predstaví banskobystrické divadlo ODIVO so sugestívnou tanečnou inscenáciou Vnorená. Projekt je zároveň live-actom, čiže sprievodná hudba je naživo tvorená na javisku skupinou Myši na poli (v tomto prípade Dávid Javorský a Lukáš Kubičina). Predstavenie taktiež obsahuje približne 300 litrov vody. Tvorkyne si tu kladú otázku: „Ako dlho vydrží telo bez dychu, hlava bez oddychu?”

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

Nové bratislavské zoskupenie H.R.H. predstaví citlivú exteriérovú performance Beznádej umiera posledná v priestore záhrady Knižnice Juraja Fándlyho. Reflektuje v nej, aký dosah na deti má, ak musia predčasne dospieť. Deň zakončí koncert Modré Hory na divadelnom dvore Divadla Jána Palárika.

Sobota aj s inscenáciou Nikdy navždy, kúskom pre deti i koncertom

V sobotu sa mladší diváci a ich rodičia môžu tešiť na bábkové predstavenie Divadla Spod Perinky s názvom Doktor Džejdžej na motívy rozprávky Doktor Jajbolíto. Večer zasa Divadlo Petra Mankoveckého predstaví inscenáciu Nikdy navždy v réžii oceňovaného Mariána Amslera, ktorý v trnavskom divadle režíroval Búrlivé výšiny

Búrlivé výšiny. Zdroj: DJP
Búrlivé výšiny. Zdroj: DJP

V predstavení Nikdy navždy pracoval s textom svetovo etablovaného nemeckého dramatika Falka Richtera. Predstavenie sa tematicky venuje súčasnému mestskému človeku, hľadaniu zmyslu vlastnej existencie a pátraniu po koreňoch identity. Je doplnené o živú hudbu mladej talentovej Kristíny Smatanovej alias Kriss Krimm.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Kristína Smetanová / Kriss Krimm
Kristína Smetanová s novým singlom opäť ako Kriss Krimm

V sobotu si môžete vychutnať večerný koncert Martina Geišberga v záhrade Knižnice Juraja Fándlyho. Deň uzatvorí súčasné predstavenie plné smiechu Fándly alebo História neúspechu  z dielne Divadla Houže. Divadlo obklopuje chýr tvorivého prístupu odkazujúceho na tradíciu jarmočného divadla. Okrem iného pracuje aj s princípmi a prvkami bábkového divadla. Tvorcovia sa tu sústredia na (nielen) osobnosť lokálnej trnavskej legendy – Juraja Fándlyho.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rita Kindlerová
S ukrajinistkou Ritou Kindlerovou nielen o preklade bestselleru Stopy na ceste

Posledným bodom a tiež výraznou bodkou programu bude v nedeľu 3. septembra 2023 živý tanečný film – inscenácia Extant. Tú vytvorili Stanislav Dobák a Jamie Lee. Dobák dlhodobo žije a pôsobí v Belgicku, kde aj tvorí. Preto je Extant jedinečnou príležitosťou pre fanúšikov súčasného tanca. Pódium plné káblov, kamier a zariadení sa mení na filmové štúdio, ktoré odhaľuje zákulisie filmovej produkcie a zároveň sa stáva samostatným predstavením. Inscenácia navyše fyzicky stvárňuje vzťah človeka a planéty.

Fokus Pokus aj so sprievodným programom

V rámci sprievodného programu vás čaká diskusia Kapitalks (v spolupráci s mesačníkom Kapitál) na tému Queer divadelníctvo. Súčasťou bude aj séria besied s domácimi autorkami a autormi, ktorých próza bola adaptovaná na divadelné javiská. Prvým potvrdeným autorom je Daniel Majling, ktorému len nedávno vyšla ďalšia komiksová kniha.

Vstupenky a permanentky nájdete na webe www.djp.sk.

TS, Divadlo Jána Palárika v Trnave, www.djp.sk

Zdroj: DJP

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »