Novinky

Spišské divadlo uvádza novinku pre deti – Rozprávky z krivého zrkadla

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

Spišské divadlo prichádza s ďalšou novinkou aktuálnej sezóny. Poteší malých i veľkých. Uvedie novú výpravnú rozprávku - Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom. Predstaví tri príbehy H.Ch. Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo. Na premiéru - už túto nedeľu - 16. apríla, zavíta aj najslávnejší dánsky rozprávkar. Stretnete ho ako živú sochu v podaní Albína Medúza.

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša detským divákom novú rozprávku každý rok, v minulosti totiž pôsobilo ako súbor pre deti a mládež. I v uplynulom roku odohralo, ako sme vás informovali, 180 divadelných predstavení, ktoré videlo 32-tisíc divákov, z toho takmer polovica navštívila predstavenia pre deti a mládež. V svojej tradícii pokračuje aj teraz. Po roku uvádza novú inscenáciu Rozprávky z krivého zrkadla.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Úlohy namysleného cisára sa zhostil Jozef Novysedlák.

V aktuálnej 32. divadelnej sezóne Spišského divadla sú už šiestou premiérou. Tvorcovia spracovali asi najznámejšie príbehy Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šatyŠkaredé káčatko a Kresadlo. Na nedeľu 16. apríla pripadá nielen predpoludňajšia predpremiéra so začiatkom o 10.30 hod., ale o 16.00 hod. aj popoludňajšia premiéra. Návštevníkov osobne príde pozdraviť slávny dánsky rozprávkar.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Škaredé káčatko, ktoré sa premení na elegantnú labuť, stvárnila Kristína Kotarbová.

Vysvetľuje to riaditeľ divadla Radovan Michalov: Hans Christian Andersen zomrel v roku 1875, ale diváci sa budú môcť odfotiť so živou sochou, ktorá ho imituje. Ponúkneme im aj ďalšie informácie, aby sa zoznámili s tvorbou a životom najslávnejšieho dánskeho spisovateľa. Málokto vie, že pôvodne sa pokúšal presadiť v divadle, ale neúspešne. Napokon ho preslávili rozprávky. Počas svojho života napísal Andersen 168 rozprávok, ktoré boli preložené do viac ako 125 jazykov sveta.

Andersenov zázračný rozprávkový svet predstavia Rozprávky z krivého zrkadla

O moderné spracovanie tradičných rozprávok s veselými pesničkami a tancom v Spišskom divadle  sa postarali tvorcovia obľúbenej Perníkovej chalúpky, dramaturg a dramatizátor Michal Babiak a režisér Viktor Kollár, ktorý je zároveň spoluautorom textov piesní. Tieto pútavé, vtipné a často dojemné príbehy nesú v sebe silný mravný odkaz – odsudzujú nafúkanosť, hlúposť, pokrytectvo, povýšenosť a nečestné správanie. Poukazujú na to, že inakosť netreba odsudzovať a prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom, približuje výber lektorka dramaturgie SD Sofia Skokanová.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Návštevníci sa prostredníctvom nafúkaného cisára, škaredého káčatka a odvážneho vojaka prenesú do zázračného rozprávkového sveta, ktorý očarí divákov každého veku.

Odporúčame / Inzercia
Allegretto Žilina 2023

Autorom scény je Jaroslav Valek a o vizuálne pútavé kostýmy sa postarala Eva Farkašová. Súčasťou rozprávky sú veselé pesničky, ktoré napísali Viktor KollárDaniel Lengyel a choreografiu k nim navrhla Natalia Bajin Litvinova.Rozprávkach z krivého zrkadla uvidia návštevníci svojich obľúbených hercov. Medzi nimi nechýba Katarína Turčanová, Veronika Kleščová, Jozef Novysedlák, Filip Brišák, Kristína Kotarbová, Mária Brozmanová a Mária Čičvarová.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Vizuálne pútavé kostýmy pripravila Eva Farkašová.

Rovnaká rozprávka, rovnaká herečka – rozdiel 22 rokov

Spišské divadlo nesiahlo po Andersenových rozprávkach prvý raz. Známa Palculienka mala v SD premiéru v roku 2017, Snehová kráľovná v roku 2011 a v roku 2001 inscenácia Rozprávky z klobúka uja Andersena, v ktorej režisér František Držík podobne spracoval tri príbehy slávneho rozprávkara. Hrala v nich aj herečka Katarína Turčanová, ktorá je dodnes členkou umeleckého súboru divadla.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Herečka Katarína Turčanová (vľavo) hrala v Andersenových rozprávkach už pred 22 rokmi – v roku 2001

Po neuveriteľných 22 rokoch v Andersenových rozprávkach hrá opäť a na inscenáciu spomína takto: Medzi tromi príbehmi boli takisto aj Cisárove nové šaty. Bolo to komornejšie predstavenie a jednoduchšie vo výprave, ale nie v kreativite. Hrali sme len traja, okrem mňa Anička Strnadová a Peter Cibula. Téma je tá istá – rozprávka s pesničkami, ale koncepcia, spracovanie, výrazové prostriedky sú iné. Nové predstavenie bude výpravnejšie. Dúfame, že sa divákom bude páčiť aj teraz.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Nová rozprávka v Spišskom divadle je plná veselých pesničiek a tanca.

Rozprávky z krivého zrkadla partnersky podporila galéria trick-artu s najkrajším zrkadlovým bludiskom v strednej Európe, Tricklandia – Starý Smokovec.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto/Zdroj: SD

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Správu sme redakčne upravili.

*** Posledná aktualizácia: 2023-04-15 (adm/gf) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »