Novinky

Spišské divadlo uvádza novinku pre deti – Rozprávky z krivého zrkadla

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

Spišské divadlo prichádza s ďalšou novinkou aktuálnej sezóny. Poteší malých i veľkých. Uvedie novú výpravnú rozprávku - Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom. Predstaví tri príbehy H.Ch. Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo. Na premiéru - už túto nedeľu - 16. apríla, zavíta aj najslávnejší dánsky rozprávkar. Stretnete ho ako živú sochu v podaní Albína Medúza.

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša detským divákom novú rozprávku každý rok, v minulosti totiž pôsobilo ako súbor pre deti a mládež. I v uplynulom roku odohralo, ako sme vás informovali, 180 divadelných predstavení, ktoré videlo 32-tisíc divákov, z toho takmer polovica navštívila predstavenia pre deti a mládež. V svojej tradícii pokračuje aj teraz. Po roku uvádza novú inscenáciu Rozprávky z krivého zrkadla.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Úlohy namysleného cisára sa zhostil Jozef Novysedlák.

V aktuálnej 32. divadelnej sezóne Spišského divadla sú už šiestou premiérou. Tvorcovia spracovali asi najznámejšie príbehy Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šatyŠkaredé káčatko a Kresadlo. Na nedeľu 16. apríla pripadá nielen predpoludňajšia predpremiéra so začiatkom o 10.30 hod., ale o 16.00 hod. aj popoludňajšia premiéra. Návštevníkov osobne príde pozdraviť slávny dánsky rozprávkar.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Škaredé káčatko, ktoré sa premení na elegantnú labuť, stvárnila Kristína Kotarbová.

Vysvetľuje to riaditeľ divadla Radovan Michalov: Hans Christian Andersen zomrel v roku 1875, ale diváci sa budú môcť odfotiť so živou sochou, ktorá ho imituje. Ponúkneme im aj ďalšie informácie, aby sa zoznámili s tvorbou a životom najslávnejšieho dánskeho spisovateľa. Málokto vie, že pôvodne sa pokúšal presadiť v divadle, ale neúspešne. Napokon ho preslávili rozprávky. Počas svojho života napísal Andersen 168 rozprávok, ktoré boli preložené do viac ako 125 jazykov sveta.

Andersenov zázračný rozprávkový svet predstavia Rozprávky z krivého zrkadla

O moderné spracovanie tradičných rozprávok s veselými pesničkami a tancom v Spišskom divadle  sa postarali tvorcovia obľúbenej Perníkovej chalúpky, dramaturg a dramatizátor Michal Babiak a režisér Viktor Kollár, ktorý je zároveň spoluautorom textov piesní. Tieto pútavé, vtipné a často dojemné príbehy nesú v sebe silný mravný odkaz – odsudzujú nafúkanosť, hlúposť, pokrytectvo, povýšenosť a nečestné správanie. Poukazujú na to, že inakosť netreba odsudzovať a prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom, približuje výber lektorka dramaturgie SD Sofia Skokanová.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Návštevníci sa prostredníctvom nafúkaného cisára, škaredého káčatka a odvážneho vojaka prenesú do zázračného rozprávkového sveta, ktorý očarí divákov každého veku.

Odporúčame / Inzercia
Allegretto Žilina 2023

Autorom scény je Jaroslav Valek a o vizuálne pútavé kostýmy sa postarala Eva Farkašová. Súčasťou rozprávky sú veselé pesničky, ktoré napísali Viktor KollárDaniel Lengyel a choreografiu k nim navrhla Natalia Bajin Litvinova.Rozprávkach z krivého zrkadla uvidia návštevníci svojich obľúbených hercov. Medzi nimi nechýba Katarína Turčanová, Veronika Kleščová, Jozef Novysedlák, Filip Brišák, Kristína Kotarbová, Mária Brozmanová a Mária Čičvarová.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Vizuálne pútavé kostýmy pripravila Eva Farkašová.

Rovnaká rozprávka, rovnaká herečka – rozdiel 22 rokov

Spišské divadlo nesiahlo po Andersenových rozprávkach prvý raz. Známa Palculienka mala v SD premiéru v roku 2017, Snehová kráľovná v roku 2011 a v roku 2001 inscenácia Rozprávky z klobúka uja Andersena, v ktorej režisér František Držík podobne spracoval tri príbehy slávneho rozprávkara. Hrala v nich aj herečka Katarína Turčanová, ktorá je dodnes členkou umeleckého súboru divadla.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Herečka Katarína Turčanová (vľavo) hrala v Andersenových rozprávkach už pred 22 rokmi – v roku 2001

Po neuveriteľných 22 rokoch v Andersenových rozprávkach hrá opäť a na inscenáciu spomína takto: Medzi tromi príbehmi boli takisto aj Cisárove nové šaty. Bolo to komornejšie predstavenie a jednoduchšie vo výprave, ale nie v kreativite. Hrali sme len traja, okrem mňa Anička Strnadová a Peter Cibula. Téma je tá istá – rozprávka s pesničkami, ale koncepcia, spracovanie, výrazové prostriedky sú iné. Nové predstavenie bude výpravnejšie. Dúfame, že sa divákom bude páčiť aj teraz.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo
Nová rozprávka v Spišskom divadle je plná veselých pesničiek a tanca.

Rozprávky z krivého zrkadla partnersky podporila galéria trick-artu s najkrajším zrkadlovým bludiskom v strednej Európe, Tricklandia – Starý Smokovec.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto/Zdroj: SD

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Správu sme redakčne upravili.

*** Posledná aktualizácia: 2023-04-15 (adm/gf) ***

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »