Novinky

Spišské divadlo: Najväčší záujem je o komédie

Spišské divadlo

Tak ako všetky kultúrne organizácie, aj Spišské divadlo (SD) v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja veľmi silno zasiahla dvojročná pandémia COVID-19. Návštevníci sa vracajú do divadla s veľkou opatrnosťou. Aké sú výsledky a ktoré tituly navštevovali jeho diváci najväčšmi?

Spišské divadlo bilancovalo uplynulý rok. Aké sú jeho konkrétne vyhodnotenia? Hoci sa verejnosť do divadla vracia obozretne, sú jeho aktuálne výsledky voči predošlým čisto pandemickým rokom omnoho zaujímavejšie a nádejnejšie. “Počet divákov v roku 2022 stúpol na viac ako 32-tisíc, ešte stále však nedosiahol predpandemické obdobie. Najväčší záujem je o komédie,” hovorí Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla.

Spišské divadlo

V roku 2019 zaznamenalo SD viac ako 40-tisíc návštevníkov. Pandémia návštevnosť výrazne zdecimovala – v roku 2020 prišlo okolo 9 000 a v roku 2021 len asi 4 000 divákov. Rok 2022 priniesol zlepšenie – 32-tisíc návštevníkov, pričom priemerný počet na jednom predstavení predstavoval 188 divákov. Školy však boli v prvom polroku opatrné, a tak divadlo muselo hľadať ďalšie skupiny divákov na organizované predstavenia. Riaditeľ Radovan Michalov je spokojný, že sa divadlu podarilo získať priazeň dôchodcov. Naše inscenácie videli seniori zo Žiliny, z Trnavy, Trenčína, Oravy, Kysúc, Martina, Revúcej, Liptova, Košíc, Prešova, aj z celého Spiša, vymenúva riaditeľ Spišského divadla.

Najhranejšia bola Perníková chalúpka, záujmu divákov sa tešili aj komédie

Spišské divadlo uviedlo v minulom roku šesť premiér. V repertoári malo 34 inscenácií, z toho päť bolo rozprávok pre deti. Tie majú veľký divácky úspech. Predstavenia pre deti a mládež navštívilo minulý rok takmer 15 700 divákov, len o tisíc menej ako predstavenia pre dospelých návštevníkov. V roku 2022 celkom organizačne zabezpečilo 193 divadelných predstavení, z ktorých deväť predstavení hosťujúcich divadiel. Umelecký súbor  SD odohral 180 divadelných predstavení  fyzicky. Z tohto počtu 80 predstavení bolo pre deti a mládež. Ďalšie štyri predstavenia uviedli v online priestore.

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

Najhranejším predstavením bola rozprávka Perníková chalúpka, ktorá sa hrala 38-krát. Celkom 18-krát si diváci mohli pozrieť komédiu Zdrhni pred svojou ženou. Práve po tomto predstavení je najväčší dopyt – od premiéry v decembri 2020 záujem divákov neklesá.

Zdrhni pred svojou ženou / Spišské divadlo
Zdrhni pred svojou ženou

Len v novembri SD zaradilo do repertoáru komédiu Všetko o ženách, ktorá takisto vypredáva sálu. Diváci majú záujem hlavne o komédie, potrebovali by sme osloviť divákov na ďalšie vynikajúce inscenácie z nášho repertoáru, komentuje Radovan Michalov.

Spišské divadlo splnilo plán tržieb na 167 %

S vyšším počtom divákov rastú aj tržby divadla. Po tom, čo sa tržby v roku 2021 prepadli na 18-tisíc eur, bol príjem z tržieb SD na rok 2022 naplánovaný na 108-tisíc eur. Príjmy zo vstupného napokon presiahli 180-tisíc eur, takže ročný plán tržieb sa podarilo splniť na 167 %. Riaditeľ divadla priznáva, že pod nárast sa podpísalo aj zvýšenie vstupného od začiatku divadelnej sezóny v septembri. Upozorňuje, že na dosiahnutie pozitívnych výsledkov je potrebné vynaložiť stále viac úsilia, propagovať divadlo a investovať do reklamy. Potrebujeme zvýšiť finančné prostriedky na platenú reklamu a získavať divákov novými spôsobmi. Týmto smerom orientujeme nové aktivity divadla – povedal by som, že sme v prestavbe a to vo všetkých oblastiach,“ konštatuje riaditeľ.

Spišské divadlo

Rekordný Divadelný Spiš 2022

Najvyššiu návštevnosť zaznamenalo divadlo v októbri, kedy predstavenia navštívilo takmer 5 800 divákov. Pod tieto vysoké čísla sa podpísal aj festival Divadelný Spiš. Riaditeľ SD Radovan Michalov hodnotí XII. ročník festivalu Divadelný Spiš 2022, ktorý sa konal po dvojročnej pandemickej prestávke, pozitívne. Osem predstavení v podaní siedmich súborov navštívilo takmer 1 800 divákov. Vďaka vyššiemu vstupnému tržby zo vstupného narástli o 150 %. Z hľadiska návštevnosti bol doteraz najúspešnejší piaty ročník festivalu v roku 2014, kedy divadlo navštívilo 2 013 platiacich divákov. Aké sú divadelné plány na rok 2023? Dozviete sa ich TU.

Foto: Pavol Furik, Spišské divadlo

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »