Novinky

Návrat muzikálu Voda (a krv) nad vodou

VODA (a krv) NAD VODOU

Divadlo Nová scéna hlási veľký návrat. Po dlhých 16ich mesiacoch sa vracia na javisko Divadla Nová scéna VODA (a krv) NAD VODOU s hitmi skupiny Elán v koprodukcii, réžii a choreografii Jána Ďurovčíka. Divadlo Nová scéna ho uvedie v dňoch 21., 22. a 23. januára 2022.

Muzikál VODA (a krv ) NAD VODOU  mal svetovú premiéru v pražskom divadle Kalich v septembri 2019. Na doskách Novej scény mu dala stopku pandémia. Doteraz sa odohralo iba tri generálky v Divadle Nová scéna a dve predstavenia v Žiline. Diváci sa môžu tešiť nielen na skvelé hity legendárnej skupiny Elán, ale aj na dynamický a dramatický príbeh inšpirovaný  dielom Alexandra Dumasa Gróf Monte Christo. Samozrejmosťou sú  strhujúce spevácke, herecké i tanečné výkony slovenských muzikálových hviezd.

Voda (a krv) nad vodou
P.Vyskočil a M.Trokanová / Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / Divadlo Nová Scéna

Návrat je krásny a bolestivý pocit zároveň

Ako vníma návrat tohto muzikálu jeho koproducent –  libretista, režisér a choreograf Ján Ďurovčík? „Je to súčasne krásny aj bolestivý pocit, som šťastný, ako sa k tomu celý herecký aj technický tím postavil, akí sú aj po takom dlhom čase pripravení. Bolestivý preto, lebo jeho návrat do divadla trval tak veľmi dlho. Dúfam, že sa muzikál s úspechom bude hrať čo najdlhšie. Doteraz to pandémia neumožňovala, je to veľké plátno a hrať ho pre 100 či 200 divákov, to jednoducho nešlo.“

Voda (a krv) nad vodou
Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / Divadlo Nová Scéna

Voda (a krv) nad vodou nie je pokračovaním muzikálu Ôsmy svetadiel

S muzikálom, ktorého základom sú najznámejšie hity skupiny Elán sa Ján Ďurovčík nestretol po prvý raz. Na jeho tvorbe pracoval rovnaký tvorivý tím, ako pri muzikáli Ôsmy svetadiel, ktorý dosiahol obrovský úspech a mal neuveriteľných 700 repríz v Česku a na Slovensku. Ján Ďurovčík zdôrazňuje, že tam sa akékoľvek porovnávanie končí :„Muzikál Voda (a krv) nad vodou nie je v žiadnom prípade pokračovaním Ôsmeho svetadielu, do ničoho takého sme sa zámerne púšťať nechceli. Je to úplne nový príbeh, nové postavy, avšak spojenia medzi oboma inscenáciami sú jasné: zdroj, čiže hudba Elánu, a parafráza na veľké klasické literárne dielo posunuté do súčasnej doby, tentokrát je to Gróf Monte Christo Alexandra Dumasa. Jedná sa o príbeh plný emócií, lásky a všetkého, čo patrí k veľkému muzikálu, vybral som z toho ohromného množstva elánovských hitov ďalšie skladby, ktoré som nosil v hlave a ktoré mi dávali dohromady príbeh,“ vysvetľuje Ďurovčík.

VODA (a krv) NAD VODOU
P. Vyskočil, J. Ružička a J. Slezák / Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / Divadlo Nová Scéna

Nové aranžmány spravil Vašo Patejdl

V muzikáli odznejú napr. skladby ako Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch, Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex. O úpravu a nové aranžmány piesní do muzikálu sa postaral Vašo Patejdl. Názov muzikálu odkazuje na jednu z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán, Voda čo ma drží nad vodou, od ktorej nahrania uplynulo 23 rokov.

Voda (a krv) nad vodou
D. Koči, J.Ružička a L.Pišta / Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / DNS

Uvidíme známych sólistov i mladých umelcov

V muzikáli sa predstaví veľa známych sólistov Divadla Nová scéna – Patrik Vyskočil, Dárius Koči, Miroslava Drínová, Lukáš Pišta, Vladislav Plevčík, Marcel Ochránek, Monika Drgáňová ale aj hosťujúci umelci ako Ján Slezák, Martin Hudec, Marta Kurčík Potančoková či známy moderátor Viktor Vincze. Veľkú  hereckú príležitosť dostali aj mladí umelci ako napr. Michal Candrák, Michaela Trokanová či Simona Grosschmidtová.

Umelci o svojich postavách

„Inscenácia je plná vnútorných monológov, zložitých dramatických dialógov a  extrémne náročných speváckych partov, hovorí o hlavnej postave muzikálu Lukášovi jeho predstaviteľ Patrik Vyskočil.

Patrik Vyskočil, Divadlo Nová scéna
Dárius Koči

Jeho alternant Dárius Koči dodáva: „Je veľmi ťažké spievať hity od Elánu a hlasivky to pocítia. Samozrejme, ide to, len si musím ustrážiť a rozdeliť sily tak, aby som celý muzikál odohral a odspieval na výbornú, keďže je tam aj množstvo činohry. Verím, že sa divákom bude páčiť.“

Herecky zaujímavú a neľahkú zápornú postavu Adama stvárňuje v muzikáli Ján Slezák:
„Je to pre herca krásna postava, aj keď sa Adam javí spočiatku ako pozitívny hrdina, diváci budú neskôr prekvapení, čoho všetkého je schopný. Musel som si nájsť v mojom osobnom živote dôvody, pre ktoré by som vedel byť takýto a tie preniesť do postavy na javisko. Spievanie je nesmierne ťažké, ale som šťastný, že Jano Ďurovčík použil v muzikáli krásne skladby od Elánu, ktoré mám naozaj rád. Zaspievam si napr. piesne Ja viem, Amnestiu na neveru, Dva a dva sú štyri či Voda, čo ma drží nad vodou a verím, že si ich diváci budú spievať spolu s nami. Teším sa na to.“

Divadlo Nová scéna uvedie muzikál Voda (a krv) nad vodou v piatok 21. a v sobotu 22. januára o 19.00 hod. a v nedeľu 23. januára o 18.00 hod. Vstupenky si kúpite aj online.

Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR manažérka DNS

One thought on “Návrat muzikálu Voda (a krv) nad vodou”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »