Novinky

Shakespearov Titus Andronicus od piatka v Košiciach

Titus Andronicus

Štátne divadlo Košice je len druhým divadlom na Slovensku, ktoré do svojho dramaturgického plánu zahrnulo hru Williama Shakespeara Titus Andronicus. Činohra ŠDKE ju uvedie 3. marca na Malej scéne ŠDKE ako svoju prvú premiéru roka 2023 v réžii Antona Korenčiho. Okrem domácich hercov sa v nej po prvý raz ako hosť v košickej činohre predstaví aj populárny slovenský herec Peter Kočiš. Priestor dostanú ale aj študenti košického Konzervatória, banskobystrickej Akadémie umení či bratislavskej VŠMU.

Titus Andronicus stojí na začiatku veľkej Shakespearovej tvorby. Nesie si svoje prvenstvo ako prvá autorova tragédia. Pojednáva o upadajúcej rímskej ríši, jej ohrození barbarmi, o vojne a strete civilizácií, o pôvode zla, násilia a krutosti v človeku. V ideovom pláne prináša strhujúci obraz o zrade a pomste, o krvilačnosti moci a osudovom páde protagonistov. Vinie sa ňou motív pomsty, ktorý sa odohráva na pozadí spoločenských zvratov a zrkadlí pritom i tragédiu štátu. Na svojej aktuálnosti, ako sa zdá, nič netratí. Táto hra obľúbeného dramatika napriek tomu nemá na Slovensku stabilné miesto v divadelných repertoároch. Štátne divadlo Košice tak prináša v poradí druhé spracovanie tejto hry v histórii slovenského divadelníctva. Inscenácia režiséra Antona Korenčiho oplýva s modernými prostriedkami. Snahou tvorcov je „moderným jazykom zobraziť šialenstvo mechanizmu moci a morálnych zlyhaní jednotlivca,“ približujú hru tvorcovia košickej inscenácie. Jej dramaturgický prínos je neodškriepiteľný. Zároveň vytára bázu spoznávania nereprezentatívnych diel anglického dramatika, ktorý aj pri tejto hre nadviazal na veľké diela antickej drámy. Ako sme avizovali, v Malej scéne ŠDKE dostáva šat nežne tragickej poézie o strete civilizácií, o vojne a násilí.

Košický Titus Andronicus s novým nábojom, hviezdnym obsadením i mladými nádejami

Hoci sa o tejto Shakespearovej hre hovorí ako o jeho najkrvavejšej tragédii, v Košiciach má podtitul „Nežne tragická poézia o strete civilizácií, vojne a násilí“. Prečo získala nový náboj? „Zaujala nás téma, analýza podstaty násilia a krutosti v človeku, preto nie je naším cieľom diváka násilím šokovať, ale skôr umožniť mu od neho odstup, pozrieť sa odkiaľ vyviera, čím je motivované a zároveň, pokúsiť sa trocha osvetliť súčasnú chaotickú a často neprehľadnú dobu, preto sme zvolili formu, ktorá nemá diváka odradiť, skôr priniesť katarzný, estetický a poznávací zážitok; no a v neposlednom rade takisto zabaviť – Shakespeare je aj v tragédiách plný humoru…,“ približuje riaditeľ Činohry ŠDKE, režisér a autor úpravy textu Anton Korenči.

Scénu pre inscenáciu navrhol Ondrej Zachar a kostýmy Silvia Korenči Zubajová. Hudbou prispel Jozef Vlk a maskami Juraj Steiner. Na pohybovej stránke novej činohernej produkcie spolupracuje Andrej Petrovič. Okrem Petra Kočiša sa v postave Árona predstaví v alternácii aj František Balog. V ďalších rolách diváci uvidia Andreja Palka ako Saturninusa. Juraj Zetyák s hosťujúcim Michalom Novodomským alternujú v postave Bassianusa. Matej Marušin stvárňuje titulnú postavu Tita Andronica Jakub Kuka Marca Andronica. Lucia hrá hosťujúci Oliver Asztalos, Quinta a Martia hosťujúci Šimon Širilla a Juraj Štefanišin. Mladým Titom je Daniel Wolczko. Demetriom Tomáš Diro, Chironom Martin Stolár. Hosťujúcim študentkám Jane Balkovej a Laure Jankurovej zveril režisér postavu Lavinie. Pestúnku si zahrá Beáta Drotárová a v postave Posla/Šaša sa predstaví Peter Cibula.

Premiéra sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, uskutoční v piatok a v sobotu (3. a 4.3.2023).

Predstavenie vzniklo s podporou Nadácie Tatra banky.

Realizačný tím
Réžia a úprava:Anton Korenči
Dramaturgia:Peter Himič
Scéna:Ondrej Zachar
Kostýmy:Silvia Korenči Zubajová
Hudba:Jozef Vlk
Pohybová spolupráca:Andrej Petrovič
Masky:Juraj Steiner
Asistent réžie:Martin Stolár
Osoby a obsadenie
SATURNINUS:Andrej Palko
BASSIANUS:Juraj Zetyák / Michal Novodomský, a.h.
TITUS ANDRONICUS:Matej Marušin
MARCUS ANDRONICUS:Jakub Kuka
LUCIUS:Oliver Asztalos, a.h.*
QUINTUS:Šimon Širilla, a.h.**/ Šimon Kaiser, a.h.**
MARTIUS:Juraj Štefanišin, a.h.**/ Šimon Kaiser, a.h.**
MLADÝ TITUS:Daniel, Wolczko, a.h.
DEMETRIUS:Tomáš Diro
CHIRON:Martin Stolár
ÁRON:František Balog / Peter Kočiš, a.h.
TAMORA:Dana Košická
LAVINIA:Janka Balková, a.h.*** / Laura Jankurová, a.h.* 
DOJKA:Beáta Drotárová
POSOL / ŠAŠO:Peter Cibula

* študenti VŠMU Bratislava

** študenti Konzervatória Košice

*** študenti AU Banská Bystrica

TS, www.sdke.sk

Zdroj: Štátne divadlo Košice

One thought on “Shakespearov Titus Andronicus od piatka v Košiciach”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »