Kam za kultúrou začiatkom marca

Kam za kultúrou

Nový týždeň je tu a s ním aj bohatý program kultúrnych podujatí. Zaujímavé predstavenia, koncerty či výstavy sú tu aj na prelome februára a marca. V duchu našej tradície prichádza aj prehľad TOP kultúrnych podujatí, ktoré sa oplatí navštíviť. Tak teda, kam za kultúrou?

So začiatkom nového týždňa prichádza aj novučičký diel výberovky Kam za kultúrou. Aj na prelome februára a marca, sme si „zalistovali“ v programoch koncertných siení a slovenských divadiel. To všetko preto, aby sme pre vás aj tentoraz vybrali zopár atraktívnych tipov z aktuálneho kalendára kultúrnych podujatí. Prezradíme, že nebude núdza o premiéru, komorné koncerty či koncert s mladými hudobníkmi. Nechajte sa inšpirovať s našimi tipmi z najnovšieho vydania našej tradičnej výberovky!

Kam za kultúrou? Na koncerty v znamení komornej hudby

Z palety koncertov sa ako obvykle zameriame na vážnu hudbu, pričom tu pre vás máme štvoricu atraktívnych tipov. Vo väčšine sa nesie v príjemnej komornej atmosfére a zaujímavých interpretov. Prvý z nich zažijete v bratislavskej Redute. 

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Slovenská filharmónia pripravila ďalšie koncertné stretnutie z cyklu Komornej hudby. To sa uskutoční v Malej sále SF už v utorok 28. 2. 2023. Pred publikom vystúpi excelentné komorné duo Ján Slávik & Daniela Varínska. Koncertný majster violončelovej sekcie orchestra Slovenská filharmónia Ján Slávik a „prvá dáma“ slovenského klavírneho umenia Daniela Varínska spolu tvoria komorné duo už viac ako 35 rokov. Návštevníkov koncertu prevedie majstrovská dvojica hudobníkov tvorbou velikána klasicizmu – Ludwiga van Beethovena.

Zacielené na Beethovena

Z jeho diel dostane priestor komorná tvorba. Pre interpretov predstavuje za každým zložitý interpretačný proces, v ktorom musí hudobník preniknúť všetkými drobnými nuansami diela. Často sa stáva, že interpret s odstupom času mení svoj pohľad na partitúru, a tým aj umelecký prednes.

Daniela Varínska a Ján Slávik tiež iste zahrali kompozície inak pred viac ako 25 rokmi, keď nahrali CD s kompletnými piatimi Beethovenovými sonátami pre violončelo. Zároveň tu môžeme sledovať aj vývoj skladateľský, pretože prvú a piatu sonátu pre violončelo od seba delí celých 19 rokov osobného i umeleckého vývoja nemeckého majstra. Raný Beethoven sa tak stretáva so svojim starším, komplexnejším a sofistikovanejším ja. 

Návrat komornej hudby do slovenských miest

V atmosfére komorného koncertu zostávame, hoci mierime do Nitry. Rezidenčný súbor Rádia Devín – Ensemble Ricercata pokračuje aj v tomto roku vo svojom poslaní prinášať kvalitnú hudbu do menších miest. Už vo štvrtok, 2. marca 2023 o 18:00 hod. sa dejiskom ich prvého tohtoročného koncertu stane Koncertná sála Župného domu v Nitre.

Ensemble Ricercata
Ensemble Ricercata. Foto: Jaroslav Ľaš

Predstavia sa na ňom stáli členovia zoskupenia – sopranistka Helga Varga Bach, huslista a violista David Danel či klarinetista Ronald Šebesta. Spolu s nimi vystúpi aj umelecký vedúci, klavirista a významná osobnosť slovenskej hudobnej edukácie Ivan Šiller. Publiku prinesú koncert komornej hudby s programom z diel Daria Milhauda, Erika Satieho, Claudea Debussyho, Leoša Janáčka a Roberta Kolářa.

Štvrtok s kráľovským nástrojom v Žiline

Od mimoriadne atraktívnej kombinácie violončela a klavíru či komorného stretnutia s hudbou v Nitre sa prenesieme k organovej hudbe. Tú v rámci aktuálneho týždňa prináša koncert Štátneho komorného orchestra Žilina. V Dome umenia Fatra sa totiž vo štvrtok 2.3.2023 koná tradičný každoročný organový koncert. Aj tento rok ho pripravujú v spolupráci s oddelením organa a cirkevnej hudby žilinského konzervatória.

Štátny komorný orchester Žilina

ORGANOVÉ SOIRÉE prinesie vystúpenie dvoch organistiek. Zo slovenskej obce koncertných organistov to bude slovenská organistka, pedagogička a hlavná organistka ŠKO Žilina Marta Gáborová. Na svojom konte má nahrávky pre Slovenský rozhlas, niekoľko CD nosičov vážnej hudby a tvorbu projektov duchovného zamerania. Na tomto koncerte sa predstaví štvoricou diel od Douglasa E. Wagnera, Johanna Sebastiána Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta či Césara Francka.

Priestor v druhej polovici večera dostane aj organistka, propagátorka organovej hudby či zakladateľka festivalu Karvinské varhany, Marta Wierzgoń z Poľska. Aj ona sa predstaví s dielom Johanna Sebastiana Bacha i Césara Franca, no svoj program obohatí aj Suite du deuxieme ton Louis Nicolas Clérambault. Na záver večera sa predstavia spoločne s úpravou Bolera Mauricea Ravela pre štvorručný organ.

Košice v znamení talentu a mladosti

Koncertné tipy Kam za kultúrou v tomto týždni zakončíme v Košiciach. Prvý marcový koncert Štátnej filharmónie Košice s názvom MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY láka návštevníkov atraktívnym programom aj obsadením. Leitmotívmi štvrtkového večera (2.3.2023) v Košiciach budú mladosť a nadanie. Ostatne, súdiac to môžeme nielen podľa účinkujúcich, ale aj podľa Symfónie č. 1 c mol Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, ktorý ju dokončil ako len 15-ročný. ŠFK tento koncertný večer zverila do rúk českého dirigenta Marka Prášila, debutanta medzinárodného hudobného festivalu Pražská jar 2022.

Marek Prášil

V úvode večera zaznejú efektné a iskrivé Goralské tance Stanislava Moniuszka. Mladosť, talent a virtuozita dostanú priestor aj v poslucháčsky mimoriadne obľúbenom Čajkovského Husľovom koncerte. V ňom sa na pódiu Domu umenia ako sólista predstaví Daniel Matejča, český víťaz televíznej šou Virtuosos V4+ z roku 2021 a absolútny víťaz Eurovision Young Musicians 2022 vo francúzskom Montpellier. 

Daniel Matejča

Návštevníkov okrem večerného koncertu so začiatkom o 19:00 hod. čaká o 10:00 hod. verejná generálka. Samozrejmosťou je aj populárne predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále Domu umenia.

Kam za kultúrou? Do divadla!

Stále pokračujeme v prehľade TOP tipov Kam za kultúrou. Po koncertných sú tu tiež tie divadelné. Pri nich však začíname v Košiciach. Štátne divadlo Košice tento týždeň prináša nedávno premiérovanú Mozartovu ČAROVNÚ FLAUTU. Uvidíte tiež ďalšiu novinku aktuálnej sezóny. 

Stane sa tak v piatok a v sobotu (3. a 4.3.2023), kedy v premiére na Malej scéne uvedie inscenáciu William Shakespeare: TITUS ANDRONICUS v réžii Antona Korenčiho. Nežne tragická poézia o strete civilizácií, vojne a násilí stojí na začiatku veľkej Shakespearovej tvorby. Nesie si svoje prvenstvo ako prvej autorovej tragédie. Napriek tomu sa dnes javí ako nanajvýš aktuálna.

Na aktuálnosti netratí

Pojednáva o upadajúcej rímskej ríši, jej ohrození barbarmi, o vojne a strete civilizácií, o pôvode zla, násilia a krutosti v človeku. V ideovom pláne prináša strhujúci obraz o zrade a pomste, o krvilačnosti moci a osudovom páde protagonistov a vinie sa ňou motív pomsty, ktorý zrkadlí aj ako tragédiu štátu. Na divadelných doskách nemá stabilné miesto. U nás na Slovensku ide len o druhé spracovanie. Inscenácia s modernými prostriedkami je tak zároveň spoznávaním nereprezentatívnych diel anglického dramatika, ktorý aj pri tejto hre nadviazal na veľké diela antickej drámy.

Tri tipy na Spiši

Zamierime na Spiš. Spišské divadlo prináša už v utorok (28.2.) rozprávkový titul PERINBABA. Rozprávku na motívy bratov Grimmovcov z dielne Ľubomíra Feldeka preslávila filmová adaptácia nedávno zosnulého režiséra Juraja Jakubiska.

Perinbaba / Kam za kultúrou
Zdroj: Spišské divadlo

Piatok a sobota patria v divadle nedávno premiérovej iskrivej komédii LÁ-Á-Á-SKA s hviezdnym Marekom Majeským v hlavnej úlohe. V nedeľu čaká na divákov romantický príbeh, ktorý v sebe skrýva veľkú metaforu života. Že skutočná krása človeka nie je v jeho zovňajšku, ale je ukrytá v jeho srdci sa presvedčíte aj v adaptácii známeho a neraz sfilmovaného rozprávkového príbehu KRÁSKA A ZVIERA.

Kráska a netvor / Spišské divadlo
Zdroj: Spišské divadlo

Banská Bystrica s derniérou

V znamení lásky, exotiky a fantázie to bude aj v banskobystrickej Štátnej opere. Vo štvrtok 2. marca 2023 sa môžete tešiť na jedno zo svetovo najznámejších titulov talianskej opery. Posledná opera veľkého mága talianskej opery TURANDOT zaznie na doskách Štátnej opery tentoraz v podaní Veroniky Mihálkovej, Paola Lardizzoneho, Ondreja Mráza, Kataríny Procházkovej a ďalších.

A teraz už k spomínanej derniére, ktorou je opereta HRNČIARSKY BÁL Gejzu Dusíka. Z dvanástich Dusíkových operiet je kvalitatívnym vrcholom s obrovskou popularitou u verejnosti. Dodnes patrí toto dielo do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby. Štátna opera po necelom desaťročí sťahuje toto populárne dielo inscenované v tradičnej podobe zo svojho repertoáru. A teda rozhodne stojí za to si tento klenot prísť pozrieť v prvú marcovú sobotu (4.3.) ešte teraz!

V Trnave s klenotmi literatúry

A mierime do Trnavy. Divadlo Jána Palárika ponúka tento týždeň dve novinky aktuálnej sezóny. Už v stredu 1. marca sa môžete tešiť na grotesknú tragikomédiu o banalite lásky, pýchy a vojny z pera Williama Shakespeara TROILOS A KRESSIDA

Troilos a Kressida
Troilos a Kressida. Zdroj: DJP

Piatok a sobota pamätajú v trnavskom divadle s inscenáciou BÚRLIVÉ VÝŠINY na prívržencov diel Emily Bronteovej. Mystický príbeh o vášni, zrade a pomste, ktorý odkrýva tajomstvá “lásky až za hrob” slávil svoju premiéru na doskách trnavského divadla teraz vo februári. Jeho uvedenie je jedným z vrcholov 49. sezóny. Autorom dramatizácie a režisérom inscenácie je jeden z najoceňovanejších súčasných slovenských režisérov Marián Amsler. Nie je to príbeh o šťastnej láske, ale o zradenej, ubolenej láske, ktorá sa zmení na túžbu po pomste. Divákom prináša kompletné dielo Búrlivé výšiny, ktoré zasahuje viacero generácií.

Búrlivé výšiny. Zdroj: DJP
Búrlivé výšiny. Zdroj: DJP

Srdcia malých i veľkých poteší už v nedeľu o 16:00 hod. rozprávka o vesmírnom putovaní MALÝ PRINC, od vydania ktorého uplynie tento rok  osem dekád.

Bratislava nielen s muzikálmi a Švejkom

A divadelnú časť tipov Kam za kultúrou na prelome februára a marca zakončíme v Bratislave. Program Divadla Nová scéna sa tento týždeň nesie v znamení dvoch špičkových muzikálových titulov. Jedným z nich je VODA (A KRV) NAD VODOU, ktorý divadlo ovláda od utorka (28.2.2023) do štvrtka (2.3.2023). Jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias BEDÁRI prichádza na rad počas prvého marcového víkendu.

Na doskách DPOH sa v prvý marcový piatok opäť pred očami divákov rozvinie príbeh snáď najznámejšieho vojaka 1. svetovej vojny, Josefa Švejka. Po známom filmovom spracovaní sa JOSEF ŠVEJK po prvý raz dočkal aj divadelnej adaptácie. A ako taký si od roku 2021 našiel miesto v repertoári bratislavského Divadla Aréna. V nej sa v titulnej postave Švejka predstaví Marián Labuda ml. a je sa na čo tešiť!

Posledná barónka Marty Sládečkovej

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 prináša v stredu (1.3.2023) ďalší z príbehov o pozoruhodných osobnostiach na území regiónu. Takým je aj hra POSLEDNÁ BARÓNKA inšpirovaná rovnomenným dokurománom Margita Czóbelová – posledná barónka. Hovorí o neteri výtvarníka Ladislava Mednyánszkého. Cez fragmenty ľudských osudov sledujeme aj príbeh Slovenska v 20. storočí. Sled epizód, strieda začiatok storočia s malou barónkou v rodinnom aristokratickom prostredí a roky päťdesiate, keď dospelá barónka čelí sama novej moci ľudu.

Posledná barónka. Foto: Ctibor Bachratý. Zdroj: Divadlo Astorka Korzo ´90 / Kam za kultúrou
Posledná barónka. Foto: Ctibor Bachratý. Zdroj: Divadlo Astorka Korzo ´90

Postavu v brilantnom stvárnení stvárňuje Marta Sládečková ako Margity Czóbelovej, ktorá za túto postavu získala Výročnú cenu LF 2021/2022. V ďalších úlohách sa predstavia Boris Farkaš, Marián Labuda, Miro Noga, Róbert Jakab, Matej Landl a ďalší.

Posledná barónka / Divadlo Astorka / Ctibor Bachratý / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Posledná barónka. Foto: Ctibor Bachratý. Zdroj: Divadlo Astorka Korzo ´90

Piatok v Astorke patrí novinke sezóny JAKUB A JEHO PÁN. Pocta Denisovi Diderotovi v troch dejstvách. Melancholická komédia sa v rukách režiséra Ondreja Spišáka, mení na divadlo sveta par excellence. Okrem známeho príbehu sa môžete tešiť na populárnych hercov Anku Šiškovú, Mariána Miezgu, Juraja Kemku či Róberta Jakaba.

Jakub & jeho pán / Divadlo Astorka / Kam za kultúrou / Ctibor Bachratý
Jakub a jeho Pán. Foto: Ctibor Bachratý. Zdroj: Divadlo Astorka Korzo ´90

Veríme, že ste si vybrali svojho favorita aj tento týždeň.

Foto/Zdroj: Divadlo Aréna, Ctibor Bachratý/Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Nová scéna, InMusic,o.z., Slovenská filharmónia, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Spišské divadlo
Community Culture Divadlo News PR

Svetový deň divadla si pripomína i Spišské divadlo

Spišské divadlo si pripomína Svetový deň divadla. Má nové priestory, ocenenia aj nomináciu na festival Nová dráma…

Read More
Translate »