Novinky

Kam za kultúrou na prelome marca a apríla?

Kam za kultúrou

Týždeň na prelome marca a apríla praje divadlu, hudbe i výtvarnému umeniu. TOTO sú naše tipy kam za kultúrou počas najbližších dní!

Nemôžeme opomenúť našu tradíciu, a tak v novom týždni prinášame nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Kam za kultúrou? Týždňu kraľuje Deň divadla, viaceré premiéry, festival či koncerty v sviatočnom duchu. Odhaľte ich s nami a nechajte sa inšpirovať!

Za operou na striebornom plátne

Naše tipy kam za kultúrou začíname tento týždeň trochu netradične – v kine. Pre priaznivcov opery máme dve mimoriadne správy. Výnimočný kultúrny zážitok z dvoch svetoznámych prestížnych operných domov môžete okúsiť aj na Slovensku. Prvým je záznam z londýnskeho Royal Opera House. Sekcia ARTMAX ponúka divákom kultúrny zážitok z divadiel a koncertných pódií z celého sveta. Prinesie ho aj v marci. Stane sa tak už v utorok 28.3., kedy v kinách CINEMAXu uvedú záznam opery Barbier zo Sevilly. Srdcervúce serenády, vtipné prevleky i rozprávkový koniec so slávnym úvodným číslom „Largo al factotum“, pokrikom „Figaro! Figaro!“ a Rosininou veselou áriou „Una voce poco fa“ je táto Rossiniho komédia skvelou zábavou. Svoj debut v Kráľovskej opere si tu prežije dirigent Rafael Payare, ktorý povedie medzinárodné spevácke obsadenie hviezd svetového renomé. Medzi nimi nechýba Andrzej FilończykAigul Akhmetshina alebo Lawrence Brownlee. Vstupenky zoženiete TU

Druhým operným kinotipom je živý prenos poslednej Verdiho opery Falstaff, ktorý z newyorskej METky prináša Dom umenia Piešťany. Hlboko ľudskú komédia plnp humoru a nefalšovaných emócií známych zo Shakespearových Veselých paničiek z Windsoru ovenčil filigránsky prepracovanou partitúrou. Sústreďuje sa na pozoruhodnú osobnosť sira Johna Falstaffa. V sobotu 1. apríla 2023 si túto operu môžete v Piešťanoch pozrieť v skvelom hereckom obsadení v slávnom naštudovaní Roberta Carsena. Vstupenky a viac informácií nájdete TU.

Kam za kultúrou? Na koncerty. Svetu vážnej hudby dominuje Veľká noc už teraz

Prehľad tipov kam za kultúrou pokračuje koncertnými tipmi. Najbližší týždeň praje milovníkom vážnej hudby o niečo viac. Vďačiť za to môžeme aj veľkonočným koncertom, no nielen im. Pre zmenu koncertné tipy začíname v Žiline. Výnimočný koncertný večer sľubujú aj počas tohto týždňa Štátny komorný orchester Žilina Slovenská filharmónia. Spoločne pripravujú v posledný marcový týždeň špeciálny večer. Oslávia ním 150. výročie narodenia a 80. výročie úmrtia skladateľa Sergeja Rachmaninova. Výber zo skladateľových diel zaznie v programe s názvom Sólo pre dva steinwaye v podaní jedinečného klavírneho dua svetoznámych umelcov – Julie Kociuban z Poľska a Ilyu Maximova z Rakúska. ŠKO predstaví na tomto koncerte obidva svoje veľké koncertné krídla Steinway, z ktorých jeden premiérovo. Program sa koná v spolupráci so Slovenskou filharmóniou s výraznou podporou zriaďovateľa Ministerstva kultúry SR, ktoré orchestru poskytlo prostriedky na nákup koncertných nástrojov Steinway. Podujatie sa uskutoční najprv v Bratislave. V Malej sále SF mu patrí utorok 28. marca a v Žiline posledný marcový štvrtok (30.3.2023)

Ćlánok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Zo Žiliny a Bratislavy zamierime do Piešťan. Warchalovci – presnejšie Slovenský komorný orchester odohrá vo štvrtok (30.3.2023) jeden zo svojich tohto týždňových koncertov. S mozartovským repertoárom vystúpi v Dome umenia v Piešťanoch

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Veľkonočné koncerty nechýbajú

Pre niektorých sviatky jari a pre iných Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po iné roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty. V podaní Speváckeho zboru LÚČNICA sa môžete tešiť na dvojicu pôstnych koncertov aj počas tohto týždňa. Program Pôstneho koncertu Speváckeho zboru Lúčnica prináša okrem iných sakrálnych kompozícií výber zo Stabat Mater G. B. Pergolesiho, Lacrimosa z Requiem W. A. Mozarta a v premiére Pašie podľa Jána súčasného slovenského autora Mariána Kittnera. Uskutočnia sa v prvý aprílový víkend (1. a 2.4.) v dvoch rozličných mestách. V sobotu zaznie v Hrubom kostoleTrnave (pre neznalých Kostol sv. Mikuláša). V nedeľu, kedy kresťania oslavujú Palmovú (u nás známejšiu ako Kvetnú) nedeľu, si program vypočujete v Kostole Narodenia Panny Márie v Bratislave. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Umelecký súbor Lúčnica

Veľká noc so Slovenskou filharmóniou

Slovenská filharmónia prináša v tomto i v nasledujúcom týždni viacero veľkonočných koncertov. Prvá dvojica štartuje na Palmovú nedeľu. O 15:00 hod. ponúkne v Katedrále sv. Martina tradičný Veľkonočný koncert Slovenského komorného orchestra. Uvedie klasický veľkonočný program – Haydnov veľkonočný orchestrálny projekt Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

hodinu neskôr sa v Koncertnej sieni SF rozozvučí organ. V poradí tretí tohto sezónny organový recitál patrí skúsenému koncertnému organistovi, vyhľadávanému festivalovému účinkujúcemu a pedagógovi Davidovi Di Fiore. Pre návštevníkov si nachystal program, ktorý predstavuje 8-časťové dielo Jób pre organ českého skladateľa Petra Ebena. Spoločnosť mu bude robiť recitátor a herec Kamil Mikulčík.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Veľkonočný program bude ešte pokračovať

V ďalších dňoch sa môžeme na pôde Slovenskej filharmónie tešiť na vystúpenie zoskupenia starej hudby Solamente naturali či veľkolepé uvedenie Dvořákovho Requiem, v ktorom sa predstavia česko-slovenskí sólisti. Pod taktovkou Iona Marina sa v sprievode Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru predstavia sopranistka Kateřina Kněžíková, mezzosopranistka Jarmila Balážová, tenorista Peter Berger a bas Jozef Benci

Vo veľkonočnom šate sú aj Košice

Naladiť sa na hĺbku veľkonočných sviatkov môžu aj návštevníci Štátnej filharmónie Košice na pripravovanom slávnostnom podujatí už vo štvrtok (30.3.).  V prvej a zároveň dlhšej časti odznie v obnovenej slovenskej premiére Rybova kantáta Stabat Mater a v druhej časti Dvořákova kantáta Te Deum. Orchester ŠFK povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller. Sólistami večera budú sopranistka Tereza Mátlová, altistka Jarmila Balážová, tenorista Juraj Hollý a barytonista Jiří Brückler. Slávnostný akcent večera umocnia dva zbory – Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej a Akademický pěvecký sbor VŠB – TU Ostrava pod vedením zbormajstra Adama Sedlického. 

Zbynek Muller & ŠfK / Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice a dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Koncertná bude aj Banská Bystrica

sobotu 1. apríla sa do veľkonočného šatu oblečie aj Štátna opera Banská Bystrica. Dejiskom Veľkonočného koncertu sa o 19:30 stane Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici. Uvedú majstrovské dielo Giuseppe Verdiho Requiem, ktoré patrí k najčastejšie uvádzaným dielom svojho druhu. Dýcha výrazovou úprimnosťou a pôsobivosťou, ale i opernou opulentnosťou v kresťanskom šate, a to i napriek tomu že sa vymyká z liturgického rámca. Dielo zaznie pod taktovkou Jána Procházku. V sprievode Operného zboru Štátnej opery (zbormajster Daniel Simandl)Orchestra Štátnej opery sa predstavia medzinárodní sólisti. Tešiť sa môžete na arménsku sopranistku Astrik Khanamiryan, slovenskú mezzosopranistku Michaelu Šebestovú. Vystúpi tiež čínsky tenorista Zi-Zhao Guo a štvoricu sólistov uzatvorí slovenský bas Ivan Zvarík.

Veľkonočný koncert Banská Bystrica

Iba o klasike to ale nebude

V našich koncertných tipoch má v rámci pravidelnej rubriky Kam za kultúrou stabilné miesto najmä vážna hudba. Z času na čas ale dávame priestor aj iným žánrom. Jednou z topiek týždňa je aj Galakoncert k 11. ročníku medzinárodnej súťažnej prehliadky rozhlasových nahrávok s názvom Obrázky zo Slovenska, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 30.3.2023 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Kam za kultúrou? Do divadla!

Neboli by sme to my, ak by sme v prehľade Kam za kultúrou vynechali divadelné tipy. O to väčšmi by to bolo opovážlivosťou a neodpustiteľným prehreškom, keďže v pondelok 27. marca si pripomíname Svetový deň divadla. Nuž, kam do divadla počas tohto týždňa? Prezradíme aj to, že to bude výnimočné, premiérové a trochu aj festivalové. Naše divadelné Kam za kultúrou začíname v Bratislave. Tentoraz sme si z bohatej ponuky bratislavských scén vybrali opäť raz Divadlo Nová scéna, kde to počas najbližších dní (od stredy až do nedele) žije famóznym muzikálom The Bodyguard, s domácimi hviezdami a v réžii Patrika Vyskočila.

V Divadle Astorka začína festival

Extraordinárne (slovensky správnejšie mimoriadne) zaujímavé to bude tento týždeň aj v Divadle Astorka Korzo ´90. Zamierime tam totiž za festivalom, ktorý má svoje miesto v kalendári slovenských divadelných festivalov s medzinárodným presahom. Tento rok píše 17. ročník a sľubuje mnoho atraktívnych inscenácií, keďže Divadlo Astorka slávi práve 30. narodeniny. (viac sa dozviete v článku Festival Astorka 2023 klope na dvere). Festival v sobotu 1. apríla otvorí Srpnové světlo z dielne pražského Švandovho divadla na Smíchově, ktoré patrí k pravidelným festivalovým účinkujúcim. Divadelným priaznivcom sa v ňom predstavia Matěj Anděl, Jan Mansfeld, Bohdana Pavlíková, Marie Štípková a Anežka Šťastná.

Trnava s netradičnou inscenáciou v slovenskej premiére

Kam za kultúrou s deťmi? Aj s batoliatkami môžete ísť po novom do divadla. Neveríte? Divadlo Jána Palárika v Trnave ako úplne prvé slovenské činoherné divadlo obohatí svoj repertoár o netradičný formát batolárium pre deti od šiestich mesiacov. Divadelný tvar s názvom Púpätko prinášajú poľské tvorkyne, režisérka Alicja Morawska-Rubczak a scénografka Barbara Małecka. Na jednom predstavení môže byť maximálne 20 púpätiek a 20 dospelých. Deti do troch rokov sa spolu s blízkymi v sprievode hercov ocitnú priamo na javisku. Vstúpia tak do fascinujúceho sveta, ktorý budú objavovať a zažívať prostredníctvom hudby, zvukov, hlasov, ale aj pohybov či dotykov. Interaktívna divadelná forma dáva aj tým najmenším priestor spoznať čaro divadla zblízka. Rodičia či blízki ich tak môžu sledovať pri ich prvej divadelnej skúsenosti, uviedla z divadelného PR oddelenia Katarína Čučková. Batolárium Púpätko bude mať premiéru 31. marca.

Nitra premiéruje tiež

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Premiérovo to bude aj v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Foto: DAB

V ten istý deň, 31. marca bude mať svoju premiéru aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Diváci sa môžu tešiť na výpravnú inscenáciu, ktorá zachytáva takmer tri desaťročia existencie slávneho hudobného festivalu Zlatá lýra. Podľa slov režiséra Mariána Amslera bude výsledkom hudobná inscenácia s dokumentárnymi prvkami, ktorá bude zároveň plná humoru.  Príprave inscenácie predchádzal rozsiahli výskum materiálov, dobových článkov i rozhovorov s interpretmi a autormi piesní. Vďaka tomu hra ponúkne aj rôzne zaujímavosti zo zákulisia festivalu, ktoré sa odohrali mimo televíznych kamier. Diváci sa môžu tešiť na Karla, Waldemara, Evu, Martu, Helenu, Janu, Mekyho, Mariku, Júliu, Vaša či Roba…  A na známe hity ako Rozprávkový dom, Oh, baby, baby, Don diri don, Rekviem, Píseň o mé zemi, Cesta, Zem pamätá, Krédo, Pár nôt, Študentská láska, Atlantída, Úsmev či Kaskadér, ktoré si dodnes spieva celé Česko-Slovensko.

Článok pokračuje pod reklamou
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

Banská Bystrica pre deti, Košice v znamení Mozarta

V divadelnej časti Kam za kultúrou pokračujeme z Trnavy a Nitry do Banskej Bystrice. Štátna opera prináša aj počas aktuálneho týždňa ďalšie reprízy populárnej rozprávky pre deti Kocúr v čižmách, ktorá sa teší u deti a rodičov aj v opernom šate svojej popularite. Pozrieť si ju môžete v pondelok a utorok (27. a 28.3.). Z Banskej Bystrice zamierime do Košíc, kde sa môžete tešiť na program v znamení Mozarta. V utorok 28.3. si v Opere ŠDKE pozriete operu opier rakúskeho zázračného génia Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča sa predstavia Marek Gurbaľ,  Michaela Várady, Tatiana Hajzušová, Aneta Hollá, Apostol Milenkov, Michal Onufer, Maksym Kutsenko a ďalší.

Priaznivcov drámy poteší najnovšia premiérovaná inscenácia Činohry ŠDKE, o ktorej sa viac dozviete TU. Shakespearov Titus andronicus o strete civilizácií, vojne a násilí si najbližšie pozriete v stredu 29.3.2023.

Sobota v Košiciach patrí ďalšej Mozartovej opere – Čarovnej flaute, ktorá patrí medzi ďalšie novinky Štátneho divadla Košice. Tentoraz sa v úlohe Kráľovnej noci predstaví jedna z najlepších mladých slovenských sopranistiek súčasnosti Eva Bodorová.

Prešov so slávnymi muzikálmi i klasikou

Tohto týždňovú nádielku Kam za kultúrou zakončíme pre zmenu v Prešove, a to trojicou divadelných tipov, ktoré sme si vybrali z programu Divadla Jonáša Záborského. Priaznivcov činohry poteší klasika slovenskej literatúry, ktorá patrí medzi povinné čítania. A teda prvým tipom pre Prešov sú teda Ťapákovci od Boženy Slančíkovej – Timravy. Pozriete si ju tento týždeň v dvoch termínoch – v utorok i v stredu v Historickej budove. Dve ďalšie tipy sú muzikálové hity. Do Prešova totiž prišli na hosťovanie muzikáloví umelci známi z Divadla Nová scéna. Aj Prešovčanom priniesli slávny muzikál Voda a krv nad vodou. Ten uvedú v utorok 28.3.2023. A keďže sa blíži Veľká noc, tak nemôžeme vynechať ani kultový muzikál Jesus Christ Superstar, ktorý iste nemusíme nikomu predstavovať. Pozrieť si ho a trochu zameditovať s nesmrteľnými hitmi môžete už v piatok 31.3.2023.

Veríme, že ste sa nami inšpirovali a prežijete kultúrou nabitý týždeň.

Foto: Peter Brenkus, Zdenko Hanout, Jaroslav Ľaš  

Zdroj: TASR, Ticketportal, CINEMAX, Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia Piešťany, Slovenská filharmónia, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »