Novinky

Štátne divadlo Košice štartuje novú sezónu

Štátne divadlo Košice / sezóna 2022/2023

Štátne divadlo Košice ešte v júni oboznámilo verejnosťami s plánmi na teraz už pomaly začínajúcu sa ďalšiu divadelnú sezónu. Aká bude a čo prinesie? Celkom 11 premiér, operné koncerty či baletný galakoncert.

Na tlačovej besede prezradilo vedenie Štátneho divadla Košice ešte v júni svoje plány na novú divadelnú sezónu 2022/2023. Verejnosti predstavili dramaturgické plány v zostave generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth, riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern Tóth, riaditeľ Činohry ŠDKE  Anton Korenči, umelecký šéf Baletu ŠDKE Andrej Suchanov a šéfdirigent Opery ŠDKE Peter Valentovič.V končiacej sa sezóne sme pri tvorbe našich inscenácií pokračovali v koncepcii spájania všetkých troch súborov a spájania umenia. Aj v inscenáciách, ktoré sme uviedli online počas pandémie aj v tých, ktoré sme uviedli v premiérach po znovuotvorení divadla. V rovnakom smerovaní budeme pokračovať aj v sezóne 2022/2023“, uviedol generálny riaditeľ Ondrej Šoth. Priaznivci umenia a návštevníci Štátneho divadla Košice sa v novej sezóne okrem repertoárových titulov môžu tešiť na štyri operné, dve baletné a päť činoherných premiér. Samozrejmosťou budú aj operné koncerty a baletný galakoncert.  

Opera prinesie štyri premiéry

Prvou premiérou súboru opery bude v novembri inscenácia opery Karola Szymanowského Król Roger. V druhej polovici sezóny uvedieme ešte tri opery, Mozartovu Čarovnú flautu, Kálmánovu Čardášovú princeznú a sezónu uzavrieme v júni 2023 premiérou Donizettiho Anny Boleny“, predstavil zámery Opery ŠDKE jej riaditeľ Roland Khern Tóth. Ako dodal šéfdirigent Peter Valentovič, okrem premiérových titulov opera nanovo naštuduje aj tri operné inscenácie zo svojho repertoáru, ktoré sa kvôli pandémii viac ako dva roky nehrali. Sú medzi nimi Verdiho opery Rigoletto a Otello a Kálmánova opereta Grófka Marica. Okrem premiér pripravuje súbor aj viacero koncertov. Prvým bude galakoncert na oslavu jubilea slovenskej tenorovej legendy a bývalého riaditeľa košickej opery Petra Dvorského, pôvodne plánovaný minulý rok na jeseň a presunutý kvôli pandémii. Slávnostný koncert so sólistami súboru i hosťami sa uskutoční 24. septembra 2022 pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča.

Štátne divadlo Košice si pripomenie výročie vojny na Ukrajine

Nemôžeme zabúdať ani na to, čo sa deje okolo nás. Aj preto sme sa rozhodli so šéfdirigentom Petrom Valentovičom a dramaturgom Stanislavom Trnovským pripraviť špeciálny koncert na výročie začiatku vojny na Ukrajine 24. februára 2023. Bude to dramaturgicky náročný koncert s humanistickou výpoveďou, na ktorom spojíme tri diela – tzv. eklektickú akciu Obrátil som sa a uvidel všetku neprávosť, ktorá sa udiala pod slnkom Bernda Aloisa Zimmermanna, dielo napísané pre jeden hlas a dvoch hercov, pričom zaznie aj Komorná symfónia Dmitrija Šostakoviča a jedna veta Symfónie č. 3 ukrajinského skladateľa Borysa Ljatošynského, ktorá nesie podtitul Mier zvíťazí nad vojnou“, uviedol na margo koncertu Roland Khern Tóth.

Činohra načrie do zlatého fondu svetovej literatúry a ponúkne aj novú drámu

 „Trochu sme prehĺbili a znáročnili dramaturgiu a chceme v tom pokračovať aj v budúcej sezóne. Na začiatku novembra nás čaká veľký opus, slávne dielo dramatika Petra Weissa Marat/Sade. Toto dielo príde do Košíc inscenovať slovenská režisérska legenda Vladimír Strnisko. Na konci novembra bude mať premiéru experimentálnejšie dielo súčasného slovenského autora Jána Mikuša Otočte kone!, ktorému Činohra Štátneho divadla Košice udelila svoju cenu v rámci spolupráce s festivalom Nová Dráma/New Drama, a to v rámci súťaže Dráma 2020, ktorú každoročne vyhlasuje Divadelný ústav. Na jar nás čakajú ďalšie tri tituly. Prvý je zo zlatého fondu svetovej literatúry a je ním Shakespearova hra Titus Andronicus. Nepatrí medzi tie najznámejšie Shakespearove diela a na Slovensku bola uvedená len raz. Zvolili sme ju aj preto, lebo korešponduje so súčasnou situáciou, keďže v nej ide o stret dvoch svetov, dvoch kultúr na sklonku rímskej ríše. Druhým titulom v historickej budove bude známa hra Petra Shaffera Amadeus, ktorú mnohí poznajú najmä z vynikajúceho filmového spracovania režiséra Miloša Formana. Na záver sezóny nás čaká komédia Perplex od súčasného nemeckého dramatika Mariusa von Mayenburga“, predstavil plány činohry jej riaditeľ Anton Korenči..

Košický balet s autorským titulom a novou inscenáciou známeho baletu

Balet pripravuje v novej sezóne dva nové tituly. „Už na konci októbra bude mať premiéru autorský balet Proces, podľa najznámejšieho románu Franza Kafku. Pripravuje ho veľmi zaujímavý autorský tím, režisér a choreograf Jiří Bubeníček a jeho dvojča Oto Bubeníček ako scénograf. Pôvodom českí tanečníci sa už v mladom veku stali na dlhé roky prvými sólistami hamburskej opery. Do Košíc tak opäť prichádzajú tanečníci svetového formátu, ktorí účinkovali na najväčších svetových scénach. Zaujímavosťou je, že obaja sú žiakmi Andreja Halásza, čo vytvára akési historické prepojenie na Slovensko a Košice. Na november pripravujeme baletný koncert Balet Gala, na ktorom sa okrem domácich sólistov predstavia aj zahraniční hostia. V druhej polovici sezóny, v marci 2023, chceme uviesť novú inscenáciu známeho baletu Giselle na hudbu Adolpha Charlesa Adama. Bude to klasický titul v modernejšom spracovaní. A pre balet je to po dlhšej dobe ďalšia veľká klasická baletná inscenácia,“ informoval umelecký šéf baletu Andrej Suchanov.

Foto: ŠDKE

Zdroj: Svjatoslav Dohovic / ŠDKE

2 thoughts on “Štátne divadlo Košice štartuje novú sezónu

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »