Novinky

Leto 2024 prináša organové festivaly aj na východné Slovensko

Organové festivaly / Bardejov / Kam za kultúrou

Leto 2024 praje početným kultúrnym podujatiam, zvlášť festivalom. Je to čas, ktorý patrí hudbe ako takej, ale aj zvuku kráľovského nástroja. Organové festivaly sú už tradičnou súčasťou kultúrneho kalendára počas celého roka a letné prázdninové mesiace nevynímajúc. Svoje miesto si nachádzajú aj v regiónoch východného Slovenska, a práve tam sa v tejto časti spolu pozrieme. Poďte a objavte s nami inšpiratívne programy a spoznajte zaujímavých účinkujúcich organistov!

Prázdniny sú už oficiálne tu. Aj tohtoročné leto so sebou prináša bohatú nádielku kultúrnych podujatí. Nevynímajúc hudobné festivaly, pričom niektoré z nich rozozvučia tiež skvostné nástroje chrámov – historické i novšie. Kráľovský nástroj s majestátnym zvukom dýcha spiritualitou, pestrosťou a pôsobivosťou na poslucháča i požíva úctivý obdiv okoloidúceho, ktorý sa na majstrovský nástroj zahladí. Organy v mnohých slovenských chrámoch počas leta neznejú len ako sprievod bohoslužieb, ale viaceré z nich rozozvučia aj ruky slovenských či zahraničných koncertných interpretov. Zásluhu na tom majú najmä organové festivaly, ktoré počas leta nemôžu chýbať. V tejto časti sa zameriame na ponuku festivalových programov počas leta. Aké organové festivaly nás čakajú a na účinkovanie ktorých hostí sa môžeme toto leto tešiť? To všetko i viac prezradíme vo veľkom programovom prehľade. Po strednom Slovensku prichádza na rad východné Slovensko.

Nech žije zvuk organa

Nech žije zvuk organa! Vďaka organovým festivalom sa celoročne rozozvučí nejeden chrámový organ či organ v koncertných sieňach. Lastovičkou v kalendári organových festivalov býva Medzinárodný organový festival Vivat vox organi či Ars organi v Nitre. Každý z priaznivcov organového umenia, ku ktorým patríme aj my v našej redakcii, sa však teší na prestížny Kremnický hradný organ. Jeho program zaznieva na kvalitnom nástroji v súznení s excelentnou akustikou chrámu. Sekundovať mu aj toto leto bude festival predstavujúci historické nástroje Slovenské historické organy či festival pocty Bachovi a iným barokovým velikánom BachTribute. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organové festivaly / Kremnica / Kremnický hradný organ / Kam za kultúrou
Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Organové je stredné Slovensko

Menoslov rozširujú aj Katedrálny organový festival v Bratislave, Organové dni v Trnave či v Piešťanoch. Neopomenieme ani Organové dni Jozefa Grešáka v Bardejove, festival Michalovský organ a Humenské organové dni Štefana Thomána. Program ostatne menovanej festivalovej trojice si práve v tejto časti bližšie predstavíme.

Trojlístok organových festivalov odštartuje Bardejov

Po strednom Slovensku sa pozrieme na organové festivalové zážitky, ktoré počas leta môžete okúsiť na východnom Slovensku. Do pozornosti dáme trojicu festivalov, ktoré sa uskutočnia v Bardejove, Michalovciach a Humennom. Sú to Organové dni Jozefa Grešáka, Michalovský organ a Humenské organové dni Štefana Thomána a aj tentoraz predstavia návštevníkom koncertov v tejto trojici miest v podstate zhodnú dramaturgiu v podaní domácich i zahraničných interpretov.

Článok pokračuje pod reklamou

Do festivalového šatu sa ako prvý už od utorka 9. júla 2024 zaodeje práve Bardejov. Bazilika sv. Egídia bude tento rok hostiť 32. ročník Medzinárodného organového festivalu Organové dni Jozefa Grešáka. Podujatie organizované Mestom Bardejov a Rímsko-katolíckou farnosťou sv. Egídia v Bardejove sleduje za cieľ zachovanie tradície na počesť bardejovského rodáka, hudobného skladateľa s nadčasovým rozmerom a zároveň výnimočne skromného človeka Jozefa Grešáka. Festival viacgeneračnému publiku prinesie tohto roku štvoricu koncertov. Koncertný cyklus rozozvučí monumentálnu neskorogotickú baziliku organovou hudbou dva razy počas júla a dvakrát aj v auguste. Stane sa tak tomu vždy každý druhý utorok (9. a 23. 7., 6. a 20. 8. 2024) so začiatkom o 20.00 hodine. 

Bazilika / Bardejov / organové festivaly
Festivalové koncerty sú situované do najvzácnejšej zo stredovekých gotických stavieb v Bardejove. Zdroj: Fotopress.sk via bardejov.travel

Z architektonického hľadiska sa Bazilika sv. Egídia radí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam na Slovensku. Okrem architektonických hodnôt je chrám pozoruhodný najmä vnútorným zariadením. Zachovaný súbor jedenástich gotických krídlových oltárov s tabuľovými maľbami patrí k unikátom svetového významu. K mimoriadne vzácnym dielam patrí súsošie Golgoty z 15. storočia, kamenné pastofórium z roku 1465, korpus Krista zo 16. storočia od Majstra Pavla z Levoče, bronzová krstiteľnica z roku 1485, gotické lavice, dvere a luster z 15. storočia, renesančné lavice zo 17. storočia, kamenné náhrobné dosky zo 16. a 17. storočia, či rôzne liturgické predmety.

Bardejov / oltár
O každý z oltárov, ktorý sa dnes radí medzi najkrajšie a najvzácnejšie krídlové oltáre na Slovensku, sa v dobách dávno minulých staral niektorý z bardejovských cechov. 

MsKS Michalovce aj počas leta 2024 prináša Michalovský organ 2024. Jeho dejiskom bude v dva júlové a dva augustové štvrtky (11. a 25. 7., 8. a 22. 8.) tamojší Evanjelický kostol na Masarykovej ulici, ktorý posvätili v októbri 2009. Trojlístok uzatvára 21. ročník Humenských organových dní Štefana Thomána, ktorých dejiskom bude každé dva týždne vždy v stredy po 19:00 hod. bývať Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Humennom.

Tri lokality, štyri koncerty a medzinárodné obsadenie

Za organ bardejovskej baziliky si ako prvý v utorok 9. júla sadne švajčiarsko-poľský koncertný organista a pedagóg Łukasz Mosur. Je víťazom medzinárodných organových súťaží v Poľsku, Litve a Nemecku. Súčasne je tiež organizátorom hudobného života a ako taký aj umeleckým riaditeľom medzinárodného cyklu organových a komorných koncertov na historických nástrojoch z južného Veľkopoľska. Łukasz Mosur koncertoval v mnohých krajinách Európy. Predstavil sa na najvýznamnejších organových festivaloch v Nemecku, Francúzsku, Švajčiarsku, Holandsku, Dánsku, Belgicku, Litve a v Poľsku. 

Łukasz Mosur  / organové festivaly

Pedagogicky pôsobí na Katedre organu, cirkevnej hudby, čembala a starej hudby na Hudobnej akadémii v Lodži. Za svoje úspechy získal ocenenia ministra kultúry Poľskej republiky, poľskými a nemeckými nadáciami podporujúcimi rozvoj najtalentovanejších hudobníkov. V súčasnosti je prvým organistom a hudobným riaditeľom Rímskokatolíckeho farského centra v švajčiarskom Furttale. V júli prichádza na východoslovenské organové festivaly s programom z diel Johanna Sebastiana Bacha, Jozefa Grešáka, Roberta Schumanna či Juliusa Reubkeho. Najprv sa predstaví v Bardejove, a následne už v stredu (10.7.) nasleduje jeho vystúpenie v Humennom na 21. ročníku Humenských organových dní Štefana Thomána. Vo štvrtok (11.7.) aj na Michalovskom organe 2024.

Východné Slovensko čaká aj recitál našej a svetovej poprednej organistky

Bernadetta Šuňavská
Bernadetta Šuňavská Foto: Gudrun Böblitz

Druhý festivalový koncert do Bardejova prinesie predposledný júlový utotok (23.7.2024). Návštevníkov čaká vystúpenie slovenskej organistky pôsobiacej v Nemecku Bernadetty Šuňavskej. Meno Bernadetty Šuňavskej sa už počas jej štúdií v Bratislave, vo Freiburgu a v Stuttgarte vyšvihlo medzi najuznávanejšiu špičku interpretačného umenia. Je držiteľkou celej rady diplomov a vyznamenaní z medzinárodných organových súťaží po celej Európe.

S inšpiratívnym programom na troch miestach

Oslňuje publikum svojou originalitou, ohňostrojom virtuozity, citlivosťou a hlavne, nekompromisným umeleckým profilom. Vysoko uznávaná virtuózka je v kruhoch koncertného organa zárukou profesionality, nezabudnuteľného farebného stvárnenia organových diel a nadšených reakcií publika. Vynikajúce kritiky v odbornej tlači pravidelne dostáva aj za transkripcie orchestrálnych diel a premiérovanie súčasnej hudby. Publiku trojlístku letných organových festivalov na východnom Slovensku predstaví program z diel Leoše Janáčka, Bélu Bartóka, Musorgského Grešáka, Podprockého či Mendelssohn-Bartholdyho. Kým v stredu 24.7.2024 uvedie tento svoj program tiež humenskému publiku, vo štvrtok 25.7.2024 s ním zavíta aj do Michaloviec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organová interpretácia - titulka
ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

August na túto trojicu festivalov prinesie dvojicu interpretov. Prvým je maďarský interpret Ágoston Tóka a ďalším slovenský organista Marek Štrbák. K nemu sa pripoja kanadské vokálne umelkyne – sopranistka Reilly Nelson a mezzosopranistka Ilanna Starr.

Úspešný hosť z Maďarska

Trojlístok medzinárodných organových festivalov ponúkne aj vystúpenie maďarského interpreta. Ágoston Tóka absolvoval Hudobnú akadémiu Ferenca Liszta v Budapešti v roku 2013 s vyznamenaním. Jeho učiteľmi boli János Pálúr, László Fassang a István Ruppert. Popri hre na organe študoval aj hru na klavíri a hru generál-basu. Zúčastnil sa majstrovských kurzov u významných organistov ako David Titterington, Christoph Bossert, Oliver Latry a Sietze de Vries. Získal ocenenia na prestížnych medzinárodných organových súťažiach v rokoch 2011, 2016, 2017. V roku 2012 obdržal štipendium Maďarska, cenu Junior Prima v roku 2013 a v rokoch 2015, 2018 a 2019 štipendium Annie Fischer.

Pripravený má pestrý program. Nechýba ani diela Jozefa Grešáka

Od roku 2010 je organistom v kostole Újpest baptistickej cirkvi. Pravidelne vystupuje ako sólista, korepetítor a hráč generál-basu v barokových súboroch. Publiku v troch festivalových destináciách sa predstaví postupne s programom, ktoré zostavil Ágoston Tóka z diel skladateľov Nicolaia, Olssona, Lisznay-Szabóa, Grešáka, Boveta, Kodálya či Harringtona. Svoju púť odštartuje v utorok 6. 8.2024 v Bardejove. Do Humenného ho príde predstaviť v stredu 7.8.2024. Vo štvrtok 8.8.2024 vystúpi v Michalovciach.

Ágoston Tóka / organové festivaly
Článok pokračuje pod reklamou

Marek Štrbák v sprievode vokálnych intepretiek

Štvoricu koncertov festivalov v Bardejove, Michalovciach a Humennom uzatvára vystúpenie slovenského organistu Mareka Štrbáka. Spišskonovoveský rodák absolvoval Konzervatórium v Košiciach a hudobné univerzity vo Viedni, kde bol vyznamenaný Cenou univerzity pre najlepšieho absolventa svojho odboru v Štuttgarte a Štrasburgu. Zúčastnil sa mnohých majstrovských interpretačných kurzov pod vedením renomovaných pedagógov a interpretov. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Vysokej škole múzických umení v Bratislave a Súkromnom konzervatóriu v Nitre. Patrí medzi vyhľadávaných sólových i komorných hráčov a venuje sa bohatej koncertnej činnosti doma i v zahraničí. Na trojlístku festivalov bude sprevádzať dvojicu vokálnych umelkýň. 

Bardejov / bazilika
Aj organ bardejovskej baziliky rozozvučí Marek Štrbák.

Obdivované vokálne umelkyne

Prvou z nich je sopranistka Reilly Nelson, ktorú charakterizujú ako objav s výrazným hlasom. Svoj talent predviedla s významnými symfonickými orchestrami a opernými súbormi v USA, Kanade a v zahraničí. Je víťazkou súťaž Lotte Lenya 2018 a tiež v konkurzoch Metropolitan Opera National Council. Ako rezidentka v Toronte si vybudovala povesť vynikajúcej umelkyne. V roku 2023 získala druhé miesto vo speváckej súťaži Toronto Mozart a tiež pre sezónu 2023-24 zahraničné angažmány od Jeunes Ambassadeurs Lyriques. Svoje vzdelanie si rozšírila Magisterským a doktorandským štúdium vokálnej pedagogiky na Univerzite v Cincinnati.

organové festivaly / Marek Štrbák & Reilly Nelson & Ilanna Starr

Sólistkou bude aj mezzosopranistka Ilanna Starr, ktorej „krásny mezzosoprán“ publikum i kritika ospevuje. V súčasnosti pôsobí ako umelkyňa v Atelier lyrique v l’Opéra deMontréal. Jej sezóna 2023-2024 zahŕňala účinkovanie ako Mercédès v Carmen s l’Orchestresymphonique de Trois-Rivières, Nerone v Korunovácii Poppey, Orlofsky v Netopierovi s Filharmóniou v Sacramente a tiež v úlohe hlavnej postavy s l’Opéra de Montréal ako Flora Bervoix v La Traviate. V roku 2023 sa stala víťazkou najvyššej ceny Talent Lyrique Québécois prostredníctvom Théâtre Lyrichorégra a v roku 2024 sa stala dvojnásobnou víťazkou súťaže Metropolitan Opera Laffont Competition.

Organové festivaly v Bardejove, Humennom i Michalovciach zavŕiša bohatýn programom

Trojica interpretov záverečných koncertov 32. Organových dní Jozefa Grešáka v Bardejove, Michalovského organa 2024 i 21. Humenských organových dní Štefana Thomána predvedie program z diel deviatky skladateľov. Popri menách ako Bach, Pergolesi, Mozart, Duruflé či Saint-Saens to budú aj diela skladateľov ako Campra, Podprocký a Bédard. Chýbať v dramaturgii koncertu nesmie a ani nebude dielo Jozefa Grešáka. Ako prvý sa uzavrie v utorok 20. augusta 32. ročník bardejovského organového festivalu. Organové festivaly v Humennom a v Michalovciach sa rozlúčia následne. Títo umelci vystúpia v stredu 21. augusta v Humennom a vo štvrtok 22. augusta sa predstavia v Michalovciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Umelecký súbor Spišského divadla
Spišské divadlo ukončilo aktuálnu divadelnú sezónu galavečerom Zlatá labuť a udelilo divadelné ceny

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás opäť inšpirovali. Sledujte nás i naďalej, v priebehu týchto dní prinesieme nielen tradičné vydanie rubriky Kam za kultúrou, ale aj ďalšie zaujímavé články. Organové festivaly západného Slovenska predstavíme už čoskoro v samostatnom článku. 

— 

Foto/Zdroj: MCK Bardejov, Humenné a Michalovce, Bardejov.travel

Článok budeme priebežne aktualizovať.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »