Novinky

Spišské divadlo s cenou na festivale Nová dráma

Spišské divadlo

Spišské divadlo sa pred pár dňami po prvý raz vo svojej histórie predstavilo na festivale Nová dráma. V hlavnom súťažnom zápolení o Cenu Grand Prix nasadilo v tejto sezóne premiérované Šeptuchy a získali Cenu bratislavského diváka.

Spišské divadlo získalo na 20. ročníku prestížneho divadelného festivalu Nová dráma / New drama s inscenáciou Šeptuchy Cenu bratislavského diváka. Toto kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja sa na prestížnom festivale v Bratislave predstavilo prvýkrát vo svojej histórii. Je to pre nás veľké ocenenie, ktoré nás zároveň motivuje pokračovať v ceste, na ktorú sme pred časom nastúpili. Sme nadšení, že našu tvorbu oceňujú aj diváci z Bratislavy, konštatuje riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov.

Cenu bratislavského diváka získalo Spišské divadlo, zľava riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov, autorka dramatizácie Lucia Mihálová, umelecký šéf Spišského divadla Viktor Kollár, foto Tibor Géci
Cenu bratislavského diváka získalo Spišské divadlo, zľava riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov, autorka dramatizácie Lucia Mihálová, umelecký šéf Spišského divadla Viktor Kollár. Foto: Tibor Géci

Šeptuchy sú premiérovým titulom aktuálnej sezóny

Inscenácia, ktorá mala premiéru v decembri 2023, bola umelecky najambicióznejším projektom aktuálnej divadelnej sezóny Spišského divadla. Úspešný román Aleny Sabuchovej, ktorý v roku 2020 získal cenu Anasoft litera, zdramatizovala Lucia Mihálová. Kreatívny tím pod vedením skúsenej režisérky Mariany Luteránovej tvorili výrazné divadelné osobnosti z celého Slovenska. Dramaturgom predstavenia je Miro Dacho. Kostýmy pripravila Alžbeta Kutliaková. Autorom scény je Juraj Poliak a hudbu zložil Martin Husovský. V inscenácii účinkuje celý 14-členný umelecký súbor.

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia
Šeptuchy. Foto: Robert Tappert

Šeptuchy sú príbehom o boji tradícií a moderného sveta, o beznádeji, ktorá však nedovolí ľuďom odísť. Emotívny príbeh dvoch maturantiek zo zabudnutého regiónu Podlasie na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom si získal priazeň divákov festivalu, ktorí rozhodli o udelení Ceny bratislavského diváka práve pre spišskonovoveské Šeptuchy. Cenu GRAND PRIX 20. ročníka festivalu Nová dráma / New drama získalo Divadlo Ludus s inscenáciou História istého násilia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Spišské divadlo ukončí aktuálnu sezónu na prestížnych festivaloch

S úspešným predstavením sa Spišské divadlo predstaví aj na martinskom festivale

Od premiéry ponúklo divadlo svojim návštevníkom Šeptuchy už 11-krát a predstavenie doteraz videlo viac ako 2 000 divákov. V júni odohrá umelecký súbor úspešnú inscenáciu na domovskej scéne ešte dvakrát a túto sezónu uzatvorí vystúpením na jednom z najvýznamnejších divadelných festivalov na Slovensku – Dotyky a spojenia. Šeptuchy si diváci budú môcť pozrieť v utorok 25. júna v Martine. Výberový nesúťažný divadelný festival je najväčšou prehliadkou najnovšej tvorby profesionálnych divadiel na Slovensku.

Šeptuchy / Kam za kultúrou

Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi uviedlo v aktuálnej 33. divadelnej sezóne uviedlo SD zatiaľ tri premiéry. Inscenáciu Šeptuchy, kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky Edith, a komédiu Okuliare Eltona Johna. Do konca sezóny pripravuje divadlo ešte premiéru poetickej (napriek pikantnému názvu) komédie o všetkých podobách lásky  Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie v réžii Michala Spišáka, ktorá sa uskutoční v piatok 31. mája o 19.00 h na veľkej scéne Spišského divadla v Spišskej Novej Vsi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma / New drama 2024 / moderátori galavečera, 20. ročník
Nová dráma/New Drama 2024: Poznáme víťazné inscenácie jubilejného 20. ročníka festivalu

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: Tibor Géci, Robert Tappert

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »