Novinky

Hekuba: SKD Martin uvedie v piatok a sobotu druhý titul sezóny

SKD Martin

SKD Martin uvedie v piatok (17. 2.) a v sobotu (18. 2.) premiéru inscenácie hry Mariny Carr Hekuba v réžii Lukáša Brutovského. Hru Mariny Carr Hekuba uvedie SKD Martin v slovenskej premiére.

Fascinujúce rozprávanie o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje čaká na publikum v Slovenskom komornom divadle (SKD) Martin. Súčasná adaptácia trójskeho mýtu je postapokalyptickou krajinomaľbou, príbehom stretu odchádzajúcej kultúry a kultivovanosti s barbarskou silou a cynizmom. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Lucia Jašková a Marek Geišberg sa predstavia ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy.

Hekuba / SKD Martin

Na troskách jednej civilizácie prebieha krvavý epilóg vojny – Carr ale volí zaujímavý naratívny princíp, keďže o svojom beštiálnom konaní referujú aktéri navzájom, každý dialóg je vlastne pomyselným štvorakým kaleidoskopom – herec/herečka opisuje konanie svojho antagonistu, no v emócii svojej postavy a naopak. Toto základné scudzenie umožňuje sprostredkovať situácie, z ktorých sú mnohé také kruté, že akékoľvek pokusy o ich divadelné vyobrazenie by v konfrontácii s možnosťami našej predstavivosti ťahalo za kratší koniec.

Ženy v centre pozornosti

V sezóne 22/23 s názvom RE: CYKLUS sa SKD Martin zameriava na témy súvisiace s koncom antropocentrizmu a krízou maskulinity. Všetky 3 tituly – Iokasté, Hekuba a Bačova žena – zároveň reflektujú možnosti a podoby tragédie ako divadelného žánru. V centre každého stojí silná ženská postava. Iokasté, Hekuba a EvaDruhý titul sezóny Hekuba je fascinujúcim rozprávaním o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Lucia Jašková a Marek Geišberg ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy. Ďalej sa predstavia: Zuzana Rohoňová, Barbora Palčíková, Nadežda Vladařová, Tomáš Mischura, Matej Babej a Ján Dobrík.

Inscenáciou Hekuba pokračuje inscenačná triáda

Hekuba je súčasťou inscenačnej triády, pri ktorej v rámci úvah o udržateľnosti v divadelnej produkcii pracujä s jedným základným scénografickým riešením. Pavel Borák koncipuje priestor všetkých troch inscenácií tak, aby sa mohol „prelievať” z jednej do druhej. Je tu aj dramaturgický presah – Oidipus je v Iokasté konfrontovaný s koncom jednej éry, Hekuba sa odohráva na troskách jednej civilizácie. Inscenácia SKD Martin je dramaturgickou dvojičkou inscenácie Iokasté, ktorá mala premiéru na začiatku sezóny, zároveň ale demonštruje kvalitatívne – aj kvantitatívne úplne iný prístup k antickej látke – na rozdiel od autorsky poňatej a komornej Iokasté, je Hekuba celosúborovou inscenáciou s radom veľkých ženských a mužských postáv. V kombinácii s témou sa tak pre SKD stane ďalšou z výziev smerom k súborovej súhre a hľadaniu možností a podôb spoločného hereckého jazyka a bude tak pokračovaním v línii inscenácií hier Tri sestry a Sen noci svätojánskej. 

Hekuba / SKD Martin

Realizačný tím:

Autor: Marina Carr
Preklad: Lukáš Brutovský
Dramaturgia: Miro Dacho
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Markéta Sládečková
Hudba: Lukáš Brutovský
Réžia: Lukáš Brutovský
Pohybová spolupráca: Stanislava Vlčeková
Video: Matouš Ondra

Osoby a obsadenie:

Hekuba, trójska kráľovná: Lucia Jašková
Agamemnon, achájsky kráľ: Marek Geišberg
Kasandra, Hekubina dcéra: Zuzana Rohoňová
Polyxena, Hekubina dcéra: Barbora Palčíková
Hekubina slúžka: Nadežda Vladařová
Polymestor, kráľ Trákie: Tomáš Mischura
Polydoros, najmladší syn Hekuby: Matej Babej
Odyseus, kráľ Itaky: Ján Dobrík
Tisícky achájskych vojakov:

TS, SKD Martin

Zdroj: SKD Martin

One thought on “Hekuba: SKD Martin uvedie v piatok a sobotu druhý titul sezóny”

Comments are closed.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »