Novinky

Hekuba: SKD Martin uvedie v piatok a sobotu druhý titul sezóny

SKD Martin

SKD Martin uvedie v piatok (17. 2.) a v sobotu (18. 2.) premiéru inscenácie hry Mariny Carr Hekuba v réžii Lukáša Brutovského. Hru Mariny Carr Hekuba uvedie SKD Martin v slovenskej premiére.

Fascinujúce rozprávanie o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje čaká na publikum v Slovenskom komornom divadle (SKD) Martin. Súčasná adaptácia trójskeho mýtu je postapokalyptickou krajinomaľbou, príbehom stretu odchádzajúcej kultúry a kultivovanosti s barbarskou silou a cynizmom. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Lucia Jašková a Marek Geišberg sa predstavia ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy.

Hekuba / SKD Martin

Na troskách jednej civilizácie prebieha krvavý epilóg vojny – Carr ale volí zaujímavý naratívny princíp, keďže o svojom beštiálnom konaní referujú aktéri navzájom, každý dialóg je vlastne pomyselným štvorakým kaleidoskopom – herec/herečka opisuje konanie svojho antagonistu, no v emócii svojej postavy a naopak. Toto základné scudzenie umožňuje sprostredkovať situácie, z ktorých sú mnohé také kruté, že akékoľvek pokusy o ich divadelné vyobrazenie by v konfrontácii s možnosťami našej predstavivosti ťahalo za kratší koniec.

Ženy v centre pozornosti

V sezóne 22/23 s názvom RE: CYKLUS sa SKD Martin zameriava na témy súvisiace s koncom antropocentrizmu a krízou maskulinity. Všetky 3 tituly – Iokasté, Hekuba a Bačova žena – zároveň reflektujú možnosti a podoby tragédie ako divadelného žánru. V centre každého stojí silná ženská postava. Iokasté, Hekuba a EvaDruhý titul sezóny Hekuba je fascinujúcim rozprávaním o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Lucia Jašková a Marek Geišberg ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy. Ďalej sa predstavia: Zuzana Rohoňová, Barbora Palčíková, Nadežda Vladařová, Tomáš Mischura, Matej Babej a Ján Dobrík.

Inscenáciou Hekuba pokračuje inscenačná triáda

Hekuba je súčasťou inscenačnej triády, pri ktorej v rámci úvah o udržateľnosti v divadelnej produkcii pracujä s jedným základným scénografickým riešením. Pavel Borák koncipuje priestor všetkých troch inscenácií tak, aby sa mohol „prelievať” z jednej do druhej. Je tu aj dramaturgický presah – Oidipus je v Iokasté konfrontovaný s koncom jednej éry, Hekuba sa odohráva na troskách jednej civilizácie. Inscenácia SKD Martin je dramaturgickou dvojičkou inscenácie Iokasté, ktorá mala premiéru na začiatku sezóny, zároveň ale demonštruje kvalitatívne – aj kvantitatívne úplne iný prístup k antickej látke – na rozdiel od autorsky poňatej a komornej Iokasté, je Hekuba celosúborovou inscenáciou s radom veľkých ženských a mužských postáv. V kombinácii s témou sa tak pre SKD stane ďalšou z výziev smerom k súborovej súhre a hľadaniu možností a podôb spoločného hereckého jazyka a bude tak pokračovaním v línii inscenácií hier Tri sestry a Sen noci svätojánskej. 

Hekuba / SKD Martin

Realizačný tím:

Autor: Marina Carr
Preklad: Lukáš Brutovský
Dramaturgia: Miro Dacho
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Markéta Sládečková
Hudba: Lukáš Brutovský
Réžia: Lukáš Brutovský
Pohybová spolupráca: Stanislava Vlčeková
Video: Matouš Ondra

Osoby a obsadenie:

Hekuba, trójska kráľovná: Lucia Jašková
Agamemnon, achájsky kráľ: Marek Geišberg
Kasandra, Hekubina dcéra: Zuzana Rohoňová
Polyxena, Hekubina dcéra: Barbora Palčíková
Hekubina slúžka: Nadežda Vladařová
Polymestor, kráľ Trákie: Tomáš Mischura
Polydoros, najmladší syn Hekuby: Matej Babej
Odyseus, kráľ Itaky: Ján Dobrík
Tisícky achájskych vojakov:

TS, SKD Martin

Zdroj: SKD Martin

One thought on “Hekuba: SKD Martin uvedie v piatok a sobotu druhý titul sezóny”

Comments are closed.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »