Novinky

Hekuba: SKD Martin uvedie v piatok a sobotu druhý titul sezóny

SKD Martin

SKD Martin uvedie v piatok (17. 2.) a v sobotu (18. 2.) premiéru inscenácie hry Mariny Carr Hekuba v réžii Lukáša Brutovského. Hru Mariny Carr Hekuba uvedie SKD Martin v slovenskej premiére.

Fascinujúce rozprávanie o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje čaká na publikum v Slovenskom komornom divadle (SKD) Martin. Súčasná adaptácia trójskeho mýtu je postapokalyptickou krajinomaľbou, príbehom stretu odchádzajúcej kultúry a kultivovanosti s barbarskou silou a cynizmom. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Lucia Jašková a Marek Geišberg sa predstavia ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy.

Hekuba / SKD Martin

Na troskách jednej civilizácie prebieha krvavý epilóg vojny – Carr ale volí zaujímavý naratívny princíp, keďže o svojom beštiálnom konaní referujú aktéri navzájom, každý dialóg je vlastne pomyselným štvorakým kaleidoskopom – herec/herečka opisuje konanie svojho antagonistu, no v emócii svojej postavy a naopak. Toto základné scudzenie umožňuje sprostredkovať situácie, z ktorých sú mnohé také kruté, že akékoľvek pokusy o ich divadelné vyobrazenie by v konfrontácii s možnosťami našej predstavivosti ťahalo za kratší koniec.

Ženy v centre pozornosti

V sezóne 22/23 s názvom RE: CYKLUS sa SKD Martin zameriava na témy súvisiace s koncom antropocentrizmu a krízou maskulinity. Všetky 3 tituly – Iokasté, Hekuba a Bačova žena – zároveň reflektujú možnosti a podoby tragédie ako divadelného žánru. V centre každého stojí silná ženská postava. Iokasté, Hekuba a EvaDruhý titul sezóny Hekuba je fascinujúcim rozprávaním o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Lucia Jašková a Marek Geišberg ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy. Ďalej sa predstavia: Zuzana Rohoňová, Barbora Palčíková, Nadežda Vladařová, Tomáš Mischura, Matej Babej a Ján Dobrík.

Inscenáciou Hekuba pokračuje inscenačná triáda

Hekuba je súčasťou inscenačnej triády, pri ktorej v rámci úvah o udržateľnosti v divadelnej produkcii pracujä s jedným základným scénografickým riešením. Pavel Borák koncipuje priestor všetkých troch inscenácií tak, aby sa mohol „prelievať” z jednej do druhej. Je tu aj dramaturgický presah – Oidipus je v Iokasté konfrontovaný s koncom jednej éry, Hekuba sa odohráva na troskách jednej civilizácie. Inscenácia SKD Martin je dramaturgickou dvojičkou inscenácie Iokasté, ktorá mala premiéru na začiatku sezóny, zároveň ale demonštruje kvalitatívne – aj kvantitatívne úplne iný prístup k antickej látke – na rozdiel od autorsky poňatej a komornej Iokasté, je Hekuba celosúborovou inscenáciou s radom veľkých ženských a mužských postáv. V kombinácii s témou sa tak pre SKD stane ďalšou z výziev smerom k súborovej súhre a hľadaniu možností a podôb spoločného hereckého jazyka a bude tak pokračovaním v línii inscenácií hier Tri sestry a Sen noci svätojánskej. 

Hekuba / SKD Martin

Realizačný tím:

Autor: Marina Carr
Preklad: Lukáš Brutovský
Dramaturgia: Miro Dacho
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Markéta Sládečková
Hudba: Lukáš Brutovský
Réžia: Lukáš Brutovský
Pohybová spolupráca: Stanislava Vlčeková
Video: Matouš Ondra

Osoby a obsadenie:

Hekuba, trójska kráľovná: Lucia Jašková
Agamemnon, achájsky kráľ: Marek Geišberg
Kasandra, Hekubina dcéra: Zuzana Rohoňová
Polyxena, Hekubina dcéra: Barbora Palčíková
Hekubina slúžka: Nadežda Vladařová
Polymestor, kráľ Trákie: Tomáš Mischura
Polydoros, najmladší syn Hekuby: Matej Babej
Odyseus, kráľ Itaky: Ján Dobrík
Tisícky achájskych vojakov:

TS, SKD Martin

Zdroj: SKD Martin

One thought on “Hekuba: SKD Martin uvedie v piatok a sobotu druhý titul sezóny”

Comments are closed.

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »