Novinky

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo na koniec aktuálnej 33. divadelnej sezóny pre divákov dve derniéry. V repertoári divadla skončila komédia Muž mojej ženy a 20. júna sa na divadelných doskách naposledy predstaví aj dráma Pani Bovaryová.

Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi v aktuálnej 33. divadelnej sezóne uviedlo SD štyri premiéry. Inscenáciu Šeptuchy, kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky Edith a dve komédie: Okuliare Eltona Johna a poetickú komédiu Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie. Medzi najúspešnejšie patrí inscenácia zdramatizovaného románu Aleny Sabuchovej Šeptuchy, ktorá na prestížnom festivale Nová dráma / New drama získala Cenu bratislavského diváka.

Cenu bratislavského diváka získalo Spišské divadlo, zľava riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov, autorka dramatizácie Lucia Mihálová, umelecký šéf Spišského divadla Viktor Kollár, foto Tibor Géci
Cenu bratislavského diváka získalo Spišské divadlo, zľava riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov, autorka dramatizácie Lucia Mihálová, umelecký šéf Spišského divadla Viktor Kollár. Foto: Tibor Géci

Nedávno sa rozlúčilo s komédiou Muž mojej ženy a chystá aj derniéru drámy Pani Bovaryová. So sezónou sa pritom rozlúči veľkolepo – na festivale Dotyky a spojenia v Martine či tradičným galavečerom Zlatá labuť, na ktorej opäť odovzdá divadelné ceny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia
Spišské divadlo ukončí aktuálnu sezónu na festivaloch v znamení Šeptúch

Dojímavý príbeh o naivnej a romantickej žene patrí k najznámejším dielam francúzskeho spisovateľa Gustava Flauberta. Inscenácia Pani Bovaryová v réžii Michala Babiaka mala premiéru pred dvoma rokmi, 22. septembra 2022. Odvtedy ju videlo viac ako 1 700 návštevníkov. Režisér Michal Babiak vyberal aj hudbu. Scénu a kostýmy navrhol Andrej Sukhanov. Mladú a vášnivú Emu, ktorá túži po šťastí a živote v bohatstve, stvárnila Denisa Macalová Ďuratná.

Pani Bovaryová / Spišské divadlo
Pani Bovaryová. Foto: Pavol Furik, Spišské divadlo

Dvaja muži a neviditeľná Drahuška

Rovnako dva roky, od 6. mája 2022, Spišské divadlo uvádzalo komédiu Muž mojej ženy. Komornú komédiu súčasného chorvátskeho autora Mira Gavrana preložil a režíroval Michal Babiak, ktorý zároveň navrhol scénu a vyberal hudbu a kostýmy. Divadlo ponúklo návštevníkom spolu 23 repríz. Bláznivý príbeh východniara Žiga a Petržalčana Krištofa navštívilo viac ako 3 300 divákov. Dvoch podvedených mužov si v petržalskom a spišskom nárečí zahrali Pavol Gmuca a Jozef Novysedlák. Derniéra sa uskutočnila 10. júna.

Muž mojej ženy / Spišské divadlo
Muž mojej ženy. Foto: Pavol Furik, Spišské divadlo

V tejto sezóne divadlo zo svojho repertoáru vyradilo aj komédie Lá-á-á-ska a Zmrzlina a poetickú hru s piesňami o láske Ahasver. V aktuálnej ponuke divadla zostáva 16 inscenácií. „Vyradenie z repertoáru je citlivá záležitosť, dotýka sa to každého divadla. Hlavnými dôvodmi je kondícia súboru a primeraná rotácia titulov. Hráme minimálne 21 predstavení mesačne a to je dosť. Reálne dokážeme mesačne rotovať 14 až 16 titulov. Ak je inscenácií veľa, hrajú sa raz za tri – štyri mesiace a to nie je dobre,“ vysvetľuje umelecký šéf divadla Viktor Kollár.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP podujatia týždňa! (24/2024)
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP podujatia týždňa! (24/2024)

Významnú úlohu v tomto procese podľa neho zohrávajú derniéry: „K životu divadla patrí aj odchádzanie. Je dôležité aby predstavenia mali derniéru, je zavedeným inštitútom a umožní divákom rozlúčiť sa s inscenáciou. Zvyknú byť vyhľadávané – je to divadelný rituál.“

Hrá sa posledný týždeň

Spišské divadlo bude hrať na domovskej scéne už len nasledujúci týždeň. Pondelok dopoludnia od 10:30 hod. patrí kabaretnej pocte Édith Piaf a utorok o 10:00 hod. ostatnej novinke aktuálnej sezóny – Sprievodcovi sexuálnou výchovou pre nové tisícročie.

Spišské divadlo / Sprievodca
Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie je sviežou komédiou o všetkých podobách a polohách lásky nielen pre tínedžerov. Foto: Robert Tappert

Streda o 19:00 hod. bude patriť tiež kabaretu Édith s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky, ktorý vás zavedie do útrob zranenej ženskej duše, túžiacej po láske.

Spišské divadlo / Petra Dzuriková / Édith Piaf / Kam za kultúrou
Petra Dzuriková v kabarete Edith. Foto: R. Tappert, archív Spišského divadla

Vo štvrtok 20. júna ponúkne divákom derniéru drámy Pani Bovaryová a v nedeľu 23. júna sa uskutoční vyvrcholenie sezóny – galavečer Zlatá labuť. Druhý ročník udeľovania divadelných ocenení Zlatá labuť prinesie opäť ceny pre umelcov za najlepší ženský a mužský herecký výkon a najlepšiu inscenáciu, o ktorých rozhoduje umelecká rada. Riaditeľ divadla udelí ocenenie Igricov prsteň za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla. Samostatnú kategóriu predstavujú ceny, o ktorých v diváckej ankete rozhodli priamo návštevníci.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zlatá labuť / Spišské divadlo
V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

Aktuálnu 33. divadelnú sezónu ukončí Spišské divadlo v Martine. V utorok 25. júna inscenáciou Šeptuchy otvorí prestížny divadelný festival Dotyky a spojenia. Pre umelecký súbor to bude posledné predstavenie v tejto sezóne.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: Pavol Furik, Robert Tappert / archív Spišské divadlo

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »