Novinky

Kam za kultúrou (5/2023)?

Kam za kultúrou

Pondelok je tu a s ním prichádza aj prehľad kultúrnych podujatí na prvý februárový týždeň. Opäť sme sa pozreli do programu kultúrnych podujatí na Slovensku a vyberáme pre vás viacero tipov. Kam za kultúrou? Nechajte sa inšpirovať!

Ako naša tradícia velí, prinášame aj tento týždeň redakčný výber tipov kam za kultúrou. V divadlách sa v najbližších dňoch môžete tešiť na atraktívne tituly, nejakú premiéru i derniéru. Nevynechávame ale ani koncerty, ktoré sú po väčšine opäť zo sveta vážnej hudby. A navyše, tento týždeň to bude naozaj romantické, veselé i tanečné – také trochu valentínske! Je sa skrátka na čo tešiť!

Kam za kultúrou? Na koncerty!

Tentokrát začíname naše tipy pohľadom na TOP koncertné podujatia zo sveta klasickej hudby. A mierime ponajprv do Košíc. Štátna filharmónia Košice prináša vo štvrtok 9.10.2023 koncert A cyklu s názvom SILVESTROV – BIBIK – ČAJKOVSKIJ. Program zaznie v podaní orchestra ŠFK a pod taktovkou dirigenta Marcela Lehningera.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Koncert otvorí skladba Hymn – 2001 od renomovaného ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova. Autor ju obalil do ticha, hoci navonok pôsobí ako tradičná sláčiková textúra. Dramaturgia bude pokračovať Husľovým koncertom č. 3 op. 56 od Valentina Bibika, v ktorom sa ako sólista predstaví huslista Milan Paľa.

Milan Paľa
Milan Paľa

Večer uzavrie Symfónia č. 2 c mol Petra Iľjiča Čajkovského, ktorá obsahuje množstvo ruských a ukrajinských ľudových melódií. Jej posolstvom bude radosť.

Štátny komorný orchester Žilina s husľovým workshopom

V znamení radosti to bude aj v Žiline. Na pôde Štátneho komorného orchestra Žilina – v Dome umenia Fatra bude štvrtok 9. februára 2023 večer patriť  ďalšiemu, v poradí už 28. vydaniu Husľovej dielne. Tentoraz sa populárny husľový workshop uskutoční po prvýkrát pod gestorstvom svetoznámeho husľového virtuóza, koncertného majstra Viedenských symfonikov – Dalibora Karvaya.

Dalibor Karvay

Sólistkou bude aj laureátka ostatnej Husľovej dielne, len 15-ročná Patrícia Baltazárovič. V sprievode Štátneho komorného orchestra Žilina a pod taktovkou Adama Sedlického zaznie nielen dvojica husľových koncertov. Na úvod workshopu uvedú Husľový koncert g mol Maxa Brucha. Ďalšia časť sa ponesie v znamení Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Okrem jeho Husľového koncertu e mol op. 64 zaznie aj jeho Symfónia č. 4 A dur „Talianska“.

Reduta v znamení romantiky

Najbližší štvrtok a v piatok (9. a 10.2.2023) patrí v Bratislave ďalšiemu z koncertov Abonentného cyklu D v Slovenskej filharmónii. Pod taktovkou rakúskeho dirigenta Ralf Weikert, ktorý sa do Reduty vracia po troch rokoch sa ako sólista predstaví víťaz 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela, Robert Bílý.

Robert Bílý foto © A. Trizuljak
Robert Bílý. Foto: A. Trizuljak
Beethovenova múza z Topoľčianok

Koncert otvorí Koncert pre klavír a orchester č. 1 C dur, op. 15 Ludwiga van Beethovena. Mimochodom, sám Beethoven ho ako sólista uviedol počas viedenskej premiéry i u Keglevičovcov v Prešporku (v Bratislave). Venoval ho svojej talentovanej žiačke, múze a podľa niektorých i platonickej láske Anne Louise Barbare „Babette“ Keglevičovej. Neskoršia kňažná Odeschalchi, pochádzala zo starobylého chorvátskeho grófskeho rodu. Keglevičovcom svojho času patril aj hrad Devín. Vlastnili však aj palác v Bratislave na Panskej, kde tiež tento koncert uviedol sám Beethoven. Známejším zámkom tohto rodu, ktorý bol domovom Babetty, je Zámok Topoľčianky. Neskôr prešiel do rúk Odeschalchiovcov a po vzniku Československa slúžil ako letné sídlo československého prezidenta T. G. Masaryka. V zámku nájdete krásne expozície s nádhernou zachovalou historickou knižnicou i priľahlý Národný žrebčín. Ale vráťme sa späť do Reduty!

Od Beethovena k Brucknerovi
Babette Keglevich
Babette Keglevich. Zdroj: alamy

Po Beethovenovom prvom koncerte nasleduje  Symfónia č. 4 Es dur Romantická, WAB 104 Antona Brucknera. Až do roku 1881 sa hrávala zo symfónie len jej prvá časť. Práve podľa podtitulu „romantická“ úvodného sóla lesného rohu získala svoje meno. Z listov sa dozvedáme, že Bruckner písal symfóniu s víziou programu. Lesný roh oznamuje príchod dňa, druhá časť je piesňou, sťaby modlitbou, tretia časť prináša lovecké motívy. Skladateľ stihol dielo medzi rokmi 1874 – 1890 viacnásobne prepracovať, vie sa minimálne o siedmich verziách. O prvé kompletné uvedenie tejto symfónie sa v roku 1881 zaslúžil slávny dirigent Hans Richter. Poslucháči v Redute si toto dielo vypočujú pod taktovkou dirigenta Ralfa Weikerta, ktorý na Brucknerovom konzervatóriu v Linzi študoval u legendárneho Hansa Swarowského.

Nedeľa bude v Žiline pre deti

Štátny komorný orchester Žilina pripravuje na nedeľu 12. februára 2023 o 16.00 hod. ďalšie vydanie podujatia s názvom NEDEĽNÉ MATINÉ PRE DETI A RODIČOV. K slovu sa dostane „Predaná nevesta“, ktorá je bez pochýb najslávnejšou operou Bedřicha Smetanu. Zaznie v skrátenej úprave pre deti a ich rodičov v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina pod taktovkou Daniela Simandla a za pomoci moderátora Martina Vaneka. Účinkovať budú vokálni sólisti – Michaela Kušteková ako Mařenka, Jozef Gráf ako Jeník, Andrej Vancel ako Vašek a Jaroslav Pehal ako Kecal.

Kam za kultúrou cez víkend?

Téma sv. Valentína a oslava lásky ožíva v Bratislave už v sobotu 11.2.2023. Stane sa tak prostredníctvom swingovej valentínskej tancovačky v podaní výnimočného orchestra Fats Jazz Band. Najúspešnejší štýlový orchester posledných rokov oživuje tradíciu hot jazzu a swingu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Jeho vystúpenia sa nesú v znamení autenticity. V ich repertoári nájdete iba originálne aranžmány tých najlepších amerických šlágrov zlatej éry jazzu presne tak, ako ich na platne nahrali jazzové legendy, ale aj slovenské tangá a foxtroty či české ‘swingovky’.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Zdroj: Linda Kisková Bohušová / Fats Jazz Band

TOP tip na víkend: Bratislava v znamení Hilaris

Nedeľa (12.2.2023) prinesie do Bratislavy dvojicu koncertných podujatí, ktoré bude plne ovládať atmosféra blížiaceho sa sviatku zamilovaných. PIAZZOLLA S RUSANDOU PANFILI A HILARIS je ideálnym zážitkom k oslave sviatku lásky – sv. Valentína. Večer v znamení vášne, energie a romantiky umocnia 4 ročné obdobia a tangá od otca argentínskeho tanga, skladateľa Astora Piazzollu. 

Hilaris Chamber Orchestra / Jarný koncert 2022 / Mozart
Hilaris v Primaciálnom paláci. Foto: Silvia Mária Petrovits

Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca v Bratislave sa od 18:00 hod. stane dejiskom koncertu s vášnivou hudbou Astora Piazzolu v interpretácii fantastickej huslistky Rusanda Panfili, pôvodom z Moldavska, pôsobiacej v Rakúsku. Skvelú sólistku Rusandu Panfili (pôsobiacu v zoskupení Hansa Zimmera) bude sprevádzať pod vedením lídra Alana Vizváryho bratislavský súbor Hilaris Chamber Orchestra, víťaz medzinárodných hudobných súťaží vo Viedni a v Moskve.

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Tanečne aj v nedeľu

K fašiangovým tancovačkám sa svojou troškou pridáva aj nedeľné podujatie s Metropolitným orchestrom Bratislava. Koncert NA BRATISLAVSKOM BÁLE sa uskutoční od 17:00 hod. v DK Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke. Tešiť sa môžete na slávne hity tanečnej i bálovej hudby. Ako sólisti sa tentokrát predstavia profesionálne tanečné páry. Popri valčíkoch, polkách a rýchlych polkách nebudú chýbať ani tango, slow-fox, paso – doble, cha – cha, foxtrot boogie a i. Program nielen v trojštvrťovom takte s chuťou Viedne či energiou z krajiny tanga, je skrátka atraktívny.

Náš TOP tip: Zažite lásku na slovenských zámkoch

Ako vidno z programov, sviatok zamilovaných je tu jedna-dve. Rozmýšľali ste, aký by bol Valentín na zámku? Niektorí z nás určite. Osláviť ho so svojou polovičkou, s rodinkou či priateľmi môžete počas víkendu aj na dvoch slovenských zámkoch. Jedným z TOP kultúrnych podujatí je Valentín na Bojnickom zámku. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice prináša pri príležitosti sviatku svätého Valentína romantické prehliadky Bojnického zámku. Na návštevníkov čaká mnoho zábavy, hier a veselých súťaží. Valentínska denná prehliadka expozície sa ponesie v duchu zápolenia o srdce vyvolenej dámy. Nádhernými priestormi zámku prevedú návštevníkov lektori odetí v dobových kostýmoch. Chýbať nebudú ani tradičné Certifikáty vernosti, ktorými zámocké panstvo každoročne potvrdzuje silu lásky párov prichádzajúcich na toto podujatie. Podujatie sa uskutoční v čase od 11. 2. 2023, 10:00 do 12. 2. 2023, 15:00.

Druhým valentínskym programom oplýva aj nádherný Kaštieľ Betliar. V piatok 10. februára ho ovládne láska a romantika všetkými zmyslami. „Od 18:00 je pre vás pripravené podujatie Pohľad zblízka: Príbeh krásneho obesenca, počas ktorého budete mať možnosť dozvedieť sa viac o dôležitých ženách v živote grófa Júliusa I. Andrássyho. Tento rok si pripomíname 200. výročie jeho narodenia. V klavírnom sprievode Šimona Majerníka, v nádherných priestoroch veľkého salóna pred knižnicou Andrássyovcov, vám príbeh o krásnom obesencovi porozpráva historička umenia a riaditeľka SNM – Múzea Betliar Tímea Mátéová,“ dodáva Veronika Straková. Z dôvodu limitovaného počtu návštevníkov je potrebná rezervácia.

Kam za kultúrou? Do divadla

Divadelné tipy začíname na Spiši. Spišské divadlo ponúka tento týždeň dvojicu bláznivých komédií. Tentoraz bude hlavnou témou – žena. Vo štvrtok (9.2.2023) uvedie brilantnú bláznivú komédiu Raya Cooneya ZDRHNI PRED SVOJOU ŽENOU. Londýnsky taxikár John Brown vedie vďaka dôkladnému časovému harmonogramu dvojitý život v dvoch rôznych bytoch s dvomi manželkami. Jedného dňa sa však ocitne v nemocnici a nie je schopný dodržať svoj rozpis. Tu sa začína sled mnohých vtipných, miestami až absurdných udalostí a nedorozumení… Ako to dopadne? Dozviete sa v divadle.

Zdrhni pred svojou ženou / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

Súčasný chorvátsky autor Miro Gavran je spišskonovoveským divákom dobre známy. V komédii VŠETKO O ŽENÁCH (Sve o ženama) autor v piatich príbehoch ponúka pohľad do ženskej duše. Už v piatok 10.2.2023 sa dozviete všetko, čo ste kedy chceli vedieť o ženách, ale hanbili ste sa spýtať.

Všetko o ženách / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

Stredoveké Španielsko v Banskej Bystrici

Štátna opera Banská Bystrica prináša už v utorok 7.2.2023 ďalšiu reprízu opery Gaetana Donizettiho FAVORITKA. Dej diela mimoriadnych kvalít zasadili do stredovekého Španielska. Ústrednou postavou je reálna historická postava Leonora de Guzman, milenka kráľa Alfonza XI. Jej život dodnes obklopuje mnoho mýtov a zrejme práve preto sa stala vhodným dramatickým námetom opery. Leonora bola známa ako aktérka mnohých politických intríg, no napokon našla nezištnú lásku kláštorného novica Ferdinanda. Ten kvôli nej dokonca opustil mníšsky život. Leonora však naplno pocítila, že osudu kráľovej favoritky sa nedá len tak uniknúť…

Štvrtok v znamení derniéry

Piatok na dosky Štátnej opere Banská Bystrica prináša derniéru opery Amilcarea Ponchielliho LA GIOCONDA, ktorá tvorí akýsi most medzi verdiovským romantizmom a nastupujúcim verizmom. Svojím veľkým baletným vstupom odkazuje aj na tradíciu francúzskej opery. Zároveň je realistickou drámou, ktorá sprítomňuje pohnuté osudy jej aktérov natoľko vierohodne, že by mohla byť pokojne obrazom súčasnej spoločnosti. Renesančné Benátky pritom pod veselým karnevalovým zovňajškom ukrývajú intrigy, spleť neprelomiteľnej moci úradov, tajnej polície, špiónov a štátnej inkvizície. Je to zábava v strachu, smiech cez slzy. Na pozadí takejto spoločenskej situácie sa odohrávajú spletité osudy hlavných postáv milostného trojuholníka – Giocondy, Laury a Enza, doplneného o zloducha Barnabu. 

V znamení Búrlivých výšin

Kto by nepoznal dielo Emily Bronteovej Búrlivé výšiny? Mystický príbeh o vášni, zrade a pomste, ktorý odkrýva tajomstvá “lásky až za hrob” prichádza na dosky Divadla Jána Palárika v Trnave ako novinka aktuálnej sezóny. Svoju premiéru v inscenácií tímu Mariána Amslera oslávia BÚRLIVÉ VÝŠINY už v piatok 10. februára 2023. Mimochodom, pred predstavením si v priestoroch divadla môžete vychutnať atraktívnu výstavu k výročiu Jána Palárika.

SND v znamení klasiky i prienikov

Slovenské národné divadlo poteší vo štvrtok (9.2.) priaznivcov tanečného umenia titulom BALET&SĽUK TANCOM K SEBE. Divácky mimoriadne úspešný projekt prináša na pódium priateľskú konfrontáciu akademického a ľudového tanca.  V piatok 10.2. nasadil Balet SND ďalší úspešný titul – tentoraz repertoárovú novinku aktuálnej sezóny ZLE STRÁŽENÉ DIEVČA. Klasický baletný titul určený pre celú rodinu s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami sa, ako sme avizovali, vracia na javisko SND po tridsiatich rokoch… Oplatí sa vidieť!

Milovníkov opery i rodiny s deťmi počas víkendu iste poteší rozprávkovo-magická opera Antonína Dvořáka ČERT A KÁČA. Jedno z najlepších diel skladateľa v bratislavskej inscenácii Zuzany Fischer ovenčili pôsobivou scénou, rozprávkovými kostýmami, zaujímavou choreografiou i výborným obsadením. Fascinuje malých i veľkých!

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Fats Jazz Band, Hilaris Chamber Orchestra, Metropolitný orchester Bratislava, Štátna filharmónia Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar, Múzeum Bojnice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina

2 thoughts on “Kam za kultúrou (5/2023)?

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »