Súčasťou rubriky Kam za kultúrou býva aj prehľad tipov na zaujímavé expozície, výstavy či podujatia. Pozrite sa spolu s nami na najzaujímavejšie februárové tipy kam na výstavy s rodinou či len tak sami.
Najkrajší mesiac v roku sa nezadržateľne blíži, a tak tomu máme pre vás aj tipy na zaujímavé podujatia a aktivity. K ním iste patrí aj návšteva múzeí a galérií, ktoré aj v mesiaci február čakajú návštevníkov. Tých lákajú na stále expozície, ale aj zaujímavé výstavy. V našej rubrike Kam za kultúrou majú svoje miesto aj zaujímavé podujatia, výstavy či expozície, ktoré sa oplatí navštíviť. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov zaujímavých výstav. Mnohé z nich sú sviatočné, s vianočnými dozvukmi. Témou ďalších sú Hromnice a iné sa odeli do valentínského šatu. Ďalšie pracuje s témou ľudových zvykov, zimy, krasopisu, ale napríklad aj čipky. Prezrieme si aj zbierky výtvarného umenia a zarezonuje aj téma bytovej kultúry či život “modusaka” Mira Žbirku. Naše tipy na zaujímavé tipy pre február roka 2024 sú TU!
Kam za kultúrou? Na zaujímavé podujatia
Prehľadovku zaujímavých výstav a expozícií, ktoré môžete navštíviť vo februári, začneme zaujímavými podujatiami. Rezonujú v nich Hromnice, končiace obdobie fašiangov a prichádzajúci veľký pôst či sviatok sv. Valentína.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Obdobie karnevalov
Obdobie fašiangov už tradične so sebou prináša množstvo nádherných aktivít prameniacich z našich dávnych kultúrnych prameňov. Aj Národné divadlo Košice sa rozhodlo spolu so svojimi najmenšími divákmi osláviť prichádzajúce obdobie jari! Talianska tradícia nosenia masiek siaha až do benátskeho karnevalu v 15. storočí a po stáročia bola inšpirovaná gréckym divadlom a Commediou dell’arte. Karneval vždy v sebe niesol podstatu divadelného umenia a preto sme sa rozhodli aj naše divadlo otvoriť veľkolepej zábave plnej nádherných kostýmov, farieb a prehliadky umenia.
Deťúrence sa môžu 3. februára 2024 tešiť na množstvo zábavy v priestoroch malej scény NDKE. Nebudú chýbať tvorivé dielne, maľovanie na tvár, výstava kostýmov, súťažné aktivity, interaktívne hry s hercami košického Národného divadla, tanečná zábava pod vedením sólistov baletu či skvelý hudobný program, o ktorý sa postará súbor opery.
Čas sviatočných dozvukov. O betlehemoch, zvykoch a zime na hradoch
Tradície a zvyky, ktoré sprevádzali čas od Kataríny do Hromníc rezonujú do 11. februára 2024 na výstave Oravského múzea. Zachytáva tradičné podoby predvianočného a vianočného obdobia. Prezentuje pestrosť ľudových obyčajou, tradícií i liturgických zaujímavostí. Návštevníci sa tak prostredníctvom zbierkových predmetov, textových banerov a dobových fotografií symbolicky prenesú do čarovného obdobia od Kataríny do Hromníc.
Už 5. februára 2024 doznie na Bratislavskom hrade výstava betlehemov s názvom Pokoj ľuďom dobrej vôle. Využite poslednú šancu pozrieť si zbierku viac ako 60 celkov historických a ľudových betlehemov z územia celého Slovenska i niektorých susedných európskych krajín (Česko, Rakúsko), ktoré pochádzajú z obdobia od 18. až po koniec 20. storočia. Dopĺňajú ich maľby na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zima i krasopis na Trenčianskom hrade
Téma rozprávkovo krásnej zimnej krajiny rezonuje na Trenčianskom hrade. Rozprávkové a jedinečné maľby ilustrátora, maliara, karikaturistu a spisovateľa Josefa Ladu milujú deti aj dospelí. Zobrazujú krásu jednoduchého života a symbolizujú teplo domova, sa pre mnohých stali súčasťou Vianoc a tiež detstva. Atraktívnu tému zimnej krajiny v dielach Josefa Ladu prináša výstava Trenčianskeho múzea. Okrem znázornení vianočnej a zimnej idylky nechýbajú interaktívne prvky, detská dielnička a knižky, ktorých ilustrácie a texty zahrievajú srdcia a vykúzlia úsmevy na tvári aj dnes. Na výstave v budove hradných kasární môžete do 2.4.2024 vidieť tiež Ladove ilustrácie k svetoznámemu dielu Jaroslava Haška – “Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války”. Atmosféru výstavy podčiarkuje aj scéna z obľúbeného filmu “Dobrý voják Švejk“ a kostýmy z rozprávky “Hrátky s čertem“, ktoré tiež autor navrhol.
Výstavy aj podujatia prinášajú aj fašiangovú či veľkonočnú tému
S fašiangovou tematikou – sviatkom Hromníc a príprav na veľký pôst pracujú tvorivé dielne SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Prioritne detským návštevníkom prezentujú na workshopoch počas prvej februárovej dekády hromničné zvyky z regiónov severovýchodného Slovenska a umožňujú im vytvoriť si aj vlastnú hromničku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke žije fašiangami. V skanzene na vás čakajú zaujímavé výstavy. Inšpiráciu na fašiangové obdobie sľubuje tematická výstava Fašiangové masky. Výstava Ornament zase prezentuje pestrosť ornamentálnej výzdoby na Kysuciach.
Od 21. februára si v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch budete môcť pozrieť výstavu Krehká krása. Výstava približuje nielen tradičné techniky zdobenia kraslíc v kontraste s modernými trendmi. Výrobky súvisiace s veľkonočnou a jarnou tematikou či prezentácia ľudového odevu z regiónu dotvárajú celkovú atmosféru blížiacich sa sviatkov Veľkej noci.
Už sa fašiang kráti
Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny. Podujatie Už sa fašiang kráti sa uskutoční v nedeľu 11. februára 2024 od 10.00 do 16.00 hod. Čakajú na vás sprievody masiek so začiatkom o 10.30, 12.30 a 14.30 hod., v ktorých predstavia fašiangovníci z folklórnej skupiny Limbora z Prečína pri Považskej Bystrici s programom „Chodzenie po kláce“. Za náreku plačiek a veselej muziky pochovajú basu, ktorá bude odpočívať až do vzkriesenia na Veľkú noc. Tešiť sa môžete aj na bohatý sprievodný program. Do programu sa budú môcť zapojiť aj návštevníci, ak prídu v maske. Budú si môcť zatancovať i zaspievať. Počas podujatia nebudú chýbať ani ukážky a predaj výrobkov od ľudovoumeleckých výrobcov a pripravené budú aj ukážky prípravy tradičnej fašiangovej pochúťky – fánok. O tradičné jedlá a občerstvenie bude obohatená ponuka krčmy z Oravskej Polhory.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Valentínsky lásky čas. Aj tieto podujatia prináša február
Miesto v programoch počas druhého februárového víkendu láska i sviatok zamilovaných, ktorý oslávime až 14. februára. Témou lásky žijú aj viaceré slovenské múzeá. V sobotu 10. 2. 2024 v čase 09:00 – 14:00 hod. oslávi sviatok zaľúbených Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Na hrade Modrý Kameň pripravujú prehliadku, workshop aj možnosť romantického posedenia. Tematické prehliadky v expozíciách sa budú konať v sobotu 10. 2. 2024 so začiatok o 9:00, 10:30, 12:30 a 14:00 hod. Priestory remeselnej dielne na hrade Modrý Kameň budú počas druhej februárovej soboty rozvoniavať medom a sladkým korením a nielen na dvojice čaká romantické posedenie pri chutnom zákusku a káve.
Článok pokračuje pod reklamou
Pri príležitosti sviatku svätého Valentína, patróna zamilovaných, prináša svojím návštevníkom komentované prehliadky v znamení lásky aj Bojnický zámok. Prehliadky počas víkendu spríjemní komorný klavírny koncert aj ambientná projekcia romantického videa. Atmosféru doplnia podmanivé melódie znejúce komnatami a nádvoriami zámku. Záver prehliadky bude patriť pripomenutiu si sobášnej hostiny z čias Turzovcov. Chýbať nebudú ani tradičné Certifikáty vernosti, ktorými zámocké panstvo každoročne potvrdzuje silu lásky párov prichádzajúcich na toto podujatie. Nádhernými priestormi zámku prevedú návštevníkov lektori odetí v dobových kostýmoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Populárny „Deň zamilovaných“ si na Oravskom hrade pripomenú až 16. februára 2024. Pre návštevníkov chystajú romantickú večernú prehliadkou s programom pri svetle sviečok. Tento rok sa podujatie ponesie v znamení príbehov o láske, ktoré sa spájajú práve s Oravským hradom a ich aktérmi sú reálne historické postavy. Súčasťou podujatia bude i teraz obľúbená Valentínska súťaž o svadbu na Oravskom hrade a iné zaujímavé ceny!
Na výstavy aj vo februári
Tipy na zaujímavé expozície a výstavy tu pre vás máme aj vo februári. Ako obvykle nechýbajú ani teraz tipy na tzv. končiace výstavy, ale neopomenieme ani úplne nové expozície a výstavy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tieto expozície musíte vidieť!
Pozrime sa teraz na zaujímavé expozície, ktoré prinášajú slovenské múzeá a galérie. Teraz sme z nich vybrali niekoľko, ktorým dominujú nielen regionálne dejiny či krásy sakrálneho umenia. Vyberte sa na východné Slovensko. Slovenská národná galéria v Kaštieli Strážky vo svojej expozícii približuje osobnosť významného stredoeurópskeho maliara Ladislava Mednyánszkeho. Vystavený súbor diel pochádza priamo z rodinnej pozostalosti a SNG ho doplnila ďalšími nákupmi od súkromných zberateľov.
Expozícia je výberom z obsiahleho súboru Mednyánszkeho diel, ktoré pochádzajú predovšetkým z raných období jeho tvorby a dokumentujú vývinové etapy a cestu hľadania maliarovho umeleckého štýlu. Pri návšteve tejto expozície si vás dovoľujeme upozorniť na Mednyánszkeho pozoruhodné dielo vystavené v kaštieli v Strážkach pod názvom Odsúdený. Obraz vznikol v tzv. období sadizmu a vyjadruje motív pasivity, úplného poddania sa svojmu osudu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Atraktívne expozície a výstavy prináša opäť Východoslovenské múzeum
Východoslovenské múzeum vo svojich výstavných priestoroch ponúka aj vo februári 2024 rad atraktívnych a podnetných expozícií a výstav. Na svoje si prídu milovníci dejín umenia a architektúry, súčasného výtvarného umenia či výnimočného hudobníka Mira Žbirku. Po baroku prichádza rad aj na gotiku hravou i poučnou formou.
Gotika v hlavnej úlohe
Februárovou novinkou je expozícia Zaži Gotiku. Prináša dych berúce spojenie histórie, zastúpenej vyše 700-ročnými exponátmi a súčasného umenia v podobe nápaditých podsvietených nosných konštrukcií, originálnych vitrín či vitráží, evokujúcich prvky gotických katedrál. Expozícia pozostáva výlučne z vlastných zbierok múzea. V novom šate predstavuje takmer 200 exponátov. „Medzi najstaršie exponáty, ktoré v rámci inštalácie predstavujeme, patrí Oltár sv. Kozmu a sv. Damiána zo Šiby a Procesiový kríž s Ukrižovaným, ktorý múzeum získalo z pozostalosti po Imrichovi Henszlmannovi v roku 1888. Zaujímavou zbierkou je i datovaný a signovaný dvojručný meč od Majstra Nikodéma z Nancy z roku 1334, či predmety z archeologických vykopávok v meste. Každý návštevník si však rozhodne nájde v expozícii ten svoj skvost, no verím že si odtiaľ odnesie aj zážitok z emócie, ktorú expozícia vyžaruje,“ hovorí Ivan Havlice, hlavný kurátor expozície.
Ostatne, gotika ovláda nejaký čas aj Zvolen. Expozícia Gotické umenie na Zvolenskom zámku predstavuje kolekciu stredovekého sochárstva a maliarstva. Počtom viac než 80 sôch a obrazov, ako aj koncentráciou na obdobie 14. – 16. storočia je jedinečná na Slovensku.
Výstava nielen pre pamätníkov. Spomienka na Mira Žbirku v Košiciach
Vo Východoslovenskom múzeu sa nezabudnite potešiť spomienkou na Mira Žbirku na výstave Roky a dni, ktorá po Bratislave zavítala o niečo bohatšia do Košíc. Výstava Miro Žbirka – Roky a dni umožní spoznať nepoznané a vďaka nej si pripomeniete hudobnú kariéru sólového umelca, “modusáka” i osobným životom “neoficiálneho člena” The Beatles, milovníka trojprúžkových tenisiek a anglického humoru.
Hovorí nielen o hudobnej kariére sólového umelca či tímového hráča – „modusáka“, ale aj milovníka trojprúžkových tenisiek a anglického humoru. Košická výstava prináša exponáty, ktoré sa neobjavili na výstave ani v Prahe, ani v Bratislave. Na výstave uvidíte aj doteraz nezverejnené ukážky zo súkromného archívu či šatníka hviezdy. Návštevníci si z výstavy môžu dokonca odniesť pamätný suvenír či „LP-éčko“.
Tipy na zaujímavé výstavy pre milovníkov dejín
Na milovníkov dejín čakajú vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach viaceré zaujímavé výstavy. Okrem zážitkovej cesty gotikou a barokom vás za srdce chytí aj interaktívna výstava Germáni z Rankoviec. Hovorí nielen o živote Germánov z Rankoviec, ale aj o zaujímavej práci archeológa.
Ďalším tipom vo Východoslovenskom múzeu je výstava Ligotavé poklady, na ktorej sa povenujete numizmatike ako jednej z pomocných vied historických a minciam, výnimočnému to historickému prameňu. Mince prinášajú poznatky, ktoré neobsahujú iné historické pramene. Vo Východoslovenskom múzeu návštevníkom približuje tri mincové nálezy – Folkmarský poklad, Bohdanovský poklad a Malý košický poklad. Každý z pokladov je iný a jedinečný, no spája ich to, že dodnes nevieme kto a prečo ich ukryl a aký osud stretol ich majiteľov.
Zistíte tiež, aký proces je potrebný na to, aby sa z rudy stal drahý kov vhodný na výrobu zlatých a strieborných mincí, aj to, ako sa mince kedysi vyrábali. Návštevník výstavy sa oboznámi s hodnotou mincí v minulosti i to, koľko musel bežný človek pracovať, aby si kúpil základné životné potraviny.
Za stratenými hradmi Turca a Komenským do Martina
Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. SNM – Etnografické múzeum v Martine o pár mesiacov – do konca marca 2024 predĺžilo zaujímavú výstavu Hrady Turca. Odhalíte na nej stratené hrady nachádzajúce sa na území Turčianskej kotliny v ich niekdajšej podobe. V Turci ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú menej známe. Výstava oživuje ich niekdajšiu podobu prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov. Ocitnete sa na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Nájdete na nej šesť zmenšených modelov prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Okrem rekonštrukcií hradov tu až do 2. 4. 2024 nájdete aj ďalšie zaujímavé artefakty.
V Martine zostaneme, pretože je tu ďalšia zaujímavá výstava s názvom Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet. O Učiteľovi národov, Janovi Amosovi Komenskom – o jeho živote, diele a odkaze pripravilo výstavu Múzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode. Nájdete ju v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Čechov na Slovensku a navštíviť ju môžete až do 28. marca 2024.
Dejiny Spiša v hlavnej úlohe
Prehľadovku výstavných tipov v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou zakončíme dvojicou výstav mapujúcich dejiny Spiša. Mnohí z vás iste vedia, že tento slovenský región osídlili nemeckí kolonisti v niekoľkých vlnách nemeckého osídlenia. Čo to znamenalo pre právny, hospodársky a kultúrny vývoj? Aj to rezonuje na oboch výstavach. Spišskí Nemci mali veľkú zásluhu na vzniku nesmierneho kultúrneho bohatstva Spiša. Na námestiach spišských miest obdivujeme krásu sakrálnych a svetských pamiatok. Málokto si uvedomuje, že najväčšiu zásluhu na existencii tohto kultúrneho bohatstva majú spišskí Nemci. Komunita svojou kultúrou vtlačila regiónu Spiša nezmazateľnú pečať. Výstava sa zaoberá Nemcami na Spiši z etnografického hľadiska. Prezentuje ich ľudový odev, bývanie, zvyky a tradície. Ak sa chcete dozvedieť viac o dejinách a kultúre tejto komunity určite si pozrite výstavu Nemci na Spiši. Učiniť tak môžete v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi do 31. marca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Múzeum Spiša má i stálu expozíciu, ktorá prezentuje bohatú históriu mesta Spišská Nová Ves. V rokoch 1774 – 1876 bolo mesto centrum Provincie XVI spišských miest. Expozícii dominuje nielen drevená maketa Provinčného domu, ktorú vyhotovili na základe plánov významného staviteľa F. Bartla z roku 1786, ale aj vzácna kolekcia barokových obrazov hodnostárov provincie z roku 1775. Spoznáte tiež meštiansku bytovú kultúru z konca 19. a prvých desaťročí 20. storočia či cenné zbierky zo slávneho fotoateliéru G. Matza z prelomu 19. a 20. storočia. Aj túto expozíciu nájdete v Provinčnom dome v Spišskej Novej Vsi.
Na pamiatku ochrankyne biednych
Ďalším zaujímavým tipom je výstava, ktorú ešte v decembri minulého roka sprístupnilo SNM – Múzeum Betliar. Zaujímavá výstava Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad si pripomína 120. výročie založenia pietneho múzea venované Františke Andrássyovej. Vo Františkinom múzeu zhromaždil jej manžel gróf Dionýz Andrássy predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich viedenského sídla. Dá sa povedať, že všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spočinul jej pohľad.
Bratislavský hrad vo februári s bohatou ponukou
Pri potulkách Bratislavou určite stoja za návštevu výstavy v priestoroch Historického múzea SNM. Bratislavský hrad. ich tu v súčasnosti ponúka viacero. Jednou z nich je Na slávu a chválu, ktorej hlavnou témou sú motívy inšpirujúce tvorcov počas stáročí. Spoznajte biblické príbehy Starého a Nového zákona, príbehy zo života svätcov a rozmanitosť ikonografického stvárnenia Panny Márie. Sochy, tabuľové maľby, ikony a olejomaľby od 14. storočia po začiatok 20. storočia predstavujú výber umeleckých diel z fondu výtvarného umenia Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstava na Bratislavskom hrade potrvá do konca tohto roka.
Ďalšou atraktívnou je tá, ktorá rozpráva Príbeh holíčskej manufaktúry. V prvej polovici 18. storočia ju založil František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie a povzniesol priemyselné podnikanie v krajine. Dodnes je holíčska fajansa stále atraktívna a aj v súčasnosti sa dobre predáva po celom svete. Výrobky z nej sú dodnes atraktívne a v múzeách patria k dôležitým zbierkovým predmetom. Jedálenské servisy a nádoby , dekoratívne stolové predmety, predmety dennej potreby či drobné plastiky predstavujú život a stolovanie nielen vysokej šľachty, pre ktorú boli pôvodne určené. Pestrý výber fajansového a kameninového tovaru môžu obdivovať návštevníci Bratislavského hradu na jeho 3. poschodí do konca roka 2024.
Výstavné tipy pre priaznivcov súčasného umenia
Po tipoch pre priaznivcov histórie a dejín umenia tu máme aj niekoľko tipov zo sveta súčasného umenia. Považská galéria umenia Žilina ponúka aj tento rok návštevníkom reinštalovanu stálu expozíciu zameranú na tvorbu jedného z najvýznamnejších umelcov druhej polovice 20. storočia Vincenta Hložníka, maliara, grafika, kresliara, ilustrátora a pedagóga. Veľké množstvo prác v oblasti maľby, gvašu, pastelu, grafických prác a kresieb, venovala do zbierkového fondu galérie jeho manželka Viera Hložníková ešte v roku 2004. Expozícia predstavuje verejnosti doteraz sporadicky prezentovaný výber z celoživotnej tvorby.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Priaznivcov súčasného výtvarného umenia poteší vo Východoslovenskom múzeu výstava Zlaté obrazy. Prezentuje najnovšie dielo výtvarníka, sochára a interiérového i exteriérového dizajnéra Petra Kocaia. Autor využíva plastickú hmotu a minerály k vytvoreniu 3D efektu kombinovanou technikou hmoty a farieb.
Sara Zahorjanová vystavuje v Prešove
Presuňme sa do Prešova, kde navštívime výstavu Midnight Bloom. Krajská galéria v Prešove predstavuje najnovšiu tvorbu mladej umelkyne Sary Zahorjanovej (1991), absolventky Akadémie výtvarných umení v Prahe (2018). Aj keď v súčasnosti žije a tvorí v Paríži, jej rodinný príbeh ju úzko previazal s Prešovom, kde žijú jej blízki. Vo svojej tvorbe sa mladá výtvarníčka stihla už originálne vyhraniť. Jej umenie má niekoľko podôb a tvárí, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a súvisia. Podstatou je pre ňu hľadanie rovnováhy.
Pre Krajskú galériu pripravila celkom nový cyklus obrazov – objektov a asambláží. Vytvorila ich žensky rukodielnym spôsobom, vyšívaním, skladaním z kamienkov, korálok, sklíčok, polodrahokamov, usušených kytíc, všetko spomienok na dôležité životné chvíle. Uzatvára ich do sietí, ukrýva pod závoje, či zasypáva hlinou, aby pamäťová stopa spomienky, i keď „pochovaná“, zostala. Majú aj svojho druhu terapeutickú úlohu, prinášajú akt katarzie – očistenia, ako sa vyrovnať s bolestnou spomienkou, so stratou blízkeho človeka či s – neodvratným – koncom lásky…
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sara Zahorjanová hľadá „na hrane prítomnosti a pominuteľnosti“ povestnú – a vždy relatívnu – rovnováhu protikladov. Témou je aj vzťah medzi osobným, intímnym a nadosobným, univerzálnym prežívaním skutočnosti, medzi intuíciou, spontánnosťou gesta a racionálnym myslením. Medzi okamihom a večnosťou, medzi dňom a polnocou, s polnočným kvetom, ktorý možno a predsa (za)kvitne, aj to v jej dielach vystavených v Prešove rezonuje.
Nedbalka s dielom Miloša Alexandra Bazovského
Zaujímavú výstavu moderného umenia prináša aj Galéria Nedbalka v Bratislave. Predstavuje diela zo svojej zbierky, ktoré nie sú súčasťou stálej expozície. Výstava s názvom Slovenská vizuálna balada predstavuje svojím návštevníkom dielo Miloša Alexandra Bazovského. Ponúkne pohľad na vývoj jeho tvorby od dvadsiatych do päťdesiatych rokov 20. storočia. Pre Bazovského tvorbu je charakteristický stály vývoj a túžba nájsť jedinečný umelecký výraz. Pre Bazovského celoživotnou inšpiráciou bolo Slovensko. Počas ciest vytvoril množstvo kresieb, pastelov či fotografií.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Čo by bolo keby slovenské monumenty namaľovali slávni maliari
Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnický zámok už len do 10. marca 2024 ponúka inšpiratívnu výstavu s názvom Ešte nenamaľované obrazy slávnych. Unikátnym svetovým jazykom umenia prezentuje jedinečnú krásu Slovenska. Ponúka návštevníkom možnosť pozrieť sa na monumenty Slovenska očami svetových maliarov.
Prináša netradičné, inovatívne a veľmi atraktívne spojenie zaujímavých objektov a signifikantných rukopisov slávnych umelcov. Celkom 17 jedinečných diel vytvorených špeciálne pre túto príležitosť. Kolekcii dominuje Bojnický zámok, ktorý je zobrazený optikou Gustava Klimta, Vincenta van Gogha, Salvadora Dalího či Andyho Warhola. Výstavný priestor dopĺňajú znázornenia Bratislavského hradu, Trenčianskeho hradu aj tatranskej prírody.
Výstavy pre malých aj veľkých zo sveta hračiek
Pokiaľ ide o výstavy, v tomto vydaní rubriky Kam za kultúrou neopomenieme tiež niekoľko tipov pre rodiny s deťmi. Téma hračiek fascinuje deti aj večné deti. Rezonuje aj na dvoch výstavách, ktoré si teraz predstavíme. Tú prvú do konca mesiaca februára nájdete v priestoroch Sídelnej budovy SNM v Bratislave. SNM a Uměleckoprůmyslové museum v Praze pripravili zaujímavú výstavu Deťom na mieru. Autorská tvorba pre deti v socialistickom Československu. Predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu. Nájdete tu drevené a textilné hračky či nábytkové zostavy, z ktorých mnohé vidia návštevníci po prvý raz, pretože sa zachovali len v podobe prototypov a do sériovej výroby sa po znárodnení buď nikdy nedostali, v lepšom prípade sa z nich vyrobili len limitované série pre jasle a materské škôlky.
Výstava prezentuje tiež plastové hračky, hračky z produkcie českého a slovenského ÚĽUV-u, papierové vystrihovačky, detské knihy, leporelá či spoločenské hry. Hoci sa dali bežne kúpiť v obchodoch, ich výnimočný dizajn motivoval tvorcov výstavy ich na tejto výstave tiež odprezentovať. Vystavené exponáty vzišli z dielne 20 dizajnérov a zachovali sa prevažne v zbierkach Uměleckoprůmyslového musea v Prahe. Dopĺňajú ich dôležité ukážky tvorby vybraných autorov z iných múzeí a súkromných zbierok z Českej republiky a zo Slovenska.
V hlavnej úlohe koleso
Téma hračky rezonuje aj vo Východoslovenskom múzeu. Nová výstava Koleso, koleso, okolesilo si sa prezentuje tradičnú drevenú hračku v troch líniách – minulosť (múzejné exponáty), súčasnosť (majstri výrobcovia) a budúcnosť (umelecké školy, dizajnéri). Kurátorka výstavy Andrea Rolková približuje jej obsah slovami: „Pozrieme sa, ako s motívom kolesa pracovali v oblasti hračiek naši predkovia a ako túto tému uchopujú tvorcovia dnes. Súčasný život je ovplyvnený globalizáciou, stresom a vyčerpávaním prírodných zdrojov. Aj na poli výroby hračiek sme svedkami prílevu množstva výrobkov rôznych materiálov, farieb, funkcií i interaktívnych riešení. Drevené hračky však ponúkajú oveľa viac. Zamatová hladkosť dreva spolu s dômyselným riešením býva účelná dlhé roky a hračka sa dedí z generácie na generáciu.“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Výstava v kufríku v BIBIANE už len do nedele
V Kam za kultúrou máme aj tipy na výstavy pre deti, ktoré nájdete počas februára v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA. Výstava v kufríku a tvorivá zóna Ako doma v Bibiane prezradí nielen to, ako sa tvorí výstava. Ako sa skladá? To všetko i svoje zákulisie odhalí vo Výstave v kufríku. Originálne modely a makety z dávnejšej aj nedávnej minulosti Medzinárodného domu umenia pre deti si môžete s deťmi pozrieť do 11. februára 2024.
V BIBIANE majú aj novú výstavu
Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA vo februári prinesie aj novučičkú parádnu výstavu, ktorá praje interaktivite, kreativite a škole hrou. Laboratórium farieb v priestoroch BIBIANY prevedie návštevníka svetom farieb a ich kontrastov. Nadchne aj poučí o ich symbolike. Žltá ako farba slnka a šťastia dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň, modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru. Tvorcovia deťom porozprávajú o delení farieb, pravidiel hry kontrastov, fyzikálnych zákonoch a objavoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Návštevníci sa môžu tešiť aj na tvorivé workshopy Čiernobiely svet, Čiernobiely svet – kresba naslepo, Mimikry, Alchýmia farieb, Svet farebných fólií, workshop tieňového divadla Farebná krajina. Ďalej sú to špeciálne workshopy ako Kryštálikový polarizačný kaleidoskop. Pre najmenších je určený program Ako vonia a chutí dúha alebo pravidelný cyklus v knižnici s novými knihami. Vo februári sa dostanú do hľadáčika knihy Petra Horáčka a Hervé Tullet.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste sa našimi tipmi inšpirovali aj tentoraz. Želáme príjemné chvíle nielen so slovenskou kultúrou či s našimi archívnymi či novými článkami, ktoré pre vás pripravujeme.
Foto: archív Oravského múzea, Silvia Mária Petrovits
Zdroj: BIBIANA, Galéria Nedbalka, Krajská galéria v Prešove, Kysucké múzeum, Múzeum Spiša, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Považská galéria umenia, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, Východoslovenské múzeum
*** Posledná aktualizácia: 2024-03-04 (adm) ***