Novinky

Slovenská filharmónia uvedie Janáčkovu Glagolskú omšu pri príležitosti Roku českej hudby 2024

Slovenská filharmónia uvedie Janáčkovu Glagolskú omšu pri príležitosti Roku českej hudby 2024

Slovenská filharmónia pozýva na inšpiratívne koncertné stretnutia do bratislavskej Reduty aj vo februári. Abonentom i návštevníkom ponúkne už v prvý februárový štvrtok a piatok symfonickú koncertnú dvojicu. Jej programom pritom tiež prispeje k oslave Roku českej hudby.

Prvým z 9 rôznych februárových programov v Slovenskej filharmónii bude prvá symfonická dvojica. Koncertnou sieňou SF sa vo štvrtok a piatok (1. a 2. februára 2024) večer rozoznejú tóny z diel dvoch skladateľov – Arama Chačaturiana a Leoša Janáčka. V druhej časti programu sa opäť pridá k tohtoročnej oslave Roku českej hudby. Pritom privíta domácich a zahraničných umelcov, ktorí sa predstavia po boku orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru pod vedením zbormajstra Jana Rozehnala.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka vystúpi v prvej časti huslistka Irmina Trynkos, Sólistami druhej časti budú organista Marek Štrbák a štyria vokálni sólisti – Linda Ballová, Jarmila Vantuchová, Tomáš Juhás a Peter Mikuláš.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (5/2024)!
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (5/2024)!

S charizmatickou hviezdou

Na úvod oboch večerov zaznie Koncert pre husle a orchester d mol Arama Chačaturiana, ktorý vznikol v roku 1940, kedy bol uvedený aj v premiére. V Slovenskej filharmónii zaznie sólový part spájajúci virtuóznu náročnosť s melodickou lyrikou v interpretácii výnimočnej grécko-poľskej huslistky Irminy Trynkos, ktorú označil BBC Music Magazine ako „výraznú a charizmatickú novú hviezdu“ s „fenomenálnym talentom“. Umelkyňa častokrát siaha po neznámych skladbách pre husle a interpretuje diela súčasných autorov, s ktorými aktívne spolupracuje.  

Druhá polovica koncertu bude patriť Glagolskej omši  Leoša Janáčka. Námetom patrí toto vokálno-inštrumentálne dielo medzi ojedinelé kompozície autora. Použitý starosloviensky text sa skoro zhoduje s omšovým latinským textom, napriek tomu dielo nie je dielom liturgickým. „Chtěl jsem zde zachytit víru v jistotu národa na podkladě ne náboženském, ale na tom mravním, silném, které si bere Boha za svědka,“  napísal skladateľ. V premiére zaznela Glagolská omša 5. decembra 1927 pod taktovkou Janáčkovho žiaka Jaroslava Kvapila vo Filharmonickej besede brnianskej s orchestrom brnianskej opery a čoskoro sa udomácnila i na zahraničných koncertných pódiách – už v roku 1929 bola s veľkým ohlasom uvedená v Berlíne a v Ženeve. 

K oslave Roku českej hudby

Omša sa skladá z troch inštrumentálnych a piatich vokálno-inštrumentálnych častí. Začína sa i končí slávnostnými fanfárami za sprievodu tympanov, pričom pred záverečnou Intradou zaznie samostatné organové Postlúdium. Návštevníci oboch koncertných stretnutí si ho vypočujú v interpretácii slovenského organistu Marka Štrbáka. Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor s kvartetom sólistov – Linda Ballová, soprán, Jarmila Vantuchová, mezzosoprán, Tomáš Juhás, tenor, Peter Mikuláš, bas  ju uvedú v naštudovaní a pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenský filharmonický zbor s Jánom Rozehnalom / Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor s Jánom Rozehnalom. Foto: Peter Brenkus
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »