Novinky

Nedeľné popoludnie v Redute s organovou hudbou

Stefan Donner

Cyklus organových koncertov otvorí mladý rakúsky umelec Stefan Donner, víťaz medzinárodnej súťaže Franza Schmidta. Popoludnie predposlednej novembrovej nedele patrí v bratislavskej Redute nadšencom organovej hudby. Organový koncert sa uskutoční v nedeľu 20. novembra o 16.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Na úvod programu zaznie Toccata, adagio a  fúga C dur, BWV 564, jedna z najznámejších a najvirtuóznejších organových kompozícií Johanna Sebastiana Bacha. Diváci si vypočujú aj dve suity francúzskeho organistu a skladateľa Louisa Vierna, ktorý takmer štyridsať rokov zastával post organistu v parížskom Notre-Dame. Suity č. 3, op. 54 a č. 4, op. 55 skomponoval počas letnej dovolenky v roku 1927 v juhofrancúzskom Luchone. Prvú z nich venoval Rodmanovi Wanamakerovi, synovi zakladateľa slávnych obchodných domov v  New Yorku a Philadelphii. Stefan Donner zaradil do svojho programu aj organové dielo rakúskeho skladateľa Franza Schmidta, ktoré  je na Slovensku málo známe. Z tvorby rodáka z dnešnej Bratislavy zaznie  Prelúdium a fúga Es dur. Koncert uzavrie Fantázia a fúga d mol, op. 135b Maxa Regera, jedno z posledných dokončených diel skladateľa.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA

Svojím recitálom v Slovenskej filharmónii, ktorý avizujeme medzi TOP koncertnými tipmi aktuálneho týždňa, sa v Bratislave predstaví Stefan Donner. Študoval hru na organe, klavíri a  dirigovanie na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Magisterský diplom z hry na organe získal na Konzervatóriu v  Amsterdame. Zúčastnil sa aj kurzov, ktoré viedli významní organisti ako Olivier Latry, Joris Verdin či Edoardo Bellotti. V akademickom roku 2014/2015 získal Fulbrightove štipendium na štúdium v  New Yorku, kde na Eastman School of Music na University of Rochester študoval organ a čembalo. 

Stefan Donner je držiteľom viacerých ocenení, je víťazom Organovej súťaže Franza-Schmidta (2010, Rakúsko) a získal tretiu cenu na Medzinárodnej organovej súťaži v Dubline (2011). Okrem rôznych nahrávok pre rozhlas a televíziu nahral Stefan Donner aj profilové sólové albumy. Umelec často koncertuje v Európe, Turecku, Izraeli, USA a Austrálii. V predchádzajúcich rokoch zastával pozíciu organistu a hudobného riaditeľa v Klosterneuburg Abbey pri Viedni. Popri bohatej koncertnej činnosti Stefan Donner vyučuje klavír a hudobnú teóriu na dvoch hudobných školách.

Vstupenky na úvodný organový recitál  sú v predaji v Pokladnici SF v pracovné dni od 13.00 – 19.00, v nedeľu hodinu pred koncertom  alebo  online na návštevnik.sk.

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »