Novinky

Nedeľné popoludnie v Redute s organovou hudbou

Stefan Donner

Cyklus organových koncertov otvorí mladý rakúsky umelec Stefan Donner, víťaz medzinárodnej súťaže Franza Schmidta. Popoludnie predposlednej novembrovej nedele patrí v bratislavskej Redute nadšencom organovej hudby. Organový koncert sa uskutoční v nedeľu 20. novembra o 16.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Na úvod programu zaznie Toccata, adagio a  fúga C dur, BWV 564, jedna z najznámejších a najvirtuóznejších organových kompozícií Johanna Sebastiana Bacha. Diváci si vypočujú aj dve suity francúzskeho organistu a skladateľa Louisa Vierna, ktorý takmer štyridsať rokov zastával post organistu v parížskom Notre-Dame. Suity č. 3, op. 54 a č. 4, op. 55 skomponoval počas letnej dovolenky v roku 1927 v juhofrancúzskom Luchone. Prvú z nich venoval Rodmanovi Wanamakerovi, synovi zakladateľa slávnych obchodných domov v  New Yorku a Philadelphii. Stefan Donner zaradil do svojho programu aj organové dielo rakúskeho skladateľa Franza Schmidta, ktoré  je na Slovensku málo známe. Z tvorby rodáka z dnešnej Bratislavy zaznie  Prelúdium a fúga Es dur. Koncert uzavrie Fantázia a fúga d mol, op. 135b Maxa Regera, jedno z posledných dokončených diel skladateľa.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA

Svojím recitálom v Slovenskej filharmónii, ktorý avizujeme medzi TOP koncertnými tipmi aktuálneho týždňa, sa v Bratislave predstaví Stefan Donner. Študoval hru na organe, klavíri a  dirigovanie na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Magisterský diplom z hry na organe získal na Konzervatóriu v  Amsterdame. Zúčastnil sa aj kurzov, ktoré viedli významní organisti ako Olivier Latry, Joris Verdin či Edoardo Bellotti. V akademickom roku 2014/2015 získal Fulbrightove štipendium na štúdium v  New Yorku, kde na Eastman School of Music na University of Rochester študoval organ a čembalo. 

Stefan Donner je držiteľom viacerých ocenení, je víťazom Organovej súťaže Franza-Schmidta (2010, Rakúsko) a získal tretiu cenu na Medzinárodnej organovej súťaži v Dubline (2011). Okrem rôznych nahrávok pre rozhlas a televíziu nahral Stefan Donner aj profilové sólové albumy. Umelec často koncertuje v Európe, Turecku, Izraeli, USA a Austrálii. V predchádzajúcich rokoch zastával pozíciu organistu a hudobného riaditeľa v Klosterneuburg Abbey pri Viedni. Popri bohatej koncertnej činnosti Stefan Donner vyučuje klavír a hudobnú teóriu na dvoch hudobných školách.

Vstupenky na úvodný organový recitál  sú v predaji v Pokladnici SF v pracovné dni od 13.00 – 19.00, v nedeľu hodinu pred koncertom  alebo  online na návštevnik.sk.

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »