Novinky

Divadelné tipy pre 46. týždeň

Divadelné tipy / 46/2022

Po 46-krát sme tu s prehľadom tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadelných scén. Zameriavame sa na divadelné tipy týždňa. Domáca divadelná scéna žije Nocou divadiel. No nielen ním. I Labutím jazerom.

V tradičnom prehľade zaujímavých tipov na atraktívne kultúrne podujatia v aktuálnom týždni pokračujeme aj teraz. Kam za kultúrou? Kam do divadla? 46. týždeň roka sa ponesie podujatím Noc divadiel.  Z bohatých programových ponúk slovenských divadiel sme pre vás vybrali niekoľko tipov. Ako sa hovorí, z každého rožka troška. Máme pre vás zopár zaujímavých tipov od činohry k baletu, od muzikálu po operu. Nechajte sa inšpirovať a vyrazte do divadla!

V poradí už 13. ročník Noci divadiel už tento týždeň

V tomto týždni Slovensko žije v poradí už 13. ročníkom Noci divadiel. Celoslovenské podujatie európskeho významu Noc divadiel 2022 s témou Vojna nemá ľudskú tvár sa tradične uskutoční 3. novembrovú sobotu, ktorá tento rok pripadá na 19.11.2022.

Inzercia
SS. Caecilia 22 TN

V tento deň otvoria slovenské divadlá vo viacerých slovenských mestách svoje priestory počas večerných a nočných hodín. Do 13. ročníka sa zapojí 50 divadiel v 23 mestách. Kompletný program nájdete TU.

Shakespeare v Trnave

Divadlo Jána Palárika v Trnave prichádza 15.11.2022 o 10,00 s grotesknou tragikomédiou o banalite lásky, pýchy a vojny TROILOS A KRESSIDA. Shakespeare, ktorého ste ešte nevideli. Veľká časť divadelného obecenstva pozná jeho komédie i tragédie. Menej sú vďaka žánrovej nejednoznačnosti verejnosti známe jeho takzvané problematické hry. Na jednej strane sú temné tóny i psychologickej drámy, na druhej zasa drsná komika. Shakespeare v nej banalizuje všetko, čo mu príde pod ruku. Prináša v nej nielen pohľad na osudy legendárnych gréckych i trójskych hrdinov, príbeh jednej zničenej lásky ale najmä obraz zbytočnej vojny.

Noc divadiel zavedie diváka aj do sveta opery a operety

Z opery do operety je názov Komorného koncertu sólistov a sólistiek Štátnej opery Banská Bystrica, ktorý bude znieť na Noc divadiel v sobotu 19.11.2022 o 21,00 hod. v Bohéma klube Štátnej opery. So sprievodným slovom dramaturgičky Alžbety Lukáčovej prevedú návštevníkov dejinami opery, hudobno-štýlovými epochami, technikami spevu a interpretácie hudby. Diváci sa budú môcť na praktických ukážkach oboznámiť s charakteristikami komickej i dramatickej opery. Dozvedia sa aký je rozdiel v spievaní opery, operety či muzikálu. Speváci v neformálnych rozhovoroch zodpovedajú tiež aj na otázky publika. Tak si ich nezabudnite nachystať.

Inzercia
Melos-Étos

Divadelné tipy aj pre priaznivcov baletu. Royal Classical Ballet s Labutím jazerom mieri aj do Košíc či Bratislavy

Možnosť vidieť najslávnejší balet v podaní excelentného súboru Royal Classical Ballet končí. Divadlo Royal Classical Ballet z Moldavska predstaví v rámci európskeho turné na Slovensku najslávnejší balet na svete – LABUTIE JAZERO. Tento balet zostáva najobľúbenejším baletným predstavením divákov po celom svete. Príbeh lásky princa Siegfrieda a princeznej Odette, premenenej na bielu labuť zlým čarodejníkom Rothbartom, ktorý sa snaží zabrániť kúzlu a v neuveriteľnom boji medzi dobrom a zlom, nakoniec zvíťazí dobro. To všetko, v podaní skvelých umelcov v kombinácii s farebnými dekoráciami a úžasnými kostýmami môžete vidieť v utorok 15.11.2022 o 19:00 v Spoločenskom pavilóneKošiciach, v stredu 16.11. 2022 rovnako o 19:00 v Aréna Poprad či v piatok 18.11.2022 o 19:00 v Dome umeniaPiešťanoch. Na záver to bude vystúpenie v sobotu 19.11. 2022 a v nedeľu 20.11.2022 vždy o 19:00 vo Veľkej sále Domu kultúry RužinovBratislave. Vstupenky v sieti Ticketportal.

Labutie jazero / Kam do divadla / Kam za kultúrou / Balet

Divadelné tipy aj v znamení premiéry

Pre celú rodinu je určený klasický baletný titul ZLE STRÁŽENÉ DIEVČA / LA FILLE MAL GARDÉE v Slovenskom národnom divadle. Na javisko SND sa vracia po troch decéniách. Obľúbený s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami začal písať svoju históriu v roku 1789. Premiéru bude mať v Novej budove SND 18. 11. 2022 o 19,00 hod. Ak sa nedostanete na prvú premiéru, máte šancu ho vidieť aj v sobotu 19. 11. 2022 o 19,00 hod. a v nedeľu 20.11. 2022 dokonca v dvoch termínoch – o 17,00 hod. a 19,00 hod. Vstupenky zakúpite TU.

ODPORÚČAME: Komédia o priateľstve a novej nádeji na doskách bratislavskej Novej scény

Jedným z TIPOV redakcie je hra ŠKRUPINKA. Komorná komédia prináša do Štúdia Olympia krehký a hlboko ľudský príbeh o neľahkej ceste k sebe i k druhým. Komédia o nečakanom priateľstve, vnútornej slobode a novej nádeji i o tom, či môže jestvovať priateľstvo medzi (zdánlivo) dvoma odlišnými ženami. Každý má svoje škrupinky, ktoré vie za určitých okolností na seba nabrať i zo seba zhodiť. Hra je aj láskavou i úprimnou sondou, ktorá núti rozmýšľať aj diváka, nastavuje sondu vlastnému ja. Oddýchnete si pri nej, zabavíte sa i trochu o sebe pouvažujete. Je to inscenácia plná láskavého aj uštipačného humoru, úprimnosti a irónie, s patričnou dávkou dojatia s vynikajúcim obsadeným dvoch  excelentných herečiek. Komédiu môžete vidieť najbližšie v dňoch 15., 16., 17. a 18.11.2022 vždy o 19,30 na Novej scéne. ŠKRUPINKA je príbeh, ktorý sa oplatí vidieť.

Návrat sexy muzikálu ČAJOČKY

Tento týždeň prináša aj návrat bláznivej sexy muzikálovej komédie na hity Petra Nagya a v réžii Jána Ďurovčíka ČAJOČKY. Na divadelné dosky prichádza opäť raz v úplne novom obsadení sa vracia do slovenských miest. V piatok 18.11.2022 o 19:00 hod. ho môžu vidieť diváci v Kine Centrum Snina, v sobotu 19.11.2022 o 19:00 poteší v MsKS Michalovce, a v nedeľu 20.11. 2022 o 19:00 v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou. Muzikál stojí na pesničkách Petra Nagya, ktoré prearanžoval Ľuboš Dolný. Z bohatého pokladu hitov zaznie v muzikáli desať piesní. Medzi nimi Marcel z malého mesta po úprave ako Kika z malého mesta, Taxis, Waikiki raga, Mercedes, Vraky áut, Krásny zadok, So mnou nikdy nezostárneš, Chráň svoje bláznovstvá, Bahama conga a Balet. Režisérom a choreografom muzikálu je Ján Ďurovčík a spolu s Petrom Pavlacom aj spoluautorom scenára a libreta. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

MILENEC, hra je plná humorných situácií a dialógov

Divadlo TEATRO WÜSTENROT prináša 15.11.2022 o 19,00 do bratislavského Domu kultúry Ružinov brilantnú komédiu MILENEC. Hra prekypuje humornými situáciami a dialógmi. Vtipne prevedie diváka svetom plným nástrah, ktoré čakajú na muža po 22 ročnom manželstve. Jej hlavný hrdina nedokáže odolávať pokušeniu a vyberie sa na cestu do sveta milostných románov. Objektom jeho túžob sa postupne stávajú tri atraktívne ženy s ktorými sa dostáva do víru komických aj pikantných situácií.  

Retro muzikál SMOLIARI so živou hudbou na javisku Novej scény

Našim ďalším tipom z program Novej scény je retro muzikál SMOLIARI v podaní hosťujúceho SKDK Topoľčany. Muzikál môžete vidieť 18.11.2022 o 19,00 hod. na Novej scéne. K rovnomennému filmu z roku 1978 zložil hudbu Ali Brezovský. Hlavným postavám v spievaných pasážach prepožičali hlas Marika Gombitová a Miroslav Žbirka, ktorého prvé výročie úmrtia sme si tento mesiac pripomenuli. Javiskové spracovanie na motívy filmu vzniklo na pôde Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Svoju slovenskú ako aj svetovú premiéru malo na doskách topoľčianskeho Spoločenského domu. Výnimočnou na predstavení je aj živá sprievodná skupina na javisku a atraktívny svetelný dizajn.

Divadelné tipy pre deti: V SND ani v Štátnej opere na deti nezabúdajú

Vybrali sme aj niečo ďalšie pre deti. Detskí diváci si na svoje prídu aj 20.11.2022 o 16,00 hod. v Sále činohry SND. Na programe je totiž rozprávka NEBOJSA. Rozprávka o tom, ako Maruška a Nebojsa stretli nielen dvanásť mesiačikov. Stretnú sa s Cisárom a jeho novými šatami, s princeznou na hrášku či so zákernou a prefíkanou Strigou macochou. Tak, ako Nebojsa, ktorý nevie, čo je strach, aj Maruška sa nebojí v januári ísť na jahody či po fialky. Naučiť sa Nebojsu báť sa podujme dvanásť mesiačikov. Celým príbehom sprevádza Január – rozprávkar. Ten si pripravil príbehy, ktoré prekypujú dobrodružstvom, prekážkami, ale aj radosťou a dobrými koncami.

Spolu s deťmi si môžete pozrieť a vypočuť v stredu 16.11.2022 o 18,30banskobystrickej Štátnej opere posledné divadelné dielo hudobného génia W. A. Mozarta. ČAROVNÁ FLAUTA je dielo „dobového strihu” . Nesmrteľná Mozartova hudba nadchýna aj dnes po viac ako 220 rokoch. Vychádza z tradície singspielu, spevohry kombinujúcej spievané a hovorené pasáže. Popri postavách z ľudského sveta tu vystupujú rozprávkové bytosti a nadprirodzené sily. V príbehu sú zakódované rôzne životné postoje, filozofie, dielo nastoľuje otázky hraníc slobody a neslobody, pravdy a morálky.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zaujímajú vás ďalšie tipy zo slovenskej kultúry? Koncertné tipy nájdete TU. Zaujímavé výstavy, ktoré treba v novembri navštíviť, spoznáte TU.

Zdroj: Divadelný ústav, DJP Trnava, DK Ružinov, Noc divadiel, SND, ŠDKE, ŠO BB, Ticketportal

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »