Novinky

Divadelné tipy pre 46. týždeň

Divadelné tipy / 46/2022

Po 46-krát sme tu s prehľadom tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadelných scén. Zameriavame sa na divadelné tipy týždňa. Domáca divadelná scéna žije Nocou divadiel. No nielen ním. I Labutím jazerom.

V tradičnom prehľade zaujímavých tipov na atraktívne kultúrne podujatia v aktuálnom týždni pokračujeme aj teraz. Kam za kultúrou? Kam do divadla? 46. týždeň roka sa ponesie podujatím Noc divadiel.  Z bohatých programových ponúk slovenských divadiel sme pre vás vybrali niekoľko tipov. Ako sa hovorí, z každého rožka troška. Máme pre vás zopár zaujímavých tipov od činohry k baletu, od muzikálu po operu. Nechajte sa inšpirovať a vyrazte do divadla!

V poradí už 13. ročník Noci divadiel už tento týždeň

V tomto týždni Slovensko žije v poradí už 13. ročníkom Noci divadiel. Celoslovenské podujatie európskeho významu Noc divadiel 2022 s témou Vojna nemá ľudskú tvár sa tradične uskutoční 3. novembrovú sobotu, ktorá tento rok pripadá na 19.11.2022.

Inzercia
SS. Caecilia 22 TN

V tento deň otvoria slovenské divadlá vo viacerých slovenských mestách svoje priestory počas večerných a nočných hodín. Do 13. ročníka sa zapojí 50 divadiel v 23 mestách. Kompletný program nájdete TU.

Shakespeare v Trnave

Divadlo Jána Palárika v Trnave prichádza 15.11.2022 o 10,00 s grotesknou tragikomédiou o banalite lásky, pýchy a vojny TROILOS A KRESSIDA. Shakespeare, ktorého ste ešte nevideli. Veľká časť divadelného obecenstva pozná jeho komédie i tragédie. Menej sú vďaka žánrovej nejednoznačnosti verejnosti známe jeho takzvané problematické hry. Na jednej strane sú temné tóny i psychologickej drámy, na druhej zasa drsná komika. Shakespeare v nej banalizuje všetko, čo mu príde pod ruku. Prináša v nej nielen pohľad na osudy legendárnych gréckych i trójskych hrdinov, príbeh jednej zničenej lásky ale najmä obraz zbytočnej vojny.

Noc divadiel zavedie diváka aj do sveta opery a operety

Z opery do operety je názov Komorného koncertu sólistov a sólistiek Štátnej opery Banská Bystrica, ktorý bude znieť na Noc divadiel v sobotu 19.11.2022 o 21,00 hod. v Bohéma klube Štátnej opery. So sprievodným slovom dramaturgičky Alžbety Lukáčovej prevedú návštevníkov dejinami opery, hudobno-štýlovými epochami, technikami spevu a interpretácie hudby. Diváci sa budú môcť na praktických ukážkach oboznámiť s charakteristikami komickej i dramatickej opery. Dozvedia sa aký je rozdiel v spievaní opery, operety či muzikálu. Speváci v neformálnych rozhovoroch zodpovedajú tiež aj na otázky publika. Tak si ich nezabudnite nachystať.

Inzercia
Melos-Étos

Divadelné tipy aj pre priaznivcov baletu. Royal Classical Ballet s Labutím jazerom mieri aj do Košíc či Bratislavy

Možnosť vidieť najslávnejší balet v podaní excelentného súboru Royal Classical Ballet končí. Divadlo Royal Classical Ballet z Moldavska predstaví v rámci európskeho turné na Slovensku najslávnejší balet na svete – LABUTIE JAZERO. Tento balet zostáva najobľúbenejším baletným predstavením divákov po celom svete. Príbeh lásky princa Siegfrieda a princeznej Odette, premenenej na bielu labuť zlým čarodejníkom Rothbartom, ktorý sa snaží zabrániť kúzlu a v neuveriteľnom boji medzi dobrom a zlom, nakoniec zvíťazí dobro. To všetko, v podaní skvelých umelcov v kombinácii s farebnými dekoráciami a úžasnými kostýmami môžete vidieť v utorok 15.11.2022 o 19:00 v Spoločenskom pavilóneKošiciach, v stredu 16.11. 2022 rovnako o 19:00 v Aréna Poprad či v piatok 18.11.2022 o 19:00 v Dome umeniaPiešťanoch. Na záver to bude vystúpenie v sobotu 19.11. 2022 a v nedeľu 20.11.2022 vždy o 19:00 vo Veľkej sále Domu kultúry RužinovBratislave. Vstupenky v sieti Ticketportal.

Labutie jazero / Kam do divadla / Kam za kultúrou / Balet

Divadelné tipy aj v znamení premiéry

Pre celú rodinu je určený klasický baletný titul ZLE STRÁŽENÉ DIEVČA / LA FILLE MAL GARDÉE v Slovenskom národnom divadle. Na javisko SND sa vracia po troch decéniách. Obľúbený s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami začal písať svoju históriu v roku 1789. Premiéru bude mať v Novej budove SND 18. 11. 2022 o 19,00 hod. Ak sa nedostanete na prvú premiéru, máte šancu ho vidieť aj v sobotu 19. 11. 2022 o 19,00 hod. a v nedeľu 20.11. 2022 dokonca v dvoch termínoch – o 17,00 hod. a 19,00 hod. Vstupenky zakúpite TU.

ODPORÚČAME: Komédia o priateľstve a novej nádeji na doskách bratislavskej Novej scény

Jedným z TIPOV redakcie je hra ŠKRUPINKA. Komorná komédia prináša do Štúdia Olympia krehký a hlboko ľudský príbeh o neľahkej ceste k sebe i k druhým. Komédia o nečakanom priateľstve, vnútornej slobode a novej nádeji i o tom, či môže jestvovať priateľstvo medzi (zdánlivo) dvoma odlišnými ženami. Každý má svoje škrupinky, ktoré vie za určitých okolností na seba nabrať i zo seba zhodiť. Hra je aj láskavou i úprimnou sondou, ktorá núti rozmýšľať aj diváka, nastavuje sondu vlastnému ja. Oddýchnete si pri nej, zabavíte sa i trochu o sebe pouvažujete. Je to inscenácia plná láskavého aj uštipačného humoru, úprimnosti a irónie, s patričnou dávkou dojatia s vynikajúcim obsadeným dvoch  excelentných herečiek. Komédiu môžete vidieť najbližšie v dňoch 15., 16., 17. a 18.11.2022 vždy o 19,30 na Novej scéne. ŠKRUPINKA je príbeh, ktorý sa oplatí vidieť.

Návrat sexy muzikálu ČAJOČKY

Tento týždeň prináša aj návrat bláznivej sexy muzikálovej komédie na hity Petra Nagya a v réžii Jána Ďurovčíka ČAJOČKY. Na divadelné dosky prichádza opäť raz v úplne novom obsadení sa vracia do slovenských miest. V piatok 18.11.2022 o 19:00 hod. ho môžu vidieť diváci v Kine Centrum Snina, v sobotu 19.11.2022 o 19:00 poteší v MsKS Michalovce, a v nedeľu 20.11. 2022 o 19:00 v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou. Muzikál stojí na pesničkách Petra Nagya, ktoré prearanžoval Ľuboš Dolný. Z bohatého pokladu hitov zaznie v muzikáli desať piesní. Medzi nimi Marcel z malého mesta po úprave ako Kika z malého mesta, Taxis, Waikiki raga, Mercedes, Vraky áut, Krásny zadok, So mnou nikdy nezostárneš, Chráň svoje bláznovstvá, Bahama conga a Balet. Režisérom a choreografom muzikálu je Ján Ďurovčík a spolu s Petrom Pavlacom aj spoluautorom scenára a libreta. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

MILENEC, hra je plná humorných situácií a dialógov

Divadlo TEATRO WÜSTENROT prináša 15.11.2022 o 19,00 do bratislavského Domu kultúry Ružinov brilantnú komédiu MILENEC. Hra prekypuje humornými situáciami a dialógmi. Vtipne prevedie diváka svetom plným nástrah, ktoré čakajú na muža po 22 ročnom manželstve. Jej hlavný hrdina nedokáže odolávať pokušeniu a vyberie sa na cestu do sveta milostných románov. Objektom jeho túžob sa postupne stávajú tri atraktívne ženy s ktorými sa dostáva do víru komických aj pikantných situácií.  

Retro muzikál SMOLIARI so živou hudbou na javisku Novej scény

Našim ďalším tipom z program Novej scény je retro muzikál SMOLIARI v podaní hosťujúceho SKDK Topoľčany. Muzikál môžete vidieť 18.11.2022 o 19,00 hod. na Novej scéne. K rovnomennému filmu z roku 1978 zložil hudbu Ali Brezovský. Hlavným postavám v spievaných pasážach prepožičali hlas Marika Gombitová a Miroslav Žbirka, ktorého prvé výročie úmrtia sme si tento mesiac pripomenuli. Javiskové spracovanie na motívy filmu vzniklo na pôde Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Svoju slovenskú ako aj svetovú premiéru malo na doskách topoľčianskeho Spoločenského domu. Výnimočnou na predstavení je aj živá sprievodná skupina na javisku a atraktívny svetelný dizajn.

Divadelné tipy pre deti: V SND ani v Štátnej opere na deti nezabúdajú

Vybrali sme aj niečo ďalšie pre deti. Detskí diváci si na svoje prídu aj 20.11.2022 o 16,00 hod. v Sále činohry SND. Na programe je totiž rozprávka NEBOJSA. Rozprávka o tom, ako Maruška a Nebojsa stretli nielen dvanásť mesiačikov. Stretnú sa s Cisárom a jeho novými šatami, s princeznou na hrášku či so zákernou a prefíkanou Strigou macochou. Tak, ako Nebojsa, ktorý nevie, čo je strach, aj Maruška sa nebojí v januári ísť na jahody či po fialky. Naučiť sa Nebojsu báť sa podujme dvanásť mesiačikov. Celým príbehom sprevádza Január – rozprávkar. Ten si pripravil príbehy, ktoré prekypujú dobrodružstvom, prekážkami, ale aj radosťou a dobrými koncami.

Spolu s deťmi si môžete pozrieť a vypočuť v stredu 16.11.2022 o 18,30banskobystrickej Štátnej opere posledné divadelné dielo hudobného génia W. A. Mozarta. ČAROVNÁ FLAUTA je dielo „dobového strihu” . Nesmrteľná Mozartova hudba nadchýna aj dnes po viac ako 220 rokoch. Vychádza z tradície singspielu, spevohry kombinujúcej spievané a hovorené pasáže. Popri postavách z ľudského sveta tu vystupujú rozprávkové bytosti a nadprirodzené sily. V príbehu sú zakódované rôzne životné postoje, filozofie, dielo nastoľuje otázky hraníc slobody a neslobody, pravdy a morálky.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zaujímajú vás ďalšie tipy zo slovenskej kultúry? Koncertné tipy nájdete TU. Zaujímavé výstavy, ktoré treba v novembri navštíviť, spoznáte TU.

Zdroj: Divadelný ústav, DJP Trnava, DK Ružinov, Noc divadiel, SND, ŠDKE, ŠO BB, Ticketportal

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »