Novinky

Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Dvadsiaty kalendárny týždeň roka 2024 sľubuje bohaté kultúrne zážitky. Slovensko sa nesie vo festivalovej nálade, divadelnej i koncertnej. Nechýbajú tiež atraktívne výstavy a ostatne, Slovensko opäť oslávi Noc múzeí a galérií zaujímavými podujatiami. Nechajte sa inšpirovať a vydajte sa s nami za kultúrou aj teraz.

Je tu víkend a to je ten najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, ako si zatraktívniť dni najbližšieho týždňa. Pomôcť vám v tom opäť chceme aj my s ďalšou časťou našej pravidelnej rubriky TOP tipov Kam za kultúrou. V najnovšom prírastku redakčného výberu tipov zo sveta kultúry vás opäť zoberieme za najzaujímavejšími kultúrnymi podujatiami najbližších dní. Keďže je ich hojne, pre lepšiu prehľadnosť si ich tentoraz rozdelíme a bližšie si ich predstavíme v samostatných častiach. Ani tentoraz v Kam za kultúrou nevynecháme  koncertné a divadelné tipy. Máme pre vás aj zopár tipov na zaujímavé výstavy. Nechajte sa inšpirovať a poďte to všetko s nami aj objaviť!

V znamení Novej drámy

Prím hrajú dve podujatia – prvým je divadelný festival Nová dráma / New Drama, ktorý v tomto roku píše 20. ročník. Od pondelka 13. mája do piatka 17. mája ponúkne v hlavnom súťažnom programe 10 zaujímavých inscenácií zo slovenských divadiel. Okrem hlavného programu nechýba ani sekcia fokus, v ktorej predstavia turecké divadlo. Tešiť sa môžete na divadelnou cenou ovenčenú drámu Dvanásty dom súčasnej tureckej dramatičky Melek Ceylanovej. Pre odborníkov chystajú zaujímavú medzinárodnú konferenciu, ale aj stretnutie riaditeliek a riaditeľov slovenských festivalov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Ťahákom festivalu je masterclass nigérijského dramatika, patróna 20. ročníka festivalu a laureáta Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinku. Inšpiratívnou bude aj beseda o tureckej dráme a divadle a ďalšie atraktívne podujatia. Chýbať nebude ani diskusia s dramaturgickou radou o súťažných inscenáciách či inscenované čítanie finálových textov festivalovej súťaže Dráma 2023. Bližšie sa programu festivalu, ale aj aktuálnym divadelným tipom venujeme v samostatnom článku s názvom Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou.

Sobotnú noc strávte v múzeách a galériách

Jedným z ďalších TOP podujatí najbližšieho týždňa, ktoré rezonuje v našom najnovšom prehľade Kam za kultúrou, je sobotňajšia Európska noc múzeí a galérií. V sobotu však toto podujatie ovládne aj Slovensko. Noc múzeí a galérií tradične pripadá na tretiu májovú sobotu, ktoré tento rok píše taktiež svoj 20. ročník. Organizačne sa do neho zapojili  nielen múzeá Slovenského národného múzeá, Slovenská národná galéria či Galéria mesta Bratislavy a Múzeum mestá Bratislavy, ale desiatky ďalších múzeí, galérií a inštitúcií po celom Slovensku. S pár TOP tipmi prídeme aj my v samostatnom článku počas pracovného týždňa. Kompletný program ale nájdete už teraz na webe podujatia.

Článok pokračuje pod reklamou

V sobotný večer 18. mája 2024 mnohé kultúrne inštitúcie po celom Slovensku otvoria svoje brány. Od súmraku až do polnoci sa pripravujú pre návštevníkov zábavné prehliadky so sprievodom, prehliadky s poučením, workshopy, premietania, živé vystúpenia a odhalia aj bežne neprístupné miesta a dozviete sa aj (ne)tušené zaujímavosti. Pripravované kultúrne podujatia poskytnú návštevníkovi netradičný zážitok z múzea či galérie. Môžete sa ponoriť do jedinečného vesmíru múzea, galérie či iného kultúrnej inštitúcie, často plného prekvapení a niekedy aj mágie. Za súmraku sa môžeme ponoriť do nevšednej atmosféry, poprechádzať sa tajomnými chodbami, a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére.

Kam za kultúrou? Máme koncertné a divadelné tipy pre celé Slovensko!

Kam za kultúrou aj tentoraz prináša koncertné a divadelné tipy. Tentoraz sa na nich pozrieme trochu podrobnejšie v samostatných článkoch. Nahliadnime teraz do sveta divadla. Bohatý program sľubujú festivalové dni v Bratislave a v Trnave. Nová dráma ponúkne to najlepšie z divadelných noviniek a prinesie účinkovanie vybraných slovenských divadiel v súťažnej hlavnej kategórii a zahraničných hostí z Turecka v sekcii fokus. Ostatne, čo-to ponúknu divadlá aj pre milovníkov opery, činoherného umenia a baletu či rodiny s deťmi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hekuba / Kam za kultúrou / Nová dráma / SKD Martin
Nová dráma: Na Novú scénu mieri oceňovaná Hekuba

Divadlo sľubuje zážitky pre všetkých

Stručne sa v divadelných tipov pozrieme aj do ponuky bratislavského muzikálového Divadla Nová scéna, kde v nedeľu od 17:00 hod. uvedú reprízu tohto sezónnej novinky – rodinného muzikálu Oliver! Slávny muzikál s hudbou a libretom textára a skladateľa Lionela Barta vznikol na motívy slávneho románu Ch. Dickensa Oliver Twist. 

Na Spiši vás už v piatok potešia Šeptuchy, s ktorými sa Spišské divadlo počas týždňa predstaví tiež v Bratislave na festivale Nová dráma / New Drama 2024. Nedeľné popoludnie vás spolu s deťmi pozve do sveta rozprávky. Divadelníci vás prenesú do príbehu Janka Hráška.

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia
Šeptuchy zavítajú na divadelné festivaly Nová dráma i Dotyky a spojenia

Program pre náročného diváka ponúkne počas týždňa aj Národné divadlo Košice. V utorok 14. mája ožije Historická budova NDKE jednou z najhrávanejších opier svetového repertoáru – operou Tosca. Opera NDKE vás spolu s domácim castom i hosťami pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča prevedie príbehom o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim i sadistickom šéfovi polície Scarpiovi so strhujúcimi melódiami Giacoma Pucciniho. Trojlístok hlavných postáv pritom stvárnia Janette Zsigová, Michal Lehotský a Marián Lukáč.

Tosca / ŠDKE
Košická Tosca je aj pastvou pre oči.

Košický baletný súbor pozve divákov v Historickej budove NDKE už v stredu (15.5.) na tanečnú prechádzku po krásach slovenského folklóru v predstavení Rodná zem. Nechajú vás nazrieť  do hlbokej studnice ľudových zvykov a tradícií. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Primaciálny palác / kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Primaciálny palác – miesto mieru i kultúry

Priaznivcov činohry v Košiciach čaká tiež zaujímavá ponuka. Zábavu sľubuje Moliérova Škola žien. Klasická komédia nielen o žiarlivosti prichádza na dosky Malej scény NDKEv piatok 17. mája 2024.

Unikátne divadelné zážitky, ktoré si svoje miesto v Kam za kultúrou zaslúžia plným právom, patrí dramaticko-operné predstavenie tandemu Rolanda Khern – Tótha a Antona Korenčiho  s názvom La Traviata / Dáma s kaméliami. NDKE ju uvedie v sobotu v Historickej budove NDKE. Čaká vás prierez operou Giuseppe Verdiho La Traviata a spoznávať pritom budete aj slávnu predlohu Alexandra Dumasa ml. 

Koncertné tipy v znamení Noci múzeí a galérií, rozlúčkou so sezónou či s podvečerom s mladými hudobníkmi

Nemenej atraktívny je aj svet hudobného umenia. Košická filharmónia sa rozlúči s aktuálnou koncertnou sezónou. Na svoje si prídu milovníci vokálneho umenia či organu v Žiline, kde priestor dostanú bok po boku mladý i skúsený organista. V Bratislave prežijete v rozhlasovej Pyramíde deň s klarinetom a Noc múzeí a galérií prinesie do Múzea J. Cikkera swingový večer. Bratislavu ovládnu tiež premiéry slovenských skladateľov. V Piešťanoch okúsite spojenie hudby a poézie a v Nitre sa opäť raz rozoznie festivalový organ. Tentoraz pod rukami talianskeho organistu.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band vás pozve na cestu plnú hudobných zážitkov. Zdroj: Linda Kisková Bohušová / Fats Jazz Band

Bratislavčanov i Karlovešťanov na Námestí sv. Františka v MČ Bratislava-Karlova Ves potešia v utorok 14. mája 2024 po 17:00 hod. unikátnym hudobným zážitkom mladí hudobníci. Členovia Komorného orchestra Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava sa predstavia pod vedením Mgr. art. Juraja Tomku, ArtD.  Na programe majú diela velikánov Antonia Vivaldiho, Josepha Haydna a Benjamina Brittena. Sólistkou stretnutia bude flautistka  Veronika Soviarová. Bližšie si koncertné tipy rozoberieme v samostatnom článku Kam za kultúrou? Od klarinetu k organu či rozlúčke so sezónou.

Tipy na zaujímavé výstavy

Slovenské múzeá, galérie a z času na čas aj knižnice ponúkajú zaujímavé výstavy a expozície, ktoré môžete navštíviť nielen počas “bežného” týždňa, ale príp. si ich nechať na Noc múzeí a galérií. Tentoraz tu v Kam za kultúrou pre vás máme aj niekoľko tipov, ktoré sme v májovom vydaní tipov na zaujímavé podujatia a výstavy nespomenuli.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť / Kam za kultúrou
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť

Ak máte radi výstavy diel fotografov, potom tu máme pre vás jeden zaujímavý tip. Témou je krajina a vlasť, ktoré môžu byť definované prostredníctvom vzťahov ako miesto, kde sa človek cíti spojený s kultúrou, identitou a spoločenstvom. Je to miesto, kde sa prelínajú emocionálne väzby ale kde sa cítime doma či kde nájdeme zmysel príslušnosti a identity. Ako však definovať svoju identitu v kontexte vlasti, aké sú vzťahy medzi individuálnou a kolektívnou identitou a ako tieto faktory ovplyvňujú naše chápanie vlasti/krajiny a našu prítomnosť v nej? V bratislavskom Pistoriho paláci nájdete do 30.05.2024 výstavu, ktorá je súčasťou vzdelávacieho projektu Katedry fotografie a nových médií VŠVU s názvom “Slovensko, krajina slov”. Svoje diela tu prezentujú Jana Ilková, Dominika Jackuliaková, Lenka Lukačovičová, Michaela Nagyidaiová, Ján Kekeli, Šimon Parec a Robert Tappert.

Divadelný plagát v hlavnej úlohe

Máme aj pár tipov na výstavy zo sveta divadla. Na 1. poschodí Divadelného ústavu nájdete výstavu venovanú divadelnému plagátu. Prezentuje výber z plagátovej tvorby rôznych výtvarníkov, umelcov, fotografov a grafických dizajnérov vytvorenej pre divadelnú hru Hamlet od Williama Shakespeara a iné divadelné hry, ktoré na Hamleta odkazujú. Svoje zastúpenie vo výbere divadelných plagátov má činohra, opera aj balet. Plagáty použité na výstave pochádzajú zo zbierok a archívov Divadelného ústavu, Slovenského komorného divadla Martin, Národného divadla Košice, Divadla Andreja Bagara v Nitre a Divadla Aréna.

William Shakespeare: herec, dramatik, génius i nesmrteľná legenda
William Shakespeare: herec, dramatik, génius i nesmrteľná legenda

V priestoroch Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene od 9. 2. 2024 nájdete výstavu Divadelného ústavu s názvom Jozef Gregor Tajovský – ľudský dramatik. Zachytáva život a dielo významného slovenského dramatika, prozaika, básnika i politika Jozefa Gregora Tajovského. Plošná panelová výstava sa snaží cez fotografie zachytiť útržky rodinného, spoločenského i vojenského života. Na druhej strane výstava ponúka teatrologický vhľad do jeho tvorby a inscenačnú tradíciu jeho najhranejších hier. 

Kam za kultúrou s deťmi? Odpoveďou je aj BIBIANA

Nechýbajú ani tipy na zaujímavé výstavy s deťmi. V bratislavskej BIBIANE ešte vždy môžete navštíviť interaktívnu výstavu Laboratórium farieb, ktorá nadchne a poučí zároveň. Návštevníkom približuje symboliku, delenie farieb, pravidlá, hry kontrastov, fyzikálne zákony, objavy. Žltá ako farba slnka a šťastia nám dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň, modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru.

Laboratórium farieb / BIBIANA / Kam za kultúrou
Pohľad na výstavu Laboratórium farieb.

V Galérii Dušana Rolla v bratislavskej BIBIANE nájdete do 17. 6. 2024 výstavu 32. ročníka súťaže Najkrajšie knihy Slovenska. Predstavuje kolekciu titulov z knižnej produkcie za rok 2023. Medzinárodná odborná porota vybrala spomedzi viac ako 200 prihlásených titulov 10 finalistov a 10 víťazov a udelila aj špeciálnu Cenu poroty. Členovia a členky poroty hodnotili celkové vizuálne prevedenie kníh, typografiu, riešenie zalomenia textu, prácu s ilustráciami či knihárske spracovanie. Poslaním súťaže je mapovať knižnú tvorbu na Slovensku, podporovať zvyšovanie úrovne vizuálnej knižnej produkcie a prezentovať najkvalitnejšie tituly doma i v zahraničí. Súčasťou výstavy sú všetky knihy, ktoré sa do súťaže prihlásili. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani dalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.

Foto: archív múzeí, galérií, divadiel a Linda Kisková Bohušová / Fats Jazz Band

Zdroj: BIBIANA, Divadelný ústav, Divadlo Nová scéna, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, LitArt Agency, Národné divadlo Košice, Nová dráma / New drama 2024, Noc múzeí a galérií, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Vysoká škola výtvarných umení

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »