Televízni diváci v piatich krajinách a tisícky užívateľov sledujúcich prenos cez Youtube sa stali svedkami pokračovania medzinárodného semifinále aktuálnej edície Virtuózi V4+Slovinsko. Aj tentoraz ponúklo päť súbojov dvoch talentovaných semifinalistov z každej, na projekte participujúcej, krajiny. Vďaka tomu už poznáme kompletnú desiatku finalistov, ktorí zabojujú o prestížne víťazstvo vo veľkom finále.
Virtuózi V4+ Slovinsko pokračovalo 9. decembra druhým medzinárodným semifinálovým kolom. K prvej pätice známych finalistov, sa na konci večera pripojila ďalšia pätica. Známa je tak finálová desiatka. Tí spolu vo finále, ktoré televízie odvysielajú 16.12.2022, zabojujú o prestížne víťazstvo a mimoriadnu cenu.
Porota i moderátori v nezmenenom garde
Aj druhým medzinárodným semifinálovým večerom opäť sprevádzala poľská star Ida Nowakowska. V zákulisí jej „spovedaním“ súťažiacich a ich rodinných príslušníkov pomáhala maďarská sopranistka Eszter Zavaros a skladateľ, gitarista a akcionár súťaže Plácido Domingo Jr. Výkony semifinalistov hodnotila a o postupivších opäť rozhodovala v tajnom hlasovaní porota. Zasadla v porovnaní s prvým semifinálovým večerom v nezmenenom garde. Boli to koloratúrna sopranistka a maďarská národná porotkyňa Erika Miklósa. Opäť sme videli aj českú národnú porotkyňu a riaditeľku MHF Český Krumlov, Gabrielu Rachidi. V porote zasadol aj producent Harvey Goldsmith, americký dirigent a skladateľ Steven Mercurio či španielsky gitarista Pablo Sainz Villegas a chorvátsky violončelista HAUSER. Práve on bol opäť šéfom poroty s hlasom rozhodným v prípade rovnosti hlasov. A teraz už k semifinálovým súbojom.
Ako prebiehalo druhé semifinále súťaže Virtuózi V4+Slovinsko?
Vlastný program večera predstavovalo päť súbojov talentov, v ktorých proti sebe stáli vždy dvaja semifinalisti z jednej z piatich zúčastnených krajín. Postupne sa predstavili slovinskí, poľskí, slovenskí, českí a na záver aj maďarskí semifinalisti. Medzinárodnej porote i verejnosti sa predstavilo celkom 10 semifinalistov, ktorých v ich súboji o postup sprevádzal Dohnányiho orchester z Budafoku (Budafoki Dohnányi Zenekár) pod taktovkou Gábora Hollerunga.
Slovinsko – súboj výnimočných talentov
Prvý ostrý súboj druhého semifinále sa rozhorel medzi dvojicou slovinských semifinalistov, medzi harfou a saxofónom. Na úvod musím skonštatovať, že proti sebe stála mimoriadne silná dvojica talentov, ktoré predviedli dychberúce výkony. Už v prvom semifinále patril slovinský semifinálový súboj k excelentným a na rozhodovanie najvypätejších momentov, a tak tomu bolo aj teraz.
Anjel s harfou
Ako prvá z druhej dvojice slovinských semifinalistov sa predstavila najmladšia účastníčka súťaže, len 9-ročná harfistka a závodná tanečníčka Evelin Greblo. Hre na harfu sa venuje len dva roky, čo by som rozhodne nepovedala. Pretože jej semifinálový výkon, ktorého sme boli v druhom semifinále svedkami, bol dokonalý a strhujúci! Barokové flamenco dýchalo šarmom, prekypovalo vášňami, ihravosťou i nábojom. Skrátka malý anjel s harfou. Evelin si svoju chvíľu na pódiu užívala plnými dúškami a bola pritom sústredená.
Jej vystúpenie nemalo núdzu ani na krásne momenty. Dokonca, predviedla aj vlastnú skladbu – Muchu, ktorú aj parádne napodobnila a na záver „zabila“ mucholapkou. Ukázala aj fenomenálny herecký talent a zmysel pre humor. Nečudo, že nielen celú porotu chytila za srdce. Pablo Sainz Villegas si s Evelin Greblo zatancoval aj flamenco.
Inšpirujúce vystúpenie
Nemenej excelentný výkon podal aj ďalší slovinský semifinalista, 16-ročný Maksim Gal–Sehic. Ukázal sa ako zrelý hráč s výbornou technikou. Iste nielen porotu zaujal výberom skladby, ale aj inšpiráciou a motiváciou predstaviť saxofón ako nástroj klasickej hudby. Bolo to inšpiratívne vystúpenie, no na finálovú vstupenku to v porovnaní s flamencovou smršťou anjela s harfou tentoraz, žiaľ, nestačilo.
Poľsko nasadilo spievajúcu flautu a Duch Poľska
Poľský súboj prišiel na rad vzápätí. Vekovo i dĺžkou hrania na nástroji bol súboj vyrovnanejší ako predošlé zápolenie slovinskej semifinálovej dvojice. Prvým za Poľsko sa pred porotu postavil flautista, ktorý má rád operu. Iste nielen preto si semifinalista Maciej Kasperek vybral áriu Lenského z Čajkovského opery Eugen Onegin. Jeho flauta akoby spievala. Vžil sa do Lenského ako nejeden tenorista, ktorý túto postavu naštudoval. Lyrické pasáže boli krásne, dojímavé a po technickej stránke áriu zahral výborne. Len Stevenovi Mercuriovi akosi tento výber na chuť neprišiel.
Proti Maciejovi Kasperekovi sa postavil 18-ročný akordeonista Józef Wajdzik. Rozhodol sa pre súdobú hudbu Caprice no. 2 Mikołaja Majkusiaka. Vo svojej skladbe priblížil ducha Poľska, nechýbala mu dramatickosť. Vedel fascinovať, vystihnúť charakter diela a predviedol aj po technickej stránke skvelý výkon, spomeňme z nich napríklad krásne tremolá.
Slovenský súboj medzi zobcovou flautou a klavírom
Nemenej ostrý súboj sme videli aj medzi ďalšou dvojicou slovenských semifinalistov. Len 11-ročná hráčka na zobcovú flautu Klára Valentovičová si pre svoje semifinálové vystúpenie vybrala skladbu, ktoré pre ňu napísal Jaroslav Pelikán. Svojím číslom fascinovala, a to nielen majstrovským interpretačným výkonom, ale aj skvelou technikou.
Nemenej talentovaný klavirista Kamil Kulich z Bojníc sa rozhodol zahrať náročnú Lisztovu Campanellu. Iste, prejavil veľký talent a muzikálnosť, no interpretačne by mohol väčšmi popracovať na lyrickejších melódiách a pri hraní sa trochu uvoľniť.
Návrat známej tváre
Druhý semifinálový duel pre Českú republiku znamenal súboj klarinetu a huslí. Ondřej Toman (16) z Prahy si na rozdiel od slovenského semifinalistu Kamila Kulicha svoje vystúpenie – aspoň tak sa navonok zdalo – väčšmi užíval. Ukázal fantáziu, istotu, kreativitu a Solo de Concurs Henriho Rabauda odohral excelentne.
Virtuózi V4+Slovinsko zaznamenalo tento rok návrat minuloročného semifinalistu, veľmi nadaného Richarda Kollerta (14), taktiež z Prahy. Od minulého roka ukázal veľký posun, no Dvořákov Husľový koncert mu tento rok vstupenku do finále nezabezpečil. Ale získal dve mimoriadne ocenenia.
Prvou je zvláštna cena maestra Plácida Dominga, ktorý ho pozval vystúpiť na koncerte v Budapešti v marci 2023. Druhou je dar anonymného amerického mecenáša, ktorý prostredníctvom Nadácie mladých virtuózov na podporu jeho mimoriadneho talentu venoval 3 tisíc eur.
Semifinálový súboj domácich na záver
Posledným súbojom večera bolo maďarský duel hráča na vibrafón a klaviristu. Ako prvý sa pred medzinárodnú porotu postavil 20-ročný hráč na marimbu a vibrafón Benedek Bogáthy z Káposváru. Rozhodol sa pre dielo súčasného autora, ktoré pozvalo do iného sveta. Soumineito je vyznaním lásky, ktoré skladateľ Nebojsa J. Živkovič pretavil do svojej hudby. Benedek Bogáthy podal strhujúci výkon, fascinoval a poslucháča magnetizoval.
Jeho protivníkom bol 15-ročný klavirista Róland Mózes Dávid, ktorý s rodičmi do Maďarska prišiel z Transylvánie, aby tam študoval hudbu. Pre súboj si vybral Mozartov štvrtý Klavírny koncert G Dur, K 41, ktorý skladateľ napísal v obdobnom veku ako má Róland Mózes Dávid. Predviedol pravého Mozarta. Z jeho fantastického výkonu sršala energia, radosť a zároveň z hudby. Ukázal svoju virtuozitu a úžasný štýl. Skrátka, Maestro Roli, bravo!
Náročné rozhodovanie o finalistoch súťaže
Prv než sme spoznali postupivších z druhého medzinárodného semifinále, o fenomenálny hudobný zážitok sa postaral spevák Matteo Bocelli spolu s Dohnányiho orchestrom z Budafoku, ale tentoraz pod taktovkou Stevena Mercuria. Večer priniesol mnoho talentov a skvelé výkony, a tak bolo rozhodovanie pre porotu opäť raz náročné. Nerozhodne v tajnom hlasovaní dopadli slovinskí semifinalisti. O postupujúcom tak musel rozhodnúť Hauser. „Na tesnotku“ to bolo aj v prípade poľských a maďarských semifinalistov.
Toto je finálová desiatka Virtuózi V4+Slovinsko!
Finálová desiatka je už známa. Mená prvej pätice finalistov poznáme od piatku (2.12.2022). Tí majú svoju vstupenku do finále istú. Sú to saxofonista Levente Somogyi z Maďarska, za Poľsko klarinetista Pawel Libront, huslista Roman Červinka z Českej republiky, slovenský akordeonista Mário Gecašek a excelentná huslistka Patricija Avšič zo Slovinska. K ním sa teraz pridali Evelin Greblo zo Slovinska, Maciej Kasperek za Poľsko, z Českej republiky postúpil Ondřej Toman a zo Slovenska Klára Valentovičová. Domáce, hostiteľské Maďarsko vo finále bude reprezentovať Róland Mózes Dávid. Tí spolu vo finále, ktoré televízie odvysielajú 16.12.2022, zabojujú o prestížne víťazstvo a mimoriadnu cenu.
Foto: Virtuosos V4+
*** Posledná aktualizácia (doplnenie fotografie): 2022-12-29 (adm) ***
One thought on “Virtuózi V4+ Slovinsko: Finálová desiatka je kompletná”
Comments are closed.