Novinky

V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

BIB

Bratislavský Medzinárodný dom umenia pre deti - BIBIANA hostí počas celého októbra aktuálny 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Tradičné podujatie organizátori venovali významnému slovenskému ilustrátorovi, maliarovi, grafikovi a sochárovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku bienále ilustrácií a vytvoril aj jeho nadčasové ikonické logo. Čísla tohtoročnej medzinárodnej oslavy ilustrácií: 275 ilustrátorov a ilustrátoriek z 36 krajín s 2072 ilustráciami z 355 kníh. Fanúšikov detskej knihy nielen zo Slovenska, ale z celého sveta poteší v termíne od 2. októbra až do 30. októbra 2023.

Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) otvorila v utorok 3. októbra 2023 svoj 29. ročník. Bratislava nimi ožíva každý druhý rok. Láka fanúšikov detskej knihy nielen zo Slovenska, ale z celého sveta. Inak tomu nie je ani túto jeseň. Predstavuje to najlepšie, čo za posledné 2 roky vo svete detskej ilustrácie vzniklo. Tohtoročné čísla sú fascinujúce. Prezentuje ilustrácie 275 ilustrátorov a ilustrátoriek z 36 krajín. Tí sa predstavia s 2072 ilustráciami z 355 kníh. Prepojí galérie, inštitúcie, námestie, ulice, a najmä Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA. Svetové ilustrácie zaplnia počas dvoch mesiacov centrum hlavného mesta.

Súťažná prehliadka v BIBIANE

Tohtoročný BIB prináša viacero noviniek a aj návrat ilustrácií do centra mesta, priamo k ľuďom. Všetky výstavy a sprievodné programy sú v pešej dostupnosti historického jadra Bratislavy a umožnia tak spojiť slávnosť ilustrácií s prehliadkou a spoznávaním centra mesta. Súťažná časť prehliadky BIB 2023 bude v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti, sprievodné aktivity a ďalšie výstavy sa budú konať na viacerých miestach Bratislavy v priestoroch galérií a inštitúcií v centre – v Dvorane Ministerstva kultúry SR, Galérii mesta Bratislavy, Univerzitnej knižnici v Bratislave, na Západnej terase Bratislavského hradu či Hviezdoslavovom námestí.  Zachovaný tak bude celý rozsah medzinárodnej prehliadky ilustrácií, ktorú aj v minulosti tvorili viaceré menšie výstavy, len sa budú dať pozrieť na viacerých miestach v centre Bratislavy.

BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Medzinárodný dom umenia pre deti čaká nielen na deti. Víta i milovníkov detskej knihy

Pre pohodlné návštevy, sprievod škôl aj záujem divákov o BIB upravila BIBIANA otváracie hodiny. Medzinárodný dom umenia pre deti na Panskej bude počas BIB 2023 otvorený od utorka do nedele od 10:00 do 20:00. Sprievod súťažnou medzinárodnou prehliadkou ilustrácií sa začína od 10:00 každú polhodinu.

BIB 2023 sa otvoril novým partnerstvám

BIB 23 sa otvoril novým partnerstvám. K príprave všetci pristupovali s úctou k histórii BIB, rešpektujúc pôvodnú ideu a princíp solidarity,“ približuje Zuzana Liptáková, riaditeľka BIBIANY. „Vďaka záštitám a podpore rôznych inštitúcií, ktoré nám poskytli svoje priestory, sme spolu vytvorili mapku BIB 23. Návštevníčky a návštevníkov prevedie tým najlepším, čo svet ilustrácie ponúka, a zároveň ich prevedie centrom Bratislavy. Každé zastavenie na mape BIB má svoj špecifický obsah a charakter, a tak si každý môže nájsť to svoje,“ dodáva. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Slávnostné otvorenie 29. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava sa uskutočnilo 4. októbra 2023 v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava. Počas galavečera s programom verejnosť spoznala mená nových laureátov prestížnych cien, ktoré udelila medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry, vrátane ocenenia za celoživotné dielo od 365.bank.

Bienále ilustrácií Bratislava - podujatie s medzinárodnou históriou

Celý svet obrázkových kníh pre deti a mládež považuje Bienále ilustrácií Bratislava za mimoriadne úspešný príbeh,“ prezrádza Zuzana Jarošová, generálna komisárka BIB, predsedníčka Medzinárodného komitétu BIB. „Kľúčom k úspechu je, že od svojho vzniku v roku 1967 podnes je postavené na spolupráci s najvýznamnejšími medzinárodnými organizáciami IBBY a UNESCO,“ dodáva.

BIB 2023 / BIBIANA / Kam za kultúrou / Kam na výstavy / Bienále ilustrácií Bratislava
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Prvý ročník medzinárodnej slávnosti ilustrácií BIB sa písal už v roku 1967. Aktuálny už 29. ročník BIB sa uskutoční pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ministerky kultúry Silvie Hroncovej a primátora hlavného mesta Bratislavy Matúša Valla. Podujatie sa organizuje v spolupráci s UNESCO a Medzinárodnou úniou pre detskú knihu (IBBY), s podporou Ministerstva kultúry SR. Hlavným organizátorom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nabucco / Kam za kultúrou
Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Generálnym partnerom festivalu ilustrácií je 365 banka, hlavným mediálnym partnerom Rozhlas a televízia Slovenska. „Knihy nás formujú od útleho detstva a následne sprevádzajú prakticky celým životom. Prostredníctvom knižných ilustrácií deti vnímajú príbehy, ktoré podnecujú a rozvíjajú ich predstavivosť a fantáziu, ale čo je ešte dôležitejšie, od malička im vštepujú isté hodnoty a budujú svetonázor. Preto považujem nielen ilustrácie, ale aj celkovo knižnú tvorbu za veľmi dôležitý moment vo výchove a vývoji detí, ktorému by sme mali ako rodičia venovať patričnú pozornosť,“ hovorí Andrej Zaťko, CEO 365.bank.

Zastúpenie má aj Slovensko

Každá krajina dostala možnosť prihlásiť na BIB 2023 desať ilustrátorov či ilustrátoriek, ktorí ich budú reprezentovať. V tomto roku mal záujem reprezentovať Slovensko rekordný počet tvorcov, až 43 ilustrátorov so 61 knihami. Zoznámiť sa s tvorbou prihlásených slovenských ilustrátorov mohla verejnosť na Slovenskej nominačnej výstave v BIBIANE do 3. septembra. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

Jednotlivé ilustrácie hodnotila odborná porota, ktorej predsedom bol pedagóg, grafik a vizuálny umelec Tomáš Klepoch. Základnými kritériami hodnotenia ilustrácií boli inovácia, kreatívnosť, výtvarné spracovanie a vhodnosť ilustrácií pre detské publikum. Porota vybrala desať ilustrátorov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na BIB 2023. Sú to: Barbara Idesová, Dušan Kállay, Barbora Kmecová/Bessa, Marta Matus, Matúš Maťátko, Eva Ondová, Martin Smatana, Simona Smatana, Dávid Soboň a Lucia Žatkuliaková.

Výstavy aj mimo BIBANY

Na Západnej terase Bratislavského hradu je nainštalovaná výstava prác držiteliek 3 neštatutárnych cien BIB 2021 s názvom TRI (Jana Kiselová-Siteková – Cena Poštovej banky, Zuzana Bočkayová Bruncková – Cena primátora, Fabienne Delacroix, Francúzsko – Cena detskej poroty).

Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023. / Bienále ilustrácií Bratislava / Kam za kultúrou
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Dvorana a výstavná sála Ministerstva kultúry SR predstaví držiteľku Grand Prix BIB 2021 Elenu Odriozolu a víťazky cien H. Ch. Andersena za rok 2022 – Suzy Lee za ilustrácie a Marie-Aude Murail za literatúru. V Galérii mesta Bratislavy budú vystavení držitelia Ceny detskej poroty, výstavu sprevádzajú aj nedeľňajšie workshopy pre deti.

BIB aj v Galérii Zichy / Bienále ilustrácií Bratislava
Súčasťou festivalu je aj Výstava 3+ galerie: Zbierka ilustrácií pre deti. Predstavuje stovku originálov od šestnástich európskych ilustrátorov, ktoré venovali svoje umenie práve deťom. Pozrieť si ju môžete od 3. októbra v Zichyho paláci.

Súčasťou BIB 2023 bude BIB-UNESCO Workshop Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave, ktorý povedie Ľuboslav Paľo, vedúci Ateliéru ilustrácie a grafiky, a prebehne aj medzinárodné sympózium s účasťou zahraničných hostí na tému Rozprávkové knihy (národná identita ilustrácie a jej komunikácia v medzinárodnom kontexte).

BIB Čo nás spája

Organizátori pripravili spolu s 365.bank v rámci nedeľných podujatí pre deti aj workshop na tému „Mamy a tatovia mojimi očami“, ktorého cieľom je ukázať vnímanie rolí rodičov optikou detí. Okrem detskej kreatívnej dielne bude jeho súčasťou aj diskusia pre dospelých s Janou H. Hoffstädter, spisovateľkou a autorkou knihy TO SME MY, ktorá sa venuje búraniu stereotypov mužov a žien. Do debaty prispeje aj sociologička, psychologička a ďalší hostia.

Pocta detskej knižnej ilustračnej tvorbe Miroslava Cipára

Aktuálny 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava venovali organizátori významnému slovenskému ilustrátorovi, maliarovi, grafikovi a sochárovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku samotného bienále a vytvoril aj jeho nadčasové ikonické logo. Sám sa niekoľkokrát zúčastnil BIB ako súťažiaci a jeho diela opakovane ocenila medzinárodná porota. Ako osobnosť zohral významnú úlohu počas Nežnej revolúcie v bývalom Československu v roku 1989. Výber z jeho detskej ilustračnej knižnej tvorby prezentuje počas tohtoročného BIB samostatná výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislave na Michalskej ulici pod názvom Miroslav Cipár deťom. Verejnosť si ju môže pozrieť do 3. novembra 2023.

Miroslav Cipár
Akademický maliar Miroslav Cipár. Foto: Juraj Špaček

Ilustrovanie je prevteľovanie, tvrdil Miroslav Cipár (1935 – 2021), všestranne talentovaný a širokospektrálny umelec. Hoci je známy aj ako tvorca úžitkovej grafiky, voľnej grafiky, monumentálnej tvorby, kaligrafie, kresleného filmu, scénografie, maľby a čiastočne plastiky, pre Bienále ilustrácií Bratislava je najvýznamnejší práve jeho prínos v oblasti ilustrácie. Stál pri vzniku BIB spolu s Dušanom Rollom a Albínom Brunovským v roku 1967, Vytvoril tiež jeho nadčasové ikonické logo (1968) a ako súťažiaceho ho niekoľkonásobne ocenili medzinárodné poroty (Plaketa BIB 1973, 1977). 

Miroslav Cipár deťom / Univerzitná knižnica / BIB 2023

Deti sprevádzal  príbehmi už od roku 1957, ilustroval vyše 350 kníh, dotváral detské časopisy a rozhodne patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti slovenskej ilustrátorskej scény. Študoval na Vysokej škole pedagogickej a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku. Napriek tomu, že bol silne všestranný, nerád sa opakoval a neprestajne experimentoval s formou a výrazovými prostriedkami, jeho rukopis je neprehliadnuteľný a rozpoznateľný. Vstupuje s autormi textu do dialógu, štylizuje jednoduché predmety, ktoré skladá tvarovo aj farebne do kompozične zoskupených obrazov plných fantázie. Dominantne pracuje s linkou, so symbolmi, znakmi a zložitou, až historizujúco pôsobiacou ornamentikou. V mnohých jeho štylizovaných obrazoch, umocnených živou farebnosťou a esenciou hry, sa odráža komika a humor. 

Oceňovaný ilustrátor

Za ilustračnú tvorbu získal okrem Plakiet BIB aj Cenu vydavateľstva Mladé letá (opakovane). Čestné uznania si odniesol zo súťaže Najkrajšia kniha, cenu Premio Grafico v Bologni (1978) a Zlatú medailu na IBA Lipsko (1982). Od roku 1979 bol nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu a od roku 2001 Radu Ľudovíta Štúra I. triedy. Na výstave uvidíte originály ilustrácií, ktoré zapožičali zo Slovenského múzea dizajnu. Digitálne reprodukcie diel poskytla na výstavu zo svojich zbierok Slovenská národná galéria a archívne čísla časopisu Slniečko zapožičalo Slovenské literárne centrum.

Čo nás spája?

Čo má spoločné Švédsko a Japonsko, Slovensko a Brazília alebo Bulharsko a Izrael? Na Bienále ilustrácií Bratislava nám prišli tisícky ilustrácií z 36 krajín celého sveta a napriek tomu, že nás delí mnoho kilometrov, vo svete príbehov sme výnimočne prepojení. V tom, čo cítime, o čom snívame, alebo čo nás bolí,“ dáva do pozornosti v súvislosti s ilustráciami Hana Križanová, vedúca sekretariátu Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE. „Je dôležité pripomínať si, že sme si vo svojej odlišnosti a jedinečnosti aj v mnohom blízki.“ Práve to je posolstvom, myšlienkou exteriérovej výstavy na Hviezdoslavovom námestí pod názvom Čo nás spája, ktorá sa začala pred mesiacom. Zároveň bola i prvou ochutnávkou tohtoročného BIB a aj pripomienkou toho podstatného nielen pre BIB a svet ilustrácií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

TS, Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA, www.bibiana.sk

Zdroj: BIBIANA/BIB

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Marcinátová, PR manažérka BIBIANA/BIB/BAB

 

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »