Novinky

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

SND

Slovenské národné divadlo od marca zriaďuje Klub priateľov a mecénov SND. Pod heslom „Národ sebe“ inšpirovaným príbehom vzniku pražského Národného divadla ponúka budúcim mecénom niekoľko úrovní podpory, za ktoré darcovia získajú rôzne benefity.

Symbolicky k 104. narodeninám, ktoré prvá scéna oslavuje 1. marca, založilo SND nasledujúc vzor mnohých svetových a európskych divadiel a galérií Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla. Priaznivcov divadelného umenia tak chce vyzvať na finančnú podporu divadla s odmenou vo forme rôznych benefitov. Divadlo pre ten účel zriadilo aj podstránku v sekcii Mecenášsky klub, kde nájdete všetky potrebné informácie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND / Slovenské národné divadlo
SND vstúpilo do novej sezóny začiatkom septembra. Čo prinesie 104. sezóna?

Národ sebe

Heslom „Národ sebe“ si Slovenské národné divadlo zámerne prepožičalo ikonický odkaz od Národného divadla v Prahe. Pod týmto mottom sa český národ v 19. storočí cez verejné zbierky vyskladal na výstavbu Národného divadla. Legendárny príbeh českého národa, ktorý sa skladal na výstavbu ,Zlatej kapličkyʽ, je príkladom spoločenskej angažovanosti aktuálnym pre každú dobu. Súčasná občianska spoločnosť prostredníctvom tisícov crowdfundingových kampaní adresne podporuje tretí sektor, kultúru, ale aj jednotlivcov. Étos solidarity a spolupatričnosti je základným kameňom každej vyspelej spoločnosti, približuje myšlienku vzniku Klubu priateľov a mecénov SND riaditeľka komunikácie SND Barbora Šajgalíková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Smetana Gala
Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Cieľom založenia mecenášskeho klubu je získať nových podporovateľov divadla a finančné prostriedky. Klub priateľov a mecénov SND ponúka podporovateľom niekoľko úrovní podpory v dvoch hlavných kategóriách „priateľ“ a „mecén“. Za svoju podporu získa priateľ i mecén Slovenského národného divadla  aj balíček benefitov.

Podpora od 100 eur

Priateľom sa môže stať darca už od príspevku vo výške 100 eur. Najvyšším stupňom mecenášstva je status Diamantový mecén SND, ktorý získa darca príspevku vo výške od desaťtisíc eur. Detaily úrovní priateľstva a mecenášstva, ako aj benefitov, ktoré za ne podporovatelia získajú, možno nájsť na webe SND. Veríme, že darcovstvo má tú zázračnú moc, že odmeňuje nielen prijímateľa, ale aj darcu samotného. Vďaka príspevkom priateľov a mecénov SND budeme schopní pracovať na rozvojových projektoch, viac hrať v školách, pozývať výnimočných hostí a vytvárať sprievodné programy, ktoré priblížia svet divadla rôznym skupinám publika vrátane tých marginalizovaných. Budeme inkluzívnejší a otvorenejší, hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

generálny riaditeľ SND Matej Drlička
Generálny riaditeľ SND Matej Drlička predstavuje Klub priateľov a mecénov SND zástupcom médií. Foto: Silvia Mária Petrovits

Veríme, že to bude nielen pre našich divákov, ale pre celú spoločnosť väčší zážitok. V neposlednom rade to bude investícia do budúcnosti našej krajiny. S umeleckými prostriedkami, ktorými ako divadlo disponujeme, vnímame ako svoju zásadnú úlohu byť oporou demokracie a silným hlasom najslabších. Snažíme sa umením zjemňovať a scitlivovať našu spoločnosť. Takto dnes čítame podstatu lásky k vlasti. Ako záväzok odovzdať viac, ako sme prijali, dodáva Drlička.

Článok pokračuje pod reklamou

Kampaň s tvárami podporovateľov

Vznik Klubu priateľov a mecénov SND sprevádza aj vizuálna kampaň s hlavným mottom Národ sebe. Jej tvárami sa stali ľudia, ktorí dlhodobo podporujú umenie a kultúru na Slovensku. Sú medzi nimi napríklad fotografka Milota Havránková, občianska aktivistka Zuzana Wienk či Michal Liday, generálny riaditeľ Tatra banky. 

Mecenášsky klub SND

Nie sú to tváre divadla, ale tváre ľudí, ktorí majú radi divadlo, za čo im chceme vyjadriť vďaku. Či už nás podporujú pravidelnými nákupmi vstupeniek na naše predstavenia, stali sa našimi abonentkármi, prispievajú na náš charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti alebo sa teraz stanú členmi nového Klubu priateľov a mecénov SND, chceme, aby naši diváci vedeli, že si všímame a veľmi vážime ich podporu, hovorí riaditeľka komunikácie SND Barbora Šajgalíková.

Ako sa stať mecénom alebo priateľom SND?

Fungovanie Mecenášskeho klubu našej prvej scény reguluje Štatút.  Hovorí aj o tom, ako sa stať mecénom alebo priateľom Slovenského národného divadla? Priateľom alebo mecénom sa môžete stať ktokoľvek prostredníctvom platby na webe snd.sk alebo bankovým prevodom priamo na účet Slovenského národného divadla. V takom prípade však musí vopred nahlásiť svoje osobné údaje mailom na mecenasskyklub@snd.sk a počkať na inštrukcie. Po úhrade príspevku pre Slovenské národné divadlo vo výške sumy zodpovedajúcej jednej z úrovní priateľstva alebo mecenášstva sa so záujemcom skontaktuje poverený zástupca SND. Spoločne si dohodnú detaily ohľadne podpísania zmluvy. Členstvo v Klube priateľov a mecénov SND vzniká podpisom darovacej zmluvy. Tá má platnosť 1 kalendárny rok od podpisu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

TS, Slovenské národné divadlo

Foto: archív SND a Silvia Mária Petrovits pre Art & History Magazine

Zdroj: SND

Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka Slovenského národného divadla

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »