Novinky

Slovenské národné divadlo s fokusom na divákov naprieč generáciami

SND / Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo ponúka v 104. sezóne výnimočné projekty. Venovať sa bude divákom všetkých generácií. V niektorých projektoch pokračuje a nechýbajú tiež novinky.

Slovenské národné divadlo vstúpilo do svojej 104. divadelnej sezóny. Okrem atraktívnych premiérových titulov v nej svojim divákom ponúkne aj nové služby a programy. Veľkou výzvou je tiež rekonštrukcia historickej budovy SND. Okrem tohto sezónnych noviniek a repertoárových stálic naprieč trojicou umeleckých súborov pripravuje naša prvá scéna aj niekoľko noviniek. V programe pritom cieli na divákov všetkých generácií.

Cieli na diváka

V rámci svojho cieľu – fokus na diváka –  pripravuje aktivity, ktoré nadchnú divákov naprieč generáciami. Pre deti a mládež sú to atraktívne workshopy Soboty v divadleŠtudentský pas SND ale aj metodické listy pre pedagógov k operným titulom. Divákov bez vekového limitu zlákajú aj atraktívne Prehliadky historickej budovy SND. Zároveň pamätá Slovenské národné divadlo aj na divákov v seniorskom veku. Po úspešných poctách počas koronavírusovej pandémie zosnulým hereckým legendám, tentoraz pripravuje nový formát Divadelnej kaviarne. Tlačová tajomníčka Izabela Pažítková vyspovedá na mesačnej báze vždy každý tretí štvrtok v mesiaci osobnosti Slovenského národného divadla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Grace Kelly Pss of Monaco
Grace Kelly - kňažná ruží

Tip pre rodiny s deťmi: v sobotu sa chodí do divadla

SND od septembra zaviedlo novú tradíciu: podujatia Sobota v divadle. Od novej sezóny patria soboty v Slovenskom národnom divadle deťom. Každú sobotu dopoludnia bude v priestoroch novej budovy SND pre deti pripravený zaujímavý program súvisiaci s divadlom. Do programu sa zapájajú nielen všetky tri umelecké súbory – opera, činohra i balet, ale tiež Umelecko‑dekoračné dielne, technická prevádzka aj marketingové oddelenie. Každá sobota bude mať vlastnú tému i program súvisiaci s dianím v divadle. Podrobnosti o konkrétnom programe tej‑ktorej soboty, ako aj odporúčanie, pre deti akého veku je program vhodný, budú priebežne zverejňované na webe našej prvej scény. Počet detí na podujatie bude limitovaný, každý účastník bude musieť mať zakúpenú vstupenku.

Sobota v divadle
Prvá Sobota v divadle s fenomenálnym Danielom Hevierom. Zdroj: archív SND

Prvá Sobota v divadle sa konala už 9. septembra. Na hudobnom workshope s krkolomným názvom Zabarambarumbarimburujte si s nami si deti nielen spoločne zaspievali v zbore, ale naučili sa, ako vzniká pieseň a text k nej, a pod vedením naslovovzatého odborníka Daniela Heviera zložili úplne novú pesničku. Obľúbený slovenský autor pre deti, Daniel Hevier,  netradične sedel aj za klavírom a naučil deti aj rapovať.

Myslia aj na študentov vlastnou "abonentkou"

Od novej sezóny  spúšťa SND do predaja Študentský pas SND – predplatenú vstupenku pre študentov za výhodnú cenu 40 € na celú divadelnú sezónu. Študentský pas SND si môže zakúpiť každý študent, ktorý svoje štúdium vie doložiť ISIC kartou alebo iným žiackym či študentským preukazom. Vstupenka je viazaná na meno, je neprenosná a na rozdiel od klasickej abonentky, sa dá zakúpiť počas celej sezóny. Študenti so Študentským pasom SND môžu navštíviť ľubovoľné predstavenie bez viazania sa na konkrétny termín a sedadlo. Platí na nepredané a voľné miesta na všetky inscenácie Slovenského národného divadla vrátane premiér. Držiteľom Študentského pasu SND miesta v sále SND negarantuje, ponúka im iba miesta, ktoré sa tesne pred začiatkom predstavenia nepredajú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

Slovenské národné divadlo pokračuje nielen v charitatívnom projekte Divadla pre všetky deti

Staronové vedenie pokračuje aj v úspešných projektoch s charitatívnym rozmerom. Je ním nielen projekt Divadlo pre všetky deti, ktorého cieľom je vďaka darcovským príspevkom dostať na predstavenia SND deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré by sa inak možno do divadla nikdy nedostali. Snažia sa im tak umožniť zakúsiť výnimočné chvíle, ktoré prináša divadlo. Od novej sezóny SND projekt naplno obnovuje a prináša pre darcov nové možnosti, ako projekt podporiť. Každý z divákov teraz môže podporiť projekt Divadlo pre všetky deti online pri nákupe svojich vstupeniek.

Stačí, ak pri platbe zvolí možnosť dobrovoľného príspevku vo výške 5, 10 alebo 15 €. Už za príspevok päť eur vieme napríklad zakúpiť vstupenku pre jedno dieťa na dopoludňajšie predstavenie rozprávky Nebojsa. Za 15 € môžeme kúpiť vstupenku pre jedno dieťa na večerné predstavenie Čert a Káča. Pre darcov, ktorí by chceli prispieť vyššou sumou, sú na výber možnosti vo výške 100, 300 a 500 €,” hovorí generálny riaditeľ SND, Matej Drlička. Všetky dobrovoľné príspevky SND použije na rozvoj detských projektov a nákup vstupeniek pre deti zo znevýhodneného prostredia alebo so zdravotným hendikepom.

Pokračuje aj obľúbená divadelná prespávačka

Pre malých objaviteľov opäť pripravuje Slovenské národné divadlo obľúbené a pravidelne beznádejne vypredané podujatie s názvom Veľká divadelná prespávačka. Po výbornom predstavení zavítajú deti do zákulisia, čakajú ich zaujímavé aktivity a najmä – noc v divadle! Ostatne, informáciu, či a ako divadlo zreflektuje požiadavku dospelých divákov pripraviť toto jedinečné a veľmi atraktívne podujatie aj pre nich, sme sa na tlačovej besede od vedenia SND nedozvedeli.

Veľká divadelná prespávačka / Slovenské národné divadlo
Okrem predstavenia a netradičných stretnutí prekypujúcich zážitkami je nemenej atraktívny aj samotný nocľah v divadle.

Neopomínajú ani seniorov

SND od septembra prináša aj nový formát živých rozhovorov s osobnosťami Slovenského národného divadla. Pod názvom Divadelná kaviareň sa budú konať na mesačnej báze vždy každý tretí štvrtok v mesiaci. Ako prvý prijal pozvanie obľúbený a charizmatický herec Martin Huba vo štvrtok 21. septembra 2023. Rozhovory bude viesť dlhoročná tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. V októbri v divadelnej kaviarni privíta Emíliu Vášáryovú. Pozvanie ďalej prijali Božidara Turzonovová, Zuzana Kocúriková, ale i ďalší operní i baletní sólisti. Rozhovory sa budú konať v priestoroch Operného salóna s limitovanou kapacitou. Vstupenky za symbolickú cenu 3 eurá sa dajú zakúpiť online alebo v pokladnici SND.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Huba
Martin Huba má 80. rokov

Historická budova SND sa raz za čas opäť otvorí. No hrať sa v nej nebude

Historická budova SND dlhodobo láka domácich aj zahraničných návštevníkov nielen svojou divadelnou históriou, ale aj architektonickou hodnotou. Ikonickú stavbu z konca 19. storočia postavili v eklektickom štýle podľa návrhov významných viedenských architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Momentálne je historická budova SND zatvorená pre nevyhovujúci stav divadelných technológií a čaká na rekonštrukciu. Proces rekonštrukcie je už rozbehnutý, no kým príde k stavebným úpravám, zrejme ešte prejde veľa času. Tento medzičas chce vedenie SND využiť a vniesť do historickej budovy SND trochu života.

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Témou i objektom nového projektu je aj Historická budova SND. Foto: Silvia Mária Petrovits

Od októbra sa budú konať pravidelné víkendové prehliadky historickej budovy SND pre verejnosť, vďaka ktorým budú môcť návštevníci nahliadnuť do najhlbších útrob starého divadla. Vedenie SND verí, že tým vyhovie aj mnohým návštevníkom, ktorí sa o túto možnosť veľakrát zaujímali. V rámci prehliadky sa návštevníci dozvedia základné fakty o histórii divadla, ako aj o jeho úlohe v dobovom Prešporku i súčasnej Bratislave. Oboznámia sa s premenami, ktorými divadelná budova za vyše sto rokov svojej existencie prešla, ako aj s významnými divadelnými míľnikmi a osobnosťami, ktoré tu vystupovali. Prehliadky sa budú konať raz do mesiaca, vždy v sobotu dvakrát denne – dopoludnia aj vo večerných hodinách.

Slovenské národné divadlo zavíta nielen na Dobrý trh. Stánok bude mať aj na vianočných trhoch

Rovnako ako vlani, aj tento rok bude mať SND predajný stánok na Dobrom trhu na Panenskej ulici, ktorý sa bude konať v sobotu 23. septembra. Dobrý trh patrí k najobľúbenejším podujatiam tohto typu v hlavnom meste a každoročne ho navštívia tisícky ľudí. S predajným stánkom SND plánuje byť tento rok prvýkrát aj súčasťou bratislavských vianočných trhov. Týmto spôsobom chce nielen budovať povedomie o značke, ale najmä aktívne komunikovať s pravidelným divákom a tiež osloviť nové publikum.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mimmo Rotella

V stánku SND sa dozviete nielen aktuálny program, ale spoznáte aj aktivity a akcie SND. Zároveň vám priblížia aj jednotlivé tituly a poradia s výberom inscenácií. Priamo v stánku si budete môcť zakúpiť aj vstupenky na predstavenia, darčekové poukážky či divadelný merch, alebo sa len porozprávať o divadle.

 

—- TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: archív SND

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-09-15 (adm) 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »