Novinky

Martin Huba má 80 rokov. Blahoželáme!

Martin Huba

Herec, režisér, pedagóg Martin Huba slávi životné jubileum. Noblesný, elegantný, ušľachtilý, so šibalským úsmevom, ale aj vážny a často zadumaný... Charakterizujú ho výrazné črty tváre, nezameniteľná gestikulácia a hlas. Predovšetkým však obdivuhodná energia a závideniahodná vitalita! Tak poznáme skvelého herca, režiséra, pedagóga, jubilanta prof. Martina Hubu, ktorý sa narodil 16. júla pred osemdesiatimi rokmi.

V inscenáciách na doskách Činohry SND ho obdivujeme už takmer polstoročie. Po skončení VŠMU sa však Martin Huba najskôr vybral do Štátneho divadla Košice (1964), neskôr do Divadla poézie a na Novú scénu v Bratislave (1971 – 1976). A potom už nasleduje sedem desiatok výrazných kreácií na našej prvej činohernej scéne. V zmysle Shakespearovej myšlienky, že „divadlo je odrazom života“ uznáva herectvo ako istý druh spovede. A vyznáva, že len kvalita dokáže vnútorne očistiť, že je tou jedinou možnou katarziou.

Martin Huba po boku Dušana Jamricha v inscenácii Ilúzie. Zdroj: SND
Martin Huba po boku Dušana Jamricha v inscenácii Ilúzie. Zdroj: SND

Výnimočný herec i skvelý pedagóg. Aj to je prof. Martin Huba

Svojich študentov viedol k tomu, aby popri talente mali horúce srdce a chápali javisko ako posvätný priestor, ktorý hercovi dáva možnosť vysloviť sa k všetkému, čím žijeme. Prof. Huba tak činí na javisku i ako občan.

V rozhovoroch, ktoré Martin Huba poskytol pri príležitosti svojho životného jubilea, vyslovil mnoho múdrostí o tom, že človek by nemal stratiť o sebe pochybnosti, neuveriť sláve, lebo byť známym a slávnym, ešte neznamená byť dobrým, lebo uveriť v úspech je najlepšia cesta k neúspechu. Priznáva, že „aj teraz, niežeby sa mi tak triasli kolená ako v prvých mesiacoch môjho vystupovania na javisku, ale nebojím sa báť sa… a ešte jedným má Pán Boh obdaril, viete, ja som plný trémy na skúškach, keď sa inscenácia pripravuje, ale čo sa mi dostalo od osudu azda ako najväčší dar je to, že publikum ma oslobodzuje,“ povedal Martin Huba v rozhovore pre televíznu publicistickú reláciu kultúra.sk. A dôležité je hľadať krásu, veď každé životné obdobie pripraví človeku istý druh šťastia, ak sme aktívni, lebo „život nestačí žiť, život treba tvoriť túžbou po poznaní“.

Martin Huba (Sergej Vojnicev) a Božidara Turzonovová (Sofia) v hre Platonov. Zdroj: SND
Martin Huba (Sergej Vojnicev) a Božidara Turzonovová (Sofia) v hre Platonov. Zdroj: SND

V človeku hľadá ľudskosť i vznešenosť

Pri jednom z okrúhlych výročí charakterizoval Martina Hubu režisér Roman Polák: „Je to herec racionálneho typu. Cez dôkladnú analýzu postavy, cez rozum prechádza k emocionálnym stavom. Ale to, čo robí z Martina Hubu významnú a nezameniteľnú osobnosť, je jeho životná filozofia. Nepoddáva sa prízemnosti, ktorá na nás útočí zo všetkých strán a čoraz viac nás strháva do animálnej pudovosti. Hľadá v človeku ľudskosť. Napriek chybám, omylom a morálnym pádom hľadá v človeku humanizmus. A vznešenosť. To je to nemoderné, archaické slovo, na ktoré sme už takmer zabudli. Napriek chápaniu nízkosti v človeku sa Martin Huba snaží vo svojich postavách aj réžiách ukázať človeka bojujúceho za svoju ľudskú dôstojnosť a vznešenosť. Martin, prajem ti, aby ťa naďalej vzrušoval zápas o divadlo, ktoré má zmysel, posolstvo a vznešenosť.“

Martin Huba ako Salieri v predstavení Amadeus. Zdroj: SND
Martin Huba ako Salieri v predstavení Amadeus. Zdroj: SND

K slovám Romana Poláka, ktoré sú stále aktuálne, pripájame symbolickú náruč hortenzií, ktoré má Martin Huba rád a ktoré i sám pestuje. Želáme krásne leto na horách, ktoré sú mu od mladosti blízke a tešíme sa na osem inscenácií, ktoré má Martin Huba v SND v repertoári a ku ktorým v novej divadelne sezóne pribudne ďalšia. Jubilantovi Martinovi Hubovi bude špeciálne venované jedno zo septembrových predstavení v Činohre SND,” vyjadrila želanie našej prvej scény výnimočnému hercovi Jana Alexová, PR manažérka SND.

Martin Huba v inscenácii Pred západom slnka. Zdroj: SND
Martin Huba v inscenácii Pred západom slnka. Zdroj: SND
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna / Irma Mrázková
Třeboňská nocturna oslavujú 20 rokov. O minulosti i plánoch s riaditeľkou festivalu Irmou Mrázkovou

Ku gratulantom sa pripája aj redakcia portálu Art & History Magazine so želaním všetkého najlepšieho, zdravia, životného optimizmu, radosti, krásnych inšpirácií! Ad multos annos, maestro!

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Ctibor Bachratý, Jozef Vavro / archív SND

Zdroj: SND

*** Správu sme redakčne upravili.  (red) Posledná aktualizácia: 2023-07-19 (adm) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »