Koncertná sezóna klope na vráta, a tak je čas načrtnúť, čo Slovenská filharmónia prinesie v nadchádzajúcej sezóne 2023/2024. Bude to jubilejná, 75. sezóna. A tak - ako zlaté pravidlo káže - nachystali dramaturgicky bohatú a na zážitky výnimočnú sezónu. Nebudú chýbať mimoriadne, ale aj atraktívne vianočné či veľkonočné koncerty. Svojím programom pripomenie a oslávi tiež 30 rokov samostatnosti Slovenskej republiky. A ešte oveľa viac!
Slovenská filharmónia ešte pred letnými prázdninami načrtla zástupcom médií ako jubilejná, v poradí 75. koncertná sezóna bude vyzerať. Orchester SF naďalej v úlohe šéfdirigenta povedie charizmatický Daniel Raiskin. Zmena však nastáva na pozícii zbormajstra Slovenského filharmonického zboru. Po odchode doterajšieho zbormajstra Jozefa Chabroňa do Viedenskej Štátnej opery (ktorý síce so Slovenským filharmonickým zborom bude spolupracovať ako hosťujúci zbormajster), ho od sezóny 2023/2024 povedie ďalší skúsený zbormajster Jan Rozehnal. Návštevníkov čakajú mimoriadne koncerty, nádielka festivalu Bratislavských hudobných slávnosti a počas sezóny aj tradičné a návštevníkmi obľúbené cykly. V talóne má Slovenská filharmónia aj nejakú tú novinku i veľké mená hudobného sveta! Tešiť sa môžeme na zaujímavé diela, ktoré nezaznievajú často a na inšpiratívnych domácich a zahraničných interpretov.
Pozrite sa s nami na program 75. koncertnej sezóny
Dramaturgovia Slovenskej filharmónie – Juraj Bubnáš a Kristína Gotthardt prezradili čo-to z nastávajúcej koncertnej sezóny. Odhalili väčšiu časť programu, a tým aj mená interpretov, na ktorých sa môžeme tešiť. Ešte pred štartom jubilejnej koncertnej sezóne, ktorý naplánovali na 19. a 20. októbra 2023, bude na programe Reduty a telies Slovenskej filharmónie niekoľko mimoriadnych koncertov. K ním dozaista patria i koncerty festivalu Bratislavské hudobné slávnosti plné hviezdnych mien a toho najlepšieho z domácej i zahraničnej hudobnej scény. Mimochodom, viete, že abonentky a vstupenky na septembrové koncerty či koncerty prestížneho festivalu BHS sú už v predaji?
Mimoriadne koncerty predznamenajú novú sezónu
Od začiatku septembra sa milovníci hudby môžu tešiť nielen na sériu koncertov v bratislavskej Redute, ale aj na open air koncerty orchestra SF na bratislavských námestiach. Hudba v interpretácii telies Slovenskej filharmónie bude znieť po letných prázdninách od 1. septembra. A to všetko ešte pred otvorením 58. Bratislavských hudobných slávností (22. 9. 2023) a Otváracími koncertmi jubilejnej 75. sezóny Slovenskej filharmónie (19., 20. 10. 2023)!
Opäť na festivale Symfónia umenia
Prvým vystúpením orchestra Slovenská filharmónia po letných prázdninách bude účinkovanie na Medzinárodnom multižánrovom festivale Symfónia umenia, ktorý sa koná v Ružinove na námestí pred Pradiarňou na Paríčkovej ulici v Bratislave. Na otváracom koncerte, v piatok 1. septembra 2023, vystúpi orchester SF s hviezdou svetového formátu – mexickým tenoristom Rolandom Villazónom. Ten sa na Slovensku predstaví po prvýkrát spolu s mladou sopranistkou, americkou vychádzajúcou hviezdou Emily Pogorelc. Program z diel Mozarta, Haydna, Verdiho, Donizettiho, Gounoda, Offenbacha a Delibesa zaznie v naštudovaní Guerassima Voronkova, pôsobiaceho v Barcelone.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Oslávia slovensko-japonské priateľstvo
Vo štvrtok 7. septembra sa v Slovenskej filharmónii uskutoční prvý mimoriadny symfonický koncert orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koná sa v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a pripomenieme si na ňom viac ako sto rokov trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Sólistom večera bude japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov.
Do predsezónneho programu patrí aj tradičný mimoriadny koncert Slovenského komorného orchestra. Koncert bez bariér sa koná už po dvanásty raz. Najbližšie sa tak stane v piatok 8. septembra 2023 v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie. V jeho podaní pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela zaznie program diel barokových majstrov. Od Johanna Pachelbela, Antonia Vivaldiho až po Johanna Sebastiana Bacha. Záver vyplnia nezabudnuteľné piesne Jaroslava Ježka.
V nedeľu 10. septembra sa o 17.00 hod. na novozrekonštruovanom Námestí slobody uskutoční open air koncert orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Záverečný koncert Bratislavského kultúrneho leta pripomenie 30. výročie vzniku SR. Koná sa pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Zároveň je ochutnávkou nadchádzajúcej 75. koncertnej sezóny. Zaznie hudba slovenských, českých, rakúskych, talianskych, francúzskych a amerických skladateľov. Program rámcuje myšlienka kultúry ako jednotiaceho, a predsa jedinečného prvku jednotlivých národov Európy i celého sveta. Nenechajte si ho ujsť, vstup na podujatie je voľný!
Slovenská filharmónia verná tradícií so zaujímavými dirigentami
Slovenská filharmónia zachováva aj v nadchádzajúcej sezóne svoje koncertné cykly tak, ako boli jej návštevníci v predošlých rokoch zvyknutí. Samozrejme, nechýba ani novinka v komorných cykloch či program reflektujúci výročia.Orchestrálne cykly privítajú domácich i zahraničných dirigentov. Orchester SF aj v jubilejnej sezóne povedie šéfdirigent Daniel Raiskin, pričom uvedie osem koncertných programov.
Do bratislavskej Reduty zavíta, a to dokonca dvakrát, náš a svetový dirigent Juraj Valčucha. Uvedie v Slovenskej filharmónii už dlhšie neuvedenú Mahlerovu Tretiu symfóniu a vokálny koncert z tvorby Richarda Straussa a Alexandra Moyzesa.
Taktovky sa počas nadchádzajúcej sezóny, samozrejme, ujmu i ďalší hostia. Budú to Petr Altrichter, Radek Baborák, ktorý sa predstaví aj ako interpret, Andrej Borejko, Jiří Habart či Jaroslav Kyzlink. K ďalším patria dirigenti Christoph Matthias Mueller, Erik Nielsen, Ryusuke Numajiri, Thomas Lang, Leoš Svárovský a Sergey Smbatyan. Z domácich, slovenských dirigentov to budú Rastislav Štúr, Marián Lejava, Martin Leginus, Ondrej Olos, Peter Valentovič, Gabriel Rovňák, ale aj Maroš Potokár. A nie až tak bežne v úlohe dirigenta orchestra Slovenská filharmónia uvidíme aj Ewalda Danela.
Upútajú aj mená sólistov
Pri listovaní v programe jubilejnej sezóny zistíte, že Slovenská filharmónia sľubuje atraktívne koncertné zážitky a inšpiratívne mená domácich i zahraničných hostí. Tie zažijete v orchestrálnom cykle, ale aj v menších komorných cykloch. Medzi atraktívne mená patria inštrumentálni hráči i vokálni umelci. Ktorí? Z radov klaviristov spomeňme niekoľko mien: Yekwon Sunwoo, Alexei Volodin, Dmytry Ishkanov, Alena Hučková, Eva Virsik, Ivo Kahánek, Lovre Marušič, Éric Le Sage či Lukáš Vondráček.
Do Bratislavy zavítajú aj ďalší umeleckí hostia. Medzi nimi bude hráč na lesný roh Radek Baborák, či prvý trubkár Českej filharmónie, Stanislav Masaryk. K účinkujúcim počas jubilejnej sezóny patria aj huslisti Juraj Čižmarovič, Dalibor Karvay a Milan Paľa, ďalej tiež kontrabasista Roman Patkoló. Svojich reprezentantov bude mať aj organové umenie v osobách Daniela Gabču a Mareka Štrbáka. Inšpiratívne zážitky sprostredkujú aj čembalistky Agnesa Ferienčíková a Judit Izsák a cimbalistka Enikő Ginzery.
Priaznivci vokálneho umenia si na svoje prídu na obľúbených vokálnych recitáloch a vokálno-symfonických koncertoch, a to aj vďaka výnimočným interpretom ako Jana Kurucová, Simona Houda Šaturová, Eva Hornyáková, Pavol Bršlík, Jozef Benci i Tomáš Šelc.
V Redute sa predstavia tiež komorné zoskupenia Animato Chamber orchestra, Ensemble Spectrum, Storioni Trio, Lotz Trio či Il Cuore Barocco.
Chýbať nebude ani Bratislavský chlapčenský zbor. Mladé talenty zastúpia Študenti VŠMU v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici, či víťazka jedného z predošlých ročníkov medzinárodnej súťaže Virtuosos V4+, Ajna Marosz.
Núdza nebude o highlighty
Okrem spomínaných koncertov s Jurajom Valčuhom a koncertu slovensko-japonského priateľstva bude ďalším z TOP podujatí vystúpenie sólistu otváracieho koncertu sezóny – kanadského violončelistu Bryana Chenga. Ten so SF pôjde v nasledujúcom kalendárnom roku aj na európske turné.
Zaujímavým bude aj koncertné stretnutie s kórejským klaviristom Yekwonom Sunwoom (23. a 24.11.2023) či návrat klaviristu Alexeia Volodina. Ten so Slovenskou filharmóniou sprostredkuje atraktívny program Gershwina a Ravela (2. a 3.5.2024). Priaznivcov klavírneho umenia poteší Eva Virsik, výnimočný český klavirista Ivo Kahánek či ďalší významný český klavirista Lukáš Vondráček, ktorý sa po minuloročnom úspechu na BHS do Bratislavy vracia opäť. Zážitok sľubuje tiež chorvátsky klavirista, nositeľ ocenenia z klavírnej súťaže v Clevelande. V jeho interpretácii zaznie nielen v Redute, ale aj počas nasledujúceho miniturné v Záhrebe a Maribore, Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur, op. 58 a Symfónia č. 3 A dur z pera bratislavského rodáka Franza Schmidta.
Slovenská filharmónia pokračuje v komorných cykloch aj s novinkou
Aj v 75. sezóne pokračuje Slovenská filharmónia s obľúbenými komornými cyklami. Priestor v ňom dostane repertoár 20. a 21. storočia a o niečo väčšmi sa bude hrať aj slovenská hudba. Bude to sezóna bohatá na repertoár i atraktívnych umelcov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Klavírny cyklus bude pokračovať šesticou koncertov s domácimi i zahraničnými interpretmi zo Španielska, Francúzska, Česka a Poľska. Komorná hudba prinesie päť koncertov, v ktorých sa predstavia hráči z radov Slovenskej filharmónie (napr. Jarolím Emmanuel Ružička či Martin Ruman). Pokračovania sa dočká i cyklus Starej hudby s trojicou koncertov a s výhradne domácimi slovenskými zoskupeniami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organový cyklus prinesie sólové debutové vystúpenia slovenských organistov – Daniela Gabču a Mareka Štrbáka. Novinkou v programe je cyklus piesňových večerov „Liederabend“, ktorý sa teší v zahraničí obrovskej popularite. Zámerom je započať niečo nové, bez árií, ale s piesňovými cyklami. Prvý ročník v rámci tohto cyklu núka rôznorodý program. V novembri mezzosopranistka Jana Kurucová v sprievode klaviristu Stephana Matthiasa Lademanna uvedie piesňové cykly Antonína Dvořáka, Päť piesní Almy Mahlerovej, Suchoňove Ad astra či Štyri piesne Arnolda Schönberga. Barytonista Simon Wallfisch v sprievode Mariána Lapšanského uvedie piesne od Gustava Mahlera, Roberta Schumanna či Benjamina Brittena. Záver cyklu patrí barytonistovi Tomášovi Šelcovi, ktorý v sprievode klaviristky Barbary Marie Willi na kladivkovom klavíri uvedie diela klasicizmu a romantizmu z nášho regiónu. Popri Beethovenovi a Schubertovi sa vyníma Dvanásť českých piesní Jakuba Jana Rybu.
Orchester Slovenskej filharmónie pôjde opäť na turné
V sezóne 2023/2024 čaká orchester nielen účinkovanie na domácich festivaloch ako BHS, music festival Piešťany či Allegretto Žilina). Na programe má aj zahraničné koncerty v Prahe, Maribore, Záhrebe a Murtene. Na prelome novembra a decembra 2023 odohrá orchester Slovenskej filharmónie so šéfdirigentom D. Raiskinom a klaviristom Yekwonom Sunwoom sériu koncertov v rámci turné v Južnej Kórei.
Slovenský filharmonický zbor do novej sezóny vstupuje s novým zbormajstrom
Slovenský filharmonický zbor je najprestížnejším slovenským zborom. Získal medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor za spoluprácu v opernej produkcii Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a Kirilom Petrenkom na Veľkonočnom festivale v nemeckom Baden-Badene a koncertoch v Berlínskej filharmónii (2022). Čo všetko prinesie sezóna 2023/2024?
Po odchode doterajšieho zbormajstra Jozefa Chabroňa, povedie Slovenský filharmonický zbor Jan Rozehnal. Na tejto pozícii Jan Rozehnal pôsobil už dávnejšie, v rokoch 1990 – 2003. S telesom prežil mnoho vzrušujúcich chvíľ na domácich i zahraničných pódiách. Počas pôsobenia v Bratislave založil zbor Camerata Bratislava, ktorého doménou bolo štýlové predvádzanie starej hudby. Súbor získal francúzsku cenu Revue Diapason a cenu ministerského predsedu Slovenskej republiky. Od roku 2008 je zbormajstrom a dirigentom v nemeckých hudobných ústavoch v Koblenzi, Frankfurte a Halberstadte. V priebehu svojho hudobného života stál za rôznymi produkciami a nahrávkami pre spoločnosti Decca, Deutche Grammophon Gesellschaft, Discovery, Harmonia Mundi, Naxos, NBC či Slovart. Spolupracoval s ansámblami a dirigentmi zvučných mien ako C. Abbado, R. Chailly, Ch. von Dohnányi, K. Masur, Z. Mehta, G. Prětre či R. Weikert.
Slovenský filharmonický zbor čaká aj spolupráca s Filharmóniou Olomouc (L. Svárovský) a Filharmóniou Brno (D. Russel Davies) v Čechách. Na pláne má účinkovanie v novej produkcii Le Grand Macabre vo Viedenskej štátnej opere (P. Heras-Casado) pri príležitosti 100. výročia narodenia G. Ligetiho. Na Slovensku sa SFZ predstaví na domácich festivaloch, a to v Košiciach pod taktovkou šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru a Piešťanoch s Thomasom Langom.
Slovenský komorný orchester má aj v jubilejnej sezóne program plný inšpiratívnych koncertov
Aj v jubilejnej sezóne si Slovenský komorný orchester pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela uchová divákmi obľúbený koncertný cyklus. Okrem pravidelných koncertov na domácej pôde a účinkovania na festivaloch doma i v zahraničí, chystá aj mimoriadne koncertné projekty. Pre slovenské publikum objavil mnohé, na Slovensku neuvedené, diela svetových autorov.
Mimoriadnymi koncertmi si orchester pravidelne pripomína nielen významné výročia jubilujúcich skladateľov a hudobných osobností, Nechýba ani každoročná slávnostná spomienka Hommage à Bohdal Warchal na svojho zakladateľa. V rámci koncertného cyklu Hudba v chrámoch už niekoľko rokov pokračuje v takmer dvestoročnej bratislavskej tradícii uvádzania diela J. Haydna Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži v Katedrále sv. Martina na Kvetnú nedeľu.
Ešte pred oficiálnym začatím koncertnej sezóny – 8. septembra prinesie najnovšie vydanie Koncertu bez bariér pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. V sezóne 2023/2024 sa orchester predstaví na podujatiach v Českej republike ako Svatováclavský hudební festival a Festival Janáček a Luhačovice. Vystúpi tiež vo viacerých slovenských mestách, kde obohatí miestne hudobné podujatia v období jesene i jari. V rámci abonentného cyklu SKO po boku orchestra vystúpia poprední sólisti ako harfistka Katarína Turnerová, čembalistka Judit Izsák, huslista Dalibor Karvay, violončelista Ľudovít Kanta, kontrabasista Roman Patkoló, trubkári Juraj Bartoš a Stanislav Masaryk či saxofonista Ladislav Fančovič.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
PR článok
Foto: Ján Lukáš, Peter Brenkus, Alexander Trizuljak / archív SF, Barbora Šebestová, Wikimedia Commons
Zdroj: Slovenská filharmónia