Novinky

Slovenská filharmónia s jubileom. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF

Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.

Oficiálny začiatok koncertnej sezóny 2023/2024 v Slovenskej filharmónii je už tu. Slovenská filharmónia jubiluje a píše svoju 75. koncertnú sezónu. Ešte pred oficiálnym začiatkom novej – jubilejnej sezóny sprostredkovala niekoľko atraktívnych mimoriadnych koncertov vrátane Bratislavských hudobných slávností. Pozrite sa spolu s nami na to, čo Slovenská filharmónia nachystala pre svojich návštevníkov v nadchádzajúcej sezóne 2023/2024, ktorá potrvá do konca júna 2024. Prinášame vám podrobný prehľad vo viacerých častiach. Tu je prvá z nich.

Je to jubilejná, 75. sezóna. A tak – ako zlaté pravidlo káže –  dramaturgovia Slovenskej filharmónie nachystali na zážitky bohatú a výnimočnú sezónu. Nebudú chýbať známe koncertné cykly, mimoriadne či divácky atraktívne sviatočné koncerty. A samozrejme, pribudnú aj novinky. Bratislavská Reduta privíta známe mená zo svetovej i slovenskej hudobnej scény a núdza nebude ani o debuty. Svojím programom Slovenská filharmónia pripomenie a oslávi tiež 30 rokov samostatnosti Slovenskej republiky. A ešte oveľa viac! „S radosťou vám oznamujem, že Slovenská filharmónia vstupuje do svojej 75. koncertnej sezóny. Na najbližších desať mesiacov sa preto naladíme do slávnostných tónov, za zvukov ktorých si pripomenieme viaceré skladby, udalosti i osobnosti, ktoré formovali bohatú históriu našej umeleckej inštitúcie,“ hovorí Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Post šéfdirigenta bez zmeny, Slovenský filharmonický zbor s novým zbormajstrom

Post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie zastáva štvrtú sezónu Daniel Raiskin, rodák z Petrohradu, trvalo žijúci v Amsterdame, ktorý so Slovenskou filharmóniou spolupracuje od roku 2010. Daniel Raiskin je absolventom Petrohradského konzervatória, svoje štúdium si prehĺbil na majstrovských kurzoch u Marissa Jansonsa, Neeme Järviho, Jormu Panulu a Woldemara Nelsona. V súčasnosti je hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra a hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie. Zároveň býva hosťom mnohých popredných orchestrov v Európe, Severnej Amerike, Ázii a Tichomorí.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Avizovanej zmeny sa dočkal Slovenský filharmonický zbor, ktorý bude od aktuálnej koncertnej sezóny pracovať pod vedením zbormajstra Jana Rozehnala. V Slovenskej filharmónii už pôsobil, a to v rokoch 1990 – 2003.

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Otváracím koncertom predchádzali mimoriadne hudobné stretnutia so šéfdirigentom

Slovenská filharmónia sa so šéfdirigentom Danielom Raiskinom predstavila v septembri na Mimoriadnom koncerte slovensko-japonského priateľstva v Koncertnej sieni SF, na open air koncerte na Námestí slobody, ktorý uzavrel tohtoročné  Bratislavské kultúrne leto, koncerte 58. BHS, kde v jeho naštudovaní zaznelo koncertné uvedenie Čajkovského opery Jolanta.

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom pri fontáne
Slovenská filharmónia dala bodku za kultúrnym leto v Bratislave za účasti tisícov Bratislavčanov. Foto: A. Trizuljak, archív SF

Oficiálny štart sezóny už v posledný októbrový štvrtok a piatok

Otváracie koncerty 75. sezóny Slovenskej filharmónie sú na programe vo štvrtok a piatok 19. a 20. októbra. Obe sa uskutočnia v tradičnom termíne o 19.00 hod. v Koncertnej sieni SFSlovenská filharmónia sa po dlhšom čase vracia k symfonickej básni Richarda Straussa Don Quixote, napísanej podľa slávneho románu Miguela de Cervantesa. Koncert s kanadským violončelistom Bryanom Chengom a violistom Martinom Rumanom v úlohe sólistov zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. V prvej časti večerov si publikum vypočuje Beethovenovu 3. symfóniu Eroica, napísanú z obdivu k Napoleonovi Bonaparte, prezradil viac o programe otváracích koncertov  dramaturg Juraj Bubnáš. Jubilejná 75. koncertná sezóna 2023/2024 potrvá do 19. júna 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia dnes a zajtra "zahajuje" otváracími koncertmi jubilejnú sezónu
Slovenská filharmónia dnes a zajtra "zahajuje" otváracími koncertmi jubilejnú sezónu

Šesticu koncertov hlavných abonentných cyklov povedenie šéfdirigent

Okrem Otváracích koncertov (19., 20. 10. 2023) uvedie Daniel Raiskin s orchestrom počas aktuálnej sezóny 6 koncertných dvojíc hlavných abonentných cyklov a jeden program v Populárnom cykle C (26. októbra 2023, 23. a 24. novembra 2023, 11. a 12. januára 2024, 7. a 8. februára 2024, 11. a 12. apríla 2024, 2. a 3. mája 2024, a taktiež 6. a 7.  júna 2024). Pred vybranými koncertmi (26. októbra, 24. novembra 2023, 8. februára, 12. apríla, 6 júna 2024) sa uskutočnia stretnutia so šéfdirigentom, ktoré vedie a tlmočí dramaturg SF Juraj Bubnáš.

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Orchester Slovenská filharmónia a šéfdirigent Daniel Raiskin sa spoločne predstavia aj na zahraničných koncertných pódiách. Už 27. októbra sa tak stane na Slávnostnom koncerte k 30 rokom samostatnosti Českej a Slovenskej republiky v Obecnom dome v Prahe. V novembri sa spoločne vydajú na turné v Južnej Kórei (Seogwipo, Jeju, Ulsan, Cheonan, Soul, Incheon) a vo februári sa predstavia v Slovinsku a Chorvátsku

Najlepší spevácky zbor roka 2022 vystúpi aj na domácej pôde

Slovenský filharmonický zbor je už 77 rokov fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Nositeľ Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 získal v septembri aj Cenu ministerky kultúry SR. Ocenenie z rúk ministerky kultúry Silvie Hroncovej prevzal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner v utorok 19. 9. 2023 v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie.

Cena MK SR 2022 / S. Hroncová & M. Turner
Ministerka kultúry SR, pani Silvia Hroncová s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie, pánom Mariánom Turnerom. Foto: A. Trizuljak

Naša zborová jednotka sa počas 75. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom SF. Okrem toho vystúpi aj samostatne na dvoch koncertoch. Už 23. februára vystúpi pod vedením hosťujúceho Zoltána Kocsisa-Holpera a na záverečnom koncerte sezóny pod taktovkou zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa.

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Aktuálne sa Slovenský filharmonický zbor podieľa na príprave novej opernej produkcie Le Grand Macabre Györgya Ligettiho vo Viedenskej štátnej opere. Premiéra pod taktovkou Pabla Heras-Casada  sa uskutoční 11. 11. 2023. Priamy prenos z predstavenia bude pri príležitosti 100. výročia narodenia skladateľa odvysielaný na Radio Ö1.

Slovenská filharmónia aj v jubilejnej sezóne uvedie tradičné koncertné cykly

75. koncertná sezóna 2023/2024 ponúka abonentom a návštevníkom 14 koncertných cyklov. Koncerty všetkých abonentných cyklov sa uskutočnia v priestoroch bratislavskej Reduty, sídla Slovenskej filharmónie – v Koncertnej sieni, Malej sále a v Stĺpovej sieni SF. Koncerty obľúbeného cyklu Hudba v chrámoch sa budú konať v Katedrále sv. Martina.

Dom sv. Martina
Katedrála sv. Martina v Bratislave. Zdroj: Wikimedia Commons

Okrem Abonentných cyklov A/B a D/E nebude chýbať ani Populárny cyklus C. Tešiť sa môžete na mimoriadne koncerty (cyklus M). Cieli aj na rodiny s deťmi a žiakov. Pripravené sú tiež vyhľadávané rodinné koncerty (cyklus R), Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie vrátane Filharmonickej škôlky (cyklus HA) či Junior koncerty (cyklus J). Na svoje si prídu aj milovníci komorných stretnutí. Okrem koncertného cyklu komornej hudby (cyklus KH) to popri novinke Piesňových večerov (cyklus P) budú aj koncertné cykly starej hudby (cyklus SH).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le nuove musiche
Le nuove musiche s ďalšou novodobou premiérou už v piatok 20. októbra 2023 u bratislavských jezuitov

Chýbať nebude ani tradičný cyklus Klavír a klaviristi (cyklus K) v Malej sále. Kráľovský nástroj v Koncertnej sieni SF rozozvučia organové koncerty (cyklus O). Koncerty Slovenského komorného orchestra (cyklus SKO) a Hudba v chrámoch (cyklus S) v programovej línie komorných cyklov nemôžu tiež chýbať.  

Jubilejná sezóna prinesie i novinku

Novinkou sezóny bude cyklus Piesňové večery. Jubilejná sezóna prinesie tri koncerty. Ktoré sa budú konať vždy v utorok o 19.00 v Malej sále SF, a to v dátumoch: 7. 11. 2023, 20. 2. 2024 a 9. 4. 2024. Tešiť sa môžete na starostlivo vyskladaný program v podaní Jany Kurucovej, Simona Wallfischa či Tomáša Šelca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice ponúkne symfonický koncert s Pavel Bořkovec Quartet
Štátna filharmónia Košice ponúkne symfonický koncert s Pavel Bořkovec Quartet

Telesá SF sa vydajú na zahraničné i domáce turné

Počas 75. sezóny sa všetky telesá Slovenskej filharmónie (SF, SFZ a SKO) predstavia v Dome umenia Piešťany a na ďalších slovenských a zahraničných koncertných pódiách. Orchester Slovenská filharmónia navštívi Česká republika, Južná Kórea, Slovinsko, Chorvátsko či Švajčiarsko. Slovenský filharmonický zbor vystúpi v Rakúsku, Českej republike, ale aj v Košiciach. Nielen do cudziny – konkrétne do Českej republiky zavíta Slovenský komorný orchester. Predstaví sa tiež aj v slovenských mestách ako Kežmarok, Banská Bystrica, Banská Štiavnica či Nitra.

Slovenská sezóna privíta v jubilejnej sezóne mimoriadnych hostí aj za dirigentským pultom

Mimoriadnym hosťom 75. koncertnej sezóny bude slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha, ktorý pôsobí ako hudobný riaditeľ Houston Symphony. V aktuálnej sezóne uvedie okrem Moyzesovej Symfónie č. 1 aj Mahlerovu Symfóniu č. 3.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Za dirigentským pultom sa okrem Daniela Raiskina a Juraja Valčuhu vystriedajú ďalší slovenskí a zahraniční hosťujúci dirigenti – Petr Altrichter, Radek Baborák, Andrej Borejko, Ewald Danel, Jiří Habart, Juraj Jartim, Jaroslav Kizlink, Marián Lejava, Erik Nielsen, Ryusuke Numajiri, Ondrej Olos, Maroš Potokár, Jiří Rožeň, Leoš Svárovský, Rastislav Štúr a Peter Valentovič.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Bližšie o koncertných a komorných cykloch sa dočítate už v piatok 20. októbra. Článok o aktivitách pre deti a mladých prinesieme už v pondelok. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

— 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk&smp) ***

Posledná aktualizácia – oprava technických chýb: 2023-10-21 (smp&mk)

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »