Novinky

Rekonštrukcia historickej budovy SND pokračuje a otvoria ju na prehliadky

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo

Obnova historickej budovy SND pokračuje ďalšími krokmi aj v tejto divadelnej sezóne sezóne. Aké kroky má už projekt rekonštrukcie za sebou a čo sa všetko ešte musí spraviť? Dozviete sa v tomto článku. Hoci sa otvorenie historickej budovy pre divadelnú činnosť plánuje až na rok 2030, návštevníkom otvorí svoje brány počas tej aktuálnej, no hrať sa v nej nebude.

Jedným z najväčších projektov, ktoré čaká vedenie Slovenského národné divadla (SND) v 104. divadelnej sezóne, je pokračovanie v procesoch rekonštrukcie historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. O potrebe jej rekonštrukcie sa hovorí už od začiatku tohto milénia. Posledná komplexná rekonštrukcia tejto budovy vrátane rekonštrukcie divadelných technológií totiž prebehla pomerne dávno, v rokoch 1969 – 1972. Prvé podklady na rekonštrukciu odovzdalo vedenie Slovenského národného divadla ministerstvu kultúry už v roku 2005. Otázka rekonštrukcie historickej budovy SND sa potom znova otvorila v roku 2012, o veľa však nepokročila. Koncom roka 2017 schválila vláda 980 tisíc eur na vypracovanie projektu rekonštrukcie. Stavebný zámer komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND dalo vypracovať v roku 2020 vtedajšie vedenie našej prvej scény. Odovzdali ho v roku 2021. Po odchode tímu generálneho riaditeľa Mateja Drličku zo SND na jeseň 2022 sa príprava rekonštrukcie historickej budovy SND prakticky zastavila. Po jeho návrate sa administratívne aj finančne náročný proces prípravy rekonštrukcie opäť rozbieha.

Čo je už pripravené?

Pohľad z hľadiska / Historická budova SND
Pohľad z hľadiska / Historická budova SND

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička rozhodol v máji 2021 o uzatvorení historickej budovy našej prvej scény pre divadelnú činnosť. Mohol za to havarijný stav divadelných a scénických technológií. Išlo najmä o nákladné výťahy pre kulisy a elektrické ťahy, ktoré boli vyradené z prevádzky. Ďalšie scénické a javiskové zariadenia, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie plnohodnotného divadelného predstavenia, ako napríklad divadelná točňa, inšpicientské a dorozumievacie zariadenia, elektroakustické ozvučenie či scénické osvetlenie, vykazovali vysokú poruchovosť a sú technicky zastarané. Krajský pamiatkový úrad v septembri 2021 vydal záväzné stanovisko, ktorým schválil stavebný zámer rekonštrukcie historickej budovy SND s určitými podmienkami, ktoré sa vzťahujú už na samotnú rekonštrukciu. Slovenské národné divadlo následne pripravilo verejné obstarávanie na zhotoviteľa štúdie uskutočniteľnosti a vypísalo súťaž. Víťaz súťaže bol známy koncom roka 2021.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká divadelná prespávačka / Slovenské národné divadlo
Slovenské národné divadlo s fokusom na divákov naprieč generáciami aj v 104. sezóne

V úzkej spolupráci so Slovenským národným divadlom a s Ministerstvom kultúry SR pripravil štúdiu uskutočniteľnosti, ktorú, ako sme vás informovali, zverejnilo divadlo v októbri 2022. Štúdia uskutočniteľnosti obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND, predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie, analýzu nákladov a prínosov projektu, ako aj víziu ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy. Hotovú štúdiu následne uskutočniteľnosti posúdil a svoje stanovisko vyjadril Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND
Slovenské národné divadlo vstúpilo do novej sezóny začiatkom septembra. Čo prinesie 104. sezóna?

Zároveň Ministerstvo kultúry SR požiadalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR o štátny dozor a expertízu stavebného zámeru, ktoré boli ukončené v decembri 2022. V roku 2023 MK SR pod vedením ministerky Silvie Hroncovej po rokovaniach s MF SR alokovalo prostriedky na projektové práce na roky 2025 a 2026.

SND v procese obnovy pokračuje. Aké sú najbližšie kroky?

Pracovná skupina na pôde SND pripraví podklady na verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projekt komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND.  Až s hotovým projektom komplexnej rekonštrukcie historickej divadelnej budovy našej prvej scény na Hviezdoslavovom námestí môže vedenie pristúpiť k inžinieringu, resp. povoľovaciemu konaniu. Do celého procesu bude opäť zapojený aj Krajský pamiatkový úrad. Projektová dokumentácia oproti stavebnému zámeru presne určí, aké pamiatkové práce bude treba vykonať pri rekonštrukcii budovy aj akými technológiami bude divadlo po rekonštrukcii disponovať. Keď bude mať Slovenské národné divadlo garantované finančné krytie komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND, bude môcť vypísať verejné obstarávanie na zhotoviteľa celého diela. Pôjde o mimoriadne zložité a dlhé verejné obstarávanie, ktorého príprava a realizácia môže trvať aj celý rok.

Pohľad na javisko a techniku / Historická budova SND
Pohľad na javisko a techniku / Historická budova SND

Jeho víťaz s vedením Slovenského národného divadla podpíše zmluvu a následne môže začať s rekonštrukčnými prácami. Pri najoptimistickejšom scenári je odhadovaný termín začiatku stavebných prác v historickej budove SND rok 2027. Rekonštrukcia bude trvať minimálne tri roky. Kolaudácia a znovuotvorenie historickej budovy SND pre divadelnú činnosť by tak mohli prísť najskôr v roku 2030.

Prehliadky historickej budovy SND už v tejto sezóne

Vedenie Slovenského národného divadla avizovalo, že na základe odobrení všetkých zodpovedných inštitúcií, z času na čas sprístupní historickú budovu SND verejnosti. Historická budova SND dlhodobo láka domácich aj zahraničných návštevníkov nielen svojou divadelnou históriou, ale aj architektonickou hodnotou. Ikonickú stavbu z konca 19. storočia postavili v eklektickom štýle podľa návrhov významných viedenských architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera.

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Historická budova SND, Foto: Silvia Mária Petrovits

Momentálne je historická budova SND zatvorená pre nevyhovujúci stav divadelných technológií a čaká na rekonštrukciu. Hoci je proces rekonštrukcie už rozbehnutý, ešte to zrejme nejaký čas potrvá, kým príde k stavebným úpravám. Tento medzičas chce vedenie našej prvej scény využiť a vniesť do historickej budovy divadla trochu života. Od októbra 2023 sa budú konať pravidelné víkendové prehliadky historickej budovy SND pre verejnosť, vďaka ktorým budú môcť návštevníci nahliadnuť do najhlbších útrob starého divadla. Vedenie Slovenského národného divadla verí, že tým vyhovie aj mnohým návštevníkom, ktorí sa o túto možnosť veľakrát zaujímali.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

V rámci prehliadky sa návštevníci dozvedia základné fakty o histórii divadla, ako aj o jeho úlohe v dobovom Prešporku i súčasnej Bratislave. Oboznámia sa s premenami, ktorými divadelná budova za vyše sto rokov svojej existencie prešla, ako aj s významnými divadelnými míľnikmi a osobnosťami, ktoré tu vystupovali. Prehliadky sa budú konať raz do mesiaca, vždy v sobotu dvakrát denne – dopoludnia aj vo večerných hodinách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Silvia Mária Petrovits, archív SND

Zdroj: SND

Redakciu informovali a fotografie z archívu SND poskytli Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND a Jana Alexová, PR manažérka SND

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-09-27 (smp)

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »