Novinky

SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo má hotovú štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy SND. Ide o zásadný míľnik v administratívnom procese prípravy rekonštrukcie. Približne dvestostranový dokument, ktorý je nutnou podmienkou ďalších krokov v procese rekonštrukcie, už zverejnili aj na webe SND.

Štúdiu uskutočniteľnosti pripravoval víťaz verejného obstarávania v spolupráci so Slovenským národným divadlom (SND) a s Ministerstvom kultúry SR od začiatku tohto roka. Dôležitý dokument obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND. Obsahuje tiež predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie, analýzu nákladov a prínosov projektu. Nájdete v ňom aj víziu ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy, pričom o niektorých plánoch využitia sme vás informovali TU. „Štúdia uskutočniteľnosti je dôležitý a zásadný krok na to, aby sa štát mohol k problematike rekonštrukcie postaviť a odporučiť, či a ako sa bude rekonštrukcia financovať,“ objasňuje ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák. V ďalšom kroku bude štúdiu uskutočniteľnosti posudzovať Útvar hodnoty za peniaze.

Štúdia rekonštrukcie Historickej budovy je hotová. Čakajú ešte expertíza a obsiahle posudzovanie.

Keďže historická budova SND je verejnou budovou, Ministerstvo kultúry SR musí zároveň požiadať Ministerstvo dopravy a výstavby SR o expertízu stavebného zámeru. Táto expertíza stanoví aj predbežnú hodnotu zákazky. Po expertíze stavebného zámeru a posúdení štúdie uskutočniteľnosti bude môcť Ministerstvo financií SR začať rokovanie o uvoľnení prostriedkov na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie. „My sme urobili všetko, čo bolo našou povinnosťou. Ako správca majetku máme spolu s Ministerstvom kultúry SR veľký záujem historickú budovu SND zrekonštruovať. Teraz je však ďalší krok na strane štátu, aby na to uvoľnil finančné prostriedky. Historická budova SND je národná kultúrna pamiatka a ikonická budova, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva aj dominantou hlavného mesta,“ hovorí Matej Bošňák.

Reklama
22 Musica Bratislavensis

Vedenie SND verí, že víťaza verejného obstarávania na architektonickú štúdiu a projektové práce spoznáme už v polovici budúceho roka

SND v ďalších krokoch pod podmienkou, že bude mať finančné krytie, pripraví a vypíše verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projektovú dokumentáciu rekonštrukcie historickej budovy. Ak všetko pôjde bez komplikácií, vedenie SND odhaduje, že víťaz súťaže na projekt by mohol byť vysúťažený v polovici budúceho roka.

Foto: titulné foto,  Silvia Mária Petrovits, ostatné fotografie SND

Zdroj: SND

Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

2 thoughts on “SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »