Novinky

SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo má hotovú štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy SND. Ide o zásadný míľnik v administratívnom procese prípravy rekonštrukcie. Približne dvestostranový dokument, ktorý je nutnou podmienkou ďalších krokov v procese rekonštrukcie, už zverejnili aj na webe SND.

Štúdiu uskutočniteľnosti pripravoval víťaz verejného obstarávania v spolupráci so Slovenským národným divadlom (SND) a s Ministerstvom kultúry SR od začiatku tohto roka. Dôležitý dokument obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND. Obsahuje tiež predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie, analýzu nákladov a prínosov projektu. Nájdete v ňom aj víziu ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy, pričom o niektorých plánoch využitia sme vás informovali TU. „Štúdia uskutočniteľnosti je dôležitý a zásadný krok na to, aby sa štát mohol k problematike rekonštrukcie postaviť a odporučiť, či a ako sa bude rekonštrukcia financovať,“ objasňuje ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák. V ďalšom kroku bude štúdiu uskutočniteľnosti posudzovať Útvar hodnoty za peniaze.

Štúdia rekonštrukcie Historickej budovy je hotová. Čakajú ešte expertíza a obsiahle posudzovanie.

Keďže historická budova SND je verejnou budovou, Ministerstvo kultúry SR musí zároveň požiadať Ministerstvo dopravy a výstavby SR o expertízu stavebného zámeru. Táto expertíza stanoví aj predbežnú hodnotu zákazky. Po expertíze stavebného zámeru a posúdení štúdie uskutočniteľnosti bude môcť Ministerstvo financií SR začať rokovanie o uvoľnení prostriedkov na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie. „My sme urobili všetko, čo bolo našou povinnosťou. Ako správca majetku máme spolu s Ministerstvom kultúry SR veľký záujem historickú budovu SND zrekonštruovať. Teraz je však ďalší krok na strane štátu, aby na to uvoľnil finančné prostriedky. Historická budova SND je národná kultúrna pamiatka a ikonická budova, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva aj dominantou hlavného mesta,“ hovorí Matej Bošňák.

Reklama
22 Musica Bratislavensis

Vedenie SND verí, že víťaza verejného obstarávania na architektonickú štúdiu a projektové práce spoznáme už v polovici budúceho roka

SND v ďalších krokoch pod podmienkou, že bude mať finančné krytie, pripraví a vypíše verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projektovú dokumentáciu rekonštrukcie historickej budovy. Ak všetko pôjde bez komplikácií, vedenie SND odhaduje, že víťaz súťaže na projekt by mohol byť vysúťažený v polovici budúceho roka.

Foto: titulné foto,  Silvia Mária Petrovits, ostatné fotografie SND

Zdroj: SND

Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

2 thoughts on “SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »