Novinky

SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo má hotovú štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy SND. Ide o zásadný míľnik v administratívnom procese prípravy rekonštrukcie. Približne dvestostranový dokument, ktorý je nutnou podmienkou ďalších krokov v procese rekonštrukcie, už zverejnili aj na webe SND.

Štúdiu uskutočniteľnosti pripravoval víťaz verejného obstarávania v spolupráci so Slovenským národným divadlom (SND) a s Ministerstvom kultúry SR od začiatku tohto roka. Dôležitý dokument obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND. Obsahuje tiež predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie, analýzu nákladov a prínosov projektu. Nájdete v ňom aj víziu ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy, pričom o niektorých plánoch využitia sme vás informovali TU. „Štúdia uskutočniteľnosti je dôležitý a zásadný krok na to, aby sa štát mohol k problematike rekonštrukcie postaviť a odporučiť, či a ako sa bude rekonštrukcia financovať,“ objasňuje ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák. V ďalšom kroku bude štúdiu uskutočniteľnosti posudzovať Útvar hodnoty za peniaze.

Štúdia rekonštrukcie Historickej budovy je hotová. Čakajú ešte expertíza a obsiahle posudzovanie.

Keďže historická budova SND je verejnou budovou, Ministerstvo kultúry SR musí zároveň požiadať Ministerstvo dopravy a výstavby SR o expertízu stavebného zámeru. Táto expertíza stanoví aj predbežnú hodnotu zákazky. Po expertíze stavebného zámeru a posúdení štúdie uskutočniteľnosti bude môcť Ministerstvo financií SR začať rokovanie o uvoľnení prostriedkov na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie. „My sme urobili všetko, čo bolo našou povinnosťou. Ako správca majetku máme spolu s Ministerstvom kultúry SR veľký záujem historickú budovu SND zrekonštruovať. Teraz je však ďalší krok na strane štátu, aby na to uvoľnil finančné prostriedky. Historická budova SND je národná kultúrna pamiatka a ikonická budova, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva aj dominantou hlavného mesta,“ hovorí Matej Bošňák.

Reklama
22 Musica Bratislavensis

Vedenie SND verí, že víťaza verejného obstarávania na architektonickú štúdiu a projektové práce spoznáme už v polovici budúceho roka

SND v ďalších krokoch pod podmienkou, že bude mať finančné krytie, pripraví a vypíše verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projektovú dokumentáciu rekonštrukcie historickej budovy. Ak všetko pôjde bez komplikácií, vedenie SND odhaduje, že víťaz súťaže na projekt by mohol byť vysúťažený v polovici budúceho roka.

Foto: titulné foto,  Silvia Mária Petrovits, ostatné fotografie SND

Zdroj: SND

Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

2 thoughts on “SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »