Novinky

Opera i balet do kín CINEMAXu prídu aj túto sezónu

CINEMAX

Sekcia ARTMAX ponúka divákom kultúrny zážitok z divadiel a koncertných pódií z celého sveta už niekoľko sezón. Aj v túto sezónu 2022/2023 pozýva divákov CINEMAX slovami: „Príďte si vychutnať to najlepšie, čo svetová umelecká scéna ponúka. Čaká na Vás prípitok, pohodlné sedenie, dokonalý zvuk, skvelý obraz a MAXIMÁLNY KULTÚRNY ZÁŽITOK!“ Prvým predstavením oslávila aj Svetový deň opery.

Aj tento rok sa môžu priaznivci tešiť na operné i baletné predstavenia vo vybraných kinách siete CINEMAX. Operno-baletná sezóna zavíta opäť do kín Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline.  Nespornou výhodou týchto vysielaní – či už naživo alebo zo záznamu – je obraz so špičkovým rozlíšením, ktorý umožňuje vidieť aj tie detaily, ktoré sú voľným okom nebadateľné. Väčšinu titulov pritom uvádzajú so slovenskými titulkami.

Trinástka titulov v kinách CINEMAX

Operno-baletná sezóna 2022/2023 z Kráľovskej opery v Londýne (Royal Opera House) bude obsahovať sedem operných a šesť baletných predstavení. Sú medzi nimi viaceré úspešné inscenácie londýnskej scény či úplné novinky, na premiérach ktorých sa ešte len pracuje. Divákov čakajú strhujúce spevácke a tanečné výkony, pohodlné sedenie, dokonalý zvuk a skvelý obraz. 

CINEMAX okrem neho ponúkne aj prestávkový program s českými titulkami. Okrem baletných a operných titulov ponúka vo vybraných kinách siete CINEMAX i koncerty klasickej a modernej hudby. Skvelým zážitkom sú i komentované výstavy zo svetových galérií. Pre divákov, ktorí sa radi vzdelávajú, ponúkajú rôzne vedecké, historické a umelecké dokumenty plné zaujímavých faktov a exkluzívnych záberov, ktoré nikde inde neuvidíte. Dôležitou súčasťou projektu ARTMAX sú tiež umelecké filmy, ktoré netradičným spôsobom poukazujú na rôzne spoločenské témy a ktoré sa svojím artovým spracovaním snažia osloviť špecifický okruh divákov.

Sezóna opery a baletu v kine začala oslavou Svetového dňa opery

Novú operno-baletnú kino-sezónu symbolicky otvorili na Svetový deň opery, ktorý pripadá na 26.10.2022. Prvým titulom novej sezóny bola Pucciniho opera MADAME BUTTERFLY. V stredu 26. októbra 2022 ju vybrané kiná siete CINEMAX uviedli ako prvý operný záznam sezóny 2022/2023. Priaznivcom opery na Slovensku ponúkli záznam z Royal Opera House v Londýne z 27. septembra 2022. Produkcia režisérov Mosha Leisera a Patrica Cauriera sa inšpiruje európskymi obrazmi Japonska 19. storočia. Divákom priniesli strhujúce majstrovské dielo plné zvukomalebnosti.

V hlavných úlohách londýnskej inscenácie sa pod taktovkou Nicolu Luisottiho predstavili poprední sólisti Kráľovskej opery. Titulnú postavu stvárnila Maria Agresta, dramatická sopranistka svetového renomé a v úlohe jej milovníka, poručíka Pinkertona diváci uviedeli tenoristu Joshua Guerrera. Jedinečný barytonista Carlos Álvarez sa predstavil v úlohe amerického konzula Sharplessa, ktorý Pinkertona varuje pred nástrahami sobáša s Butterfly. Ústrednú štvoricu protagonistov uzatvorila mezzosopranistka Christine Rice, ktorá stvárnila Suzuki, najbližšiu dôverníčku zradenej Čo-Čo-San. V ďalších postavách sa predstavili Carlo Bosi (Goro), Dawid Kimberg (Cisársky komisár), Eryl Royle (Matka Čo-Čo-San).

Tragédia v Mayerlingu ožíva v balete

Kto by nepoznal tragédiu v poľovníckom zámočku Mayerling neďaleko Viedne, kde sa odohrala jedna z najväčších tragédií Habsburgovcov? Samovražda a podľa iných zase vražda korunného princa Rudolfa s mladučkou milenkou Máriou Vetserovou v januári 1889 zmenila líniu nástupníctva a dodnes je opradená rúškom tajomstva. Okrem kníh inšpirovala aj divadelnú tvorbu. MAYERLING – klasika Kráľovského baletu zobrazuje posadnutosť korunného princa Rudolfa, ktoré vedú až ku škandálu vraždy a samovraždy s jeho milenkou Mary Vetserovou. Tiesnivý pôvab rakúsko-uhorského dvora v 80. rokoch 19. storočia predkladá scénu pre napínavú drámu psychologických i politických intríg. Majstrovsky rozprávaný balet Kennetha MacMillana z roku 1978 uvedú pri príležitosti 30. výročia úmrtia tohoto slávneho choreografa. Už 9. novembra uvidíte Kráľovský balet v jeho najdramatickejšej podobe, vrátane silných súborových scén a niektorých z najodvážnejších a emočne najnáročnejších pas de deux v baletnom repertoári.

So CINEMAXom na Aidu

Na tretí z trinástky chystaných predstavení sa môžete tešiť v kinách CINEMAXu už 16. novembra 2022. Bude ním Verdiho opera AIDA, ktorú napísal pri príležitosti otvorenia Suezského prieplavu. Opera vás pozýva do dôb starovekého Egypta. Princeznú Aidu počas vojny medzi Egyptom a Etiópiou uniesli. Ambiciózny vojak Radames medzitým zápasí so svojimi citmi k nej. Postupne musia obaja urobiť mučivú voľbu medzi lojalitou k domovu a vzájomnou láskou. Režisér Robert Carsen situuje v tejto očakávanej novej inscenácii Kráľovskej opery Verdiho veľkolepú klasiku do súčasného sveta. Mocenské boje a toxickú žiarlivosť tak zasadzuje do aparátu moderného totalitného štátu. V hlavných úlohách sa predstaví Elena Stikhina a Francesco Meli. Orchester bude dirigovať hudobný riaditeľ Kráľovskej opery Antonio Pappano.

Tešiť sa môžete aj na Bohému

Kiná siete CINEMAX privítajú už 30. novembra 2022 divákov pri ďalšom opernom klenote. Verdiho strieda opäť Puccini, a to známou operou BOHÉMA. Jej dej sa odohráva v Paríži. Chudobný spisovateľ Rodolfo verí, že umenie je všetko, čo potrebuje. Je tomu tak, až kým nestretne Mimi, osamelú krajčírku, ktorá býva v byte nad ním. Tak začína veľký milostný príbeh, ktorý postupne kvitne, vädne a znovu ožíva. Ohrozuje ho ale sila väčšia než láska.

Inscenácia Richarda Jonesa skvelo evokuje kontrasty prelomu 19. a 20. storočia v Paríži, od bohémskych bytov po ligotavé arkády. Mimi stvárni sopranistka Ailyn Pérez a Rodolfa fenomenálny tenorista Juan Diego Flórez. Moldavský barytonista Andrey Zhilikhovsky debutuje v aktuálnej sezóne na doskách Kráľovskej opery v Londýne práve v Pucciniho opere Bohéma, kde má naštudované dve úlohy – hudobníka Schaunarda i maliara Marcella. Tentoraz to bude v úlohe Marcella a jeho milú Mussettu stvárni Danielle de Niese. V úlohe Schaunarda sa predstaví britský barytonista Ross Ramgobin.

Kráľovský balet oslavuje

Po dvoch operných tituloch si na svoje opäť prídu aj priaznivci baletu. Kiná CINEMAXu uvedú 14. decembra 2022 balet DIAMANTOVÁ OSLAVA.

Inzercia
SS. Caecilia 22 BA

Oslnivý komponovaný večer Kráľovského baletu oslávi 60. výročie Friends of Covent Garden a pripomenie úžasnú podporu priateľov Royal Opera House v histórii i súčasnosti. Program ukáže šírku a rozmanitosť repertoáru Kráľovského baletu klasických, moderných i historických diel. Nebudú chýbať ani svetové premiéry. Tie budú v podobe krátkych baletov Pam Tanowitzovej, Josepha Toonga a Valentina Zucchettiho. Po prvý raz v Royal Opera House bude uvedený balet For Four Christophera Wheeldona a program doplnia aj Diamanty Georga Balanchina

Luskáčik k Vianociam patrí a zavíta aj do CINEMAXu

Balet LUSKÁČIK Pjotra Iljiča Čajkovského neodmysliteľne patrí k vianočným sviatkom, veď aj jeho dej sa odohráva na Štedrý deň. Okrem slovenských baletných scén prichádza aj do kín siete CINEMAX. Stane sa tak už 30. decembra 2022

Pripojte sa ku Klárke počas Štedrého večera, ktorý sa stane veľkým kúzelným dobrodružstvom. Nádherná Čajkovského hudba sprevádza Klárku a jej začarovaného Luskáčika v boji proti Myšiemu kráľovi a pri návšteve Cukrovej víly v Kráľovstve sladkostí.

Populárna inscenácia Petera Wrighta pre Kráľovský balet si drží pravé kúzlo tejto rozprávkovej klasiky pre celú rodinu a predstavuje jeden z najlepších spôsobov, ako objaviť krásy baletu.

Ktoré opery a balety prinesie CINEMAX v prvom polroku roka 2023?

V januári si CINEMAX dáva od opier a baletu krátku prestávku. Prvým avizovaným titulom v budúcom roku bude balet AKO VODA NA ČOKOLÁDU, ktorú v kinách uvedú 8. februára 2023. Ak máte radi známu operu G. Rossiniho BARBIER ZO SEVILLY, na svoje si prídete už 22. marca 2023

Ďalším na rade je Pucciniho strhujúci operný klenot. Opera TURANDOT vás vtiahne do deja plného lásky, vášne aj s príchuťou krutosti už 26. apríla 2023. Baletná verzia POPOLUŠKY príde do kín 13. mája 2023. Mozartova opera FIGAROVA SVADBA z Londýna zavíta do kín CINEMAXu 24. mája 2023. Predposlednou produkciou operno-baletnej sezóny v CINEMAXu bude balet ŠÍPKOVÁ RUŽENKA, ktorú uvedú 24. júna 2023. Sezónu ukončí výpravná produkcia Verdiho operného klenotu TRUBADÚR. Stane sa tak 12. júla 2023.

Inzercia
Melos-Étos

Operno-baletná sezóna 2022/2023 v kinách CINEMAX

* všetky produkcie budú z Royal Opera House Londýn

 • MADAME BUTTERFLY, 26. októbra 2022, opera
 • MAYERLING, 9. novembra 2022, balet
 • AIDA, 16. novembra 2022, opera
 • BOHÉMA, 30. novembra 2022, opera
 • DIAMANTOVÁ OSLAVA, 14. decembra 2022, balet
 • LUSKÁČIK, 30. decembra 2022, balet
 • AKO VODA NA ČOKOLÁDU, 8. februára 2023, balet
 • BARBIER ZO SEVILLY, 22. marca 2023, opera
 • TURANDOT, 26. apríla 2023, opera
 • POPOLUŠKA, 13. mája 2023, balet
 • FIGAROVA SVADBA, 24. mája 2023, opera
 • ŠÍPKOVÁ RUŽENKA, 24. júna 2023, balet
 • TRUBADÚR, 12. júla 2023, opera

 

PR článok

Zdroj: CINEMAX, Royal Opera House

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »