Novinky

Noc múzeí a galérií 2024 ovládne v sobotu aj západné Slovensko

Noc múzeí a galérií 2024 ovládne v sobotu aj západné Slovensko

Noc múzeí a galérií sa blíži. Aj v roku 2024 prináša v tretiu májovú sobotu po celom Slovensku skutočne pestrý program. Pozrite si spolu s nami, čo vás čaká na západnom Slovensku. Potešia malých aj veľkých.

V sobotu 18. mája 2024 sa múzeá a galérie na Slovensku opäť pripájajú k celoeurópskej iniciatíve La Nuit européenne des musées. Tohto roku sa aj u nás uskutoční už 20. ročník podujatia s názvom Noc múzeí a galérii 2024, ktoré od svojho začiatku v roku 2005, priťahuje každoročne do múzeí a galérií početné publikum. Do neskorej noci môžete nezvyčajným a zábavným spôsobom objavovať bohatstvo zbierkotvorných inštitúcií rovnako, ako v približne tridsiatich európskych krajinách. Každý účastník podujatia si môže podľa programu zostaviť svoju vlastnú cestu za poznaním a zábavou či už sám, s rodinou alebo priateľmi. Pozrite si spolu s nami program Noci múzeí a galérií, ktoré si postupne predstavíme v troch častiach. Prvú z nich venujeme aktivitám v rámci podujatia Noc múzeí a galérií na západnom Slovensku.

Spoločná vstupenka prepojí podujatia v Bratislavskom kraji

Slovenské národné múzeum opäť spojilo kultúrne inštitúcie Bratislavského kraja spoločnou vstupenkou v cene 5,- €, s ktorou možno navštíviť viac ako 40 múzeí a galérií, uvedených v príslušnom programovom bulletine. Partneri podujatia Dopravný podnik Bratislava a Železničné múzeum Slovenskej republiky sa už tradične postarali o špeciálnu dopravu historickými vozidlami na bezplatnej trase v centre mesta a v cene vstupenky po bratislavských železničných spojkách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc múzeí a galérií
Noc múzeí a galérií sa blíži.V roku 2024 ho okúsite už v sobotu 18. mája

Pútavý program jubilejného ročníka

Pútavý program do podujatia zapojených inštitúcií – od menších regionálnych, až po tie národné, ponúka široký výber pre všetky kategórie návštevníkov. Múzeá a galérie okrem prezentácie svojich aktuálnych výstav pripravili aj výnimočný program. Pod rúškom (blížiacej sa) tajomnej noci vám predstavia vedu, históriu, kultúru i umenie. Na svoje si prídu aj malí a mladší návštevníci. Prím hrá bohatá ponuka múzeí Slovenského národného múzea.

Noc múzeí a galérií so Slovenským národným múzeom

SNM – Prírodovedné múzeum pozýva do Sídelnej budovy na pestrý program. Tešiť sa môžete na aktivity pre deti a dospelých v duchu jednotlivých prírodovedných odborov. Súčasťou bude aj prednáška Zdeňka Urbana z Europlanet Society, Poprad na tému Zem v zrkadle iných svetov. Prítomným poskytne prehľad doterajších objavov planét iných hviezd v Mliečnej ceste (exoplanét). Témou bude aj pozemský život či miestna ukážka širšieho či všeobecne vesmírneho, alebo len jedného z viacerých typov.

Článok pokračuje pod reklamou

SNM – Historické múzeum pripravuje na Bratislavskom hrade tematický program ktorým odhalí zákulisie práce muzeológov. Program Čo robíme v múzeu okrem detailov zo zákulisia múzea ponúkne rozhovory s kurátormi či lektorované prehliadky expozícií a výstava zavítate aj do depozitárov a pod. Archeologické múzeum ponúkne pre deti zábavu. Zahrajú sa na archeológov, ale aj na rímskych legionárov a stredovekých rytierov. Pozrieť si môžu tiež výstavu Život na hradoch a hrádkoch.

Most SNP z Petržalskej strany
Ikonický Most SNP z Petržalskej strany s pohľadom na Bratislavský hrad a Katedrálu sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

Noc múzeí a galérií rezonuje aj v SNM – Hudobnom múzeu v Bratislave, ale aj v expozitúre Kaštieľ Dolná Krupá. Bratislava ponúkne prehliadku informačných panelov s výkladom k aktuálnej téme Mestské divadlo v Prešporku. Nové nálezy, nové možnosti. Priestor dostanú tiež najmladší hudobníci zo súboru Gitarika zo ZUŠ Jozefa Kresánka v Bratislave. Hudobné múzeum v Kaštieli Dolná Krupá otvorí brány Ružovej záhrady Márie Henriety Chotekovej. Prechádzka parkom doplní výklad o histórii ružiarstva v Dolnej Krupej. Témou sa stane aj Ludwig van Beethoven a Dolná Krupá. Čakajú na vás lektorské výklady v Pamätníku Ludwiga van Beethovena. Vypočujete si epizódy zo jeho života a prečítate si z ľúbostnej korešpondencie. Navyše program spestrí aj počúvanie ukážok z jeho tvorby.

Historická budova SND

Zaujímavé chuťovky pre návštevníkov pripravujú aj múzeá národnostných menšín

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov pozve deti na muzeálnu pátračku s Zuckermandlíkom. Dospelým ponúkne filmy o živote karpatských Nemcov.  SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku otvorí brány stálej expozície a výstav, vrátane novej s názvom Gróf Július Andrássy 200+1, o živote Júliusa Andrássyho st. v slovenčine i v maďarčine. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Prehliadky expozícií a výstav sľubuje aj SNM – Múzeum židovskej kultúry. Okrem toho návštevníkov čaká aj kurátorský výklad k výstave Židovská plavecká (r)evolúcia a predstavenie knihy Plavecká klub Bar Kochba Bratislava. Program s názvom Animácia spája – ako vzniká animovaný film? okrem prezentácie projektu sľubuje aj možnosť účasti v majstrovskej dielni. SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku ponúkne výstavu fotografií handicapovaných umelcov pod záštitou Slovenského zväzu telesne postihnutých. Pripravená je tiež špeciálna komentovaná prehliadka výstavných a expozičných priestorov múzea. 

Ako sa kedysi písalo a odievalo?

SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra pripravuje inšpiratívny program nielen pre deti. Cesta do minulosti umožní vyskúšať si písanie husím brkom, obliecť si dobové oblečenie a skúsiť si nárečový kvíz. Súčasťou programu bude aj Salón H, v ktorom historička a akademička Žofia Lysá prezradí čo-to o stredovekom dorábaní vína. Pri téme historického odievania zostanete aj na Hrade Červený Kameň. V SNM – Múzeu Červený Kameň na vás čakajú zaujímavé prednášky. Dozviete sa zaujímavosti o novo zreštaurovanej voskovej soche Panny Márie. Témou budú ale aj uniformy, jediné kusy textílií z depozitáru múzea. V prednáške sa dozviete aj o helmách granátnikov a následne dospelí návštevníci môžu ochutnať miestne vína v hradnej lisovni.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

SNM – Múzeum Slovenských národných rád odhalí poklady depozitárov. Tentoraz to bude Prucel ako základná súčiastka ľudového odevu. Tešiť sa môžete na čaro ľudových motívov a techník z kopaníc a tvorivé dielne, ktoré prinesú tiež ukážku tvorby paličkovanej čipky. Na deti čaká aj detský muzeálny fotokútik. Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách odhalí Štefánikov vesmír. Čaká vás mobilné planetárium, scénické prehliadky aj vedomostný kvíz. Do šatu Noci múzeí a galérií sa zaodeje aj Bojnický zámok. Návštevníkov čakajú stretnutia s odbornými pracovníkmi. Ich náplňou budú témy z cyklu Keď sa povie. Dozviete sa o Lipe kráľa Mateja, výstave či expozícii jedného predmetu. Reč bude o národných kultúrnych pamiatkach. Pohovoríte si aj o to, čo znamená, keď sa povie: “Kamene rozprávajú”.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Noc múzeí a galérií ovládne aj Devínsky hrad a na koľaje historické vlaky

Organizátori myslia aj na deti, ktoré musia byť už skoro v postieľke. Pre návštevníkov Železničného múzea zo stanice Petržalka s cieľom Železničné múzeum Bratislava východ vypravia už o 10,15 hod. historický motorový vlak. Doobedňajším ťahákom bude aj jazda vlakom ťahaným 128-ročným parným rušňom. Vlak odíde z bratislavskej Hlavnej stanice smerom do Železničného múzea o 10,10 hod.

Odvážne rodinné pátranie

Na hrade Devín si môžete o 21 hod. pripraviť baterku, začať veľké rodinné pátranie. Nielen po tme hrad spoznať ale otestovať si aj svoju odvahu. Alebo uprednostníte Nox v múzeu v Starej radnici? Nie, nie je to chyba. Je to skutočne Nox. Počas podujatia budete mať možnosť v úplnej tme prebádať priestor Starej radnice a Apponyiho paláca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Stará radnica / Kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Stará radnica plná podnetov

Divadelná aj koncertná bratislavská Noc múzeí a galérií

Do podujatia Noc múzeí a galérií sa zapojí aj Divadelný ústav, ktorý špeciálne v sobotu 18. mája sprístupní v Štúdiu 12 výstavu Akvizícia 23. Návštevníkom na nej predstavia viaceré vzácne kúsky z divadelného archívu aj s kurátorským výkladom. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Na Noc múzeí a galérií pripravuje pestrý program aj bratislavské Múzeum J. Cikkera vo Fialkovom údolí. Jeho príspevok k celoslovenskému podujatiu vyvrcholí atraktívnym koncertom Hot jazz a swing s Jankou Dekánkovou a Ladislavom Fančovičom. Publikum prítomné v krásnych priestorich funkcionalistickej vily, v ktorom sídli Múzeun Jana Cikkera v Bratislave, sa po 20:00 hod. sa prenesú prostredníctvom hudobného stroja času do doby, keď sa hrával hot jazz & swing. Bolo to práve v dobe, keď niekdajší domáci pán – Ján Cikker vyrastal a tento hudobný žáner i sám často s potešením hrával.

Fats Jazz Band
Na vlne swingu a hot jazzu. Foto: Linda Kisková Bohušová

Vybrané tipy na najatraktívnejšie podujatia v rámci Noci múzeí a galérií z regiónov stredného a východného Slovenska prinesieme v samostatných častiach. Ostatne, všetky programy zapojených inštitúcií nájdete na celoslovenskom webe podujatia Noc múzeí a galérií, na webe podujatí v Bratislavskom kraji či na webe Visit Košice, a samozrejme na sociálnych sieťach podujatí.

— 

Zdroj: Múzeum.SK, Noc múzeí a galérií, Slovenské národné múzeum, Zväz múzeí na Slovensku

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »