Tipy na zaujímavé výstavy a podujatia sú tu aj na začiatku letných prázdnin. Kam za kultúrou sa vám oplatí vydať počas júla? Pozrieme sa na končiace výstavy a predstavíme si aj ďalšie novšie i staršie, na ktoré sa spoločne rozpamätáme. Nevynecháme pritom ani zaujímavé podujatia, ktorými júl priam hýri. V tejto časti si predstavíme tipy, ktoré ponúka druhá polovica júla 2024.
Dovolenkovo-prázdninový mesiac júl je v plnom prúde, a tak je čas predstaviť si atraktívne výstavy a podujatia, ktoré sa vám počas druhej polovici júla oplatí navštíviť. Kam za kultúrou pripomenie aj ponuky aktuálnych i končiacich sa výstav v tomto mesiaci. Vybrali sme niekoľko tipov, ktoré nás najviac zaujali. Vopred informujeme, že tak, ako to robíme v priebehu júla, každý týždeň prinesieme aj samostatné vydanie tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Ku koncertom a divadlom pod nebeskou klenbou pripojíme aj výstavy či tipy na skvelé eventy pre veľkých aj malých. Prajeme inšpiratívne čítanie!
Shakespeare pozýva na hrad
Slovensko je v lete festivalové. Počas prvého prázdninového týždňa sa do výberovky TOP tipov Kam za kultúrou dostalo niekoľko reprezentatívnych kúskov. Potešíme nimi priaznivcov divadla, ale aj hudby. Najprv sa pozrieme do sveta divadla. Hoci sa divadelná sály uzavreli, nezúfajte! Za divadlom sa môžete vydať aj na Bratislavský hrad, ktorý tradične býva počas leta kulisou Letných shakespearovských slávností. O to sa to sluší tohto roku väčšmi, keďže si pripomíname 400 rokov od narodenia najvýznamnejšieho predstaviteľa alžbetínskeho divadla.
V roku Shakespearovho jubilea píše toto openairové podujatie svoj 24. ročník. Tešiť sa môžeme na premiérou Shakespearovho známeho titulu Skrotenie zlej ženy v réžii Michala Vajdičku. Pripravujú tiež ďalšie kúsky od kráľa anglickej drámy. Uvedú oceňovaného Hamleta s Ľubošom Kostelným v hlavnej úlohe, Macbetha, Komédiu omylov či Sen noci svätojánskej.
Svetová výstava láka opäť do Piešťan
Ani v tomto vydaní Kam za kultúrou nevynecháme Svetovú výstavu s dielami fotografa Alfonsa Muchu v Piešťanoch. Vo výstavnej sieni priamo v srdci Piešťanoch na kúpeľnom ostrove v budove Napoleon II. môžete každý deň okrem pondelka navštíviť výstavu Mucha a fotografia: osobná vízia. Ďalšie pokračovanie série “Muchova stopa” prezentuje fotografa Alfonsa Muchu ako geniálneho fotografa a je presvedčivým záznamom osobných životných vízií umelca, skutočného a nefalšovaného majstra fotoaparátu. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal. A ktoré ďalšie výstavy odporúčame? Dozviete sa v prvej časti júlového prehľadu TOP tipov Kam na výstavu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do antického Grécka v Martine
Kam za kultúrou s tipmi na atraktívne výstavy pokračujeme inšpiratívnou trojicou. Prvý náš tip poteší tých z vás, ktorí majú radi antické Grécko a jeho kultúru. SNM – Múzeum Martin v Múzeu Andreja Kmeťa prezentuje do nedele 28. 7. 2024 autorskú výstavu replík od Jána Hertlíka Grécko na úsvite dejín. Prostredníctvom replík archeologických nálezov z čias minulých zažijete atmosféru starovekého Grécka. Ján Hertlík svoje repliky upravuje rôznymi obdivuhodnými maliarskymi technikami tak, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete. Výstava prezentuje obdobie od neolitu do doby bronzovej. Teda od roku okolo 7000 pred n. l. až do roku približne 1200 pred n. l., kedy mykénska kultúra postupne zaniká.
Kultúra je aj témou dvoch ďalších z nich. Pre milovníkov slovenskej literatúry je ako stvorená výstava venovaná Známej básnickej skladbe Jána Kollára Sláwy dcera, ktorá vyšla pred 200 rokmi, venovali v Literárnom múzeu SNK výstavu. Tú si máte možnosť naživo pozrieť do 30. septembra 2024. Prezentuje nielen významné dielo našej literatúry, ale aj mošovského rodáka Jána Kollára či dobu, v ktorej táto básnická skladba vznikla.
V jednom zo starších vydaní Kam za kultúrou sme spomenuli už v tomto mesiaci končiacu pamätnú výstavu “…zložil som báseň…”. Pripravili ju k dvojstoročnici narodenia Imre Madácha v Sídelnej budove SNM v Bratislave, kde si ju môžete pozrieť už len do konca tohto mesiaca.
Dovolenka na Orave aj s historickými krčmami
V tomto vydaní Kam za kultúrou odporúčame návštevu Oravského múzea, kde okrem zaujímavých podujatí pravidelne predstavujú zaujímavé témy. Tentoraz sa venujú dejinám krčiem a viech. Zámerom najnovšej výstavy je poukázať na úlohu, ktorú zohrali hostince, krčmy a čiastočne aj hotely v našich dejinách od najstarších čias. Výstava zachytáva a prezentuje základné informácie o vzniku a fungovaní krčiem a hostincov, o spoločenskom živote, sociálnych dimenziách a kultúrnom odkaze inštitúcií, ktoré odjakživa existovali v našich mestách a obciach.
Gyula Andrássy v Bratislave
Osobnosť rakúsko-uhorského Vyrovnania Júliusa Andrássyho ako výnimočného politika prezentuje výstavný projekt v SNM – Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku. Návštevníci uvidia originálne dokumenty a umelecké predmety zo SNM – Múzeum Betliar. Spoznáte osobný život a kariéru muža, ktorý v roku 1867 korunoval v Budíne cisára Františka Jozefa I. a cisárovnú Alžbetu za uhorských panovníkov.
Kam za kultúrou? Hrady a zámky v hlavnej úlohe
Za návštevu stojí interaktívna výstava pre deti a dospelých Hravo o hradoch, ktorú nájdete v SNM – Archeologickom múzeu v Bratislave. Interaktívna výstava a tvorivý program je však prístupný len pre objednané skupiny. Do konca roka tam môžete spoznať aj Život na hradoch a hrádkoch. Výstava prezentuje každodenný život na šľachtických sídlach, dokumentuje ich hospodárske zázemie, ako aj život spoločnosti na priľahlých panstvách.
Slovenské múzeá a galérie prinášajú aj niekoľko atraktívnych workshopov či netradičných prehliadok, ktoré si svoje miesto v našej rubriky Kam za kultúrou zaslúžia. Aj tentoraz vás pozveme so Slovenskou národnou galériou na Zvolenský zámok i do Kaštieľa Strážky. V tretí júlový týždeň sa v stredu 17. júla 2024 opäť konajú zaujímavé mimoriadne prehliadky. Priaznivom aristokratického životného štýlu odporúčame návštevu Slovenskej národnej galérie – Kaštieľa Strážky.
O 16:30 hod. tam v rámci svojho programu ponúknu netradičnú prehliadku expozície s názvom Lokálpatriotka Margita Czóbelová. Život poslednej majiteľky strážskeho kaštieľa, barónky Margity láka pozornosť dodnes. Zapísala sa do sŕdc miestnych obyvateľov, ktorí ju v úcte volajú naša pani barónka. Netradičná prehliadka o barónke bude aj o jej výtvarnom odkaze ako súčasti dedičstva kaštieľa Strážky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V stredu 17. júla 2024 sa rozhodne nudiť nebudete. Do stredoveku pozýva Považské múzeum vo večerných hodinách od 20:30 hod. do polnoci na hrad Strečno. Na stredovekých hradných múroch ožije tajomný príbeh z minulosti! Počuli ste už o povesti, v ktorej o jednu ženu súperili hradní páni zo Starhradu a hradu Strečno? Práve príbeh O krásnej Marienke a Milkovi bol inšpiráciou k vytvoreniu zážitkovej prehliadky v podaní divadelno-šermiarskej skupiny Memento mori a združenia Hammer. Pútavý dej o žiarlivosti, zrade a nenaplnenej láske spestria akčné šermiarske vystúpenia. Po prehliadke hradu si návštevníci môžu užiť skvelú ohňovú show, ktorú pripraví Magic Flames a pochutiť si na dobových špecialitách z kuchyne Cech Terra de Selinan. Návštevníkom odporúčame vziať si baterky a pripomíname, že prehliadka nie je vhodná pre deti do 6 rokov. Vstupenky zakúpite na Predpredaj.sk.
Trenčín v krajine zázrakov
Na Trenčianskom hrade si Trenčianske múzeum v spolupráci s Dvorom Zázrakov pripravilo ďalšie očarujúce nočné prehliadky. Tieto sú určené pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Návštevníkov pozvú do sveta snov a zázrakov. Vydajte sa do sveta skrze pero anglického spisovateľa Lewisa Carolla a staňte sa aj vy na chvíľu „Alicou“ v krajine zázrakov. Čaká vás interaktívne divadelné predstavenie, v ktorom sa stanete súčasťou krajiny zázrakov, sveta plného farieb, svetiel a rôznych bytostí. Bude len na vás a vašich rozhodnutia, ako ďaleko sa v deji posuniete a či nájdete nevídaný poklad. Dokážete sa dostať spoločne až k Srdcovej kráľovnej? Dejom vás prevedie Klobúčnik a zavedie vás do krajiny, kde nejeden človek stratil hlavu, srdce i dušu.
Povráva sa, že srdce kráľovnej je roztrieštené na 6 kúskov, ktoré boli ukryté po celej krajine zázrakov. Len ten, kto nájde všetky jeho časti a cestu k Srdcovej kráľovnej, nájde nevídaný poklad. Má to však háčik. Na celé dobrodružstvo máte len jednu hodinu, po tomto čase, ak neuspejete, sa z vás stanú stratené duše blúdiace po krajine zázrakov. Najbližšia dvojica nočných prehliadok sa uskutoční v termíne od piatka do soboty (19. a 20.7.2024), a to vždy v čase o 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 a o 22:30 hod.
Noc na hrade je mladá
Na netradičnú návštevu pozýva hrad Modrý Kameň aj SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Zažite neopakovateľnú atmosféru letného večera v rodovom kaštieli Balašovcov. V sobotu 20. júla 2024 na podujatí Večer v kaštieli ponúknu návštevníkom netradičné zážitky. Čaká vás večerná prehliadka expozícií v pravidelných hodinových vstupoch od 18:00 do 22:00 hod. V jedinečných podmienkach môžete spoznať históriu jedného z najdôležitejších šľachtických rodov v Uhorsku.
Múzejníci vás prevedú historickým komplexom kaštieľa a prezradia tiež tajomstvá historických hračiek i divadelných bábok. Nádvorie kaštieľa ponúkne príjemné posedenie v cukrárni Castanea i v hradnom bufete. Pre návštevníkov si pripravili aj rôzne hry, ktorých história siaha až do stredoveku. Na vyhliadke hradu sa návštevníci zoznámia s typickými zbraňami stredoveku a tí odvážnejší z vás si môžu aj vyskúšať šerm. Pre najodvážnejších sprístupnia tiež tajomné bludisko v hradných pivniciach, v ktorých musia odhaliť tajomný odkaz z minulosti. Poďte si užiť program plný zábavy a večerného relaxu.
Ľubovňa ožije poéziou
Na hrad za divadlom? Okrem Bratislavského hradu, ktorý žije Shakespearovými hrami ožije v nedeľu 21. júla 2024 divadlom aj hrad Ľubovňa. Tešiť sa môžete na jedinečné podujatie Sen lásky svätojánskej. Magický večer plný podmanivých melódií o láske spolu s poéziou slovenských velikánov v podaní oslnivých umelcov nášho kraja.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zvolenský zámok bude aj klavírny či filmový
V Kam za kultúrou nevynecháme ani Zvolenský zámok. Okrem toho, že každú letnú sobotu vám povedia o mnoho viac o Zvolenskom zámku a jeho histórii, o expozíciách Slovenskej národnej galérie, ktoré sa v jeho priestoroch nachádzajú či o umení ponúknu bohatý kalendár super zážitkov. Počas druhej polovici júla 2024 sa tam môžete tešiť na skutočne zaujímavé podujatia.
Okrem štvrtkového recitálu popredného vynikajúceho slovenského klaviristu Mariána Lapšanského v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku sa Zvolenský zámok zmení na kino. Na Nádvorí Zvolenského zámku sa v piatok 26. júla o 21:00 môžete tešiť na skutočne najlepšie filmy po roku 2000 s Petrom Konečným. Čaká vás pohľad na témy života, smrti, sveta, spoločnosti, odrážajúce sa v modernej európskej kinematografii. Rozsiahla, ukážkami nabitá prednáška vás vráti v čase a možno vo vás prebudí podobnú fascináciu filmom, akú má sám jej autor.
No program na Zvolenskom hrade ani zďaleka nekončí. V utorok 23. júla sa v čase 9:00 – 12:00 hod. na podujatie s názvom Mapa grófa Esterházyho. Rodina Esterházyovcov vlastnila zámok skoro 200 rokov. Jednou zo zachovaných vecí zo zámku je mapa zámku a mesta Zvolen, ktorú si nechal zhotoviť Štefan Esterházy v 18. storočí. Prečo mapa vznikla? Čo je na nej zaznamenané? Ako vyzeral Zvolen v tých časoch? Všetko sa dozviete a zároveň si do veľkoplošného pôdorysu zhotovíte budovy, ktoré do mesta patria.
Streda 24. júla sa dopoludnia (tiež v čase 9:00 – 12:00 hod). stane dejiskom ďalšej jedinečnej prehliadky. Nesie názov Ozdoby a kaplnka. Čomu sa bude podujatie venovať? Počas barokovej prestavby zámku, bola zmenená podoba aj zámockej kaplnky. Čo je typické pre barokovú architektúru? Nájde sa aj v kaplnke? Návštevníkov čaká možnosť vyskúšať si prácu majstra štukatéra a spoznajú tiež čaro sadry. Zároveň si aj niečo z nej vyrobia a ozdobia si tiež predmet dennej potreby v duchu baroka technikou tlače z výšky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Zvolenskom zámku majú Kráľovskú sieň, ktorej strop zdobí 78 portrétov cisárov. Okrem toho máme v expozícii niekoľko kvalitných barokových portrétov šľachticov či kráľovien. Návštevníci zistia aj to, ako by vyzerali v barokom oblečení a ako by im to slušalo na portrétoch ako absolutistickým vládcom? Ak prídete, neobanujete. Vyskúšate si namaľovať autoportrét v barokovom štýle a pohráte sa aj s vlastným erbom.
Netradičná prehliadka s historickým kaleidoskopom v Strážkach
Kaštieľ v Strážkach menil storočiami svoju podobu, od neskorogotickej opevnenej rezidencie až po dnes návštevníkom známu renesančnú pamiatku. Najstaršie dejiny kaštieľa sú spojené s rodinou Horváth Stansith, ktorá písala zaujímavé príbehy Strážok a okolia. Presne tejto téme venujú netradičnú prehliadku v stredu 24. júla 2024 od 16:30 hod. v expozíciách.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou aj s tipmi pre rodiny s deťmi
V našej výberovke nevynecháme tiež zaujímavé podujatia a výstavy pre deti a rodiny s deťmi. Ak ich máte aj vy, tak si naplánujte cez leto svoju cestu aj do Bratislavy. V BIBIANE – Medzinárodnom dome umenia v Bratislave deti potešia nielen tvorivými workshopmi so známymi slovenskými ilustrátorkami a ilustrátormi – Vyfarbi si leto, ale aj trojicou výstav. Naše poklady objavia podmorský svet na výstave Pod hladinou od ilustrátorky Hedvigy Gutierrez. Strach z hĺbky a potápania prekonajú na výstave Nebojím sa strachu a pestrofarebnú krajinu pod vodou objavia na výstave Laboratórium farieb.
Už tretín rokom Medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave ponúkne originálny program „Vyfarbi si leto“. Do bratislavskej BIBIANY prídu spolu s deťmi vo veku od 5 do 12 rokov tvoriť vybraní slovenskí ilustrátori. Podujatie prezentuje slovenských ilustrátorov a deťom dáva jedinečnú príležitosť stretnúť sa s vybranými ilustrátormi a nazrieť to tajov ich tvorby. Spoznajú pritom rôzne techniky ilustrovania a spolu s nimi sa nechajú unášať na letnej vlne fantázie, či vytvoriť si vlastnú mini knižku… Počas letných prázdnin to všetko prinesie séria spoločných workshopov slovenských ilustrátorov a detí.
Rozprávkové Slovensko
Na rozprávkovom a pritom tajomnom Bojnickom zámku pokračujú aj v tretí júlový týždeň s rozprávkovými prehliadkami O čarostudni na Bojnickom zámku i s Babičkinými rozprávkami. Tie sľubujú ľudovú múdrosť, vôňu kvetín s magickou silou a tradičné rozprávkové zážitky.
Kam za kultúrou s deťmi? Ďalším z tipov sú jedinečné Dračie dni. V sobotu 20. júla 2024 za nimi zamierte do Budatína. Originálna autorská rozprávka inšpirovaná tradičnými motívmi opäť priláka malých aj veľkých návštevníkov. Tentokrát organizátori pozývajú na oslavu narodenín dráčika Arnošta. No ako to už v rozprávkach býva, perfektne pripravená udalosť sa zmení na šarádu, keď princ z ničoho nič ostane celkom popletený! Preto potrebuje pomoc všetkých detí. Okrem rozprávky sa môžu účastníci tešiť na kreatívny i dračí kútik, oddychovú zónu a občerstvenie. Viac informácií o podujatí a vstupenkách nájdete na webe Dračích dní.
Drak priletí aj na Vodný hrad Štítnik
O rozprávky však nebude núdza. Interaktívne rozprávkové divadelné predstavenie s pesničkami pre deti do 100 rokov zažijete v sobotu 27. júla 2024 aj na Vodnom hrade v Štítniku vďaka Dračiemu príbehu. Rozprávka v réžii Vojtecha Bartka čerpá z legendy o svätom Jurajovi, princovi Bajajovi, ale i tak nie je známa. Je o tom, že je dôležité nedať na hlúpe reči a nebáť sa neznámeho! Vstupenky na podujatie majú v sieti Ticketportal.
Za rozprávkami aj na Hrad Stará Ľubovňa
Deti 1. stupňa ZŠ pozýva v termíne od stredy 17. júla do nedele 21. júna 2024 vstúpiť do sveta rozprávok aj Hrad Stará Ľubovňa. Čaká vás rozprávkový hrad v podhradí so skanzenom a veľa zaujímavostí. Hradná posádka vám prezradí i to, kto bol kastelán a o čo sa musel postarať, aby bolo na hrade, ale aj pod ním všetko tip-top. A ako to bolo na dedine? Kto mal strážnu ruku nad všetkými obyvateľmi? Pastier Savko, ale aj pán učiteľ v starej škole deťom isto rozpovedia viac o povinnostiach pána richtára. Podujatie sa uskutoční len na objednávku, ktorú si vytvoríte u pani Otílie Barlíkovej. Telefónne číslo nájdete medzi kontaktami na webe Ľubovnianskeho múzea.
Zážitkovo-vzdelávacie leto v Múzeu slovenskej dediny
Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete užitočne stráviť aj pri návšteve martinských múzeí. Tie pre deti počas leta pripravujú rôzne podujatia. Svoju návštevu Múzea slovenskej dediny si v každý prázdninový utorok môžete spestriť návštevou tvorivej dielne. Vyskúšate si plstenie vlny, tkanie na stolových krosienkach, urobíte si jednoduchú handrovú bábiku, vareškovú postavičku na detské divadielko alebo filcovú hračku. Zabaviť sa môžu prísť deti aj dospelí a z dielne si odnesú vlastný originálny výrobok. Tvorivú dielňu v Múzeu slovenskej dediny nájdete otvorenú každý prázdninový utorok od 9. júla do 27. augusta 2024 v čase od 10.00 do 15.00 hod. v dome z Moškovca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pri návšteve tkáčskej dielne si v stredu a vo štvrtok 24. a 25. júla pozriete a pod vedením skúsenej tkáčky aj sami vyskúšate viaceré činnosti spojené s výrobou textilu. Zistíte ako sa tkalo plátno či koberce na krosnách a vyskúšate si súkanie nití na kolovrate alebo pradenie ľanovej nite.
Leto v Etnografickom múzeu
V martinskom Etnografickom múzeu čaká návštevníkov cyklus tvorivých dielní Leto v múzeu. Počas prázdninových stried zabavíte pri tradičných technikách – napríklad výrobe „šúpoľových“ bábik z krepového papiera, drôtovaní ozdôbok, pleteniu kvietkov z papierových „prútikov“ či rôznych textilných technikách ako vyšívanie alebo háčkovanie. Mimochodom, vedeli ste, že keď pridáte uzlík k uzlíku, vzniknú zaujímavé dekorácie?
Článok pokračuje pod reklamou
Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravuje na nedeľu 21. júla 2024 v čase od 13.00 do 16.00 hod interaktívne podujatie pre najmenších návštevníkov. Na hlavnom nádvorí Oravského hradu sa bude konať podujatie s názvom „Gašparkov hradný bál“. Organizátori naň pozývajú všetkých malých rytierov aj princezné. Pre deti organizátori pripravili zábavné úlohy a aktivity pod taktovkou veselého Gašparka, ktorý predvedie aj svoje žonglérske umenie. Medzi poddaných zavíta samotný pán kráľ a nebude chýbať ani hradná tancovačka. Podujatie je súčasťou každého okruhu prehliadky Oravského hradu.
Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravuje aj v závere júla niekoľko zaujímavých podujatí. Pre najmenších návštevníkov pripravuje na piatok 26. júla 2024 v čase od 18.00 do 21.30 h rozprávkovú večernú prehliadku. Hradnú Krajinu zázrakov postihlo veľké nešťastie a Zlá Srdcová kráľovná sa opäť dostala k moci. Kráľovná drží v zajatí rozprávkové bytosti, ktoré sa nemôžu vrátiť späť do svojich príbehov. Jedinou nádejou sú pre Krajinu zázrakov Alica a odvážne deti, ktoré čítajú rozprávky a nemajú strach čeliť Srdcovej kráľovnej. Spoločnými silami sa im zlú kráľovnú určite podarí.
Posledná júlová nedeľa patrí železnici
K TOP tipom na zaujímavé podujatia svojím programom prispieva počas júla aj Oravské múzeum v expozícii Oravskej lesnej železnice. V nedeľu 28. júla 2024 prichystali pre návštevníkov v čase od 13.00 do 16.00 hod. podujatie s názvom Gorali včera a dnes. Súčasťou programu bude predstavenie goralskej kultúry, vystúpenie detského súboru Čučoriedky z Rabče a heligonkárov. Počas podujatia bude premávať i parná lokomotíva Gontkulák.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Od sakrálneho umenia k portrétom
V tomto vydaní Kam za kultúrou sa vyberieme za sakrálnym umením. Pomyselným stredom je Východoslovenské múzeum v Košiciach, ktoré vo svojich jedinečných expozíciách unikátne a návštevnícky atraktívne prezentuje umenie gotiky a baroka. K ním sa počas leta pridala celkom nová výstava s názvom Ad maiorem Dei gloriam, ktorá prezentuje remeslo a umenie v službách viery. Zaujímavé artefakty sakrálneho umenia vo svojich expozíciách prezentuje aj Galéria mesta Bratislavy či Slovenská národná galéria vo Zvolene. Výstavu Na chválu a slávu ponúka SNM – Historické múzeum na Bratislavskom hrade a SNM – Spišské múzeum predstavuje biskupa, zberateľa, mecéna a milovníka umenia Žigmunda Bubicsa.
Malebná perla v Karpatoch – Hrad Červený Kameň žije počas leta zaujímavými témami – portrétom aj módou. Návštevníkom ponúka nielen svoje expozície, ktoré počas leta obohatili o vystavené modely historických odevov a účesov, ale aj hlavnú tohtoročnú výstavu Za portrétom. Ostatne, ako už z predošlých vydaní Kam za kultúrou viete, navštíviť ju môžete aj bez lektora vo výstavných priestoroch obrazárne. Prezentuje najlepšie i najhoršie, najkvalitnejšie i najmenej kvalitné, najzaujímavejšie i celkom obyčajné portréty, ktoré sa nachádzajú v zbierkovom fonde nášho múzea. Každý z nich v sebe skrýva autentický príbeh, reflektuje špecifické okolnosti doby a geografického priestoru, v ktorom vznikol.
Na hrade Červený Kameň vás, ako sme vás už v 29. týždňovom prehľade Kam za kultúrou informovali, čaká aj výstava dobového odievania, ktorú pripravil ateliér scénickej kostýmovej tvorby Školy umeleckého priemyslu z Trenčína. Návštevníkom ukáže tú najvychytenejšiu pánsku i dámsku módu od gotiky až po 40. roky dvadsiateho storočia. Dominantnou súčasťou dámskej módy boli v celých dejinách odievania účesy. Na tie sa zameriava výstava dobových účesov z dielne profesionálneho parochniara Tomáša Graneca. V expozíciách vám odprezentujú tak 40 skvostných kostýmov a 36 parochní.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Sledujte naše stránky nielen pre aktuálnej informácie o dianí v kultúre, ale aj pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, či články z oblasti dejín, cestovania, životného štýlu a iných skvelých tém.
—
Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Gemersko-malohontské múzeum, Ľubovnianske múzeum, Oravské múzeum, Slovenská národná galéria, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné múzeum, Ticketportal, Trenčianske múzeum, Východoslovenské múzeum v Košiciach
*** Posledná aktualizácia: 2024-07-18 (mklein) ***