Posviatočný týždeň sa už začal, a tak nemôže chýbať ani čerstvá nádielka zaujímavých tipov kam za kultúrou. Inšpirujte sa s nami a dozviete sa i to, čo prináša v nasledujúcich dňoch slovenská kultúra. Dominuje jej ešte sviatočná nálada?
Sviatočné dni sú už za nami. Či ste ich strávili doma alebo vonku, s kultúrou či v prírode, s priateľmi alebo rodinou, veríme, že ste si oddýchli a načerpali nové sily. A tak prichádza čas na ďalšie pokračovanie výberovky Kam za kultúrou. To, kam sa vydať tento týždeň, sa dozviete práve teraz. Nuž, nechajte sa inšpirovať!
Kam za kultúrou? Na výstavu s deťmi i bez nich
Našu „prehľadovku“ začíname netradične výstavami. Okrem tých, ktoré sme si predstavili v predchádzajúcom čísle tejto našej rubriky, tu máme pre vás ďalšiu štvoricu. Prvú z nich nájdete do konca apríla v ZOYA Gallery v Bratislave. Výstava nazvaná PROFILLO – Design & Art predstavuje laureáta Krištáľového krídla, Patrika Illa vo všetkých polohách od voľného umelca po firemného dizajnéra. Mapuje 25 rokov jeho tvorby, spoluprácu so známymi sklárskymi značkami RONA, KROSNO, WRZESNIAK, CRYSTALEX, MOSER či LASVIT, i jeho vlastné dizajnové projekty.
Druhú zaujímavú výstavu s názvom Ticho pred burkou nájdete v ZOYA Museum v Modre, ktorá prezentuje diela grafika a maliara Roberta Hromca z ostatného obdobia. Zobrazujú nemé tváre za ktorými možno hľadať nevypovedané slová, činy a skutky. Tie v nás vyvolávajú emóciu či pocity. Dýchajú tiež symbolmi a svetom optickej ilúzie, ale aj fantáziou autora.
Za umením na Oravu
Ďalšiu dvojicu výstav, na ktorú sa pozrieme, prináša Oravská galéria. Nedávno v Malej výstavnej sieni inštalovali výstavu Martina Augustína s názvom Zrkadlo duše. Mapuje viac ako tri dekády výtvarnej tvorby a života slovenského výtvarníka Martina Augustína. Výstava je akousi púťou časom, počas ktorej sa zlomky poznania skladajú do obrazu estetiky krásy. Obsahovo vychádza z autorovej reprezentatívnej monografie, ktorá pred dvoma rokmi vyšla vo vydavateľstve IKAR.
Ďalšou, ktorú treba navštíviť, je premiérová výstava akademických sochárov Viliama a Marcely Loviškovej s názvom S tromi medzi stromami, ktorú dopĺňajú fotografické diela ich dcéry – Ley. Tá na nich zachytáva les, ktorý korešponduje s konceptom Kamenných príbehov. Výstava vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu je zároveň aj akýmsi sklíčkom do mozaiky úvah o umení.
Kam za kultúrou? Týždeň v znamení divadelných rozlúčok
Z ponuky slovenských divadiel sme si teraz vybrali dva tituly. Tento týždeň totiž prináša dvojicu derniér. Za prvou rozlúčkou zájdite do Divadla Jána Palárika vo štvrtok 13. apríla 2023. Trnavčania sa rozlúčia s obľúbeným predstavením Temperamenty (ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce) oceňovaného režiséra a hudobníka Andreja Kalinku. Téma sebapoznávania a ľudských temperamentov ide do hĺbky, ale zároveň je príležitosťou spomaliť a nájsť stratené odpovede. Po predstavení sa uskutoční diskusia s hercami.
Divadlo Andreja Bagara v Nitre sa po viac ako dvoch rokoch rozlúči v piatok 14. apríla s obľúbenou inscenáciou Vlastníci. Humorný až absurdný príbeh o spolunažívaní obyvateľov jedného bytového domu z pera českého režiséra Jiřího Havelku ponúka vtipný pohľad na dobre známu tému. Na jej pozadí otvára pálčivé celospoločenské otázky. Úplne posledné predstavenie tejto obľúbenej komédie si, ako sme avizovali, budú môcť mimonitrianski diváci pozrieť ešte 25. apríla 2023 v Kultúrnom centre Bojnice.
Ani koncerty nesmú v našom prehľade kam za kultúrou chýbať
Aj pre priaznivcov hudby, zvlášť vážnej, máme dobrú správu. Nemôžeme totiž vynechať tipy na zaujímavé koncertné podujatia, ktorých je tento týždeň naozaj neúrekom. Už utorok 11.4.2023 prinesie do Slovenskej filharmónie výnimočný umelecký zážitok. V Malej sále vystúpi Moyzesovo kvarteto, ktoré sa na pôde bratislavskej Reduty po prvý raz predstaví vo vynovenej zostave. Ako sme avizovali, večer s dielami Franza Schuberta a Carla Mariu von Webera privíta aj sólistu. Ním bude prvý klarinetista Slovenskej filharmónie Jozef Eliáš, ktorý je členom nejedného komorného zoskupenia vrátane unikátneho klarinetového kvarteta Aurum Quartet.
Filmovo s košickou filkou
Obľúbený koncert filmovej hudby ponúkne Štátna filharmónia Košice počas tohto týždňa pre ohromný divácky záujem viac ráz. Okrem koncertu vo štvrtok a v piatok si atmosféru filmu vychutnáte s košickými filharmonikmi pod taktovkou excelentného dirigenta Rastislava Štúra aj na verejnej generálke. Pre návštevníkov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o hudbe, ktorá na koncertoch zaznie, pripravuje Štátna filharmónia Košice aj teraz predkoncertné stretnutie. Začína sa o 18:00 hod. a uvádza ho lektor dramaturgie ŠFK Peter Katina.
Na vlnách španielskeho temperamentu
Virtuozita i španielsky temperament – to všetko a ešte viac sľubuje ďalší z koncertnej ponuky tohto týždňa. Zažijete to v bratislavskej Redute počas štvrtkového koncertu (13.4.). Programu dominujú španielske a talianske capricciá ruských skladateľov Rimského-Korsakova a Čajkovského. Zaznejú na ňom ale aj diela Morenu-Buendíu či Pucciniho. Publikum si ich vypočuje v podaní Slovenskej filharmónie za účasti zaujímavých hudobných hostí. Taktovky sa debutovo ujme španielsky dirigent Ricardo Casero, ktorý pôsobí ako šéfdirigent a umelecký riaditeľ Orquesta Reino de Aragón. Sólistkou večera v 5-časťovom Koncerte pre gitaru a orchester súčasného španielskeho skladateľa Manuela Morena-Buendíu bude slovenská gitaristka so španielskym temperamentom Miriam Rodriguez Brüllová. Tá je zakladateľkou medzinárodného festivalu Bratislavská komorná gitara.
Vo sviatočnom šate v Žiline
Atmosféru sviatkov jari nám vo štvrtok a piatok (13. a 14.4.) na chvíľu pripomenie Štátne komorný orchester v Žiline svojím Veľkonočným koncertom. Ten zaznie pod taktovkou jedného z najtalentovanejším mladých dirigentov súčasnosti – českého dirigenta Františka Macka. Koncertnú dvojicu otvorí Klavírny koncert č. 20 d mol KV 466 Wolfganga Amadea Mozarta, v ktorom sa sólisticky predstaví svetoznámy slovenský klavirista Marián Lapšanský. Samotnú sviatočnú atmosféru Veľkej noci publiku pripomenie vokálno-inštrumentálna skladba Stabat mater skladateľa obdobia hudobného baroka Giovanniho Pergolesiho. Emotívna skladba pre dva hlasy zaznie vo výnimočnom obsadení. Sopránový hlas bude spievať mladý český kontratenorista Vojtěch Pelka a altové sólo česká altistka Bella Adamova.
S organom nielen pre deti
Ďalší atraktívny program sľubuje Slovenská filharmónia aj piatok a v sobotu (14. a 15. apríla). Na rad totiž prichádza novučičké vydanie Hudobnej akadémie, ktoré okrem dvoch frekvencií v piatok o 9.30 a 11.30, prináša v sobotné popoludnie aj obľúbený Rodinný koncert. Tentoraz moderátor Martin Vanek pozve deti na cestu za (s)pozn(áv)aním organu – kráľovského nástroja. Rozozvučí ho Marek Vrábel, známy slovenský organista a riaditeľ Cirkevného konzervatória v Bratislave, ktoré tento rok oslavuje 30. výročie.
Poznávaciu „jazdu“ budú lemovať diela Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho či Charlesa-Mariu Widora, ale aj ďalších autorov organovej literatúry. Organ je najväčším a najzložitejším hudobným nástrojom, ktorý je súčasťou chrámov i koncertných sál. Ten v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku a rozhodne, ho nejde prehliadnuť! Deti sa dozvedia odpovede na zaujímavé otázky. Okrem iného aj to, aká je história tohto nástroja, z čoho sa skladá a ako znie.
Kam za kultúrou cez víkend?
Počas najbližšieho víkendu prekypuje kalendár podujatí bohatou ponukou. V nedeľu sa v bratislavských Klariskách môžete tešiť na veľkonočné dozvuky, ktoré prináša Veľkonočný koncert ženského zboru Les Sirénes pod vedením zbormajstra a dirigenta Lukáša Kunsta. Sirény za sprievodu The Ladies Ensemble a dvojice sólistov Dominiky Hanko a Pavla Kubáňa prinesú večer v znamení Gabriela Faurého. Okrem známeho Requiem zaznejú aj ďalšie dve skladby od Gabriela Faurého, a to Marie, Mater Gratiae a Cantique de Jean Racine. Tento Faurého večer v Klariskách si určite nenechajte ujsť! Lístky si zakúpite v sieti Predpredaj.sk.
Za organom s deťmi i vo sviatočnej nálade
Pokiaľ milujete kráľovský nástroj a žijete v Bratislave, tak si tento týždeň prídete na svoje. So svojimi deťmi sa môžete v bratislavskej Redute vydať na sobotňajšiu púť spoznávania tohto nástroja s Marekom Vrábelom a Martinom Vanekom. Ale to nie je všetko. V Katedrále sv. Martina totiž v nedeľu 16.4.2023 o 15:00 štartuje Veľkonočný organový koncert. S dielami A. Guilmanta, M. Duprého, C. Francka, O. Messiaena či N. Hakima sa na ňom predstavia organisti Kristína Gabčová a Daniel Gabčo.
V hlavnej úlohe bude aj klavír
Prešovské Divadlo Viola prináša do Literárnej kaviarne ďalšiu sériu z komorných stretnutí s hudbou. Otvára 7. ročník hudobnej prehliadky Sólo-duo-trio, v rámci ktorej doposiaľ predstavili celý rad sólových a komorných programov, zložených primárne z hudby 20. a 21. storočia. Aj tento ročník bude ,,výdatný a výživný”. Budú ho tvoriť štyri koncerty, pričom na prvom z nich sa už v sobotu 15. apríla o 18:00 hod. predstaví klavirista Peter Nágel. Pôjde o sólový klavírny recitál so zaujímavou dramaturgiou. Na programe sú ambiciózne, mladícke diela Juraja Hatríka (1941 – 2021) konfrontované s neskorými, trúfalo vizionárskymi miniatúrami Franza Liszta (1811 – 1886).
Klavírnym recitálom bude žiť v nedeľu 16. apríla večer i mesto kultúry, Trenčín. V rámci jarného vydania Festivalu Hudba pod hradom zaznie v Kongresovej sále prestížneho trenčianskeho hotela Elisabeth recitál novozámockého rodáka Tamása Feketeho. Medzinárodne oceňovaný klavirista Tamás Fekete sa predstaví s programom z diel Franza Liszta, Ludwiga van Beethovena či Johanna Sebastiana Bacha.
Veríme, že sme vás aj tentoraz inšpirovali s najnovšími tipmi v pokračovaní rubriky Kam za kultúrou.
Foto: archív DAB/Collavino, Miriama Fencíková, Peter Saxun/Oravská galéria, archív Slovenská filharmónia, Les Sirénes
Zdroj: Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Viola, Hudobné centrum, Klub priateľov vážnej hudby, Les Sirénes, Musicum regium o.z., Oravská galéria, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, ZOYA Museum & Gallery