Novinky

DAB sa rozlúči s obľúbenými inscenáciami Kutlochy a Vlastníci

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Divadlo Andreja Bagara v Nitre prináša v aprílovom programe nielen novinky, ale aj dvojicu derniér. Počas prvej polovici mesiaca sa rozlúči s dvojicou obľúbených inscenácií Kutlochy a Vlastníci. Derniéra Kutlochov ponúkne zaujímavý divadelný zážitok už na Zelený štvrtok, o týždeň ju nasledujú Vlastníci.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre sa lúči s dvojicou populárnych inscenácií zo svojho repertoáru. Využite poslednú príležitosť pozrieť si legendárne príbehy hereckých generácií a povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy a príbehy Vlastníkov z ich spolunažívania v jednej bytovke. Kým prvý kúsok odchádza po necelom roku, druhý zabával divákov viac ako dva roky.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Kaleidoskop príbehov z divadelnej ubytovne Kutlochy

Inscenáciu Kutlochy z pera Slavky Civáňovej ponúka divákom príbehy hereckých generácií a povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne. Mapuje obdobie od 50. rokov až po súčasnosť.  Nahliadne do zabudnutých historiek, príbehov a osudov známych osobností. Na pozadí privátnych príbehov dokumentuje aj to, ako pod oknami budovy plynula doba a striedali sa režimy.

Kutlochy / DAB
Záber z inscenácie Kutlochy v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Foto: Ctibor Bachratý

Nitrianska inscenácia Kutlochy v réžii Natálie Deákovej slávila svoju premiéru koncom apríla 2022. Za ten čas ju odohrali síce len 14-krát, no publikum očarila. Atraktívna bude ale aj jej derniéra, ktorá sa uskutoční na Zelený štvrtok (6. apríla 2023) o 18.30 hod. v Štúdiu DAB. Okrem piesní zo slávnych muzikálov nebudú chýbať ani citácie zo známych inscenácií či  spomienky divadelníkov. Okrem toho sa bude pred predstavením o 18.00 hod. v kaviarni DAB konať aj dramaturgický úvod k inscenácii.

Domové schôdze aj v divadle

Ďalšou, ktorá sa so svojimi divákmi v Nitre lúči, je populárna komédia Vlastníci. Divákov DAB zabávala viac ako dva roky. Príbeh o spolunažívaní obyvateľov jedného bytového domu plný skvelého humoru je plejádou komických postavičiek a mnohých absurdných situácií. Oceňovaná hra z pera českého režiséra Jiřího Havelku ponúka vtipný pohľad na dobre známu tému a na jej pozadí otvára pálčivé celospoločenské otázky. Autor v nej čerpal zo života, a tak mu nechýba autenticita. Na doskách nitrianskeho divadla  ste si mohli pozrieť celkom 25-krát. Derniéra inscenácie sa uskutoční v piatok 14. apríla vo Veľkej sále DAB. Úplne posledné predstavenie tejto obľúbenej komédie si budú môcť mimonitrianski diváci pozrieť ešte 25. apríla 2023 v Kultúrnom centre Bojnice.

Vlastníci / DAB / Nitra / Kam za kultúrou
Záber z inscenácie Vlastníci v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Foto: Collavino

Vytvoria priestor pre novinku

Inscenácie Kutlochy Vlastníci uvoľnia miesto novým hrám, ktoré pribudnú počas tejto sezóny v repertoári DAB. Sú to hudobná hra Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera s premiérou 31. marca a 1. apríla vo Veľkej sále a neskôr divadelná koláž Pribina (Making of) v réžii Rastislava Balleka s premiérou 21. apríla v Štúdiu DAB.

 

TS, DAB

Foto: Ctibor Bachratý, Collavino

Zdroj: DAB

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »