Novinky

Moyzesovo kvarteto v Malej sále Slovenskej filharmónie

Moyzesovo kvarteto

Tretí koncert cyklu Komorná hudba zaznie v utorok 11. apríla 2023. V Malej sále Slovenskej filharmónie vystúpi Moyzesovo kvarteto. Sólistom večera bude Jozef Eliáš, 1. klarinetista orchestra Slovenská filharmónia. Koncert sa začne o 19.00.

Moyzesovo kvarteto sa na pôde Reduty predstaví nielen so sólistom, ale aj s novou tvárou. Program utorkového večera v Slovenskej filharmónii pozostáva z dvoch komorných diel prelomu 18. a 19. storočia. V interpretácii Moyzesovho kvarteta zaznie Schubertovo Sláčikové kvarteto č. 13 a mol Rosamunde D. 804 Klarinetové kvinteto B dur, op. 34 Carla Mariu von Webera. Sláčikové kvarteto Franz Schubert skomponoval na jar v roku 1824  spolu so Sláčikovým kvartetom d mol Smrť a dievča, D 810. Obe diela patria k vrcholom skladateľovej komornej hudby. Premiéra Sláčikového kvarteta a mol Rosamunde zaznela 14. marca 1824 vo Viedni v podaní súboru Schuppanzigh-Quartett. Ten ako prvý v histórii začal usporadúvať komorné koncerty v rámci abonentného cyklu pre širokú verejnosť. 

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Nasledovať bude skladba Schubertovho len o niečo staršieho súčasníka Carla Mariu von Webera, ktorý  je známy najmä ako  tvorca nemeckej romantickej opery. V roku 1821 dokončil svojho Čarostrelca. Skladateľ významnou mierou obohatil aj klarinetový repertoár, čo pramenilo z jeho priateľstva a umeleckej spolupráce s Heinrichom Josephom Baermannom (1784 – 1847), klarinetovým virtuózom,  ktorého  nazýval „klarinetovým géniom“.

Moyzesovo kvarteto na pôde Reduty s novou tvárou

Moyzesovo kvarteto v Malej sále Slovenskej filharmónie

Moyzesovo kvarteto je od svojho založenia na Konzervatóriu v Bratislave roku 1975 (A. Vrteľ) jedným z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. Jeho repertoár zahŕňa všetky štýlové obdobia, nevynímajúc tvorbu súčasných slovenských skladateľov. Súbor nahral vyše 40 CD nosičov. Štyridsať rokov bol primáriom Moyzesovho kvarteta Stanislav Mucha. Od roku 2016 je ním Jozef Horváth, koncertný majster Slovenskej Filharmónie. Na poste violy a violončela pôsobia dlhoroční členovia: Alexander Lakatoš a Ján Slávik, zakladajúci člen Moyzesovho kvarteta. Na pôde Slovenskej filharmónie sa Moyzesovo kvarteto po prvý raz predstaví s Júliusom Horváthom, ktorý v roku 2022 vystriedal na pozícii druhých huslí Františka Tőrőka.

TS, Slovenská filharmónia

Foto/Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »