Novinky

Moyzesovo kvarteto v Malej sále Slovenskej filharmónie

Moyzesovo kvarteto

Tretí koncert cyklu Komorná hudba zaznie v utorok 11. apríla 2023. V Malej sále Slovenskej filharmónie vystúpi Moyzesovo kvarteto. Sólistom večera bude Jozef Eliáš, 1. klarinetista orchestra Slovenská filharmónia. Koncert sa začne o 19.00.

Moyzesovo kvarteto sa na pôde Reduty predstaví nielen so sólistom, ale aj s novou tvárou. Program utorkového večera v Slovenskej filharmónii pozostáva z dvoch komorných diel prelomu 18. a 19. storočia. V interpretácii Moyzesovho kvarteta zaznie Schubertovo Sláčikové kvarteto č. 13 a mol Rosamunde D. 804 Klarinetové kvinteto B dur, op. 34 Carla Mariu von Webera. Sláčikové kvarteto Franz Schubert skomponoval na jar v roku 1824  spolu so Sláčikovým kvartetom d mol Smrť a dievča, D 810. Obe diela patria k vrcholom skladateľovej komornej hudby. Premiéra Sláčikového kvarteta a mol Rosamunde zaznela 14. marca 1824 vo Viedni v podaní súboru Schuppanzigh-Quartett. Ten ako prvý v histórii začal usporadúvať komorné koncerty v rámci abonentného cyklu pre širokú verejnosť. 

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Nasledovať bude skladba Schubertovho len o niečo staršieho súčasníka Carla Mariu von Webera, ktorý  je známy najmä ako  tvorca nemeckej romantickej opery. V roku 1821 dokončil svojho Čarostrelca. Skladateľ významnou mierou obohatil aj klarinetový repertoár, čo pramenilo z jeho priateľstva a umeleckej spolupráce s Heinrichom Josephom Baermannom (1784 – 1847), klarinetovým virtuózom,  ktorého  nazýval „klarinetovým géniom“.

Moyzesovo kvarteto na pôde Reduty s novou tvárou

Moyzesovo kvarteto v Malej sále Slovenskej filharmónie

Moyzesovo kvarteto je od svojho založenia na Konzervatóriu v Bratislave roku 1975 (A. Vrteľ) jedným z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. Jeho repertoár zahŕňa všetky štýlové obdobia, nevynímajúc tvorbu súčasných slovenských skladateľov. Súbor nahral vyše 40 CD nosičov. Štyridsať rokov bol primáriom Moyzesovho kvarteta Stanislav Mucha. Od roku 2016 je ním Jozef Horváth, koncertný majster Slovenskej Filharmónie. Na poste violy a violončela pôsobia dlhoroční členovia: Alexander Lakatoš a Ján Slávik, zakladajúci člen Moyzesovho kvarteta. Na pôde Slovenskej filharmónie sa Moyzesovo kvarteto po prvý raz predstaví s Júliusom Horváthom, ktorý v roku 2022 vystriedal na pozícii druhých huslí Františka Tőrőka.

TS, Slovenská filharmónia

Foto/Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Translate »