Sirény opäť v Klariskách s Faurého večerom

Les Sirenes (Sirény) / Kam na koncert / Kam za kultúrou

Bratislavský ženský komorný spevácky zbor s francúzskym názvom Les Sirénes (v preklade Sirény), pod vedením zbormajstra a dirigenta Lukáša Kunsta, sa už v Bratislave dostal do povedomia milovníkov hudby. S niekoľkými úspešnými koncertami sa stal obľúbeným a vyhľadávaným hudobným zoskupením. Najbližšie sa predstaví po boku sólistov a The Ladies Ensemble s Faurého Requiem.

Sirény sa vyznačujú precíznosťou i snahou o čo najvyššiu kvalitu interpretácie každej hudobnej predlohy. Svoj spevácky repertoár majú naozaj široký a rôznorodý. Zásluhou fundovanej práce svojho zbormajstra Lukáša Kunsta, ktorý dokonale vyberá nielen repertoár zboru, ale aj svojich hudobných participientov, dokážu zaujať široké spektrum poslucháčov. Strhnú publikum naprieč generáciami, ako aj poslucháčov rôznych hudobných žánrov vrátane tých najnáročnejších. Dosvedčujú to ich pravidelne vypredané koncerty.

Sirény strhli poslucháčov výnimočným pôstnym koncertom

Nemusíme loviť v pamäti ďaleko do minulosti, aby sme uviedli príklad vynikajúcej syntézy kvalitnej interpretácie, repertoáru či excelentných spoluprác. Presne takým bol aj posledný koncert Les Sirénes, ktorý sa konal 19. marca v Moyzesovej sieni. Tak, ako sme avizovali, niesol sa v barokovom duchu. Hudobný dramaturgický výber dirigenta v čase pôstu ani nemohol byť lepší. Zazneli Gloria od Antonia Vivaldiho v prvej časti večera a následne Stabat mater od Giovanniho Battistu Pergolesiho.

les sirenes / sirény / pôstny koncert 2023

Sirény sprevádzali vynikajúci Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Alana Vizváryho i sólistky Dominika Krčištová a Katarína Ďurdinová. Ostatne, toto všetko už samo o sebe svedčí o príjemnej symbióze titulu a interpretov. Aby toho nebolo málo, zbor prišiel s veľmi zaujímavou a nekonvenčnou formou koncertu. Jeho réžie sa ujala jedna z členiek zboru – herečka Renáta Rea Ryníková. Zatiaľ, čo prvá časť bola klasická koncertná, druhá ohúrila divákov svojim dramatickým spracovaním. Javiskové svetlá, divadelné líčenie, jednoduché kostýmy, umelecký prednes, tanec i herectvo spolu so silnou hudbou orchestra, spevom zboru a sólistiek bol isto pre celú dvestotridsať miestu zaplnenú sálu obrovský umelecký zážitok. Ten sa odrazil aj v podobe standing ovation potleskom burácajúceho publika.

Hilaris Chamber Orchestra

Za zmienku  však určite stoja aj iné ich koncerty, a to napríklad vypredaný Novoročný  koncert v Pisztoriho paláci. Tu mali diváci zasa možnosť zažiť atmosféru „veľkej párty“. Dámy oblečené vo vypasovaných rifliach, s rozpustenými vlasmi a vo vysokých opätkoch sa jemne “pohupovali” v rytme svetoznámych muzikálových hitov. To všetko za sprievodu pánskej hudobnej kapely House band of Les Sirénes vo veľkej svetelnej šou.

Do klarisiek sa Sirény vracajú po vianočnom úspechu

Les Sirenes / Sirény

A čo si pre vás pripravili tentoraz? Po úspešnom veľkom vianočnom koncerte u klarisiek v decembri minulého roku v znamení vianočných kolied a piesní, sa vracajú do Koncertnej sieni Klarisiek.  V nedeľu 16. apríla tu pripravujú bodku za Veľkou nocou. Na programe koncertu je slávnostné Requiem od Gabriela Faurého.

Ako sólisti sa nám predstavia sopranistka Dominika Hanko zo Slovenskej Filharmónie a barytonista Pavol Kubáň z Národného divadla v Prahe. 

Dominika Hanko
Dominika Hanko
Pavol Kuban
Pavol Kubáň

Ženský komorný zbor v bohatom dvadsaťčlennom počte bude sprevádzať ženský komorný orchester The Ladies Ensemble.

The Ladies Ensemble
The Ladies Ensemble

Pod dirigentskou taktovkou Lukáša Kunsta odznejú aj ďalšie dve skladby od Gabriela Faurého, a to Marie, Mater GratiaeCantique de Jean Racine. Tento Faurého večer v Klariskách si určite nenechajte ujsť! Lístky si zakúpite v sieti Predpredaj.sk.

 

PR článok, Les Sirénes

Foto/Zdroj: Les Sirénes, archív Les Sirénes, The Ladies Ensemble, Hilaris Chamber Orchestra

Redakciu informoval a fotografie poskytol Lukáš Kunst, Les Sirénes

Článok sme redakčne upravili.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »