Novinky

Kam za kultúrou v posledný týždeň roka 2023

Kam za kultúrou v posledný týždeň roka 2023

Portál Art & History Magazine aj krátko pred Vianocami prináša sviatočnú prehľadovku Kam za kultúrou? V týždni od Vianoc po Nový rok nechýbajú nablýskané divadelné tituly i sviatočné koncerty či bohatá filmová, hudobná a divadelná ponuka slovenských televíznych staníc.

Najkrajšie sviatky roka sú už tu. Sú sviatkom rodiny, krásnych chvíľ s priateľmi, obdarovania, leňošenia i aktívneho odpočinku. Navyše sú aj časom na návštevu kultúrnych podujatí. Pozrite sa spolu s nami na TOP tipy v ostatnom vydaní rubriky Kam za kultúrou v roku 2023. Ktoré sú to? Môžete sa vydať poznávať či sa odreagovať na koncerty a predstavenia v sviatočnom šate. A samozrejme, nevynechajte ani svätoštefanské zábavy či silvestrovské párty v hoteloch, či výnimočné podujatia v divadlách i koncertných sálach. Prevedieme vás vianočnými aj silvestrovskými koncertmi a predstaveniami slovenských koncertných domov a divadiel. Čakajú na vás tiež kultové rozprávky, výnimočné klasiky slovenského i svetového strieborného plátna či prestížne koncerty naživo i zo záznamu na televíznych obrazovkách… Neváhajte a inšpirujte sa s nami! 

Kam za kultúrou vo sviatočné dni?

Tentoraz začneme Kam za kultúrou zaujímavými podujatiami a výstavami. Len si na okraj dovoľujeme pripomenúť, aby ste si na stránkach konkrétnych múzeí overili otváracie hodiny v dňoch pracovného pokoja. Opäť pripomíname, že inšpiratívnu výstavu Východoslovenského múzea s názvom Zaži barok, ktorá počas sviatkov odieva šat interaktívnosti. Vďaka časostroju oživíte toto monumentálne obdobie. A keď tam už budete, potešte sa spomienkou na Mekyho Žbirku na výstave Roky a dni, ktorá po Bratislave zavítala do Košíc.

Tradície a zvyky, ktoré sprevádzali čas od Kataríny do Hromníc spoznáte v Oravskom múzeu. Téma zimnej krajiny v rozprávkových dielach Josefa Ladu rezonuje na Trenčianskom hrade.  Rozšírená je aj téma nezameniteľného symbolu kresťanských Vianoc –  betlehemov, ktorý tohto roku slávi 800. výročie strhujúceho betlehemu sv. Františka z Assisi v Grecciu. 

Symbol Vianoc / Tríbečské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Symboly Vianoc - aj to sú betlehemy s už 800-ročnou tradíciou. Zdroj: Tríbečské múzeum

Kysucké múzeum v Kaštieli Radoľa predstavuje betlehemy, ktoré pochádzajú zo zbierok Kysuckého múzea. Tento symbol Vianoc na rovnomennej výstave prezentujú aj v Tríbečskom múzeu či na Bratislavskom hrade, kde ovládli výstavu Pokoj ľuďom dobrej vôle.

Betlehemy / Kysucké múzeum / Kam za kultúrou / výstavy
Krásne slovenské betlehemy nájdete aj v Kysuckom múzeu. Zdroj: Kysucké múzeum

Vianoce na Bojnickom zámku

Bojnický zámok pripomenie Vianoce mimoriadnymi prehliadkami. Lektorované prehliadky vianočne vyzdobeného zámku budú prebiehať až do nedele 7. januára 2024 vždy od stredy do nedele v čase od 10:00 do 15:00 hod.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch
Vianoce 2023 na hradoch a zámkoch

Za rozprávkou a koncertom na Červený Kameň

Perla Malých Karpát, Hrad Červený Kameň, prinesie v poslednom týždni roka 2023 zaujímavú dvojicu podujatí. Vo štvrtok 28. decembra 2023 sa o 17,30 hod. uskutoční Vianočný koncert Kataríny Koščovej. Tešiť sa môžete na čarovnú vianočnú a sviatočnú náladu, ktorú umocní skutočne rýdzo vianočný repertoár. Spolu so svojimi muzikantmi originálne spracovali tradičné slovenské koledy a tiež niekoľko svetových vianočných hitov (Santa Claus is coming to town, Let it snow…).

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Hrad Červený Kameň tiež od štvrtka 28.12. do soboty 30.12.2023 vždy v časoch o 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00 hod. oživí príbeh Snehulienky. Vianočné predstavenie Snehulienka. Príbeh najkrajšej princeznej oživí na hrade Červený Kameň starú známu otázku: Kto je najkrajší na svete? Stane sa tak priamo v priestoroch hradnej expozície, ktorá sa počas troch dní zmení na nepoznanie. Odpoveď na položenú otázku však vôbec nebude jednoduchá. Snehulienka je totiž jedna z najstarších rozprávok na svete a nie v každom období mala rovnaký osud. Živá hudba, prekypuje rozprávkovosťou, tajuplnosťou aj vtipom. Premení hľadanie Snehulienkinho príbehu na ten najkrajší vianočný zážitok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Najkrajší dar / Vianoce / Miško a líška
Zažite Vianoce s Miškom a Líškou prostredníctvom videoklipu Najkrajší dar!

Popoluška na na Oravskom hrade

Vo štvrtok, 28. decembra 2023 vám, a najmä vašim deťom Oravský hrad ponúka zažiť na hrade rozprávkové Vianoce.  V podujatí počas 28. – 30. 12. 2023 v čase od 12:00 do 15:00 h sa prenesiete do čarovnej rozprávky „O Popoluške“, ktorá sa odohrá na hlavnom nádvorí. Čas vystúpení je o 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 h. Zároveň sa počas prehliadky  budete môcť  započúvať do prekrásnych vianočných melódií  a vychutnať si zákutia sviatočne vyzdobeného hradu. Súčasťou podujatia je aj tematická výstava s názvom „V teple a v kráse odetí“, ktorá je verejnosti sprístupnena  do 11. februára 2024.

Zaujímavou bude aj krátkodobá výstava, ktorú otvorí Múzeum Čadca až medzi sviatkami (27. – 30.12.2023). Nájdete ju v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Jej témou bude prežívanie Vianoc na Kysuciach.

Kam za kultúrou? Do divadla aj medzi sviatkami

Národné divadlo Košice aj medzi sviatkami uvedie baletnú rozprávku s vianočným duchom. Čajkovského Luskáčika uvedie v stredu 27. decembra v dvoch termínoch o 15.00 a o 19.00 hod. a v piatok 29. decembra o 11:00 a opäť večer o 19.00 hod.

Opera NDKE sa s rokom 2023 rozlúči už v sobotu 30.12.2023 s predstavením Straussovej operety Netopier. Pod taktovkou Igora Dohoviča sa predstavia Jaroslav Dvorský, Tatiana Paľovčíková Paládiová, Aneta Hollá, Viera Kállayová, Marek Gurbaľ a ďalší.

Činohra NDKE prinesie na Silvestra klasiku, ktorá nestarne. Je brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Patrí k najslávnejším a najhranejším komédiám na svete. Reč je o slávnej brilantnej komédie Chrobák v hlave, v ktorej sa opäť predstavia Ivan Krúpa, Michal Soltész, Andrej Palko, Henrieta Kecerová, Dana Košická a ďalší.

Z Košíc prejdime do Prešova a na Spiš

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove uvedie na Štefana (26.12. od 16.00) predstavenie divadelnými a filmovými cenami ovenčený broadwayský muzikál Chicago. Okrem skvelých výkonov sa môžete tešiť na zážitok so živým orchestrom priamo na javisku. Predstavenie uvedú Prešovčania okrem sviatočného utorka aj v stredu a vo štvrtok.

Spišské divadlo
Spišské divadlo.

Presuňme sa na Spiš. Na druhý sviatok vianočný poteší Spišské divadlo deti. Tešiť sa môžete na rozprávkové medley Rozprávky z krivého zrkadla. V tomto titule sa snúbia obľúbené rozprávky Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo s veselými pesničkami pre deti aj rodičov.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Silvestrovský podvečer venujú komédii chorvátskeho autora Mira Gavrana, Všetko o ženách. Vtipnými grotesknými, ale aj vážnejšími melodramatickými polohami ponúka pohľad do ženskej duše.

Divadelné tipy zo stredného Slovenska

V Kam za kultúrou sa v divadelných tipoch pozrieme aj na stredné Slovensko. Stredu (27.12.) zasvätili v Slovenskom komornom divadle v Martine najnovšiemu repertoárovému prírastku, hre Divadelník. Piatok prinesie Martinčanom Shakespearov slávny Sen noci svätojánskej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník

Operným priaznivcom ulahodí Štátna opera dvojicou atraktívnych titulov. Operný príbeh prenesie návštevníkov na Ďaleký Východ v príbehu princeznej Turandot. Divákom ho ponúkne vo štvrtok 28.12.2023. Dva posledné dni končiaceho roka budú v Banskej Bystrici patriť Kálmánovej operete Čardášová princezná.

Presuňme sa do Zvolena. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského sa s rokom 2023 rozlúči s viacerými zaujímavými titulmi. V posledný decembrový štvrtok uvedie Shakespearovho Hamleta, piatok bude zase patriť Tajovského klasike – Ženskému zákonu.

Nastal čas prejsť za divadlom na západ Slovenska

Divadlo Andreja Bagara v Nitre na sklonku roka poteší v piatok 29.12.2023 divákov muzikálom Povolanie pápež o Jánovi Pavlovi II. s Jánom Gallovičom v hlavnej úlohe.

K ďalším titulom patrí aj komediálne predstavenie zo súčasnosti o tom, že všetko je vždy inak – Láska, sex a dane, ktorú do programu zaradili na silvestrovský podvečer. K titulom na programe patrí tiež komédia Meno o hľadaní mena pre bábätko, ktorú v decembri uvedú v ostatný štvrtok a sobotu tohto roka.

Bajaja / Kam za kultúrou
Rozprávková novinka v Divadle Jána Palárika. Foto: R. Tappert

Na našej ceste divadelným svetom prejdime do Trnavy. Divadlo Jána Palárika v piatok 29.12.2023 venovali rozprávkovej repertoárovej novinke. Princ Bajaja hrdinsky bojuje so zlom, musí poraziť nie jedného, ale rovno troch drakov a splniť ďalšie neľahké úlohy, aby získal ruku princeznej.

Divadelný Silvester v Trnave

Silvestrovský program v trnavskom divadle o 17.00 odštartuje nezabudnuteľný večer s hudbou Jara Filipa a humorom Lasicu a Satinského. Inscenácia Filip je plná hudby, vtipu a variácií na situácie zo života umelca. Exkluzívny divadelný Silvester 2023 v Zrkadlovej sále divadla pokračuje tancovačkou i viac chodovou sviatočnou večerou a nebude chýbať ani tombola.

Filip
Pocta Jarovi FIlipovi. Foto: DJP

Bratislavské divadelné TOP tipy

Divadelný výlet v tomto vydaní TOP tipov Kam za kultúrou zakončíme v Bratislave. Posledný týždeň roka sa v Divadle Nová scéna ponesie v znamení zaujímavých titulov. Streda a štvrtok budú patriť komédie o detstve, dospievaní a dospelosti Dáš to!, ktorá je novinkou aktuálnej sezóny. Zároveň je majstrovským Stückom hercov Divadla Nová scéna, takže si toto predstavenie nenechajte ujsť!

Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!) / Kam za kultúrou
Komédia Dáš to! je novinkou v repertoári Divadla Nová scéna. Foto: DNS

Piatok bude komornejší a do Štúdia Olympie prinesie manželskú komédiu Sex pre pokročilých, ktorá je skvelým hereckým koncertom Lucie Vráblicovej a Pavla Topoľského. Hitom týždňa bude muzikál The Bodyguard na motívy svetoznámeho filmu Osobný strážca s hitmi Whitney Houston. Poteší návštevníkov tohto divadelného stánku v poslednú decembrovú sobotu a nedeľu (30. a 31.12.2023).

A čo prináša naša prvá divadelná scéna? V posledný decembrový týždeň sľubuje SND pestrý program. V stredu 27.12.2023 ponúkne typicky vianočný rozprávkový príbeh Luskáčika. Iste mi dáte za pravdu, že bez neho by divadelné Vianoce neboli také, aké majú byť. Na deti cieli aj Opera SND šarmantným spracovaním obľúbenej knižky Muflón Ancijáš do podoby detskej opery, ktorú prinesie deťom posledný decembrový štvrtok dopoludnia. 

Dospelým priaznivcom opery prinášajú vo štvrtok a piatok (28. a 29.12.) Bizetovu Carmen a na Silvestra tradičného Straussovho Netopiera. Priaznivcov činoherného súboru potešia viaceré tituly. Bude to slovenská klasika v atraktívnom šate Kocúrkovo (28.10.), pocta legende Kým prídu Stouni (29. a 30.12.) či Shakespearova komédia Veselé paničky windsorské (31.12.). 

Popoluška na ľade

Veľkovýpravné predstavenie pre celú rodinu, ktoré nemá vo svete obdobu prichádza na košický i bratislavský ľad. V podobe muzikálu na ľade tentoraz ožije najobľúbenejší príbeh o Popoluške. Stane sa tak už v stredu 27.12. v košickej Steel Aréne a 30.12.2023 na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Účinkovať bude medzinárodný krasokorčuliarsky tím. Skladá sa z medzinárodného tímu športovcov, ktorí pochádzajú zo siedmich krajín sveta. Sú to sólisti popredných európskych krasokorčuliarskych show. V hereckých a speváckych úlohách vystupujú Pepa Vojtek, Dana Morávková, Václav Kopta, Hanka Křížková, Tomáš Savka, Hana Buštíková, Vlastimil Harapes a ďalší.

Hlasy Popoluške a Princovi prepožičali Lucie Bíla a Ondřej Ruml. Predstavenie plné kúziel, rozprávkovej fantázie a nádhernej hudby. Skvelé  výkony hereckých, speváckych a krasokorčuliarskych hviezd. 300 dobových kostýmov. Pôsobivé variabilné javisko a mnoho moderných efektov, vytvárajú z tohto predstavenia nezabudnuteľný zážitok nielen pre deti! Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Rok zakončí Na skle maľované

Legendárny muzikál Na skle maľované dá za rokom 2023 symbolickú bodku. Cez víkend 30. a 31.12.2023 toto ikonické predstavenie kultového muzikálu v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka divákom prináša bratislavské STARS auditorium. V úlohe Jánošíka sa opäť predstaví Ján Slezák, ktorému budú v muzikáli sekundovať ďalšie známe tváre a fantastickí tanečníci Slovenského divadla tanca. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Aj na koncerty

Vianočná nálada ovládne aj koncert súboru ADOREMUS, ktorý po roku opäť prichádza so svojimi hosťami – členmi Slovenského komorného orchestra, sólistom Tomášom Šelcom a organistom Danielom Gabčom. Koncertovať prídu v utorok  26. decembra 2023 o 15:00 do Katedrály sv. Martina v Bratislave, aby vám svojim tradičným koncertom priniesli hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc. Na koncerte zaznie  slovenský vianočný klenot – Prostonárodnú vianočnú omšu zo zbierky národného buditeľa, polyhistora  Andreja Kmeťa “Prostonárodné vianočné piesne” z 19. storočia.

V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom  zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc – známe Concerto grosso g mol  č. 8 op. 6  Fatto per notte di Natale od Arcangela Corelliho. Ďalej zaznejú  vianočné spevy zo zbierky Písňe pastoralne Gašpara Drozda (1840?) v úprave Dušana Billa pre zbor a organ. V dramaturgii koncertu nebudú chýbať vianočné koledy a bodkou bude tradičná Tichá noc. Vstupenky na koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Antigona / Tiráž
Inovatívna Antigona v plnokrvnom komikse (recenzia)

Záverečný koncert festivalu Vivat vox organi

V ostatný týždeň roka 2023 vrcholí aj Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Barokové Vianoce v Španej doline začali krátko pred polnočnou omšou v miestnom kostole už o 23:30 hod. Svätú noc otvorili hudobné meditácie s adventnými barokovými chorálmi a polnočná liturgia za sprievodu organu a viachlasného spevu. Na Prvý sviatok vianočný pokračujú od 10:30 hod. hudobné meditácie s vianočnými barokovými koledami a perkusiami v podaní organistu a tenoristu Matúša Kucbela a sopranistky a perkusionistky Kristíny Suchej. 

Solamente naturali

Záverečný koncert festivalu, ktorého koncerty mali pravidelné miesto v TOP tipoch Kam za kultúrou, je na programe vo štvrtok 28. decembra v Kostole Narodenia Panny Márie v Radvani. Aj on sa nesie vo vianočnom duchu. Bude patriť súboru pre starú hudbu Solamente naturali so sólistami –  sopranistkou Kristínou Suchou a tenoristom Matúšom Šimkom. V ich podaní zaznejú vianočné skladby 18. a 19. storočia pod názvom Pastorella. 

Silvestrovská oslava v Redute

Sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie vyvrcholia dvoma Silvestrovskými a Novoročným koncertom. V sobotu 30. decembra o 19.00, nedeľu 31. o 16.00 a v pondelok 1. januára 2024 o 19.00.  Operetné gala zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (Jan Rozehnal, zbormajster) pod taktovkou hosťujúceho dirigenta Petra Valentoviča. Po boku našich telies vystúpia traja sólisti. Budú to sopranistka Eva Bodorová a tenorista Miroslav Dvorský. Okrem vokálnych umelcov sólisticky vystúpi aj prvý koncertný majster orchestra SF Jarolím Emmanuel Ružička.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Novoročný tip pre priaznivcov autentického jazzu

Novoročným popoludňajším koncertom pod Pyramídou 24 poteší milovníkov jazzu Orchester Bratislava Hot Serenaders. Vystúpi s programom zostaveným zo skladieb obdobia slovenského tanga, t. j. 30. – 50. rokov minulého storočia, skladateľov aj textárov: Aranyos, Pálka, Ivanová, Dusík, Hrebenár, Braxatoris, Kaušitz, Kupčok a pod. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou v teple domova?

Slovenské televízne stanice počas nadchádzajúcich sviatkov prinášajú skutočne bohatú ponuku zaujímavých titulov. Na svoje si prídu milovníci dokumentárnych filmov, rozprávok, klasiky, a dokonca aj milovníci hudby a divadla naprieč žánrovým spektrom. Bohatú nádielku už v sobotu 23.12.2023 poobede otvorí záznam divadelného predstavenia Čajkovského Luskáčik z milánskej  La Scaly na televíznej Dvojke.

Na televíznej Dvojke si na Štedrý deň budete môcť pozrieť aj muzikál Na skle maľované v réžií K. L. Zachara so špičkovým obsadením na čele s nezabudnuteľným Michalom Dočolomanským (20:10) či inscenáciu Jááánošííík po tristo rokoch z dielne Radošinského naivného divadla (18:45).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov? / Vianoce
Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov?

V Prvý sviatok vianočný ponúkne televízna Dvojka od 17:00 hod. záznam výnimočného koncertu Vianoce v Bratislave, ktorý si nesmiete nechať ujsť. Jubileum Tour Cigánskych diablov ponúkne Dvojka v Druhý sviatok vianočný v hlavnom vysielacom čase. Tešiť sa môžete na Dvojke aj na záznamy koncertov Tribute to Miro Žbirka (27.12.), Klasika… alebo 40 rokov s Elánom (28.12.). Dvojka prinesie aj ďalšie premiéry. V piatok 29.12. večer to bude koncert Petra Lipu a jeho hostí pri príležitosti jeho 80-tky s názvom Peter Lipa Symphony. Na Nový rok nebude chýbať ani živý prenos tradičného Novoročného koncertu viedenských filharmonikov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Miro Jaroš s Veronikou Hatala oslavujú sviatky vianočným duetom Dobro v nás.
Miro Jaroš s Veronikou Hatala oslavujú sviatky vianočným duetom Dobro v nás.

Ďakujeme za Vašu priazeň, ktorú ste nám venovali a za sledovanie tejto rubriky. Na budúci týždeň prinesieme prvé novoročné vydanie Kam za kultúrou. Veríme, že sme vás inšpirovali našimi tipmi aj tentoraz a strávite krásne sviatočné dni aj so slovenskou kultúrou!

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Kysucké múzeum, Oravské múzeum, Národné divadlo Košice, RTVS, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, STARSauditorium, Štátna opera, Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, Ticketportal.sk, Východoslovenské múzeum

*** Posledná aktualizácia – výmena titulky: 2023-12-24 (adm) *** 

 

 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »