Novinky

Kam za kultúrou? Tipy pre 27. týždeň roka 2023

Kam za kultúrou / 27.2023

Nový týždeň je už tu a s ním aj najnovšia – prvá prázdninová – nádielka atraktívnych tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Prvý júlový týždeň sa opäť nesie v znamení oslavy príchodu solúnskych bratov. V programe nechýba ani divadelný festival so slávnymi hrami Williama Shakespeara. Pokračuje obdobie letných festivalov i bohatých zážitkov. Kam za kultúrou v prvý júlový týždeň?

Hoci divadelné a koncertné siene sa ponorili do ticha a zívajú prázdnotou, dejiskom koncertov či divadelných predstavení sa stali netradičné miesta. Chrámy, nádvoria či ulice. Pýtate sa kam za kultúrou v týždni od 3. júla 2023? Na svoje si prídu tak priaznivci divadla, ako aj vážnej hudby. Týždeň prináša ďalšiu dávku atraktívnych zážitkov. Z nich sme pre vás vybrali niekoľko tipov. Nechajte sa nami inšpirovať aj teraz!

Nitra, milá Nitra

Kam za kultúrou začíname netradične. Z príležitosti sviatku slovanských vierozvestcov – sv. Konštantína – Cyrila a Metoda sa v Nitre koná tradičné podujatie Nitra, milá Nitra. Aktuálny ročník bude mimoriadny aj v tom, že tento rok si pripomíname 1160. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. V dňoch 3. – 5. júla 2023 ožije Nitra obľúbenými Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami na Cyrilo-metodskej ceste Rady Európy. Okrem liturgickej podoby slávností ako Cyrilo-metodská národná púť program prináša mnoho hudobných vystúpení. V hlavnom programe Nitra, milá Nitra sa 3. júla predstavia kapely Dis is Markéta či Jana Kirschner s kapelou.

Dis is Marketa / Rádiohlavy
Dis Ist Markéta zabodovala tohto roku na Rádiohlavách.

Nasledujúci deň patrí koncertu Slovenského komorného orchestra a Slovenskému filharmonickému zboru. V ich podaní zaznie 4. júla pod dirigentskou taktovkou Ewalda Danela Missa Sti. Cyrilli et Methodii (1758) od Michaela Haydna. Slávnosti vyvrcholia 5. júla slávnostným večerom Medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2023. Samozrejmosťou bude nielen hudobný, divadelný i literárny program pre všetky vekové kategórie, ale aj tradičný jarmok plný historických remesiel.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Výročie vierozvestcov oslavujú aj v Terchovej

Výročie príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu rezonuje aj v Terchovej v rámci Cyrilometodských dní.stredu 5. júla sa v programe na pôde Kostola sv. Cyrila a Metoda v Terchovej predstaví Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou Adama Sedlického. V sólových partoch sa predstavia Juraj Bartoš (trúbka), sopranistka Glória Nováková a mezzosopranistka Viktória Černajová. Sprevádzať ich bude aj zbor Cantica Collegium musicum Martin.

Adam Sedlický a ŠKO Žilina
Dirigentom charitatívneho koncertu bol tento rok Adam Sedlický.Od roku 2017 je stálym dirigentom operného súboru Národného divadla moravskoslezského v Ostrave a od roku 2020 stálym dirigentom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Od sezóny 2023/2024 je interným dirigentom SND.

Kam za kultúrou? Slovensko v znamení divadla

Najnovšie vydanie Kam za kultúrou pokračuje svetom divadla. Na Bratislavský hrad sa totiž vrátil obľúbený divadelný festival Letné shakespearovské slávnosti. Počas letných mesiacov nás čakajú najznámejšie a najslávnejšie Shakespearove hry. Divákov prevedú od príbehu slávnej mileneckej dvojice, Hamleta, cez Dvoch pánov z Verony až po Macbeth či Komédiu omylov. Program štartuje už 4. júla, pričom prvý júlový týždeň patrí slávnemu príbehu Romea a Júlie.

Pocta legende

Amfiteáter v Lučenci privíta už v utorok 4. júla 2023 divákov na strhujúcej koncertnej QUEEN SHOW – pocta legende. Hudobno-tanečná show venovaná pocte legendárnemu spevákovi Freddiemu Mercurymu a skupine Queen prináša 18 najznámejších hitov tejto slávnej britskej skupiny. Tie budú spolu na javisku interpretovať špičky slovenskej muzikálovej scény, ako Patrik Vyskočil, Ján Slezák, Dárius Koči a ďalší. Sekundovať im budú profesionálni tanečníci pôsobiaci u nás aj v zahraničí. Diváci budú mať možnosť počuť a vidieť originálne úpravy najväčších hitov skupiny Queen, efektívne choreografie rôznych tanečných žánrov v prevedení mladých muzikálových tanečníkov a samozrejme pútavú Lightshow s efektným scénickým vizuálom, ktorý dopĺňajú zábery zo živých vystúpení skupiny QUEEN na LED obrazovke. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Za príbehom kráľovej milenky

V divadelnom svete ešte zostaneme, i keď trochu netradične. Zamierime na Hrad Červený Kameň, ktorý už v sobotu 8. júla 2023 ožije príbehom kráľovskej metresy. Hlavné scénické podujatie sezóny na Červenom Kameni prinesie pohľad do toho najintímnejšieho zákulisia panovníckeho dvora skrze príbeh Marianny Pálffy, prvej metresy v dejinách Habsburského rodu. Ako sa dostala z Červeného Kameňa až na viedenský dvor, priamo do spálne cisára a uhorského kráľa Jozefa I.? A s čím všetkým musela bojovať po tom, keď cisár predčasne zomrel? Na tieto, ale aj ďalšie otázky bude hľadať odpovede divadelné predstavenie Kráľova metresa.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Pod taktovkou Kataríny Csikmákovej prinesie inscenáciu poučenú modernými divadelnými postupmi, zameranú nie na pozlátka barokovej krásy, ale na samotnú podstatu, na to najdramatickejšie, čím si Marianna Pálffy po smrti Jozefa I. musela prejsť. Širšie kontexty inscenácie osobne objasní historička Anna Fundárková, ktorá utajený príbeh Marianny Pálffy objavila. Divákom porozpráva o svojich výskumoch, ktoré stáli pri zrode predstavenia Kráľova metresa, ale aj o tom, čo nášmu poznaniu o Marianne Páffy stále uniká a na svoje objavenie ešte len čaká. Predstavenie sa bude odohrávať v najväčších pivniciach Strednej Európy, ktoré budú môcť diváci zažiť v netradičnom scénografickom prevedení a v atmosfére živej sláčikovej hudby inšpirovanej Johanom Sebastianom Bachom.

INZERCIA

V znamení lásky aj v Bojniciach

Poznáte romantický príbeh viažuci sa k prestavbe hradu na romantický Bojnický zámok? Nechajte sa zlákať láskou a vychutnajte si večer v spoločnosti skupiny Natalis, ktorá vám ho odprezentuje v pútavej forme s jemným nádychom komédie. Predstavenie okrem ľúbostného príbehu mapuje aj sociálne a spoločenské pomery vtedajšej doby. Večerné prehliadky zámku s predstavením „Láska sa kúpiť nedá“ sa začínajú v piatok a v sobotu (7. a 8. júla 2023) o 19:00, 20:00 a 21:00 hod.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Kam za kultúrou? Slovensko vo víre festivalov

Kam za kultúrou pokračuje nádielkou hudobných festivalov. Kým niektoré končia, iné pokračujú a ďalšie iba začínajú. Našu festivalovú prehľadovku štartujú bratislavské festivaly Viva Musica a Hortus Artis, ktoré potešia priaznivcov klasickej hudby. Vo štvrtok 6. júla sa Nádvorie Starej radnice v Bratislave stane dejiskom ďalšieho festivalového koncertu 19. ročníka Viva Musica! Predstavia sa na ňom so spoločným projektom dva súbory starej hudby. Projekt One Music je, ako sme informovali, výsledkom spolupráce dvoch renomovaných súborov z oblasti starej hudby, Solamente naturali zo Slovenska a Barokksolistene z Nórska.

Klasika inak – o tom je už osemnásť rokov festival Viva Musica! / Kam za kultúrou
Zdroj: archív Viva Musica!

Leitmotívom sú hudobné mosty

Oba súbory spája viac ako 20-ročná spolupráca ich umeleckých lídrov, huslistov Miloša Valenta a Bjarteho Eikeho. V spoločnom programe predstavia skladby, ktoré sú i napriek nesmiernej bohatosti prejavov či koreňov, z ktorých vychádzajú, súčasťou „jednej hudby“. Pestrá dramaturgia tak počas koncertu vytvorí viaceré pomyselné hudobné mosty: most medzi minulým a súčasným, ale aj medzi tým, čo sa v hudbe oboch národov môže javiť ako dominantné a tým, čo možno považovať za marginálne. Skladby reprezentujú staré hudobné prejavy slovanskej a severskej hudby uchované v hudobných archívoch a zároveň tvoria základ repertoáru oboch súborov.

Zaznejú však aj skladby súčasných tvorcov: nórskeho skladateľa Jona Balkeho a slovenských skladateľov Michala Paľka a Daniela Mateja, ktoré vznikli na základe inšpirácie starou hudbou. Farebnú mozaiku starého a nového sveta doplní rozmanitá hudba národností, ktoré sú súčasťou slovenskej a nórskej kultúry: na jednom pódiu tak zaznie hudba rómska, či židovská, ale aj hudba saamská a vikingská.

Záhrady rozozvučí hudba

Leto si bez open airových koncertov nevieme predstaviť.  Ostatne, v Bratislave ich toto leto do svojej dramaturgie zahrnuli dva festivaly. Vždy do inej bratislavskej záhrady hudbu prináša festival Viva Musica!, ktorý tak nadväzuje v svojej tradícii. Tentoraz sa jeho dejiskom stane Záhrada Domu Albrechtovcov. V sobotu 8. júla sa predstavia violončelisti Katarína Zajacová a Branislav Bielik na koncerte violončelového dua Cello Appassionato, v rámci ktorého sa venujú predovšetkým interpretácii bohatej pôvodnej literatúry pre toto zoskupenie.

Podmanivý zážitok violončelového dua

Rôznorodosť a zvukovú podmanivosť týchto diel predstavia aj v rámci koncertu v Záhrade Domu Albrechtovcov: zaznie Dueto G dur Josepha Haydna, ktoré tento velikán hudobného klasicizmu skomponoval počas svojho pôsobenia v blízkej Esterháze, Offenbachovo Dueto pre dve violončelá, či diela menej známych majstrov ako Divertimento talianskeho skladateľa Giacoba Cervetta alebo Sonáta pre dve violončelá francúzskeho barokového skladateľa Jeana-Baptista Barrièra. Dramaturgia koncertu prinesie aj zaujímavé prekvapenie v podobe diel dvoch slovenských autorov, predstaviteľov avantgardnej generácie. Vypočujeme si tak na staré hudobné techniky nadväzujúcu Suitu D dur Ladislava Kupkoviča z roku 1988, ktorú napísal po svojej emigrácii z bývalého Československa, ale aj Dva kusy pre dve violončelá skladateľa Ilju Zeljenku z konca deväťdesiatych rokov, ktoré prekvapia bohatou metro-rytmickou štruktúrou a originálnym kompozičným jazykom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Saxofón ako nástroj klasickej hudby

Záhrade Domu Albrechtovcov ešte na chvíľu zostaneme. Mucha Quartet zostáva interpretom aj druhého júlového koncertu 9. júla 2023 so začiatkom o 18:00 hod. s názvom SAX PLUS 4. K členom zoskupenia Mucha Quartet sa pripojí na altovom saxofóne popredný slovenský saxofonista a klavirista Ladislav Fančovič. Spolu pripravujú program, ktorý tvoria menej známe kvartetá a kvintetá A. Bucha a L. Steina. V nich sa saxofón objavuje ako nástroj vážnej hudby a nie ako nástroj jazzovej hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hortus Artis 2023
Leto v znamení open air Hortus Artis 2023

Festival v Piešťanoch vrcholí

V aktuálnom čísle prehľadu Kam za kultúrou nevynecháme ani Piešťany. Tie sú dejiskom 68. ročníka music festival Piešťany, ktorý práve v týchto dňoch vrcholí. Aj prvý júlový týždeň prinesie do Piešťan oceňovaný kinohit. Na strieborné plátno vo Veľkej sále Domu umenia SF Piešťany zavíta aj oceňovaná snímka Il Boemo. Stane sa tak, ako sme už avizovali, už v pondelok 3. júla o 19:30 v rámci 68. ročníka music festival Piešťany. Historická životopisná filmová dráma o jednom z najtalentovanejších a najznámejších českých hudobných skladateľoch 18. storočia, Josefovi Myslivečkovi mala v Českej republike premiéru 20. októbra 2022. Historický výpravný veľkofilm je inšpirovaný skutočným životným príbehom jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhej polovice 18. storočia – Josefa Myslivečka. Príbeh zavedie divákov najskôr do dobovej Prahy, z ktorej skladateľ odišiel do slnečného Talianska, kde potom žil, tvoril, stal sa legendou, ale aj zomrel v chorobe a zabudnutí.

Česká filmová a televízna akadémia vybrala film Il Boemo ako tohtoročného kandidáta na Oscara za Českú republiku, v kategórii Najlepší zahraničný film. V titulnej úlohe sa predstaví český herec a hudobník Vojtěch Dyk. Na autentickom prevedení Myslivečkových operných árií a skladieb sa vo filme, za hudobného sprievodu českého orchestra barokových nástrojov Collegium 1704, pod vedením Václava Luksa, podieľajú poprední operní sólisti Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi, alebo Emőke Baráth.

Záverečný koncert 68. music festival Piešťany patrí Lúčnici a košickej filke

Práve tam publikum čaká koncertná festivalová bodka, ktorou je slávnostný záverečný koncert. Uskutoční sa v piatok 7. júla 2023 o 19:00 hod. vo veľkej sále Domu umenia SF PiešťanyŠtátna filharmónia KošiceSpevácky zbor a spevácka skupina Lúčnice sa so sólistom – tenoristom Tituszom Tóbiszom predstaví pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa v programe Zem spieva.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Kam za kultúrou v okolí Trenčína? Trenčianske Teplice štartujú hudobné leto vo veľkom štýle

77. Hudobné leto Trenčianske Teplice štartuje už v piatok 7. júla 2023. Otvorí ho Spevácky zbor mesta Bratislava, ktorý sa predstaví pod taktovkou Adriana Kokoša so scénickou kantátou Carmina Burana nemeckého skladateľa Carla Orffa. Tá patrí k najznámejším hudobným dielam. Verše plné energie, emócií a dramatickosti sú dôkazom, že aj ľudia v stredoveku vedeli vášnivo žiť. Započúvajte sa do chorálnej interpretácie najznámejšieho hudobného diela Carla Orffa. Carmina Burana je súborom zhudobnených stredovekých rukopisov s milostnou, náboženskou, satirickou a pijanskou tematikou.

Spevácky zbor mesta Bratislavy.
Spevácky zbor mesta Bratislavy bol hosťom aj festivalu BHS. Foto: A. Trizuljak

Medzi najznámejšie patrí mimoriadne emotívna a dramatická hudba úvodnej časti O, Fortuna (Šťastie), ktorú môžete poznať z reklám, filmov či počítačových hier. Súčasťou diela sú harmónie s ťažkými rytmickými úsekmi, ktoré dávajú hudbe originálny vnútorný charakter. Carmina Burana v Kursalone odznie v podaní Speváckeho zboru mesta Bratislava, ktorý je jedným z najvýznamnejších hudobných telies svojho druhu na Slovensku. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Galakoncert pod diamantovou klenbou

Vo festivalovej nálade nájdete aj ďalšie krásne historické mestá. Zamierme spoločne do oblasti stredného Slovenska. V piatok 7. júla 2023 sa uskutoční galakoncert v Kostole sv. Františka v Kremnici v rámci festivalu Hudba pod diamantovou klenbou. Program z diel Josefa Myslivečka Johanna Nepomuka Hummela a Franza Schuberta predstaví Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou dirigenta Adama Sedlického. Sólistom bude Juraj Bartoš, hráč na trúbku.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Kam za kultúrou? V znamení organových festivalov

Festivalovú štafetu preberá v Kremnici 27. európsky organový festival Kremnický hradný organ 2023. Jeho tradičným dejiskom bude Mestský hrad, Kostol sv. Kataríny Kremnica. Otvárací koncert najnovšej edície je na pláne už v sobotu 8. júla 2023 o 19.00 hodine. Jeho interpretom bude v zahraničí oceňovaný slovenský organista István Nagy. Predstaví sa s programom z diel, ktorý zjednocuje názov “Vatikánsky organista Gianluca Libertucci a mladí organoví virtuózi“.

Organová hudba ovláda aj Banskú Štiavnicu. Tamojší Kostol sv. Kataríny na Námestí Sv. Trojice sa stane dejiskom 11. ročníka festivalu Bachovej hudby – BachTribute 2023. Tento ročník ponúkne dvojicu koncertov. Stane sa tak v dňoch 5. a 8. júla. Prvý koncert zaznie v podaní nemeckého čembalistu a organistu Bastiana Uhliga. V sobotu 8. júla privíta publikum významného domáceho organistu Mareka Štrbáka. 

Organový festival prepojí aj Banskú Bystricu a Španiu Dolinu

O organové recitály sa počas tohto týždňa postará Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Ten počas júla pokračuje dvojitou dávkou koncertov v podaní fenomenálneho organového virtuóza Thierryho Mechlera z Francúzska. Prvý z jeho recitálov sa uskutoční už v stredu 5. júla v tamojšom Evanjelickom kostole. Francúzsky organista sa predstaví organovou improvizáciou na film Golem (1920). Svoju virtuozitu predvedie aj o niekoľko dní na svojom ďalšom koncerte. Ten sa uskutoční v sobotu 8. júla 2023 v Španej Doline. Francúzsky organista rozozvučí historický barokový organ Martina Podkonického na koncerte s názvom Musica Barocca à la française. Predstaví na ňom diela barokovej klasiky.

Organový festival sa koná aj v Ružomberku.nedeľu 9. júla sa v jezuitskom kostole predstaví české duo hudobníčok – flautista Hana Hána a organistka Hana Bartošová.

Slovensko bude aj jazzové

V aktuálnom vydaní Kam za kultúrou neopomenieme ani priaznivcov jazzu. Od 3. do 23. júla 2023 prepojí One Day Jazz Festival štyri slovenské mestá. Bratislava, Kremnica, Košice a Hronsek privítajú atraktívnych umelcov slovenskej i svetovej jazzovej scény. V pondelok 3. júla sa bratislavské Klarisky stanú dejiskom prvého festivalového koncertu. Predstaví sa na ňom 22-ročný klavirista Alan Bartuš, ktorý patrí k najvýraznejším osobnostiam presahujúcim domácu scénu. Sprevádzať budú hudobníci z jeho tria aj na koncerte Alan Bartuš Trio feat Gregory Hutchinson (SK/USA). 

Alan Bartuš / Kam za kultúrou
Alan Bartuš

Inšpiratívny je aj netradičný koncert na Kremnickom hrade. Ten sa uskutoční už v utorok 4.7. o 17:00 v podaní Immanuela Wilkinsona z USA a slovensko-britského projektu Mária Reháková Topoľana. Immanuel Wilkinson z USA vystúpi aj v Bratislave. Hostiť ho bude aj bratislavská Stará radnica, a to už v stredu. Okrem koncertu na návštevníkov čaká aj jeho masterclass. Súčasťou programu bude aj Lektorský koncert Letnej jazzovej dielne SJS a Jam Session After Party v Klub JazzTikot

Dejiskom festivalu One Day Jazz Festival bude aj Záhrada Domu Albrechtovcov. Tá privíta vo štvrtok 6. júla koncert dua Lash & Grey. Festivalový program však pokračuje aj v ďalších dňoch programom Waking Vision (SK/USA) a Dennyiah (SK). V nedeľu 9. júla sa koná v bratislavskej Starej radnici. Vstupenky na celý festival zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

So Slovenským mládežníckym orchestrom opäť v Košiciach

Letný večer so Slovenským mládežníckym orchestrom v Košiciach nechýba ani tohto roku. V termíne od 1. do 8. júla  sa tam totiž koná tradičné letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Aj teraz sú jeho medzi jeho lektormi členovia orchestra Štátnej filharmónie Košice. V piatok 7. júla 2023 sa v Dome umenia uskutoční záverečný koncert letných orchestrálnych kurzov Slovenského mládežníckeho orchestra, ktoré organizuje Hudobné centrum.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: ALBRECHTFORUM, o. z, Hudobné centrum, BachTribute, Kremnický hradný organ, Letné Shakespearove slávnosti, Mesto Nitra, Trenčianske Teplice, One Day jazz Festival, Slovenská filharmónia, SNM – Múzeum Bojnice, SNM – Múzeum Hrad Červený Kameň, ŠKO Žilina, Viva Musica!, Vivat vox organi

*** Posledná aktualizácia (oprava grafiky a nefunkčných odkazov): 2023-07-04 (adm/mk) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »