
Blíži sa víkend a to je čas na ďalší diel pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Viete, čo všetko treba vidieť a navštíviť od pondelka 10.2.2025? Zamierime na derniéru do Martina. Navštívime početné koncerty v znamení lásky a nevynecháme ani tipy na končiace výstavy či podujatia pre rodiny s deťmi.
V poradí 7. diel tohtoročného cyklu tipov Kam za kultúrou je už tu. Naše verné čitateľstvo vie, že týždeň čo týždeň listujeme v ponukách divadiel a koncertných domov a inšpirujeme sa výstavami, ktoré potom odporúčame v rubrike Kam za kultúrou. Ktoré podujatia nás zaujali tentoraz? Za odpoveďami zamierime opäť do divadiel, na koncerty, výstavy a podujatia. Tento týždeň totiž prichádza sviatok sv. Valentína. A tak iste tušíte, že lejtmotívom týždňa bude láska. Kam za kultúrou od pondelka 10. februára 2025? Prezradíme hneď, len čo vám poprajeme príjemné a inšpiratívne čítanie!
Hudba prináša inšpiratívne koncerty
Kam za kultúrou nemôže opomenúť svet hudby. Našou prvou zástavkou bude Dom umenia v Košiciach. Štátna filharmónia Košice chystá na predvalentínsky večer, vo štvrtok 13. februára o 19:00 hod. koncert s názvom Božská poéma. Pre návštevníkov si košickí filharmonici pod vedením a v naštudovaní dirigenta Zbyňka Müllera pripravili inšpiratívny program. Názov mu prepožičala Symfónia č. 3 c mol („Božská poéma”) od Alexandra Skriabina. Okrem iného zaznie aj Dohnányiho Koncert pre klavír a orchester č. 2 h mol, ktorého sólový klavírny part odohrá skúsený klavirista Ladislav Fančovič. Bude to veľkolepý poslucháčsky zážitok, veď orchester košických filharmonikov spolu s Ladislavom Fančovičom v roku 2023 nahrali úspešný a ako sme informovali aj cenou Rádiohlav ovenčený album – Dohnányiho Klavírne koncerty č. 1 a 2.

Našou ďalšou zástavkou bude Žilina. Štvrtok i valentínsky večer (13. a 14. februára) strávte v Žiline so svetovými hviezdami. Do Domu umenia Fatra sa opäť prichádza svetoznámy dirigent David Giménez Carreras, synovec slávneho tenoristu Josého Carrerasa. Ten si získal svojím účinkovaním v ostatných troch sezónach veľkú priazeň a obdiv žilinského publika.

Na pódium Domu umenia Fatra sa vracia tentokrát so svojím obľúbeným huslistom Philippom Quintom z USA, ktorý zahrá skvelý husľový koncert F. Mendelssohna Bartholdyho. Obidvaja spolu vystúpia v nasledujúcom týždni aj u našich poľských susedov v Podkarpatskej filharmónii v Rzeszowe. V podaní žilinského Štátneho komorného orchestra zaznie predohra z Verdiho opery Nabucco, ale napríklad aj Symfónia č. 2 D dur op. 73 Johannesa Brahmsa. Sólistu večerov si žilinské publikum vychutná v Koncerte e mol pre husle a orchester Felixa Mendelssohna-Bartholdyho.
Bratislavská Reduta plná zážitkov
Februárový program Slovenskej filharmónie pokračuje atraktívnymi zážitkami. Počas 7. kalendárneho týždňa prinesie na pôdu bratislavskej Reduty hneď trojicu koncertov. Na svoje si prídu milovníci baroka i jazzu, komornej atmosféry i mladého umenia. V utorok 11. 2. 2025 o 19:00 hod. sa v Malej sále SF predstaví novovzniknutý komorný súbor Camerata Philharmonica Slovaca. Tento vznikol v roku 2024 z iniciatívy generálneho riaditeľa SF Mariána Turnera. Ide o zoskupenie s variabilným obsadením, zloženým z popredných inštrumentálnych hráčov Slovenskej filharmónie. Na februárovom koncerte sa predstavia hráči violovej a trombónovej skupiny, vďaka čomu zaznie raritne hrávaná hudba pre takéto špecifické obsadenia rôznych štýlových období.

Utorkový večer bude patriť osemnástim členom orchestra Slovenská filharmónia združeným do komorného zoskupenia Camerata Philharmonica Slovaca – Martin Ruman umelecký vedúci violovej skupiny a jej členovia Júlia Bolebruchová, Ladislav Maršovský, Tomáš Kaiser, Alice Karbanová, Dimitrij Kopčák, Roman Rusňák, Astghik Siradeghyan, Viktória Šandala, Zuzana Vojtáneková, Karol Vontszemü, kontrabasista Rastislav Sokol a členovia trombónovej skupiny – Albert Hrubovčák umelecký vedúci, Michal Jaško, Branislav Belorid, Juraj Mitošinka, Michal Motýľ a tubista Nikolaj Kanišák. Program utorkového večera bude netradičný a inšpiratívny. Návštevníkov prevedie skladbami od baroka až po džez.
Warchalovci pozvú do Stĺpovej siene
Ku koncertným top tipom tohto dielu rubriky Kam za kultúrou patrí aj koncert Slovenského komorného orchestra. Poslucháčov v rámci svojho cyklu pozývajú v nedeľné popoludnie do Stĺpovej siene SF. Aj na tomto koncerte budú verní jednej zo svojej činností – systematickému uvádzaniu diel slovenských autorov. V ich podaní zaznie svieže Divertimento Miloslava Kořínka, ktoré určite znesie vysoké kritériá skladateľského majstrovstva.

Svoje miesto si v dramaturgii tohto koncertu našli aj zahraniční skladatelia. Prvým je sir Edward Elgar. Z jeho diela zaznie aj Introdukcia a Allegro. Tú svojho času napísal pre novozaložený Londýnsky symfonický orchester, aby umožnil hráčom prezentovať ich hráčske kvality. Hosťom Slovenského komorného orchestra bude v Elgarovej Introdukcii a allegre pre sláčikové kvarteto a sláčikový orchester G dur, op. 47 Moyzesovo kvarteto.

Piotr Iľ jič Čajkovskij má v dramaturgii tiež svoje miesto. Z jeho diel zaznie emotívne sláčikové sexteto Souvenir de Florence, ktoré venoval ctihodnej Spoločnosti pre komornú hudbu v Petrohrade. Poňal ho ako vďaku za to, že ho prijali za člena. Dielo má v sebe taliansky šmrnc. Pretože jednu z centrálnych tém naskicoval Čajkovskij vo Florencii – preto označil celé dielo ako spomienku na inšpirujúcu cestu do Talianska.
Týždeň s mladým umením
V Bratislave si na svoje prídu aj priaznivci mladých študentov hudobného umenia. Už v stredu 12.2.2025 o 18:00 hod. sa Seminárnou sálou Univerzitnej knižnice v Bratislave budú niesť árie a piesne slovenských a zahraničných skladateľov. Zaznejú v podaní študentov a študentiek najstaršieho slovenského konzervatória v sprievode ich pedagógov.

Našim tipom pre záujemcov o umelecké talenty bývajú aj koncerty pre juniorské publikum. Ten najbližší do Koncertnej siene SF prinesie už sviatok sv. Valentína. Na pódiu Slovenskej filharmónie sa po boku orchestra Slovenských filharmonikov predstavia ako sólisti poslucháči VŠMU v Bratislave a AU v Banskej Bystrici. Publiku ponúknu zaujímavý program. Tešiť sa môže na premiéru diela Terezy Jaďuďovej Fantasy on Mor ho!, op. 60b.

Ďalší program prinesie niekoľko vstupov predstavujúcich vokálne umenie sopranistky Alžbety Rehákovej a publiku sa pod vedením dirigenta Ondreja Olosa predstavia ako sólisti tiež gitarista Filip Babić, saxofonista Andrei Simanchuk a kontrabasista Cristian Rotaru.
Kam za kultúrou odporúča tiež výstavy
Nemôžeme a ani nechceme vynechať v tomto vydaní Kam za kultúrou výstavy. Vďaka predĺženiu trvá až do 15. februára v priestoroch Univerzitnej knižnice atraktívna výstava pokladov zo zbierky armálesov – erbových listín Štátneho archívu v Bratislave. Stojí za návštevu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
S deťmi na cestu okolo sveta
V Kam za kultúrou máme tiež niekoľko výstavných tipov pre deti. Viaceré z nich sú z produkcie bratislavskej BIBIANY. V bratislavskom Medzinárodnom dome umenia pre deti na vás čaká dobrodružstvo. Vydajte sa na cestu okolo sveta za 80 dní. Že vám to niečo pripomína? Áno, slávnu verneovku si detičky vyskúšajú všetkými zmyslami. Malých návštevníkov výstava prenesie do sveta fantázie a objavovania. Podobne ako hlavný hrdina Phileas Fogg, uzavriete stávku a pokúsite sa obísť svet za 80 dní. Prejdete deviatimi jedinečnými prostrediami, ktoré symbolizujú rôzne kúty našej planéty, kde na deti čakajú interaktívne úlohy a hádanky. Za ich vyriešenie získate indície do svojho pasu, ktoré vám umožnia pokračovať v ceste. Tí, ktorí úspešne zvládnu všetky výzvy, objavia na konci poklad samotného Phileasa Fogga!
Múzeum SNR v Myjave ponúka výstavu Hravá hlava a za Vežami do neba sa vydajte do Moravského Lieskového. Tamojšie ŽiTo v Sýpke ponúka i ďalšiu atraktívnu výstavu. Do pestrého sveta vás pozve Laboratórium farieb. Miestna knižnica v bratislavskej MČ Vrakuňa detičky odnaučí báť sa. Nuž, výstava Nebojím sa strachu je tak našim ďalším výstavným tipom.

Našou ďalšou zástavkou v tomto vydaní Kam za kultúrou zo sveta výstav bude Oravské múzeum. Pozývajú tam na novú výstavu, ktorá vám ukáže svet očami J. A. Komenského. Za láskou, priateľstvom i nehou, ale tiež mäsiarskym remeslom sa vydajte do Kysuckého múzea. V Kaštieli Radoľa uvidíte vzácne starožitné pohľadnice k meninám a narodeninám, pozdravy k Veľkej noci, novoročné a vianočné priania, ako aj blahopriania k sviatku MDŽ. Mnohé pohľadnice majú vyše sto rokov. Najstaršou je 123-ročná vianočná pohľadnica s anjelom trúbiacim na trúbku z roku 1902.

Kam za kultúrou v znamení sviatku zaľúbených
Ako sme už naznačili v úvode, týždeň sa nesie v znamení oslavy sviatku zamilovaných. Slovenská filharmónia pripravuje pri príležitosti Národného týždňa manželstva, ktoré oslavujeme na budúci týždeň, tradičnú kampaň SPOLU NA KONCERT. Prináša ponuku akciových vstupeniek 1+1, pričom táto ponuka platí pri zakúpení vstupeniek v termíne od 10. do 16. februára 2025 v pokladnici SF.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nie každé manželstvo bolo postavené na láske – niektoré vznikali ako súčasť sobášnej politiky a stratégie, pričom cieľom bolo získať čo najvhodnejšieho partnera z iného významného rodu. Množstvo týchto zväzkov sa muselo vysporiadať aj s problémami, ako bola nevera. O zaujímavostiach zo zákulisia týchto vzťahov vám porozpráva historik Mgr. Matúš Molnár, vedúci Oddelenia výskumu a starostlivosti o zbierkový fond SNM – Múzea Betliar.
Hrady a zámky sladko-romantické pre dvoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Valentínský koncert na Oravskom zámku i na Novej scéne

Nezabudnuteľný večer plný hudby, poézie, krásnych momentov a lásky sľubuje v piatok večer aj Divadlo Nová scéna. V Štúdiu Olympia pri pohári vínka či inom nápoji zaznejú nielen známe romantické hity a duety, ale najmä autorská tvorba našich umelcov a piesne z hudobno-poetického pásma Nepovinne povinne, ktorých autorkou je skladateľka a speváčka Andrea Bučko, ktorá Vás bude celým večerom aj sprevádzať. Čerešničkou na torte budú verše v podaní skvelého recitátora Štefana Bučka. Príďte stráviť nezabudnuteľný Valentínsky večer plný hudby, krásnych momentov a lásky. Účinkovať budú tiež Andrea Bučko, Štefan Bučko, Lukáš Pišta, Lenka Machciníková, Monika Drgáňová, Karin Olasová, Patrik Vyskočil a Michal Candrák.
V znamení lásky na Kysuciach
Sviatok sv. Valentína si pripomenú aj v Kysuckom múzeu. Pri príležitosti obľúbeného sviatku sv. Valentína pripravujú tematickú hodinku plnú zaujímavých informácií a kreatívnej činnosti pod názvom Prajeme Vám mnoho lásky. Na návštevníkov v priestoroch Múzea Čadca na Moyzesovej ulici vo štvrtok 13. 2. 2025 o 9:00, 11:00 a 14:00 a v piatok 14. 2. 2025 o 11:00. čaká komentovaná prezentácia na tému svadobných pozdravov, ako symbolu priania lásky, šťastia a porozumenia v manželstve.
Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou

Uvidíte, ako vyzerali svadobné priania v období antiky, či stredoveku, kedy sa začali používať prvé pohľadnice a samozrejme nezabudneme ani na tradičné telegramy. Návštevníci si budú môcť pozrieť a porovnať papierové pozdravy zo súkromnej zbierky písané niekoľko desaťročí späť s tými dnešnými. Po prezentácií bude nasledovať tvorivá dielňa, kde si môžete vyskúšať aj rôzne techniky. Súčasne si vyrobíte i pozdrav pre svojich milovaných.
Láske patrí aj Považské múzeum
Ďalšou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou budú aj múzeá patriace Považskému múzeu. Oslava sviatku zaľúbených v Sobášnom paláci v Bytči bude naozaj výnimočná. V piatok 14. februára o 18.00 sa tam bude konať divadelné predstavenie Thurzove pytačky – komédia plná lásky a humoru. Návštevníci sa v šere sviečok a za sprievodu živej renesančnej hudby prenesú do doby príprav thurzovských svadobných hostín. Uvidia tak zblízka udalosti, pre ktoré dal palác Juraj Thurzo postaviť. Diváci sa môžu tešiť na divadelné predstavenie zo života Thurzovcov či na ukážku renesančných tancov. Dokonca si môžu sami vyskúšať, ako sa tancovalo pred viac ako 400 rokmi. Účasť v dobových kostýmoch je vítaná.

Sobota 15. februára bude na Budatínskom hrade patriť valentínskym zážitkovým prehliadkam. Považské múzeum a divadelno-hravé zoskupenie RAZCA pripravili podujatie s názvom Lásky orlov tatranských. V roku 2025 si pripomíname 210. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, jednej z najvýznamnejších postáv slovenských dejín. Práve Štúr sa zaslúžil o vznik spisovného slovenského jazyka, ale takisto o formovanie slovenského národa. Jedným z jeho najbližších spolupracovníkov a priateľov bol Jozef Miloslav Hurban, ktorý počas revolúcie v polovici 19. storočia, stál na čele slovenských dobrovoľníkov bojujúcich po boku cisárskej armády. Tým, kto najviac burcoval nielen svojimi činmi, ale predovšetkým veršami, nebol nikto iný ako Janko Kráľ.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Títo traja muži viedli okrem verejného a literárneho života aj život súkromný, plný slastí i strastí, ktorý ovplyvnilo niekoľko zásadných žien. Či už to bola jedna z prvých slovenských ochotníckych herečiek Anička Jurkovičová, vznešená šľachtičná zo starobylého rodu Adela Ostrolúcka, alebo uznávaná česká spisovateľka Božena Němcová. Spoznáte lásku šťastnú a naplnenú, lásku platonickú s tragickým koncom a lásku zakázanú a tak trochu škandalóznu, rodičovskú lásku, lásku detí k matke a otcovi, lásku k národu či ku slobode. Ak chcete prežiť popoludnie plné lásky a dozvedieť sa aj niečo, čo vás v škole neučili, neváhajte a príďte 15. februára na Budatínsky hrad. Zážitkové prehliadky začínajú o 13.00, 14.30 a 16.00.
Kam za kultúrou? Na zámok Bojnice. Bude plný lásky aj ľúbostnej mágie
Valentín ovládne aj najromantickejší zámok na Slovensku – Bojnický zámok. Už 14. a 15. februára otvoria brány Bojnického zámku pre všetkých, ktorí túžia prežiť večer plný romantiky a tajomných príbehov. Príďte si vychutnať jedinečné večerné prehliadky v čarovnej atmosfére. SNM – Múzeum Bojnice pozýva na romantickú večernú prehliadku pod názvom Valentín na zámku – 7 príbehov lásky, ktorá divákov prenesie do sveta historických a literárnych príbehov plných vášne, oddanosti a osudových stretnutí. Užijete si nezabudnuteľný zážitok v magickej atmosfére zámku, kde sa zlievajú história, umenie a romantika.

Prehliadka vás prevedie vzrušujúcimi príbehmi lásky, ktoré ožijú v autentických priestoroch Bojnického zámku. S odborným výkladom a scénickými inscenáciami sa ocitnete v príbehoch o slávnych pároch, ako sú Orfeus a Eurydika, Odyseus a Penelopé, Sigurd a Brunhilda, Tristan a Isolda, ale aj o našich domácich hrdinoch, Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Mikulášovi Schneiderovi Trnavskom. Zážitok budú sprevádzať hudba, obrazy a inscenácie, ktoré navodia tú pravú romantickú atmosféru. Prehliadka vyvrcholí na nádvorí zámku v špeciálnom fotokútiku, kde si budete môcť vytvoriť romantickú pamiatku na tento výnimočný večer.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaujímavé je aj ďalšie podujatie na pôde Bojnického zámku. Počas neho vstúpite do sveta, kde sa láska a vášeň stávajú predmetom tajomných rituálov a magických praktík. Pozve vás tam na svojej prednáške historička a etnologička Katarína Nádaská. Na podujatí Ľúbostná a erotická mágia odhalíte starodávne čary, ktoré si ľudia v minulosti privolávali, aby uchovali svoju lásku alebo prilákali novú vášeň do svojho života. Dozviete sa i to, aký bol rozdiel medzi mágiou lásky a erotickým čarovaním? Kto stál za tými najtajomnejšími rituálmi? V klubovni Bojnického zámku sa v nedeľu 16. februára o 17:00 hod. vydajte na cestu za poznaním starých magických praktík. Odhalíte, ako láska prechádzala cez prah tajomných síl a čarovných zaklínadiel.
Kam za kultúrou? Do divadla!
Svetom divadla obvykle naše vydania rubriky Kam za kultúrou začíname. Tentoraz ním tipy na kultúrne podujatia najbližších dní zakončíme. Prvou zástavkou bude Slovenské komorné divadlo v Martine, ktoré sa už 12. februára 2025 rozlúči s úspešnou a cenami ovenčenou smutno-smiešnou komédiou Divadelník. Dielo rakúskeho dramatika Thomasa Bernharda hovorí o postaršom divadelníkovi, ktorý túži svojím zásadným umeleckým počinom zmeniť svet. Jeho túžbe však bráni mnoho zásadných okolností – neochota hasiča zhasnúť núdzové osvetlenie v dedinskej krčme, neschopnosť a diletantizmus umeleckého súboru, ktorý tvorí výlučne jeho rodina a predovšetkým nekultúrna malosť okolitého sveta.

Ďalšie divadelné tipy tohto vydania Kam za kultúrou sa týka výberovky niekoľkých repertoárových tipov. V Bratislave sľubuje valentínsky večer popri koncertoch aj noblesné spojenie tanca a módy. Módny dizajn a tanečné umenie kráčajú bok po boku už niekoľko storočí. Projekt Fashion Ballet počas troch rokov svojej existencie priniesol na scénu dvanásť originálnych tanečných miniatúr a množstvo nádherných kostýmov, pod ktoré sú podpísaní slovenskí choreografi, dizajnéri a skladatelia. Edícia „the best of“ bude výberom toho najlepšieho z ročníkov ’22, ’23 a ’24.
Valentínska dávka muzikálov
Atraktívne zážitky sľubuje počas týždňa aj Štátna opera. V stredu to bude monumentálna, fantaskná a zároveň vášnivá opera Turandot, posledná opera veľkého mága talianskej opery Giacoma Pucciniho s exotickým námetom o čínskej princeznej Turandot. Valentínsky večer však bude v Banskej Bystrici patriť „najmaďarskejšej operete“ – Kálmánovej Grófke Marici.
Nitrančanov na Valentína čaká strhujúci muzikál Mníšky a prešovské Divadlo Jonáša Záborského na sviatok zaľúbených ponúkne špeciálne predstavenie muzikálu Chicago. Spišské divadlo prichádza so Sprievodcom sexuálnou výchovou pre nové tisícročie.

Košice patria princovi a Odette
S atraktívnym programom prichádza aj Národné divadlo Košice. Jedno z najznámejších diel slovenskej klasickej dramatickej literatúry – Palárikovo Dobrodružstvo pri obžinkoch prichádza na dosky Historickej budovy NDKE v utorok 11. februára. Valentínsky podvečer však bude patriť láske krásnej Odetty a princa v Čajkovského baletnom klenote – Labutie jazero.
A tým sme vyplnili vyhradený priestor 7. tohtoročnému vydaniu tipov na atraktívne kultúrne podujatia Kam za kultúrou. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali. Prajeme krásny a úspešný týždeň s kultúrou i plný lásky a pohody s vašimi blízkymi. Budeme sa na vás tešiť nielen pri ďalšom pokračovaní tipov Kam za kultúrou, či pri špeciálnom vydaní s februárovými tipmi na atraktívne výstavy. Prinesieme aj tipy na valentínske zážitky a tipy na jarné prázdniny v múzeách. Veríme, že sa uvidíme tiež pri iných zaujímavých článkoch z oblastí kultúry, histórie a umenia.
—
Koláž: Silvia Mária Petrovits
Foto: Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Silvia Mária Petrovitsová, Robert Tappert, Alexander Trizuljak, archívy umelcov, múzeí a galérií
Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Kysucké múzeum, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Považské múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Smolenický zámok, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny archív v Bratislave, Štátny komorný orchester Žilina, Univerzitná knižnica v Bratislave
Spracovali: Mária Kleinová (divadlá, výstavy, valentínske podujatia s výnimkou koncertov) a Silvia Mária Petrovitsová (koncertné tipy)
*** Posledná aktualizácia: 2025-02-08 (smp) ***