Najnovšie pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Dýcha výberom tých najatraktívnejších koncertov, divadelných predstavení i výstav, ktoré prináša týždeň na prelome februára a marca. Poďte sa s nami inšpirovať. Núdza nebude o zaujímavé spojenia, atraktívnych účinkujúcich, neošúchané súzvuky, divadelné klenoty i nové prírastky.
Nezadržateľne sa blíži nový týždeň. Február sa chýli ku svojmu záveru a prehupneme sa do marca. Kam za kultúrou – naša pravidelná rubrika chýbať pritom nemôže a nechýba ani teraz. A tak sme si pre vás opäť pripravili niekoľko čerstvých, no predovšetkým zaujímavých tipov kam za kultúrou. Týždeň nám nachystal opäť divadelné premiéry, inšpiratívne koncerty či výstavy. Bratislavou budú saxofóny v netradičnom šate vážnej hudby a rezonovať bude opäť Rok českej hudby. Bude to atraktívne, výnimočné a podnetné, nuž poďte sa s nami inšpirovať.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Bohatý svet koncertov aj na prelome februára a marca
Výberovku Kam za kultúrou začneme prehľadom najatraktívnejších hudobných stretnutí, ktoré ponúka 9. kalendárny týždeň roka plného mimoriadnych hudobných výročí – zvlášť českej hudby. Medzinárodne etablovaný hudobný festival komornej hudby – Konvergencie, konkrétne jeho zimná časť, zavŕši v utorok 27. februára o 18:00 hod. v Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov pofestivalový koncert. Komorné duo gitary a violončela po intenzívnych zimných Konvergenciách venovaných hudbe Mozarta a Mustonena tentoraz budú znieť dielami iných skladateľov. Violončelista a zakladateľ tohto festivalu Jozef Lupták a taliansky gitarista Alberto Mesirca zahrajú návštevníkom diela Bacha, Schuberta, Fallu a ďalšie prekvapenia.
Streda s (Ne)známou hudbou
Inšpiratívny program koncertov v stredu 28. februára 2024 doplní prvý koncert cyklu (Ne)známa hudba 2024 s názvom Joseph Kaspar Mertz – Bardenklänge. Toto hudobné stretnutie v Dome Albrechtovcov odštartuje o 18:00 hod. a prinesie skladby jedného z najvýznamnejších gitaristov a skladateľov ranoromantickej hudby Josepha Kaspara Mertza. Zaznejú v podaní vynikajúceho slovenského gitaristu Martina Krajča.
Saxofón v hlavnej úlohe
K top hudobným podujatiam 9. kalendárneho týždňa tohto roka patrí aj unikátny festival saxofónu ako nástroja vážnej hudby – Saxophobia. Podujatie píše svoj ôsmy ročník. Koná sa s medzinárodnou účasťou umelcov a mladých frekventantov z osmičky krajín. Ako obvykle aj tentoraz prináša masterclassy, ktoré sa realizujú na pôde bratislavskej VŠMU v termíne od 29. februára do 3. marca 2024. V programe si svoje miesto našiel aj seminár určený pre učiteľov hry na saxofóne na ZUŠ a konzervatóriách a bude primárne zameraný na výber vhodného nástroja pre žiakov/študentov.
A samozrejme, Saxophobia prispieva tiež tohto roku do kalendára koncertov dvojicou tradičných hudobných stretnutí. V bratislavskom Primaciálnom paláci sa už v sobotu 2.3.2024 o 19:00 hod. uskutoční tradičný Galakoncert majstrov saxofónu. Predstaví sa taktiež 80-členný saxofónový orchester. Svoj koncert odohrá na pôde Slovenského rozhlasu v nedeľu 3.3.2024 o 19:00 hod. v Štúdiu č.1. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.
Vzácny hosť príde do Reduty a zavŕši februárový program Slovenskej filharmónie
O inšpiratívnu ponuku hudobných stretnutí sa tiež postarali Slovenská filharmónia a Štátny komorný orchester Žilina. Obe svoje program pripravujú v štandardnom čase vyhradenom na symfonické koncerty – vo štvrtok a piatok. Začnime v Slovenskej filharmónii. Do Bratislavy totiž prichádza svetoznámy slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha. Je čerstvým držiteľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.
V súčasnosti pôsobí ako hudobný riaditeľ Houston Symphony a v aktuálnej sezóne Slovenskej filharmónie uvedie s jej telesami dva koncertné programy. Prvý z nich zaznie v Slovenskej filharmónii vo štvrtok 29. februára a v piatok 1. marca 2024 o 19.00. Spolu s orchestrom Slovenská filharmónia a za spoluúčasti ženskej časti Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru (pod vedením zbormajstrov Magdalény Rovňákovej a Gabriela Rovňáka) a českej mezzosopranistky Ester Pavlů zaznie Mahlerova Symfónia č. 3.
Mahlerov obraz sveta
Z Mahlerových deviatich symfónií je v poradí tretia najrozsiahlejšia. Gustav Mahler svoje symfónie považoval za odraz či obraz „sveta“. To platí obzvlášť o jeho Tretej symfónii, ktorej jednotlivé časti predstavovali podľa skladateľových predstáv akési štádiá stvorenia: 1. je hudobným obrazom zrodu života v lone prírody, 2. obrazom kvetov na lúke, 3. zvierat v lese, vo 4. časti do diania vstupuje človek, v 5. anjeli a 6. časť je výrazom lásky. Popri monumentálnom symfonickom aparáte je do 4. časti integrovaný ženský sólový hlas a do 5. aj ženský a detský zbor. Po 6. symfónii P. I. Čajkovského je Mahlerovo dielo ďalším slávnym prípadom využitia pomalej časti vo funkcii finále symfónie – záverečné Adagio sa klenie v širokých oblúkoch a ústi do triumfálneho hymnického záveru.
Večer zahraničných hviezd, miláčikov žilinského publika
V rovnakom termíne – vo štvrtok 29. februára a v piatok 1. marca bude hostiť Dom umenia Fatra v Žiline ďalší príťažlivý koncert. Ponúkne romantický program plný krásnych melódií, technickej bravúrnosti a nevšednej muzikality z diel E. H. Griega a F. Mendelssohna Bartholdyho. Zaznie v podaní vynikajúceho Štátneho komorného orchestra v Žiline, ktorého hosťami bude dvojica miláčikov žilinského publika. Taktovky sa ujme excelentný francúzsky dirigent ruského pôvodu Misha Katz. Do Žiliny opäť zavíta aj hviezdny belgický klavirista bieloruského pôvodu Timur Sergeyenia, ktorý už so žilinským ŠKO spolupracuje od roku 2009.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Bohatý divadelný svet opäť s premiérami
Súčasťou výberovky kam za kultúrou býva tiež svet divadla, ktorý nevynecháme ani tentoraz. Aj počas týždňa na prelome februára a marca nebude núdza na premiéry. A to celkom štyri. Fenomenálny slovenský režisér a choreograf Ján Ďurovčík prichádza s premiérou titulu venovaného osobe a dielu skladateľského génia W. A. Mozarta s názvom Amadeus. Spišské divadlo prichádza s 2. premiérou strhujúcej komédie Okuliare Eltona Johna.
Dávame do pozornosti všetkým milovníkom opery koncotýždňový program v Slovenskom národnom divadle. V Opere SND premiérujú operu Bedřicha Smetanu – Hubička. Jej uvedenie je pripomienkou nielen na 200. výročie narodenia skladateľa či Roku českej hudby. Tiež je aj návratom ku koreňom alebo spomienkou na začiatky bratislavskej opery. Práve týmto operným titulom pred 104 rokmi táto odštartovala svoju činnosť. Ďalšiu premiéru sľubuje aj Národné divadlo Košice.
Okuliare Eltona Johna či Édith Piaf
V piatok 1. marca 2024 prichádza na rad 2. premiéra komédie Okuliare Eltona Johna v Spišskom divadle. Novinka v réžii Mila Kráľa sľubuje návštevníkom skvelú zábavu. O tú sa postarajú zaujímavé ingrediencie futbalu, rockovej hudby, krehkých vzťahov a komických náhod. Komédia zachytáva charaktery v humorných situáciách, no zároveň s nadhľadom a iróniou zobrazuje krehké vzťahy medzi súrodencami, kamarátmi, deťmi a rodičmi či potenciálnymi partnermi. Dozviete sa i to, čo môžu na štadióne spôsobiť okuliare. Aký dopad má na verného fanúšika spackaný zápas a ako karty zamieša rocková kapela?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Z ponuky Spišského divadla pre vás vyberáme ďalší tip. V stredu 28. februára a v sobotu 2. marca 2024 sa tam oplatí vidieť aj nedávno premiérované hudobné predstavenie Édith v réžii Viktora Kollára. Tvorcovia ho venovali nezabudnuteľnej šansoniérke Édith Piaf. Táto francúzska legenda šansónov prežila život plný utrpenia, bolesti, ale aj lásky, plný vrcholov a pádov či krásnej hudby. A tak aj to rezonuje v ďalšej repertoárovej novinke Spišského divadla, ktorú divákom predstavili nedávno.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Baletná pocta skladateľskému géniu W. A. Mozarta
Slovenské divadlo tanca po 10 rokoch uvádza úplne novú premiéru moderného baletu inšpirovanú príbehom génia. Spoznajte ďalší pohľad na život a dielo geniálneho skladateľa W. A. Mozarta, ktorý v novom balete prináša skúsený a doma i vo svete uznávaný fenomenálny slovenský režisér a choreograf Ján Ďurovčík.
Balet AMADEUS sľubuje fantastické výkony tanečníkov, úchvatné skladby Wolfganga Amadea Mozarta a originálne kostýmy od mladého návrhára Lukáša Krnáča, jedného z najväčších talentov súčasnej módnej scény na Slovensku. Moderné baletné predstavenie si návštevníci vychutnajú v podaní tanečníkov SDT. Na javisku vystúpia aj tanečníčky z tanečnej skupiny The Wave by RDS ART Group. V hlavných úlohách očarujúceho moderného baletu sa predstaví talentovaný Miňo Figura a Raffaele Zarrella. Premiéru má Amadeus v posledný februárový deň v Trnave a vzápätí sa vydáva na turné. Od februára do apríla ovládne aj ďalšie mestá. Trenčín, Bojnice, Zlaté Moravce, Martin, Námestovo, Žiar nad Hronom, Michalovce, Sninu, Starú Ľubovňu, Poprad, Považskú Bystricu, Žilinu, Modru, Košice, Myjavu aj Nové Zámky. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal a Predpredaj.sk.
Takmer narodeninová torta Bedřichovi Smetanovi v SND
Ako sme už vyššie načrtli, Opera SND prichádza s premiérou opery Bedricha Smetanu Hubička. Jej uvedenie v inscenačnom tandeme režisérky Andrey Hlinkovej a v naštudovaní českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka je pripomienkou nielen 200, výročia narodenia skladateľa, či začiatkov bratislavskej opery spred 104 rokmi. Je tiež príspevkom k aktuálnemu Roku českej hudby. Smetanova Hubička patrí po Predanej neveste k autorovým najhranejším operám. Už jej premiéra v pražskom Prozatímním divadle v novembri 1876 slávila veľký úspech. Síce na spor Vendulky a Lukáša o jediný bozk sa dívame s úsmevom, no zároveň nám nenápadne pripomína, ako často v našich životoch vzkypí spor o ešte väčšie malichernosti.
Návštevníkov poteší zaujímavé obsadenie, krásne kostýmy Borisa Hanečku i scéna Miriam Struhárovej, no najmä ľubozvučná Smetanova hudba plná nádhernej českej melodiky vrátane slávnej uspávanky Hajej, můj andílku – Letěla bělounká holubička. Tento krásny rodinný titul si v Opere SND môžete v premiérach pozrieť v prvý marcový piatok a sobotu (1. a 2. marca 2024). Tešiť sa môžete na skvelé premiérové casty. Jozefa Benciho, Máriu Porubčinovú, Tomáša Juhása, Teréziu Kružliakovú, Daniela Čapkoviča, Andreu Vizvári a Pavla Muchu uvidíte v prvej premiére. Druhá premiéra sa ponesie v znamení Gustáva Beláčka, banskobystrickej hostky Patrície Malovec, Ondreja Šalinga, Denisy Hamarovej, Pavla Remenára, Mariany Sajko a Ivana Lyvcha.
Článok pokračuje pod reklamou
Ponuku premiér najbližšieho týždňa uzatvára Národné divadlo Košice. Začiatok marca prinesie Košičanom novú baletnú inscenáciu Každý deň odvahu, ktorá je po 22 rokoch tretím pokračovaním úspešného projektu Zvláštna radosť žiť. Inscenácia tvorivého tandemu režiséra a choreografa Ondreja Šotha a libretistky a dramaturgičky Zuzany Mistríkovej s výberom súčasnej hudby bude mať premiéru v piatok 1. marca v Historickej budove Národného divadla Košice. Ústredným motívom nového spracovania diela je viera, nádej, láska i Sloboda. Sloboda predstavuje tiež schopnosť vnímať dôsledky svojho konania.
Skutočná sloboda nie je možná bez mravných kritérií. Tie sa dnes nehľadajú ľahko. Svet akoby stále viac oceňoval klamstvo a povrchnosť. Hodnoty akoby prestávali mať zmysel. Dôsledkom je strata ilúzií, nihilizmus a bezmocnosť. Napriek tomu je pre nás asi jediným východiskom – rovnako ako pre postavy novej inscenácie Baletu Národného divadla Košice Každý deň odvahu, Zvláštna radosť žiť III – nerezignovať na hľadanie mravných kritérií slobody.
Kam za kultúrou s deťmi? Do divadla
Rodičov a deti v nedeľu popoludní o 16:00 hod. zase spišskí divadelníci potešia s rozprávkovým medley s obľúbeným Andersenovými rozprávkami a veselými pesničkami Rozprávky z krivého zrkadla.
Do sveta rozprávok aj do banskobystrickej Štátnej opery
Súbor Štátnej opery Banská Bystrica s dvojicou repríz vo štvrtok (29.2.) Ružomberčanom a v sobotu (2. marca 2024) večer na domácej scéne prináša zaujímavý rodinný titul. Detskej rozprávkovej opere Kocúr v čižmách na motívy známeho príbehu Charlesa Perreaulta z roku 1697 sa potešia najmä najmenší diváci. Dielo španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho, ktoré tvorcovia odeli do fantazijnej podoby vtiahne deti interaktívne do deja.
Ten rozpráva odloženým mačiatkam (Barbora Oravcová, Aneta Procházková, Zara Kožinová) ich pestúnka Matilda (Eva Lucká). Na doskách banskobystrickej opery i na zájazde v Ružomberku tak opäť ožije aj šibalský Kocúr v čižmách (Dušan Šimo), ktorý vďaka svojej šikovnosti ožení svojho pána – chudobného Mlynára (Marek Pobuda) – s krásnou a nežnou princeznou (Darina Benčová). Nechýbajú tiež Kráľ (Šimon Svitok) či zradný Čarodejník (Ivan Zvarík). A to všetko čaká na deti v zaujímavom obsadení domácich sólistov.
Kam za kultúrou? No predsa na výstavy!
V tomto vydaní našej pravidelnej rubriky nevynecháme ani tipy na zaujímavé výstavy. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnický zámok už len do 10. marca 2024 ponúka inšpiratívnu výstavu s názvom Ešte nenamaľované obrazy slávnych. Unikátnym svetovým jazykom umenia prezentuje jedinečnú krásu Slovenska. Ponúka návštevníkom možnosť pozrieť sa na monumenty Slovenska očami svetových maliarov.
Prináša netradičné, inovatívne a veľmi atraktívne spojenie zaujímavých objektov a signifikantných rukopisov slávnych umelcov. Celkom 17 jedinečných diel vytvorených špeciálne pre túto príležitosť. Kolekcii dominuje Bojnický zámok, ktorý je zobrazený optikou Gustava Klimta, Vincenta van Gogha, Salvadora Dalího či Andyho Warhola. Výstavný priestor dopĺňajú znázornenia Bratislavského hradu, Trenčianskeho hradu aj tatranskej prírody.
Na pamiatku ochrankyne biednych
Ďalším zaujímavým tipom je výstava, ktorú ešte v decembri minulého roka sprístupnilo SNM – Múzeum Betliar. Zaujímavá výstava Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad si pripomína 120. výročie založenia pietneho múzea venované Františke Andrássyovej. Vo Františkinom múzeu zhromaždil jej manžel gróf Dionýz Andrássy predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich viedenského sídla. Dá sa povedať, že všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spočinul jej pohľad.
Od spristupnenia Františkinho múzea, ktoré je na území dnešného Slovenska a celého niekdajšieho Rakúsko – Uhorska ojedinelým zjavom uplynie v tomto roku 120 rokov. Múzeum otvorilo svoje brány verejnosti v roku 1904 aby naveky oslavovali pamiatku ženy, ochrankyne biednych, sirôt a vdov, ktorá do dejín vstúpila ako grófka Fanny Andrássy.
Zima dosluhuje, Veľká noc sa blíži
Zima pomaly dosluhuje, no stále si ju môžete pripomenúť na výstave, ktorú ukrýva budova kasární na Trenčianskom hrade. Rozprávkové a jedinečné maľby ilustrátora, maliara, karikaturistu a spisovateľa Josefa Ladu milujú deti aj dospelí. Zobrazujú krásu jednoduchého života a symbolizujú teplo domova, sa pre mnohých stali súčasťou Vianoc a tiež detstva.
Okrem autorových obrazov so zimnou a vianočnou tematikou na nej môžete vidieť aj ilustrácie k svetoznámemu dielu Jaroslava Haška – „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války”. Atmosféru naviac podčiarkne scéna z obľúbeného filmu “Dobrý voják Švejk“. Tiež sa môžete až do 2. apríla 2024 prísť pozrieť aj na kostýmy z rozprávky „Hrátky s čertem“, ktoré tiež autor navrhoval. Súčasťou výstavy je aj čitateľský a tvorivý kútik pre deti, ktoré si výstavu rovnako ako aj dospelí, určite zamilujú.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Od 21. februára si v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch môžete pozrieť výstavu Krehká krása. Výstava približuje nielen tradičné techniky zdobenia kraslíc v kontraste s modernými trendmi. Výrobky súvisiace s veľkonočnou a jarnou tematikou či prezentácia ľudového odevu z regiónu dotvárajú celkovú atmosféru blížiacich sa sviatkov Veľkej noci.
Výstava najmä pre deti
Vo výberovke Kam za kultúrou myslíme aj na deti a večné deti. Pre nich je tu výstava i podujatie s názvom Ide, ide vláčik. Pod rovnomenným názvom otvorilo ešte v januári Kysucké múzeum Čadca, svoju výstavu. Tá sa zameriava na históriu železničnej dopravy na Kysuciach. Dobové fotografie vás prenesú do čias výstavby Košicko-bohumínskej trasy, či prevozu dreva po „úzkokoľajkách“ na pílu. Múzeum pripravilo aj elektrické modely vlakov, zaujímavé exponáty zo zbierok Kysuckého múzea, videoprojekciu a hravé aktivity pre najmenších. Takže výstava ako šitá na návštevu aj s deťmi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh dvojkríža
Na Bratislavskom hrade v priestoroch SNM Historického múzea predstavujú pútavou formou príbeh slovenskej štátnej symboliky – dvojkríža. Výstava Dvojkríž je tak náš ďalší tip z rubriky Kam za kultúrou. V tak veľkorysej podobe je na Slovensku prezentovaný po prvý raz. Ide o podrobne vedecky spracovanú tradičnú a emotívnu tému. Ako historický národný symbol, považujeme dvojkríž za objekt všeobecne známy. V rôznych kontextoch a podobách je súčasťou našej identity už po celé stáročia. Spracovanie projektu vás prekvapí široko koncipovanou témou symboliky dvojkríža a najmä množstvom jeho podôb a historických súvislostí v našich dejinách.
Dejiny Spiša v hlavnej úlohe
Prehľadovku výstavných tipov v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou zakončíme dvojicou výstav mapujúcich dejiny Spiša. Mnohí z vás iste vedia, že tento slovenský región osídlili nemeckí kolonisti v niekoľkých vlnách nemeckého osídlenia. Čo to znamenalo pre právny, hospodársky a kultúrny vývoj? Aj to rezonuje na oboch výstavach. Spišskí Nemci mali veľkú zásluhu na vzniku nesmierneho kultúrneho bohatstva Spiša. Na námestiach spišských miest obdivujeme krásu sakrálnych a svetských pamiatok. Málokto si uvedomuje, že najväčšiu zásluhu na existencii tohto kultúrneho bohatstva majú spišskí Nemci. Komunita svojou kultúrou vtlačila regiónu Spiša nezmazateľnú pečať. Výstava sa zaoberá Nemcami na Spiši z etnografického hľadiska. Prezentuje ich ľudový odev, bývanie, zvyky a tradície. Ak sa chcete dozvedieť viac o dejinách a kultúre tejto komunity určite si pozrite výstavu Nemci na Spiši. Učiniť tak môžete v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi do 31. marca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Múzeum Spiša má i stálu expozíciu, ktorá prezentuje bohatú históriu mesta Spišská Nová Ves. V rokoch 1774 – 1876 bolo mesto centrum Provincie XVI spišských miest. Expozícii dominuje nielen drevená maketa Provinčného domu, ktorú vyhotovili na základe plánov významného staviteľa F. Bartla z roku 1786, ale aj vzácna kolekcia barokových obrazov hodnostárov provincie z roku 1775. Spoznáte tiež meštiansku bytovú kultúru z konca 19. a prvých desaťročí 20. storočia či cenné zbierky zo slávneho fotoateliéru G. Matza z prelomu 19. a 20. storočia. Aj túto expozíciu nájdete v Provinčnom dome v Spišskej Novej Vsi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Deviata časť tohtoročnej rubriky Kam za kultúrou je za nami. Veríme, že ste si z našej rozmanitej ponuky kultúrnych podujatí – koncertov s inšpiratívnymi hudobníkmi, netradičnými spojeniami či skvelou dramaturgiou vybrali svojho favorita. Snáď sme inšpirovali aj milovníkov divadla novinkami najbližších dní, ale aj rodiny s deťmi a nájdete si tu aj tip na zaujímavú výstavu. Ďakujeme za vašu priazeň a nechajte sa inšpirovať aj ďalšími vydaniami tejto rubriky či ďalšími podnetnými článkami z diania v kultúre, z histórie, životného štýlu či umenia.
—
Foto: Silvia Mária Petrovits, Róbert Tappert, Alexander Trizuljak, archív SND, Spišského divadla, Národného divadla Košice, Múzea Betliar
Zdroj: Konvergencie, OZ Albrechtina, Kysucké múzeum, Múzeum Spiša, Národné divadlo Košice, Saxophobia, Slovenské Divadlo Tanca, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum
Spracovali: Mária Kleinová (divadlo, výstavy), Silvia Mária Petrovits (koncerty)