Novinky

Jedinečný svojho druhu – Gypsy Jazz Festival 2023 je už tu

Jedinečný svojho druhu - Gypsy Jazz Festival 2023 je už tu

Obľubujete rómsku, jazzovú, world music, etnickú hudbu? Tak presne pre vás je určený Gypsy Jazz Festival. Stretnete na ňom svetových hudobníkov, zaujímavé domáce projekty a netradičné spojenia, ktoré prinesú jedinečný umelecký zážitok. V takomto multikultúrnom prostredí budeme búrať mantinely a stereotypy o „cudzej hudbe“. Dvanásty ročník Gypsy Jazz Festivalu sa uskutoční už 1. až 2. decembra 2023 v Slovenskom rozhlase.

Kto má rád hudbu, ten vie, že prehovára univerzálnym jazykom naprieč rôznymi národmi, rasami, etnikami. Kto miluje jazz, ten zase pozná ten pocit zo slobody, ktorú prináša. A kto sa čo len trochu zaujíma o žáner gypsy jazz, musí oceniť nezmazateľný prínos rómskych hudobníkov, ktorí vzali tradície zo svojej kultúry a namiešali ich s afroamerickou a európskou kultúrou. Vznik tohto žánru sa viaže s Francúzskom v prvej polovici 20. storočia, kedy tam pôsobil najznámejší predstaviteľ tohto štýlu, belgický gitarista Django Reinhardt, ktorého hra sa vyznačovala nespútanosťou, autenticitou aj temperamentom. V takomto duchu pristupujú organizátori medzinárodného Gypsy Jazz Festivalu pri výbere nasledovníkov, ako aj zástupcov novej školy gypsy jazzu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

Za jedenásť rokov svojej existencie festival hostil interpretov ako Bill Evans, Glenda Lopez, Gail Anderson, Ernie Watts, Dotschy Reinhardt, Justin Faulkner atď. Pre organizátorov je podstatné pozývať nielen svetové mená, ale aj umelcov, ktorí na javisku nechajú kus svojej duše, aby vyrozprávali svoj jedinečný príbeh skrz vlastnú tvorbu. 

Gypsy Jazz Festival vypukne už tento piatok

Zo Srbska pricestuje významný skladateľ, gitarista a autor jedenástich albumov, Dejan Krsmanovic so svojím Balkan Gypsy Jazz Quartet. V jeho hudbe sa miešajú prvky balkánskej tradičnej hudby s gypsy jazzom a virtuózne pasáže na pozadí kombinácie akustickej gitary, akordeónu, huslí a kontrabasu. Minulý rok zaznamenal úspechy vo Francúzsku, z čoho vznikol album Au Gres du Jazz festival in La Petite Pierre in France. Z Gypsy Jazz festivalu si to opäť zamieri do Francúzska, kde na neho čaká veľké turné.

Ďalší kvartet povedie slovenský saxofonista a hostiteľ večera, Milo Suchomel, ktorý uvedie exkluzívnu zostavu: Martin Valihora (bicie nástroje), Ľuboš Šrámek (klavír), Robert Balzar (kontrabas) – čo meno to osobnosť a dlhoročné skúsenosti, ktoré sa zákonite musia prejaviť v ich dokonalej súhre.

Nemenej zaujímavú kapelu dal dohromady projekt Nikitin & Vizváry, v ktorej sa nachádza Nikolaj Nikitin (saxofón), Eugen Vizváry (basgitara), Pavol Bereza (gitara), Peter Preložník (klávesy), Matheus Jardim (bicie nástroje).

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek

Rómsku hudbu máme úzko spätú s cimbalom, ale tiež s husľami. Čo všetko sa dá vytvoriť a zaranžovať, keď sa spojí tradícia so žánrovou fúziou, nám predvedú dvaja výnimoční muzikanti. Stretnutie virtuózov v podobe slovenského cimbalistu Ľubomíra Gašpara a rumunského huslistu Robyho Lakatosa bude patriť k zlatým bodom festivalového programu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Mladú slovenskú jazzovú generáciu zastúpi Peter Palaj Quartet. Tí do koncertného štúdia Slovenského rozhlasu prenesú atmosféru bohémskych kaviarní. Na koncerte odohrajú hudobníci rôzne jazzové štandardy aj autorské skladby z debutového albumu News For Peter.

Nemenej atraktívny je aj program v sobotu

Z hlavného mesta Macedónska, Skopje, kde sa nachádza najväčšia rómska komunita na svete, k nám zavíta Esma´Band Next Generation. Ako napovedá ich názov, na tradície sa pozerajú moderným pohľadom. Zostavu okolo charizmatickej speváčky Eleonora Mustafovska ďalej tvorí akordeonista Simeon Atanasov, saxofonista Erhan Mamudoski, klarinetista Emrah Abduloski, perkusionista (tarabuka) Eljam Amedoski a hráč na klávesové nástroje Mahmud Mamudoski. 

PP / Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou

Gypsy Jazz Festival aj s workshopom

Doma oceňovaný a v zahraničí chválený Lukáš Oravec vystúpi so svojím kvartetom – Klaudius Kováč (klavír), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (bicie nástroje) a so špeciálnym hosťom, hviezdnym americkým saxofonistom Jerrym Bergonzim. Návštevníci festivalu budú mať jedinečnú príležitosť spoznať J. Bergonziho, aj ako špičkového pedagóga jazzovej improvizácie pôsobiaceho na prestížnej New England Conservatory v Bostone. V rámci druhého festivalového večera povedie workshop, na ktorého vstup platí festivalová permanentka. Pri kúpe jednodňovej vstupenky majú návštevníci nárok na 50 % zľavu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ODPORÚČAME: Laureát Ceny Ľudovíta Rajtera Stanislav Masaryk koncertom odprezentuje CD Postcards
ODPORÚČAME: Laureát Ceny Ľudovíta Rajtera Stanislav Masaryk koncertom odprezentuje CD Postcards

Peter Dobai Quintet zahrá v medzinárodnej zostave (Česko, Rakúsko, Írsko, Venezuela) s vychádzajúcou hviezdou írskeho jazzu, spevákom a gitaristom Charlie Moonom.

Rezonuje aj aktuálne svetové dianie

Smútok z ohavného teroristického útoku v Izraeli zasiahol aj tamojšiu jazzovú komunitu. Pohltiť smútok a vliať novú nádej príde izraelské duo – speváčka s nádherne zamatovým hlasom Enav Ephrat a kontrabasista s robustným tónom, Gilad Ephrat. Tento rok sa zúčastnia aj najväčšej prehliadky world music WOMEX, kde zahrajú vlastné kompozície aj coververzie od Petra Gabriela (Mercy Street) či Leonarda Cohena (Hallelujah).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Vstupenky na Gypsy Jazz Festival zakúpite v sieti Predpredaj.sk

TS, Music Press Production, www.mpproduction.eu

Zdroj: Music Press Production

Redakciu informoval David Majerský, Music Press Production 

Posledná aktualizácia: 2023-12-06 (adm/recov)  

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »