Novinky

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby v košickej filke

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby v košickej filke

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby. Uskutoční sa v rámci Festivalu sakrálneho umenia počas tretieho novembrového týždňa v košickej filke. Koncert v podaní orchestra Štátnej filharmónie Košice, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Na pódiu Domu umenia sa predstavia sopranistka Adriana Banásová, mezzosopranistka Alena Grach Kropáčková, tenorista Martin Šrejma a barytonista Tomáš Šelc. Koncert z abonentného cyklu B s názvom VEČER SAKRÁLNEJ HUDBY sa uskutoční v stredu 15. novembra o 19:00. Štátna filharmónia Košice pozýva aj na verejnú generálku o 10:00 a predkoncertné stretnutie, ktoré sa v košickej filke uskutoční v štandardnom čase o 18:00. Podujatie s podporou Mesta Košice je zároveň súčasťou Festivalu sakrálneho umenia 2023.

ŠFK & Zbyněk Müller_foto_Miriama Fenciková / Kam za kultúrou
ŠFK & Zbyněk Müller. Foto: Miriama Fenciková

Večer sakrálnej hudby v košickej filke otvorí Čajkovského serenáda v orchestrálnom šate

Koncertné stretnutie otvorí Čajkovského Serenáda C dur pre sláčikový orchester. Vznikla v roku 1878, teda v tom istom čase, ako Slávnostná predohra 1812. Skladateľ priznal, že toto hodnotné a dnes pomerne často uvádzané dielo napísal čisto z vnútorného popudu a skvelo v ňom využil nádhernú melodiku a zvukové i farebné možnosti sláčikového súboru. Dokázal z tejto inštrumentálnej zostavy vyťažiť úžasnú homogénnosť a rozmanitosť zvuku. Hudobný celok je radostný a pokojný a kontrast prináša iba smutná, nostalgická Elégia.

“Tento veľký symfonik sa nám v druhej vete sláčikovej serenády pripomenie ale i ako autor skvelých baletov, pretože kde inde nájdeme podobne krásne valčíky.”

Zbyněk Müller

Po údernom, akoby händlovskom vstupe, ktorý sa opakuje aj v poslednej časti v žartovne zmenenej podobe, nastupuje originálne zrytmizovaná téma. Kontrastná vedľajšia téma znie rokokovo, čím vzniká dialóg starej a novej hudby. Druhá časť je Valčík, autorova obľúbená tanečná forma. Vo Finále zaznejú viaceré ponášky na ľudové melódie a pestré kontrapunktické kombinácie materiálu svedčia o tom, že aj túto techniku používa Čajkovskij s ľahkosťou a veľkou znalosťou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

O dielach sakrálnej hudby so Zbyňkom Müllerom

Program Večera sakrálnej hudby v košickej filke približuje hlavný hosťujúci dirigent ŠFK Zbyněk Müller. Čajkovského Serenádu pre sláčikový orchester C dur vníma ako veľmi populárne a poslucháčsky vďačné dielo. Zatiaľ čo komorné orchestre ho uvádzajú veľmi často, pri symfonických telesách to tak nie je, pretože pre ich dramaturgov leží táto serenáda tak trochu v tieni majstrových veľkých symfónií.

Dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. / Štátna filharmónia Košice
Hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. Foto: David Hanko

Myslím ale, že k tomu nie je valný dôvod, pretože som toho názoru, že veľké obsadenie sluší tejto serenáde viac než obsadenie komorné. Už úvodná téma, ktorou je serenáda akoby orámovaná, svojim záberom a šírkou evokuje trebárs mohutný riečny tok. Okrem toho, že je iste lepšie, keď má široká rieka vody dostatok, podtrhuje veľké obsadenie sláčikov i určité kompozičné princípy, ktoré sú pre vrcholného Čajkovského typické. Tento veľký symfonik sa nám v druhej vete sláčikovej serenády pripomenie ale i ako autor skvelých baletov, pretože kde inde nájdeme podobne krásne valčíky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND / Labutie jazero / Kam za kultúrou
Slávne Labutie jazero sa vracia do SND už v prvý novembrový víkend
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Po prestávke odznie Dvořákova Omša D dur známa ako „Lužanská“, ku ktorej má dirigent veľmi blízky, osobný vzťah. „S ´Lužanskou´ som strávil stovky hodín v prostredí, pre ktoré bola pôvodne napísaná, a síce pre amatérsky zbor. Asi žiadne dielo nepoznám zvnútra lepšie a asi žiadne som v živote neskúšal viac. I napriek tomu mi ani trochu nezovšednelo a každé ďalšie jeho uvedenie je vždy sviatkom. V Česku je pomerne rozšírený názor, že pôvodná, teda organová verzia tohto diela je lepšia, podtrhujúca jeho jednoduchosť a skromnosť. Je to možné, ale myslím si zároveň, že orchestrálna verzia má svoje veľké prednosti v podobe krásnej a farebnej dvořákovskej inštrumentácie, ktorá sa, najmä v pomalých a stíšených častiach, dokáže úžasne a tajomne dotknúť srdca každého vnímavého človeka. Verím, že sa tak stane i v nádhernom prostredí Domu umenia,“ uzatvára Zbyněk Müller a pozýva na koncert v Košiciach.

Český akademický zbor Brno
Český akademický zbor Brno

Dvořákova Omša D dur Lužanská vznikla z podnetu významného architekta a mecenáša umenia Josefa Hlávku. Ten si roku 1886 nechal pri svojom letnom sídle na zámku v západočeských Lužanoch postaviť novú kaplnku a Dvořáka požiadal, aby pri tejto príležitosti napísal novú omšu.

Sólisti Večera sakrálnej hudby v košickej filke.
Sólisti Večera sakrálnej hudby v košickej filke

Dvořák dielo písal prevažne vo svojom letnom sídle vo Vysokej uprostred milovanej prírody, a hoci vznikla z vonkajšieho podnetu, písal ju predovšetkým pre svoje potešenie. Táto skutočnosť sa odráža v jej jednoduchej intimite, srdečnej vrúcnosti a úprimnosti bez známok akejkoľvek vonkajšej efektnosti. Ide o dielo precítené rýdzo dvořákovsky, verne sa v ňom odráža skladateľova neokázalá viera, prirodzená pokora pred vyššou mocou a úprimná radosť zo života. Omša D dur predstavuje jeden z najvýrečnejších dokladov Dvořákovho vzťahu k človeku, Bohu a prírode.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sancta Caecilia / Musica Aeterna 2022
Musica aeterna pokračuje v projekte Vďakyvzdania sv. Cecílii. Sancta Caecilia VIII. prepojí Nitru, Trenčín a Bratislavu

Koncert z abonentného cyklu B s názvom VEČER SAKRÁLNEJ HUDBY sa uskutoční v stredu 15. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/10/8 € – zľavnené 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriama Fencíková, David Hanko, Jaroslav Ľaš / archiv ŠFK, archív umelcov

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Správu sme redakčne upravili (red) *** 

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »