Novinky

TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022

TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022

Kam za kultúrou? Aj teraz tu pre vás máme tipy na zaujímavé stretnutia s hudbou i tipy na atraktívne divadelné predstavenia. V tejto časti nájdete inšpiratívne či unikátne TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022.

Začiatkom nového týždňa si spolu položme otázku: “kam za kultúrou?”. Ako (naša) tradícia velí, sme tu aj tentoraz s bohatou nádielkou TIPOV na zaujímavé kultúrne podujatia. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na zaujímavé koncertné zážitky, nielen pre priaznivcov klasiky. V poradí 47. týždeň roka bude aj v znamení oslavy a svetových hviezd.

TOP koncertné tipy pre Bratislavu

Ako obvykle začíname našu prehliadku koncertných tipov v Bratislave. Tu sme pre priaznivcov vážnej hudby vybrali atraktívne koncertné zážitky, ktoré prajú milovníkom symfonických koncertov, operného i piesňového repertoáru a nemenej aj starej hudby.

Odporúčame: koncert k oslave patrónky hudby

Asi každý človek vie, že sv. Cecília je patrónkou hudby a hudobníkov. Osláviť ju sa už po siedmy raz rozhodol etablovaný súbor starej hudby Musica Aeterna, ktorý v budúcom roku oslávi svoje okrúhle jubileum.

Vďakyvzdávanie sv. Cecílie / sv. Cecília / Sancta Caecilia VII / Musica aeterna / Bratislava 2022

Už v nedeľu 20.11.2022 oslávi patrónku hudobníkov v Trenčíne a presne na deň liturgickej slávnosti sv. Cecílie – v utorok 22.11.2022  tak učiní aj v Bratislave. Nadviaže tým na dlhú ceciliánsku tradíciu, ktorá v bratislavskej Katedrále sv. Martina prekvitala až do 20. storočia. Musica Aeterna sa predstaví pod umeleckým vedením Petra Zajíčka. Bude sprevádzať zbor Vox Aeterna so zbormajsterkou Zuzanou Buchovou  Holičkovou a sólistami – sopranistkami Helgou Varga Bachovou a Hildou Gulyás, altistkou Juditou Andelovou, tenoristom Matúšom Šimkom a basistom Dávidom Harantom.

Pro Musica Nostra / Musica aeterna
Zoskupenie Musica Aeterna vystúpilo aj na dvoch regionálnych jesenných vydaniach festivalu Pro Musica Nostra. Foto: Pro Musica Nostra

Po prvý raz sa po dlhých decéniách tak cecíliánska tradícia vracia aj do Bratislavy. A už 22. novembra rozozvučí  bratislavskú Katedrálu sv. Martina o 18:00. Na programe je dvojica diel, ako sme vás už informovali. Koncert pocty a vďakyvzdávania otvorí majstrovské Concerto grosso op.6, č.4 D dur Arcangella Corelliho, v ktorom skladateľ zúročil výdobytky benátskej opernej školy 17. storočia a vtedajšej francúzskej inštrumentálnej hudby. Jeho Koncert č. 4 prekypuje radostnou atmosférou a teší sa častému koncertnému uvádzaniu. Je  príkladom typického Corelliho štýlu. Druhou položkou na programe je Messa di Santa Cecilia, pre soli, 5 hlasný miešaný zbor, sláčiky a continuo Alessandra Scarlattiho. Vstupné je dobrovoľné, svoje vstupenky si môžete zabezpečiť TU.

Lahôdka pre milovníkov opery, operiet a piesňového repertoáru v Redute

Agentúra KAPOS opäť prináša do bratislavskej Reduty TOP zážitok roka pre milovníkov operného, operetného i piesňového repertoáru. Je ním vystúpenie slovenského tenoristu svetového mena, komorného speváka Bavorskej štátnej opery, Pavla Bršlíka (Breslik).  Sprevádzať ho bude fenomenálny klavirista Róbert Pechanec, s ktorým speváka viaže dlhoročná úspešná spolupráca doma i v zahraničí.

Pavol Bršlík a Robert Pechanec / Janáček Brno 2021
Piesňový recitál Pavla Bršlíka v klavírnom sprievode Roberta Pechanca na festivale Janáček Brno 2021. Foto: Janáček Brno via Youtube / Sima Petrovits

V rámci cyklu Veľké slovenské hlasy sa ich spoločné vystúpenie uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie 23. novembra 2022 od 19.30 hod.  V programe zaznejú diela Mozarta, Dvořáka, Turinu, Donizettiho, Tostiho, Kálmána či Lehára. Viac informácii i posledné vstupenky nájdete TU.

Wagnerova výberovka po prvý raz v Redute

Mimoriadny zážitok z Richarda Wagnera sľubuje Slovenská filharmónia. Štyri hudobné drámy Richarda Wagnera sa príbehovo opierajú o stredoveký germánsky hrdinský epos. Slovenská filharmónia a bývalý šéfdirigent Emmanuel Villaume uvedú vo štvrtok a piatok 24. a 25. novembra suitu Nibelungov prsteň bez slov v spracovaní dirigenta Lorina Maazela.

Sedemdesiat minútový orchestrálny výber opernej tetralógie Richarda Wagnera zaznie v Koncertnej sieni po prvýkrát. V úlohe rozprávača sa predstaví Michal Hvorecký.

Symfonický piatok pod Pyramídou

V piatok 25. 11. 2022 sa o 19:00 h uskutoční v poradí 3. abonentný koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Vo Veľkom koncertnom štúdiu zaznie pod taktovkou dirigenta Adama Sedlického trojica diel. Večer otvorí Musica pro defunctis pre orchester Romana Bergera. V Šostakovičovom Koncerte pre klavír a orchester č. 2 F dur, op. 102 po boku rozhlasových symfonikov vystúpi klavirista Matej Arendárik. Večer uzavrie Čajkovského Symfónia č. 4 f mol, op. 36.

Koncertné tipy: Štart adventu bude v znamení starej hudby

V predvečer prvej adventnej nedele (26.11.2022) sa vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave uskutoční koncert s názvom BACH v Advente. Na ňom v podaní súboru pre starú hudbu Solamente naturali a Vocale ensemble SoLa zaznejú Kantáty. Naštartujete sa tak na tú pravú predvianočnú atmosféru! Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Solamente naturali
Solamente naturali

Taktiež v poslednú novembrovú sobotu to bude v znamení starej hudby aj v Malom kostole v Spišskej Novej Vsi.  Predstaví sa tu zoskupenie Le nuove musiche. Program s názvom Ghirlanda sacra prinesie výber zo sakrálnej hudby, skladateľov prvej polovice 17. storočia: Monteverdi, Sances, Grandi či Castello. Zaznie hudba pre soprán, dvoje barokových huslí, organ a chitarrone. Ako sólistka sa predstaví vynikajúca sopranistka Hilda Gulyás. Vstupenky aj na tento koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Odporúčame: Žilina v znamení operného evergreenu

Teraz zamierime na stredné Slovensko. Na svoje si v novembrovej dramaturgii ŠKO Žilina prídu, ako sme už avizovali začiatkom novembra, aj milovníci opery.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Už v posledný novembrový štvrtok a v piatok večer (24. a 25.11.2022) patrí pódium Domu umenia Fatra Verdiho evergreenu LA TRAVIATA.

SKO Zilina / Koncertné tipy / La Traviata

Poloscénické uvedenie jednej z najslávnejších opier Giuseppe Verdiho nadväzuje na obľúbenú tradíciu ŠKO – priblížiť postupne svojmu publiku najslávnejšie operné diela hudobnej histórie. Po uvedení opier Trubadúr, Rigoletto, Tosca, Madama Butterfly, Barbier zo Sevilly a Cavalleria rusticana prichádza na rad Verdiho La traviata s medzinárodným sólistickým obsadením. Osvedčeným garantom skvelej kvality je svetoznámy rakúsky dirigent Christian Pollack. V úlohe Violetty sa predstaví nemecká sopranistka Doris S. Langara. Otca i syna Germontovcov stvárnia rakúski operní speváci. Alfredom bude Eugen Amesmann a Giorgiom Germontom barytonistka Georg Lehner. Doktora Grenvila stvárni domáci barytonista Martin Mikuš. V pomerne neštandardnej dvojúlohe – sopránoveho partu Violettinej slúžky Anniny a mezzosopránovej Violettinej kamarátky Flory sa zhostí mezzosopranistka Judita Andelová. Okrem Štátneho komorného orchestra Žilina sa predstaví aj Spevácky zbor ŠO Banská Bystrica pod vedením zbormajstra Daniela Simandla.

Koncertné tipy v Košiciach: Štátna filharmónia s obľúbeným klaviristom i mladými talentami

V prehľade najzaujímavejších koncertných tipov pre milovníkov vážnej hudby iste nemôžeme vynechať Košice. Tento týždeň zamierime aj do Prešova.

Odporúčame: slávny klavirista Ivo Kahánek mieri do Košíc

Teraz zamierime do Košíc. Exkluzívny zážitok sľubuje aj Štátna filharmónia Košice. Dom umenia privíta už 24.11.2022 fenomenálneho klaviristu, ktorý si s ľahkosťou dobýva srdcia svojho publika doma i v zahraničí. Pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru a v sprievode orchestra ŠFK a v podaní sólistu Iva Kahánka na návštevníka čaká zaujímavý program tvorený z dvojici atraktívnych diel. Ako avizujeme v samostatnom článku, sólista večera sa predstaví v jedinom klavírnom koncerte Antonína Dvořáka a košických filharmonikov si vychutnáte aj v monumentálnej a veľmi emocionálnej Symfónie č. 1 c mol Johannesa Brahmsa. Vstupenky zakúpite aj online.

SFK/Ivo Kahánek / Koncertné tipy

V Košiciach bude aj festivalovo. Ďalší koncert festivalu Ars Nova príde na rad už v utorok 22.11.2022. Štátna filharmónia Košice ho organizuje v spolupráci s košickým Konzervatóriom na Timonovej a OZ Hudobná spoločnosť Hemerkovcov. Priestor dostanú mladé nádeje z radov študentstva konzervatória a ich hostí. Zaznie program z diel J. Hatríka, J. Tuleja, J. Kmiťovej, S. Čamáka a A. Harvana. Nebude núdza ani o premiéry. V programe sa predstavia klaviristi Zuzana Buntová, Lea Tomašiková, Mária Ribák, Angelika Jenčová a Erik Jámbor. Vystúpia tiež flautistka Magdaléna Kondisová a na alt saxofóne zahrá Teodor Sedláček. Viac info o koncerte nájdete TU.

Violončelový recitál v Prešove

V tomto prehľade TOP koncertov nevynecháme ani Prešov. Tamojšie Divadlo Viola pravidelne vo svojom programe ponúka komorné koncerty, a tak tomu bude aj v 47. týždeň roka 2022. V piatok  25.11.2022 o 18:00 hod. privíta vynikajúceho slovenského violončelistu a organizátora medzinárodného festivalu komornej hudby – Konvergencie Jozefa Luptáka.

Práve týmto violončelovým recitálom vyvrcholí šiesty ročník prehliadky Sólo-duo-trio. Program popredného slovenského interpreta Jozefa Luptáka bude pozostávať zo skladieb Vladimíra Godára, Valentina Silvestrova, Jozefa Sixtu, Giju Kancheliho, Sofie Gubajuliny a Johna Tavenera. Príďte si vypočuť výnimočné diela uznávaných autorov! Viac info nájdete TU.

Inšpiratívne koncertné tipy aj v znamení šanzónu, swingu a oldies párty

Myslíme aj na priaznivcov iných žánrov. Ak máte radi šansón, aj ten český, tak tu pre vás máme aj druhý tip z ponuky prešovského Divadla Viola. Na svoje si prídete 25.11.2022 od 19:30. Herečka a speváčka Andrea Buršová a skladateľ a klavirista Zdeněk Král spolupracujú už niekoľko rokov. Napísali spolu približne 30 piesní a natočili 2 CD. Kvalitný českých šansón si tak iste vychutnáte v Prešove. Viac info a vstupenky nájdete TU.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kiskova Bohusova / Fats Jazz Band

Okrem týchto tipov máme v zálohe ďalšiu dvojicu. Posledný tohtoročný tanečný swingový večer už predznamenáva vianočné obdobie. Táto téma sa nevyhla ani jazzovej hudbe a počas večera budete počuť množstvo skvelých swingových piesní s vianočnou či zimnou tematikou. Nezabudnuteľný večer v duchu prvej republiky bude opäť plný energickej hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu! O živú hudbu sa 26. novembra 2022 v bratislavskom V-klube postará pravý swingový orchester FATS JAZZ BAND pod vedením Ladislava Fančoviča. Vstupenky na Swingové Vianoce zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Oldies párty aj Helenu Vondráčkovú zažije Trenčín

Pre priaznivcov Heleny Vondráčkovej máme tiež tip. Skvelú oldies párty zažijete takisto v sobotu 26.11.2022. Okrej zlatej Heleny sa o to postará aj DJ Lacy Horvath. Pripravte sa na skvelú atmosféru v Piano Club Trenčín.

Veríme, že sme vás inšpirovali a výber je už len a len na vás! Prajeme inšpiratívny kultúrny zážitok!

Titulné foto – dizajn (red): foto Pavol Bršlík archív / Zdenko Hanout, archív Iva Kahánka, SF a ŠFK 

Foto: Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Musica Aeterna, Pro musica nostra, Solamente Naturali, Fats Jazz Band, archív redakcie 

Zdroj: Le Nuove Musiche, Musica Aeterna, Solamente naturali, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, KAPOS, Divadlo Viola Prešov, Fats Jazz Band, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-12 (adm)

3 thoughts on “TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »