Novinky

TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022

TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022

Kam za kultúrou? Aj teraz tu pre vás máme tipy na zaujímavé stretnutia s hudbou i tipy na atraktívne divadelné predstavenia. V tejto časti nájdete inšpiratívne či unikátne TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022.

Začiatkom nového týždňa si spolu položme otázku: “kam za kultúrou?”. Ako (naša) tradícia velí, sme tu aj tentoraz s bohatou nádielkou TIPOV na zaujímavé kultúrne podujatia. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na zaujímavé koncertné zážitky, nielen pre priaznivcov klasiky. V poradí 47. týždeň roka bude aj v znamení oslavy a svetových hviezd.

TOP koncertné tipy pre Bratislavu

Ako obvykle začíname našu prehliadku koncertných tipov v Bratislave. Tu sme pre priaznivcov vážnej hudby vybrali atraktívne koncertné zážitky, ktoré prajú milovníkom symfonických koncertov, operného i piesňového repertoáru a nemenej aj starej hudby.

Odporúčame: koncert k oslave patrónky hudby

Asi každý človek vie, že sv. Cecília je patrónkou hudby a hudobníkov. Osláviť ju sa už po siedmy raz rozhodol etablovaný súbor starej hudby Musica Aeterna, ktorý v budúcom roku oslávi svoje okrúhle jubileum.

Vďakyvzdávanie sv. Cecílie / sv. Cecília / Sancta Caecilia VII / Musica aeterna / Bratislava 2022

Už v nedeľu 20.11.2022 oslávi patrónku hudobníkov v Trenčíne a presne na deň liturgickej slávnosti sv. Cecílie – v utorok 22.11.2022  tak učiní aj v Bratislave. Nadviaže tým na dlhú ceciliánsku tradíciu, ktorá v bratislavskej Katedrále sv. Martina prekvitala až do 20. storočia. Musica Aeterna sa predstaví pod umeleckým vedením Petra Zajíčka. Bude sprevádzať zbor Vox Aeterna so zbormajsterkou Zuzanou Buchovou  Holičkovou a sólistami – sopranistkami Helgou Varga Bachovou a Hildou Gulyás, altistkou Juditou Andelovou, tenoristom Matúšom Šimkom a basistom Dávidom Harantom.

Pro Musica Nostra / Musica aeterna
Zoskupenie Musica Aeterna vystúpilo aj na dvoch regionálnych jesenných vydaniach festivalu Pro Musica Nostra. Foto: Pro Musica Nostra

Po prvý raz sa po dlhých decéniách tak cecíliánska tradícia vracia aj do Bratislavy. A už 22. novembra rozozvučí  bratislavskú Katedrálu sv. Martina o 18:00. Na programe je dvojica diel, ako sme vás už informovali. Koncert pocty a vďakyvzdávania otvorí majstrovské Concerto grosso op.6, č.4 D dur Arcangella Corelliho, v ktorom skladateľ zúročil výdobytky benátskej opernej školy 17. storočia a vtedajšej francúzskej inštrumentálnej hudby. Jeho Koncert č. 4 prekypuje radostnou atmosférou a teší sa častému koncertnému uvádzaniu. Je  príkladom typického Corelliho štýlu. Druhou položkou na programe je Messa di Santa Cecilia, pre soli, 5 hlasný miešaný zbor, sláčiky a continuo Alessandra Scarlattiho. Vstupné je dobrovoľné, svoje vstupenky si môžete zabezpečiť TU.

Lahôdka pre milovníkov opery, operiet a piesňového repertoáru v Redute

Agentúra KAPOS opäť prináša do bratislavskej Reduty TOP zážitok roka pre milovníkov operného, operetného i piesňového repertoáru. Je ním vystúpenie slovenského tenoristu svetového mena, komorného speváka Bavorskej štátnej opery, Pavla Bršlíka (Breslik).  Sprevádzať ho bude fenomenálny klavirista Róbert Pechanec, s ktorým speváka viaže dlhoročná úspešná spolupráca doma i v zahraničí.

Pavol Bršlík a Robert Pechanec / Janáček Brno 2021
Piesňový recitál Pavla Bršlíka v klavírnom sprievode Roberta Pechanca na festivale Janáček Brno 2021. Foto: Janáček Brno via Youtube / Sima Petrovits

V rámci cyklu Veľké slovenské hlasy sa ich spoločné vystúpenie uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie 23. novembra 2022 od 19.30 hod.  V programe zaznejú diela Mozarta, Dvořáka, Turinu, Donizettiho, Tostiho, Kálmána či Lehára. Viac informácii i posledné vstupenky nájdete TU.

Wagnerova výberovka po prvý raz v Redute

Mimoriadny zážitok z Richarda Wagnera sľubuje Slovenská filharmónia. Štyri hudobné drámy Richarda Wagnera sa príbehovo opierajú o stredoveký germánsky hrdinský epos. Slovenská filharmónia a bývalý šéfdirigent Emmanuel Villaume uvedú vo štvrtok a piatok 24. a 25. novembra suitu Nibelungov prsteň bez slov v spracovaní dirigenta Lorina Maazela.

Sedemdesiat minútový orchestrálny výber opernej tetralógie Richarda Wagnera zaznie v Koncertnej sieni po prvýkrát. V úlohe rozprávača sa predstaví Michal Hvorecký.

Symfonický piatok pod Pyramídou

V piatok 25. 11. 2022 sa o 19:00 h uskutoční v poradí 3. abonentný koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Vo Veľkom koncertnom štúdiu zaznie pod taktovkou dirigenta Adama Sedlického trojica diel. Večer otvorí Musica pro defunctis pre orchester Romana Bergera. V Šostakovičovom Koncerte pre klavír a orchester č. 2 F dur, op. 102 po boku rozhlasových symfonikov vystúpi klavirista Matej Arendárik. Večer uzavrie Čajkovského Symfónia č. 4 f mol, op. 36.

Koncertné tipy: Štart adventu bude v znamení starej hudby

V predvečer prvej adventnej nedele (26.11.2022) sa vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave uskutoční koncert s názvom BACH v Advente. Na ňom v podaní súboru pre starú hudbu Solamente naturali a Vocale ensemble SoLa zaznejú Kantáty. Naštartujete sa tak na tú pravú predvianočnú atmosféru! Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Solamente naturali
Solamente naturali

Taktiež v poslednú novembrovú sobotu to bude v znamení starej hudby aj v Malom kostole v Spišskej Novej Vsi.  Predstaví sa tu zoskupenie Le nuove musiche. Program s názvom Ghirlanda sacra prinesie výber zo sakrálnej hudby, skladateľov prvej polovice 17. storočia: Monteverdi, Sances, Grandi či Castello. Zaznie hudba pre soprán, dvoje barokových huslí, organ a chitarrone. Ako sólistka sa predstaví vynikajúca sopranistka Hilda Gulyás. Vstupenky aj na tento koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Odporúčame: Žilina v znamení operného evergreenu

Teraz zamierime na stredné Slovensko. Na svoje si v novembrovej dramaturgii ŠKO Žilina prídu, ako sme už avizovali začiatkom novembra, aj milovníci opery.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Už v posledný novembrový štvrtok a v piatok večer (24. a 25.11.2022) patrí pódium Domu umenia Fatra Verdiho evergreenu LA TRAVIATA.

SKO Zilina / Koncertné tipy / La Traviata

Poloscénické uvedenie jednej z najslávnejších opier Giuseppe Verdiho nadväzuje na obľúbenú tradíciu ŠKO – priblížiť postupne svojmu publiku najslávnejšie operné diela hudobnej histórie. Po uvedení opier Trubadúr, Rigoletto, Tosca, Madama Butterfly, Barbier zo Sevilly a Cavalleria rusticana prichádza na rad Verdiho La traviata s medzinárodným sólistickým obsadením. Osvedčeným garantom skvelej kvality je svetoznámy rakúsky dirigent Christian Pollack. V úlohe Violetty sa predstaví nemecká sopranistka Doris S. Langara. Otca i syna Germontovcov stvárnia rakúski operní speváci. Alfredom bude Eugen Amesmann a Giorgiom Germontom barytonistka Georg Lehner. Doktora Grenvila stvárni domáci barytonista Martin Mikuš. V pomerne neštandardnej dvojúlohe – sopránoveho partu Violettinej slúžky Anniny a mezzosopránovej Violettinej kamarátky Flory sa zhostí mezzosopranistka Judita Andelová. Okrem Štátneho komorného orchestra Žilina sa predstaví aj Spevácky zbor ŠO Banská Bystrica pod vedením zbormajstra Daniela Simandla.

Koncertné tipy v Košiciach: Štátna filharmónia s obľúbeným klaviristom i mladými talentami

V prehľade najzaujímavejších koncertných tipov pre milovníkov vážnej hudby iste nemôžeme vynechať Košice. Tento týždeň zamierime aj do Prešova.

Odporúčame: slávny klavirista Ivo Kahánek mieri do Košíc

Teraz zamierime do Košíc. Exkluzívny zážitok sľubuje aj Štátna filharmónia Košice. Dom umenia privíta už 24.11.2022 fenomenálneho klaviristu, ktorý si s ľahkosťou dobýva srdcia svojho publika doma i v zahraničí. Pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru a v sprievode orchestra ŠFK a v podaní sólistu Iva Kahánka na návštevníka čaká zaujímavý program tvorený z dvojici atraktívnych diel. Ako avizujeme v samostatnom článku, sólista večera sa predstaví v jedinom klavírnom koncerte Antonína Dvořáka a košických filharmonikov si vychutnáte aj v monumentálnej a veľmi emocionálnej Symfónie č. 1 c mol Johannesa Brahmsa. Vstupenky zakúpite aj online.

SFK/Ivo Kahánek / Koncertné tipy

V Košiciach bude aj festivalovo. Ďalší koncert festivalu Ars Nova príde na rad už v utorok 22.11.2022. Štátna filharmónia Košice ho organizuje v spolupráci s košickým Konzervatóriom na Timonovej a OZ Hudobná spoločnosť Hemerkovcov. Priestor dostanú mladé nádeje z radov študentstva konzervatória a ich hostí. Zaznie program z diel J. Hatríka, J. Tuleja, J. Kmiťovej, S. Čamáka a A. Harvana. Nebude núdza ani o premiéry. V programe sa predstavia klaviristi Zuzana Buntová, Lea Tomašiková, Mária Ribák, Angelika Jenčová a Erik Jámbor. Vystúpia tiež flautistka Magdaléna Kondisová a na alt saxofóne zahrá Teodor Sedláček. Viac info o koncerte nájdete TU.

Violončelový recitál v Prešove

V tomto prehľade TOP koncertov nevynecháme ani Prešov. Tamojšie Divadlo Viola pravidelne vo svojom programe ponúka komorné koncerty, a tak tomu bude aj v 47. týždeň roka 2022. V piatok  25.11.2022 o 18:00 hod. privíta vynikajúceho slovenského violončelistu a organizátora medzinárodného festivalu komornej hudby – Konvergencie Jozefa Luptáka.

Práve týmto violončelovým recitálom vyvrcholí šiesty ročník prehliadky Sólo-duo-trio. Program popredného slovenského interpreta Jozefa Luptáka bude pozostávať zo skladieb Vladimíra Godára, Valentina Silvestrova, Jozefa Sixtu, Giju Kancheliho, Sofie Gubajuliny a Johna Tavenera. Príďte si vypočuť výnimočné diela uznávaných autorov! Viac info nájdete TU.

Inšpiratívne koncertné tipy aj v znamení šanzónu, swingu a oldies párty

Myslíme aj na priaznivcov iných žánrov. Ak máte radi šansón, aj ten český, tak tu pre vás máme aj druhý tip z ponuky prešovského Divadla Viola. Na svoje si prídete 25.11.2022 od 19:30. Herečka a speváčka Andrea Buršová a skladateľ a klavirista Zdeněk Král spolupracujú už niekoľko rokov. Napísali spolu približne 30 piesní a natočili 2 CD. Kvalitný českých šansón si tak iste vychutnáte v Prešove. Viac info a vstupenky nájdete TU.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kiskova Bohusova / Fats Jazz Band

Okrem týchto tipov máme v zálohe ďalšiu dvojicu. Posledný tohtoročný tanečný swingový večer už predznamenáva vianočné obdobie. Táto téma sa nevyhla ani jazzovej hudbe a počas večera budete počuť množstvo skvelých swingových piesní s vianočnou či zimnou tematikou. Nezabudnuteľný večer v duchu prvej republiky bude opäť plný energickej hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu! O živú hudbu sa 26. novembra 2022 v bratislavskom V-klube postará pravý swingový orchester FATS JAZZ BAND pod vedením Ladislava Fančoviča. Vstupenky na Swingové Vianoce zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Oldies párty aj Helenu Vondráčkovú zažije Trenčín

Pre priaznivcov Heleny Vondráčkovej máme tiež tip. Skvelú oldies párty zažijete takisto v sobotu 26.11.2022. Okrej zlatej Heleny sa o to postará aj DJ Lacy Horvath. Pripravte sa na skvelú atmosféru v Piano Club Trenčín.

Veríme, že sme vás inšpirovali a výber je už len a len na vás! Prajeme inšpiratívny kultúrny zážitok!

Titulné foto – dizajn (red): foto Pavol Bršlík archív / Zdenko Hanout, archív Iva Kahánka, SF a ŠFK 

Foto: Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Musica Aeterna, Pro musica nostra, Solamente Naturali, Fats Jazz Band, archív redakcie 

Zdroj: Le Nuove Musiche, Musica Aeterna, Solamente naturali, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, KAPOS, Divadlo Viola Prešov, Fats Jazz Band, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-12 (adm)

3 thoughts on “TOP koncertné tipy v 47. týždeň roka 2022

Comments are closed.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »