Novinky

Súťaž Dráma 2023 je opäť tu. Nezabudnite, na prihlásenie zostáva pár dní

Súťaž DRÁMA 2023 je vyhlásená

Súťaž autorov dramatických textov v slovenskom a českom jazyku je tu opäť. Divadelný ústav opäť hľadá tie najlepšie texty dramatičiek a dramatikov. Činí tak prostredníctvom 24. ročníka súťaže DRÁMA. Je otvorený pre všetkých, ktorí by sa chceli so svojou tvorbou uchádzať o víťazstvo v súťaži pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023.

Najnovšie vydanie súťaže DRÁMA 2023 vyhlásil Divadelný ústav presne na Mikuláša. V poradí 24. ročník súťaže DRÁMA prijme diela každého, kto by sa chceli uchádzať so svojou tvorbou o víťazstvo v súťaži pôvodných dramatických textov. Podmienkou je text v slovenskom alebo v českom jazyku. Treba sa však poponáhľať. Deadline na prihlásenie je len do konca mesiaca januára. Súťaž o najlepší dramatický text vyhlasuje Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Činohrou Národného divadla Košice a Divadlom Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Partnerom súťaže Dráma 2023 je i tentoraz Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Antigona / Tiráž
Inovatívna Antigona v plnokrvnom komikse (recenzia)

Víťazov čakajú špeciálne ceny

Ocenené dramatické texty sa vďaka špeciálnym cenám organizátorov a partnerov súťaže predstavia publiku v rôznych formách spracovania. „Je úžasné vidieť a počuť, ako tie najlepšie dramatické texty žijú svojím úspešným divadelným životom na domácich javiskách. Napríklad počas nedávnej Noci divadiel 2023 Divadlo Jána Palárika v Trnave uviedlo pred publikom rozhlasovú podobu oceneného dramatického textu Pavla Weissa Krvavé víno, ktorú naživo z divadla vysielalo Rádio Devín. Na jeho vlnách mala tento rok premiéru aj hra B. Mazúcha Šelijaké veci. Subštancie, ktorú nájdete v elektronickom zborníku DRÁMA 2022. A to je aj cieľom súťaže – každoročne podporiť a oceniť domácu dramatickú tvorbu,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Spišské divadlo začalo skúšať poctu Édith Piaf

Aj tento rok sú ceny pre autorky a autorov víťazných diel lákavé. Kto ich získa, bude známe počas záverečného ceremoniálu jubilejného 20. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2024. „Špeciálnu cenu udelí Divadelný ústav – Štúdio 12. Cena predstavuje uvedenie vybraného textu v ľubovoľnej forme v priestoroch bratislavského Štúdia 12,“ približuje koordinátorka súťaže Anna Šoltýsová. Dodáva tiež, že vďaka ďalším spoluorganizátorom súťaže sa víťazné dramatické diela predstavia aj v iných mestách naprieč Slovenskom: „Špeciálnu cenu udelí aj Divadlo Jána Palárika v Trnave, Činohra Národného divadla Košice a Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Špeciálna cena spočíva v uvedení vybraného textu v ľubovoľnej podobe v priestoroch spomínaných divadiel, resp. usporiadateľov. Lákadlom je okrem uvedenia na slovenských javiskách aj finančná odmena pre víťazov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v januári 2024. Vieme, aký program prinesie

Prvé miesto odmenia sumou 1 000 eur. Partner súťaže Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín aj v tomto ročníku súťaže udelí Cenu Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorou je naštudovanie textu a jeho uvedenie v Rádiu Devín. Víťazné texty vyjdú aj v elektronickom zborníku.

Viete, ako sa zapojiť do súťaže Dráma 2023?

Do súťaže sa môže prihlásiť každý autor, ktorý chce zabojovať o vavrín víťazstva, prestížne ceny a skvelé príležitosti. Podmienkou je však zaslať súťažné texty emailom alebo poštou, uhradiť registračný poplatok v hodnote 20 € a jeho úhradu preukázať a už len na výsledok počkať…

Súťaž DRÁMA 2023 je vyhlásená

Ekologicky e-mailom

Najšikovnejšou a najekologickejšou cestou ako sa prihlásiť je, prihlásiť sa zaslaním súťažných textov bez označenia mena alebo iného identifikátora emailom na adresu anna.soltysova@theatre.sk. Email musí okrem súťažného textu obsahovať naskenovanú prihlášku, ako aj doklad o zaplatení registračného poplatku v hodnote 20 € (IBAN: SK34 8180 0000 0070 0007 1011, peňažný ústav: Štátna pokladnica, číslo účtu: 7000071011/8180, pozn. súťaž DRÁMA).

Prihlásiť sa dá aj poštou

Divadelný ústav myslí aj na priaznivcov klasickej pošty. V takom prípade treba prihlasované texty doručiť v jednom exemplári a v digitálnej podobe na CD nosiči alebo USB kľúči spolu s prihláškou v zalepenej obálke. Priložiť k nej treba aj doklad o zaplatení registračného poplatku v sume 20 € (IBAN: SK34 8180 0000 0070 0007 1011, peňažný ústav: Štátna pokladnica, číslo účtu: 7000071011/8180, pozn. súťaž DRÁMA). Materiály zašle autorka alebo autor na adresu: Divadelný ústav Jakubovo nám. 12, 813 57 Bratislava. A nezabudnite na obálku uviesť hesloDRÁMA 2023“.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami
Daniel Hevier napísal novú knihu o starých ľuďoch, pokrstil ju lístím

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing Divadelného ústavu

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »