Novinky

Daniel Hevier napísal novú knihu o starých ľuďoch, pokrstil ju lístím

Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami

Básnik, spisovateľ, vydavateľ, výtvarník, kreatívec a v neposlednom rade performer – Daniel Hevier sa predstavil naživo v Primaciálnom paláci so svojím sólovým recitálom. Okrem iného tam pokrstil svoju najnovšiu knihu „Starí ľudia voňajú ako orechové listy“ a to netradične – zimným lístím vloženým medzi stránky.

Daniel Hevier je básnikom mladosti a hovorcom detí. Napriek tomu – alebo práve preto – vzdáva vo svojej najnovšej knihe poctu starým ľuďom. Pod poetickým názvom STARÍ ĽUDIA VOŇAJÚ AKO ORECHOVÉ LISTY sa skrýva fascinujúci príbeh o starých ľuďoch – a deťoch. Dvojica súrodencov, veľká sestra a malý brat, pozoruje starých ľudí, neznámych i svojich starých rodičov, a odhaľuje ich svet. Niekedy sa im zdá, že starí ľudia sú nervózni, uhundraní, pomalí, chorľaví, ale aj neopatrní a ľahkoverní. Mnohé z týchto charakteristík sú však predsudkami, ktoré vyvracajú konkrétne príbehy starých ľudí. Autor si knihu aj ilustroval a aj príbeh ilustrácií je nevšedný. Graficky a výtvarne spracoval portréty seniorov, ktoré mu poslali, a urobil z nich postavy svojej knihy.

Daniel Hevier pokrstil novú knihu lístím
Daniel Hevier pokrstil novú knihu lístím

Na napísanie tejto knihy ma motivovala skutočnosť, že podobné knihy takmer neexistujú. A pritom je vzťah deti-starí ľudia veľmi citlivý. Niekedy bolestivý, inokedy v ňom prevláda ľahostajnosť, nezáujem či dokonca strach. Aj pre spoločnosť je staroba háklivým fenoménom. O starých ľuďoch hovoríme ako o senioroch, skôr narodených, zrelom veku – akoby sme sa báli tohto slova. Ale moja kniha nie je nijakým moralizovaním – na príbehu dvoch detí rozkrývam svet staroby a ukazujem, aký je pestrý, mnohovrstevnatý a môže byť aj radostný,“ takto Daniel Hevier opísal hlavnú  motiváciu k napísaniu tejto knihy, ktorá mu vyšla vo vydavateľstve OZ VERTIGOS.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Antigona / Tiráž
Inovatívna Antigona v plnokrvnom komikse (recenzia)

TS, Music Press Production s.r.o. 

Redakciu informoval a fotografie poskytol Daniel Hevier ml., Music Press Production s.r.o. 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »