Novinky

Naše tipy na podujatia od pondelka 8. augusta 2022

Naše tipy na podujatia od pondelka 8. augusta 2022

Letné prázdniny sa prehupli do svojej polovice. Ak prázdninujte počas tohto týždňa na Slovensku, z bohatej ponuky programov kultúrneho leta sme pre vás opäť raz vybrali zopár koncertných tipov. Kam za kultúrou v týždni pondelka 8. augusta 2022?

Krásne dni môžete stráviť nielen v prírode či na kúpaliskách. Nezabudnite, že nový týždeň prináša nové tipy kam za kultúrou. Múzeá, galérie, hrady či zámky lákajú návštevníkov s bohatou ponukou podujatí. Aj tentoraz prezradíme, kam sa vybrať za kultúrou v týždni pondelka 8. augusta 2022. Nechajte sa inšpirovať!

Tip týždňa v Bratislave: Slávny tenor z Jadranu v Bratislave po prvý raz

Jedným z top tipov na podujatia v týždni od 8. augusta 2022 koncert s vôňou Dalmácie. Už v stredu 10. augusta 2022 sa bratislavský Ružinov stane svedkom výnimočného koncertu. O 19:00 hod. privíta Amfiteáter na Štrkovci slávneho tenora so zamatovým hlasom z Jadranu, Gorana Karana.

Spoločne s akustickou kapelou Vagabundo Acoustic Band vystúpi prvýkrát pod holým nebom v Ružinove. Goran Karan, je jednou z najväčších hudobných hviezd Chorvátska. Tvorba Gorana Karana vychádza z Dalmátskej ľudovej hudobnej tradície. Slávny Chorvát eprezentoval svoju krajinu v speváckej súťaži Eurovízia, kde získal deviate miesto s piesňou Ostani.

V roku 2005 bol jedným z porotcov súťaže Hrvatski idol, Chorvátskej verzie Superstar. Karanova pieseň Ružo moja bila vyhrala v roku 2005 na Hudobnom festivale v Splite, ako aj v roku 2005 na festivale Sunčane skale v Herceg Novi. Koncert pripravili Mestská časť Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov. Partnerom podujatia je Ružinovský športový klub. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert presunie na 11. augusta 2022. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk.

Na ľudovú nôtu

K letu patria aj galakoncerty „FOLKLÓR VO FRAKU“. Vo viacerých regiónoch Slovenska ponúka najkrajšie slovenské ľudové piesne vo veľkolepých  aranžmánoch pre mimoriadne sólové hlasy, veľký spevácky zbor a symfonický orchester. Tentoraz zavíta na Bratislavský hrad. Vo štvrtok 11. augusta 2022 Galakoncert Folklór vo fraku ich ponúkne aj na západnej terase Bratislavského hradu. Monumentálna hudobná show s viac ako 100 špičkovými umelcami na pódiu, rozžiari magický letný večer v areáli Bratislavského hradu a predstaví najkrajšie slovenské ľudové piesne v novom impozantnom šate.

Renomovaní slovenskí sóloví speváci rôznych hudobných žánrov vystúpia v sprievode symfonického orchestra Slovenskí symfonici, speváckeho zboru Lúčnica a ľudovej hudby Sokoly, pod taktovou Adriana Kokoša. Najvyššiu umeleckú kvalitu koncertu garantujú prominentný interpreti, ako operné spevácke hviezdy Eva Hornyáková a Miroslav Dvorský, rock-popová diva Katarína Knechtová, 5-násobný zlatý slávik Peter Cmorík a populárny herec a spevák Filip Tůma. Spolu ponúknu výber tých najpopulárnejších folklórnych skladieb. Určite ho ocenia nie len fanúšikovia tradičného slovenského folklóru, ale všetci milovníci kvalitnej hudby. Moderuje opäť Štefan Skrúcaný. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk.

Prométeus Českého Anděla

Festival Viva Musica! prináša v auguste dve hudobné lahôdky. Tento týždeň ponúka svojmu publiku koncert čerstvej držiteľky ocenenia Anděl (písali sme o tom TU – pozn. red.) a víťazky ankety Českého rozhlasu Jazz „Česká jazzová sklízeň“. Česká klaviristka a skladateľka Nikol Bóková ktorá už ako 9-ročná mala možnosť si zahrať s Janáčkovou filharmóniou, je nielen interpretkou vo svete klasickej hudby. Je ale aj jednou z najtalentovanejších autoriek na súčasnej jazzovej scéne. Vo svojej tvorbe čerpá zo svojho pôvodného klasického hudobného vzdelania. Originálne v nej prepája prvky jazzu, klasickej hudby, ale aj popu a minimalizmu. Na festivalovom koncerte, ktorý na rad prichádza už v tento štvrtok, zažije svoju slovenskú koncertnú premiéru. Uvedie v koncertnej premiére kritikmi oceňovaný autorský album Prometheus (avizovali sme ho TU).

V priebehu troch rokov nahrala Nikol tri štúdiové albumy – Inner Place (2019), Unravel (2020) a Prometheus (2021). A práve posledný menovaný zaznie v exkluzívnej koncertnej premiére na festivale Viva Musica! „Prometheus je na svete už rok, a napriek tomu na svoje prvé koncertné uvedenie ešte len čaká. Mám veľkú radosť z toho, že sa s touto príležitosťou môže spojiť tak krásny festival ako Viva Musica!. Od Promethea počas večera pôjdeme ešte dvomi smermi – späť do histórie, k hudbe Rachmaninova, Liszta a Bacha, a tiež opačným smerom – do budúcnosti, k hudbe môjho nového albumu Elements, ktorý ešte len vyjde. Veľmi sa teším,“ prezradila o koncerte Nikol Bóková.

Prométeus je vlastnou spoveďou Nikol Bókovej

Počas vzniku albumu Prometheus sa Nikol musela vysporiadať s náhlou stratou svojho otca. Hudba sa stala jej útočiskom. Všetky skladby na albume, vrátane titulnej piesne Prometheus, za ktorú získala ocenenie OSA v kategórií „Najlepšia jazzová skladba roka“, odkazujú práve na zážitky, príbehy a spomienky spojené s odchodom jej milovanej osoby.

Koncertné uvedenie albumu Prometheus sa uskutoční 11. augusta o 20:00 na Nádvorí Starej radnice. Spolu s Nikol sa na pódiu predstaví hviezdna zostava hudobníkov, ktorá oceňovaný album aj nahrala – Radek Baborák (lesný roh), David Dorůžka (gitara), Jaromír Honzák (kontrabas) a Michał Wierzgoń (bicie).

V znamení organovej hudby

Zbožňujete majestátny zvuk organov? Ak áno, aj počas tohto týždňa máme pre vás troojicu tipov – pokračujúci organový festival v Bratislave i záverečný koncert toho kremnického.  Katedrálny organový festival Bratislava pokračuje aj tento týždeň. Vo štvrtok, 11. augusta 2022, sa o 19.30 hod. stane bratislavská Katedrála sv. Martina dejiskom koncertu s názvom The Romantic Moments.

Na organe bude hrať nemecko-švajčiarsky organista Willibald Guggenmos. Na programe budú diela skladateľov ako M. Dupré, F. Peeters, J. S. Bach, C. Franck, J. Langlais, Ch. V. Stanford a J. Jongen. Vstupenky na koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Ďalším zaujímavým podujatím sú Organové dni v Piešťanoch. Ich aktuálny 23. ročník sa koná na rôznych miestach Piešťan v dňoch 6.8. – 6.9.2022. Medzinárodný festival organizuje Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany spolu s Bachovou spoločnosťou na Slovensku, Mestom Piešťany a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu. V nedeľu 13. augusta 2022 sa v Kostole sv. Štefana uskutoční recitál slovenskej organistky Márie Plšekovej. Uvedie program z diel J. S. Bacha B. Marcella, J. G. Walthera, J. Ch. Kellnera, J. Stanleya, P. A. Yona, či J. Rheinbergera.

V ten istý deň je v Kremnici naplánovaná záverečná koncertná bodka za festivalom Kremnický hradný organ. Záverečný koncert odohrá Mag. Ágoston Gedai z Maďarska. Publiku sa predstaví s programom z diel J. Alaina, C. Francka, F. Liszta i R. Wagnera.

Za jazzom v týždni od 8. augusta 2022 do Trenčianskych Teplíc

Ďalším zaujímavým podujatím týždňa je štvrtkový koncert (11.8.) v rámci 76. Hudobného Leta Trenčianske Teplice. V Kursalone sa stretnú dve generácie slovenského jazzu: Peter Lipa a Zuzana Mikulcová. Koncert s názvom – Stretnutie dvoch generácií odpovie na otázku, čo sa stane, keď sa stretne legenda a mladá krv slovenského jazzu? Peter Lipa ponúkne návštevníkom Hudobného leta unikátne medzigeneračné stretnutie spolu so speváčkou a skladateľkou Zuzanou Mikulcovou.

Slovenský spevák s vyše 50-ročnou hudobnou kariérou je považovaný za nestora slovenskej jazzovej scény. Dlhodobá práca s kvalitnými textármi mu dopomohla vykryštalizovať hudbu, ktorej základným kameňom je blues, ale nechýba ani jazz, R&B, groove či šansón. Dôležitou súčasťou koncertnej atmosféry jeho vystúpení sú samotní diváci, ktorí v Kursalone určite ocenia obohatenie programu v podobe talentovanej jazzovej speváčky Zuzany Mikulcovej. Jej tvorba sa pohybuje na pomedzí viacerých žánrov. Okrem jazzu vo svojich projektoch rada využíva napríklad prvky pop-soulu a elektronickej hudby. S Petrom Lipom ich spája aj spoločná pieseň Nenápadný nápad, ktorá vznikla v rámci Zuzaninho medzinárodného audiovizuálneho projektu Fúzie.

Peter Lipa odohral počas svojej kariéry koncerty na všetkých kontinentoch sveta a nahral až 25 albumov. Svoj prvý projekt však predstavil až vo svojich 40 rokoch, pretože dovtedy mal pre komunistickú cenzúru vydávanie nahrávok oficiálne zakázané. Najsilnejším momentom jeho kariéry je spoločné vystúpenie s jazzmanom Bobbym McFerrinom, ktorý ho pozval na pódium v závere svojho bratislavského koncertu v roku 1986.

S mladou jazzovou speváčkou Zuzanou Mikulcovou sa Peter Lipa zoznámil v roku 2009 na súťaži Nové tváre slovenského jazzu, na ktorej zažiarila ako víťazka o rok neskôr. Zuzana spolu s kapelou vystúpila ako predskokanka americkej speváčky Lisy Simone a amerického speváka José Jamesa v Slovenskom rozhlase či na koncerte Jamesa Blunta v bratislavskom NTC. Vstupenky na koncert Peter Lipa a Zuzana MikulcováStretnutie dvoch generácií v Trenčianskych Tepliciach zakúpite v sieti Ticketportal.

Naše tipy od pondelka 8. augusta zahŕňajú aj festival Rock pod Kameňom. Uskutoční sa na novom mieste už tento týždeň

Letný festival s dlhoročnou tradíciou, Rock pod Kameňom, je už tu. Počas tohto týždňa otvorí svoje brány na novom mieste, v Amfiteátri Zemplínska šírava. Priaznivci dobrej muziky sa môžu tešiť na kvalitne vyskladaný hudobný program. 19. ročník dvojdňového hudobného festivalu Rock pod Kameňom sa po prvýkrát uskutoční na opačnej strane “kameňa“ a to geograficky, z južnej strany Vihorlatu, pod Amfiteátrom Zemplínska šírava12. a 13. augusta 2022 (viac sa dočítate TU).

Tip na víkend: Perlu Karpát spestrí v sobotný večer divadelné predstavenie

V sobotu 13. augusta 2022 zažijete večer s divadlom v noblesných šatách s barokovým duchom. Dejiskom bude perla Malých Karpát – Hrad Červený Kameň.

Červený Kameň

Najväčším skvostom tohto hradu je ranobaroková výzdoba, o ktorú sa postaral taliansky freskant Carpoforo Tencalla. Hlavným motívom freskovej výzdoby je žena. Tá istá žena, tej istej tváre a telesných kriviek, znázornená v rôznych výjavoch a príbehoch od Starého zákona po Ovídiove metamorfózy. Prečo práve táto žena? Prečo si Tencalla vybral práve ju? Jedným z možných vysvetlení je, že išlo o zadanie Mikuláša IV., ktorý dal hrad vyzdobiť ženskými príbehmi ako svadobný dar pre svoju mladomanželku Máriu Eleonóru Harrachovú. Má to však malý háčik. Ich sobáš bol dohodnutý, išlo o manželstvo z povinnosti, o láske na prvý pohľad nemožno hovoriť ani zďaleka…

Tencalla / Červený Kameň / Tipy na podujatia od 8. augusta 2022 / Kam za kultúrou

V druhú augustovú sobotu na vás v SNM-Múzeu Červený Kameň čaká derniéra divadelného predstavenia spojená s čarovnými večernými prehliadkami perly Karpat.

Večerné prehliadky s názvom Tencalla – láska v tieni baroka sa začínajú každú celú hodinu od 18.00 do 22.00 hod. Vstupenky si môžete rezervovať e-mailom na adrese: objednavkymck@snm.sk

Veríme, že sme vás inšpirovali. Ak máte svoje tipy, neváhajte, a kontaktujte nás.

Zdroj: TS a programové ponuky

*** aktualizácia 2022-08-10 (red) ***

One thought on “Naše tipy na podujatia od pondelka 8. augusta 2022”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »