Novinky

Dve slovenské premiéry na festivale Viva Musica! – charizmatický klavirista z Holandska i český jazzový album roka

Viva Musica! - august

Najväčší letný medzinárodný festival klasickej hudby na Slovensku si pre svojich návštevníkov pripravil ďalšie dve koncertné lahôdky. V auguste na festivale Viva Musica! vystúpi jeden z najpočúvanejších klaviristov súčasnosti Joep Beving. Česká klaviristka a skladateľka Nikol Bóková uvedie v koncertnej premiére kritikmi oceňovaný autorský album Prometheus.

Veľkým augustovým ťahákom festivalu Viva Musica! je holandský klavirista a skladateľ Joep Beving, ktorý na Slovensku vystúpi po prvýkrát. Jeho kariérna cesta je cestou snov – od neznámeho klaviristu až po hviezdu Spotify. Cez playlisty „Calming Vibes“ a „Peaceful Piano“ sa Joepova hudba z debutového albumu Solipsism, ktorý si po odmietnutí vydavateľa vydal sám, dostala k miliónom poslucháčom hľadajúcim, podobne ako on, pokoj v duši.

Charakteristický zvuk jeho klavíra sa napokon dostal aj do uší A&R manažéra hudobného labelu Deutsche Grammophon, ktorý ho započul pri návšteve svojho obľúbeného baru v Berlíne. Popredné svetové klasické vydavateľstvo okamžite ponúklo Joepovi zmluvu na nahratie ďalších albumov.

Beving sa následne rozhodol opustiť prácu v marketingovej firme a začal sa venovať hudbe naplno. „Nikdy som sa nevidel ako umelec. Cítil som to vo vnútri, ale nikdy som sa tak neodvážil vidieť, nieto ešte ako skladateľ. Robím len hudbu, ktorú rád počúvam,“ prezradil skromne o sebe Joep.

Album o hľadaní krásy v živote v slovenskej premére

Slovenskému publiku predstaví svoj najnovší album Hermetism, ktorý je o hľadaní krásy a rovnováhy v živote. Vo svojom pátraní po kráse Beving skúma starovekú filozofiu. Zároveň vzdáva hold mestu Paríž, ktoré je pre neho metaforou západnej civilizácie.

Nový album vznikal počas obdobia pandémie, v období strachu a narastajúcej polarizácie v spoločnosti. Spája v sebe melanchóliu s víziou nádeje v lepšie časy. „Vo všetkom tom šialenstve nedávnej doby bol tento album tým, k čomu som sa neustále vracal. V istom zmysle bol mojím vlastným liekom na pandémiu,“  vysvetľuje Beving.

Jeho sólový koncert sa uskutoční 18. augusta o 20:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

August na Viva Musica! aj s premiérou Anděla - Nikol Bókovej

Druhou augustovou festivalovou lahôdkou je vystúpenie čerstvej držiteľky ocenenia Anděl (písali sme o tom TU – pozn. red.) a víťazky ankety Českého rozhlasu Jazz „Česká jazzová sklízeňNikol Bókovej. Aj ona podobne ako Beving zažije na Slovensku svoju koncertnú premiéru. Česká klaviristka a skladateľka, ktorá už ako 9-ročná mala možnosť si zahrať s Janáčkovou filharmóniou, je nielen interpretkou vo svete klasickej hudby. Je ale aj jednou z najtalentovanejších autoriek na súčasnej jazzovej scéne. Vo svojej tvorbe čerpá zo svojho pôvodného klasického hudobného vzdelania. Originálne v nej prepája prvky jazzu, klasickej hudby, ale aj popu a minimalizmu.

S koncertnou premiérou Promethea

V priebehu troch rokov nahrala Nikol tri štúdiové albumy – Inner Place (2019), Unravel (2020) a Prometheus (2021). A práve posledný menovaný zaznie v exkluzívnej koncertnej premiére na festivale Viva Musica! „Prometheus je na svete už rok, a napriek tomu na svoje prvé koncertné uvedenie ešte len čaká. Mám veľkú radosť z toho, že sa s touto príležitosťou môže spojiť tak krásny festival ako Viva Musica!. Od Promethea počas večera pôjdeme ešte dvomi smermi – späť do histórie, k hudbe Rachmaninova, Liszta a Bacha, a tiež opačným smerom – do budúcnosti, k hudbe môjho nového albumu Elements, ktorý ešte len vyjde. Veľmi sa teším,“ prezradila o koncerte Nikol Bóková.

Najlepšia jazzová skladba roka je aj svedectvom

Počas vzniku albumu Prometheus sa Nikol musela vysporiadať s náhlou stratou svojho otca. Hudba sa stala jej útočiskom. Všetky skladby na albume, vrátane titulnej piesne Prometheus, za ktorú získala ocenenie OSA v kategórií „Najlepšia jazzová skladba roka“, odkazujú práve na zážitky, príbehy a spomienky spojené s odchodom jej milovanej osoby.

Koncertné uvedenie albumu Prometheus sa uskutoční 11. augusta o 20:00 na Nádvorí Starej radnice. Spolu s Nikol sa na pódiu predstaví hviezdna zostava hudobníkov, ktorá oceňovaný album aj nahrala – Radek Baborák (lesný roh), David Dorůžka (gitara), Jaromír Honzák (kontrabas) a Michał Wierzgoń (bicie).

Prometheus / Nikol Bóková / Viva Musica festival! 2022

Viva Musica! festival sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach v Bratislave. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

Pianographique / Festival Viva Musica! 2022
Prehľad doteraz zverejnených koncertov 18. ročníka Viva Musica!
  • 23.6., 20:00, Veľký evanjelický kostol – Jakub Józef Orliński & II Pomo d’Oro: Facce d’amore
  • 6.7., 20:00, Námestie pri Eurovea – Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny (vstup voľný)
  • 1.7., 19:30, Sad Janka Kráľa – Vivaldi/Candotto: For Seasons (composed by climate data) – Mari Samuelsen, Slovenský filharmónia & Kevin Griffiths (vstup voľný)
  • 14.7., 20:00, Slovenský rozhlas – Pianographique – Maki Namekawa, Dennis Russell Davies & Cori O‘Lan
  • 21.7., 20:00, Veľký evanjelický kostol – Adriana Kučerová & Marian Lapšanský
  • 11.8., 20:00, Nádvorie Starej radnice – Nikol Bóková: Prometheus
  • 18.8., 20:00, Slovenský rozhlas – Joep Beving: Hermetism

Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

Zdroj foto: Rahi Rezvani & Jan Vala, archív festivalu Viva Musica!

Redakciu informoval Marek Kučera / PR

*Aktualizované 26.5.2022

2 thoughts on “Dve slovenské premiéry na festivale Viva Musica! – charizmatický klavirista z Holandska i český jazzový album roka

Comments are closed.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »