Novinky

Festival Viva Musica! pokračuje v znamení hviezd i slovenských premiér

Festival Viva Musica! pokračuje v znamení hviezd a slovenských premiér

18. ročník najväčšieho letného medzinárodného festivalu klasickej hudby na Slovensku Viva Musica! doposiaľ svojim návštevníkom a milovníkom hudby ponúkol nielen hviezdne mená a slovenské premiéry, ale aj nezabudnuteľné koncertné zážitky. V tomto trende bude festival pokračovať aj vo svojej druhej polovici. Tú 11. augusta o 20:00 na Nádvorí Starej radnice otvorí koncert Nikol Bókovej.

Viva Musica! prináša krásu klasickej hudby širokej verejnosti už 18 rokov. Po dvoch pandemických ročníkoch, ktoré boli programovo zamerané na domácu hudobnú scénu, sa obľúbený medzinárodný festival klasickej hudby Viva Musica! vracia k svojmu pôvodnému dvojmesačnému formátu. Do rôznych bratislavských lokalít prináša v termíne od 23. júna do 11. septembra 2022 celkom osem koncertov. Okrem slovenských umelcov budú mať na jeho 18. ročníku väčšie zastúpenie aj umelci zo zahraničia a nechýba ani multižánrový presah. Všetky sa nesú v znamení tradične inšpiratívnej dramaturgie a umelcov. V auguste nás čakajú už len dva koncerty a v septembri jeden. Všetky so zahraničnými interpretmi sľubujú výnimočné zážitky.

Reklama
Nikol Bóková / Festival Viva Musica! 2022

Prométeus českého Anděla na festivale Viva Musica!

Festival Viva Musica! prináša v auguste dve hudobné lahôdky. Tento týždeň ponúkne svojmu publiku koncert čerstvej držiteľky ocenenia Anděl (písali sme o tom TU – pozn. red.) a víťazky ankety Českého rozhlasu Jazz „Česká jazzová sklízeň“. Česká klaviristka a skladateľka Nikol Bóková ktorá už ako 9-ročná mala možnosť si zahrať s Janáčkovou filharmóniou, je nielen interpretkou vo svete klasickej hudby. Je ale aj jednou z najtalentovanejších autoriek na súčasnej jazzovej scéne. Vo svojej tvorbe čerpá zo svojho pôvodného klasického hudobného vzdelania. Originálne v nej prepája prvky jazzu, klasickej hudby, ale aj popu a minimalizmu.

Na festivalovom koncerte, ktorý na rad prichádza už v tento štvrtok, zažije svoju slovenskú koncertnú premiéru. Spoločne s hviezdnou zostavou spoluhráčov v zložení Radek Baborák (lesný roh), David Dorůžka (elektrická gitara), Jaromír Honzák (kontrabas) a Michał Wierzgoń (bicie nástroje) uvedie prvýkrát naživo svoj oceňovaný album Prometheus.

Okrem skladieb z albumu však v prvej polovici koncertu v podaní Nikol Bókovej zaznejú aj diela Sergeja Rachmaninova, Franza Liszta či Johanna Sebastiana Bacha. Koncert Nikol Bóková: Prometheus sa uskutoční vo štvrtok 11. augusta20:00 hod. na Nádvorí Starej radnice, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade redakčných tipov kam za kultúrou TU.

Reklama
Joep Beving / Festival Viva Musica! 2022

Za krásou a rovnováhou v živote s hviezdou Spotify

O týždeň neskôr zažije slovenskú koncertnú premiéru aj jeden z najpočúvanejších klaviristov súčasnosti, holandský hudobník a skladateľ Joep Beving. Vystúpenie hviezdy Spotify je veľkým augustovým ťahákom festivalu Viva Musica!. Slovenskému publiku predstaví svoj najnovší album Hermetism, ktorý je o hľadaní krásy a rovnováhy v živote. Koncert Joep Beving: Hermetism sa uskutoční 18. augusta20:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Záver 18. ročníka festivalu Viva Musica! s legendou

Záver 18. ročníka festivalu Viva Musica! bude patriť legendárnej Laurie Anderson. Patrí k najvýraznejším a najodvážnejším americkým umeleckým osobnostiam. Spolupracovala s Andym Warholom, Andym Kaufmanom, Brianom Enom, Philipom Glassom i Lou Reedom, za ktorého sa neskôr aj vydala. Okrem toho sa stala prvou rezidenčnou umelkyňou NASA a spolu s Kronos Quartet získala cenu Grammy. Preslávila sa najmä svojimi multimediálnymi projektmi a inovatívnym využívaním nových technológií. Je tiež spisovateľkou, režisérkou, vizuálnou umelkyňou a hudobníčkou, autorkou priekopníckych diel zasahujúcich do oblasti vizuálneho umenia, divadla a experimentálnej hudby.

Mohlo by vás zaujímať

Dve slovenské premiéry na festivale Viva Musica! – charizmatický klavirista z Holandska i český jazzový album roka

Jedna z najvýraznejších a najodvážnejších amerických umeleckých osobností vystúpi na Slovensku po prvýkrát. Stane sa tak 11. septembra o 20:00 v Slovenskom rozhlase na koncerte s názvom Laurie Anderson: Amelia.

V sprievode orchestra Filharmónie Brno pod taktovkou svojho šéfdirigenta, Dennisa Russella Daviesa, uvedie vlastnú skladbu Amelia. Dielo je rozprávaním o osude slávnej americkej letkyne Amelii Earhartovej, ktorá ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán. Pri pokuse uskutočniť let okolo sveta v roku 1937 záhadne zmizla nad Tichým oceánom. Jej telo i trosky lietadla sa dodnes nenašli. Na bratislavskom koncerte zaznejú v podaní Laurie Anderson aj Symfónia č. 3 Philipa Glassa a skladba Studie českého skladateľa Pavla Haasa.

Viva Musica! aj s kinoprojekciou filmu Laurie Anderson

Dva dni pred koncertom (9.9.) sa v spolupráci s bratislavským Kino Lumière uskutoční špeciálna projekcia filmu Psie srdce (Heart of a Dog). Nekonvenčná vizuálna esej hudobníčky a experimentátorky Laurie Anderson v sebe asociačne spája zdanlivo vzdialené témy, akými sú blízky vzťah človeka a psa a vpád moci do súkromia amerických občanov po tragických udalostiach 11. septembra 2001.

Vizuálna zložka filmu je sprevádzaná pôsobivou hudbou a hlasom samotnej Laurie Anderson a nabáda diváka k snívaniu, k zúčtovaniu s vlastnými bolesťami i duchovným životom. Film vznikol v roku 2015 na objednávku televíznej stanice Arte a bol uvedený v rámci hlavného programu filmových festivalov v Benátkach i v Toronte.

Reklama
Laurie Anderson: Amelia

Viva Musica! festival sa koná od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach v Bratislave. Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa konajú pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

Zdroj foto: Viva Musica! festival

Zdroj: TS Viva Musica!

Redakciu informoval Marek Kučera, PR manager Viva Musica! festival

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »