Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela - Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky.
Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom Óda na radosť, ktoré sa uskutočnia pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie – Daniela Raiskina. Slovenská filharmónia si koncertmi pripomenie 30. výročie vzniku Slovenskej republiky. A ako inak večer v Redute sa ponesie v noblesnej, slávnostnej i radostnej atmosfére.
Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina sa po boku dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónie predstavia domáci sólisti – sopranistka Eva Hornyáková, mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenorista Ondrej Šaling a basista Tomáš Šelc. Lejtmotívom koncertného stretnutia je radosť i oslava 30. výročia Slovenskej republiky. Konkrétne Óda na radosť v dvoch verziách. S pojmom „Óda na radosť“ je neodmysliteľne spätá tak osobnosť Friedricha Schillera či Ludwiga van Beethovena, ako aj Jána Cikkera a Milana Rúfusa.
Dvojitá porcia radosti v Redute. Óda na radosť od Cikkera i Beethovena
Prvá časť večera však patrí mladšej Óde na radosť. Oratórium na slová Milana Rúfusa pre sóla, recitátora, miešaný zbor a orchester napísal významný slovenský skladateľ Ján Cikker. Poprední slovenskí umelci – Ján Cikker a Milan Rúfus – boli blízkymi priateľmi a tiež susedmi v bratislavskom Fialkovom údolí. Po prečítaní Rúfusovho básnického diela Óda na radosť začal Cikker rozmýšľať o vytvorení rovnomenného oratória. Ďalším iniciačným momentom bola objednávka od vtedajšieho umeleckého riaditeľa lipského Gewandhausorchestra, Kurta Masura, aby Cikker skomponoval slávnostné oratórium pri príležitosti 200. výročia slávneho telesa. Hudba sa so slovami prepojí v prednese populárneho recitátora Štefana Bučka.
Beethovenovo zhudobnenie Schillerovho básnického textu je majestátnym vyvrcholením Beethovenovej poslednej Symfóniu č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť. Zaslúžene jej patrí punc jedného z najveľkolepejších diel klasickej hudby vôbec. Práve toto dielo zaznie v druhej polovici večera. Ludwig van Beethoven plánoval zhudobniť Schillerovu báseň Óda na radosť v mladosti. K jej spracovaniu sa však dostal až v roku 1823. Premiéra diela sa uskutočnila 7. mája 1824.
Pred piatkovým koncertom pozýva Slovenská filharmónia návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, vo foyeri SF o 18.15, ktoré bude moderovať dramaturg SF Juraj Bubnáš.
Večer s aktuálnym laureátom Oper! Awards 2023
Na koncerte vystúpi s orchestrom Slovenská filharmónia aj Slovenský filharmonický zbor. Ten, ako sme informovali, koncom februára získal prestížne nemecké ocenenie OPER! AWARDS 2023 v kategórii „Najlepší spevácky zbor“. Naša zborová jednotka získala cenu za mimoriadne úspešnú minuloročnú spoluprácu s Berlínskymi filharmonikmi, jedným z najlepších symfonických telies sveta a ich šéfdirigentom Kirilom Petrenkom. Spoločne s medzinárodným obsadením sólistov vystúpili na tradičnom Veľkonočnom festivale (Osterfestspiele) v nemeckom Baden-Badene a na koncertoch v Berlínskej filharmónii. Predstavili sa v dvoch operách Piotra Iľjiča Čajkovského – Piková dáma a Jolanta. Koncertné uvedenie Pikovej dámy bolo naživo odvysielané z abonentných koncertov Berlínskej filharmónie cez Digitálnu koncertnú sieň Berlínskych filharmonikov.
TS/PR, Slovenská filharmónia
Foto: Peter Brenkus, Ján Lukáš, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF