Novinky

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Slovenská filharmónia

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela - Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky.

Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom Óda na radosť, ktoré sa uskutočnia pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie – Daniela Raiskina. Slovenská filharmónia si koncertmi pripomenie 30. výročie vzniku Slovenskej republiky. A ako inak večer v Redute sa ponesie v noblesnej, slávnostnej i radostnej atmosfére.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina sa po boku dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónie predstavia domáci sólisti –  sopranistka Eva Hornyáková, mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenorista Ondrej Šaling a basista Tomáš Šelc. Lejtmotívom koncertného stretnutia je radosť i oslava 30. výročia Slovenskej republiky. Konkrétne Óda na radosť v dvoch verziách. S pojmom „Óda na radosť“ je neodmysliteľne spätá tak osobnosť Friedricha Schillera či Ludwiga van Beethovena, ako aj Jána Cikkera a Milana Rúfusa.

Dvojitá porcia radosti v Redute. Óda na radosť od Cikkera i Beethovena

Prvá časť večera však patrí mladšej Óde na radosť. Oratórium na slová Milana Rúfusa pre sóla, recitátora, miešaný zbor a orchester napísal významný slovenský skladateľ Ján Cikker. Poprední slovenskí umelci – Ján Cikker a Milan Rúfus – boli blízkymi priateľmi a tiež susedmi v bratislavskom Fialkovom údolí. Po prečítaní Rúfusovho básnického diela Óda na radosť začal Cikker rozmýšľať o vytvorení rovnomenného oratória. Ďalším iniciačným momentom bola objednávka od vtedajšieho umeleckého riaditeľa lipského Gewandhausorchestra, Kurta Masura, aby Cikker skomponoval slávnostné oratórium pri príležitosti 200. výročia slávneho telesa. Hudba sa so slovami prepojí v prednese populárneho recitátora Štefana Bučka. 

Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Beethovenovo zhudobnenie Schillerovho básnického textu je majestátnym vyvrcholením Beethovenovej poslednej Symfóniu č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť. Zaslúžene jej patrí punc jedného z najveľkolepejších diel klasickej hudby vôbec. Práve toto dielo zaznie v druhej polovici večera. Ludwig van  Beethoven plánoval zhudobniť Schillerovu báseň Óda na radosť  v mladosti. K jej spracovaniu sa však dostal až v roku  1823. Premiéra diela sa uskutočnila 7. mája 1824.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Pred piatkovým koncertom pozýva Slovenská filharmónia návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, vo foyeri SF o 18.15, ktoré bude moderovať dramaturg SF Juraj Bubnáš.

Večer s aktuálnym laureátom Oper! Awards 2023

Na koncerte vystúpi s orchestrom Slovenská filharmónia aj Slovenský filharmonický zbor. Ten, ako sme informovali, koncom februára získal prestížne nemecké ocenenie OPER! AWARDS 2023 v kategórii „Najlepší spevácky zbor“. Naša zborová jednotka získala cenu za mimoriadne úspešnú minuloročnú spoluprácu s Berlínskymi filharmonikmi, jedným z najlepších symfonických telies sveta a ich šéfdirigentom  Kirilom Petrenkom. Spoločne s medzinárodným obsadením sólistov vystúpili na tradičnom Veľkonočnom festivale (Osterfestspiele)  v nemeckom Baden-Badene a na koncertoch v Berlínskej filharmónii. Predstavili sa v dvoch operách Piotra Iľjiča Čajkovského – Piková dáma a Jolanta. Koncertné uvedenie Pikovej dámy bolo naživo odvysielané z  abonentných koncertov Berlínskej filharmónie cez Digitálnu koncertnú sieň Berlínskych filharmonikov.

Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a Slovenským filharmonickým zborom / Slovenský filharmonický zbor
Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a Slovenským filharmonickým zborom

TS/PR, Slovenská filharmónia

Foto: Peter Brenkus, Ján Lukáš, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »