Novinky

Štátny komorný orchester Žilina sa pripravuje na turné po nemeckých mestách

ŠKO Žilina predstavuje novú sezónu a spúšťa predaj abonentiek

Štátny komorný orchester Žilina mieri počas posledného marcového týždňa na turné. Odohrá tri koncerty po nemeckých mestách: Lüdenscheid (26. 3. 2023), Bad Münder (28. 3. 2023) a Itzehoe (30. 3. 2023). Pred tým sa však s programom predstavil aj doma v Žiline.

Jediný slovenský orchester mozartovského typu absolvuje koncom mesiaca marec turné do Nemecka. Počas neho sa Štátny komorný orchester predstaví v troch nemeckých mestách pod taktovkou dirigenta Helge Dorscha. Program svojho nemeckého turné však už koncom minulého týždňa odohral v predpremiére aj na domácej pôde v Dome umenia v Žiline. Stalo sa tak vo štvrtok 23. marca 2023, ako sme avizovali, na abonentnom koncerte v Dome umenia Fatra.

Štátny komorný orchester sa predstaví pod taktovkou skúseného dirigenta

Helge Dorsch sa stal vo veku 28 rokov profesorom na Štátnom hudobnom konzervatóriu v Detmolde, v roku 2006 získal profesúru na Štátnom konzervatóriu Hannsa Eislera v Berlíne.

Helge Dorsch
Helge Dorsch

Od roku 1998 pôsobí ako šéfdirigent Loreley Festivalu, ktorý sa koná v amfiteátri na Rýne od roku 1997, kde uviedol opery Fidelio (1997), Carmen (1998), Čarostrelec (1999), Čarovná flauta (2000), Nabucco (2001) a La traviata (2002). V roku 2000 sa stal hlavným dirigentom v Lyric Opera v New Jersey, kde uviedol debutovo s veľkým úspechom Verdiho Trubadúra. Dirigoval tiež galakoncert pri príležitosti otvorenia olympijských hier v Pekingu v roku 2008. Nasledujúci rok dirigoval Bergovu operu Wozzek vo Veľkom divadle v Moskve a v roku 2010 v Mariinskom divadle v St. Petersburgu. V sezóne 2014/2015 bol angažovaný v Teatro Colon v Buenos Aires, Staatsoper Unter den Linden v Berlíne, na Tirolskom zimnom festivale. Šéfom New Opera v Pekingu sa stal v roku 2016 (nové naštudovanie La Traviata a Turandot). Tiež bol v roku 2018 šéfdirigentom a hudobným riaditeľom na Opera festival Buenos Aires, kde postupne dirigoval a diriguje opery Turandot, Tosca, Don Giovanni, Otello a rôzne symfonické koncerty.

S atraktívnym programom najmä pre domácich

Kým plánovaný program nemeckého turné nie je k poslucháčom tak štedrý, žilinský predpremiérový program bol o mnoho bohatší. V jeho naštudovaní zazneli obľúbené diela orchestrálnej literatúry – nesmrteľná predohra k Mozartovej opere Don Giovanni aj populárny Brahmsov Uhorský tanec č. 5, ktorého hlavnú tému (32 taktov) prevzal Brahms zo skladby Spomienka na Bardejov op. 31 od slovenského skladateľa Bélu Kélera, rodáka z Bardejova. Druhá polovica koncertu predstavila žilinskému publiku najvýznamnejšieho predstaviteľa dánskej hudby 19. storočia Nielsa Wilhelma Gadeho. Na jeho rozsiahle dielo mali najväčší vplyv Mendelssohn a Schumann. V niektorých dielach sa objavujú aj prvky dánskeho folklóru. Napísal 8 symfónií, husľový koncert, komornú, organovú a klavírnu tvorbu, kantáty Comala a Alverskud. Symfóniu č. 4 B dur op. 20 skomponoval v roku 1850 a venoval ju skladateľovi a husľovému virtuózovi Louisovi Spohrovi.

Sólistom večerov bude ukrajinský klarinetista

Sólistom koncertu tak v Žiline, ako aj v trojici nemeckých miest je ukrajinský klarinetista Oleg Shebeta-Dragan (1994), ktorý získal medzinárodné renomé ako víťaz prestížnej súťaže Carl Nielsen International Competition v dánskom Odense v roku 2022. Mladý umelec zaujal krásnym tónom, hudobným vkusom, technickou virtuozitou a získal okrem 1. ceny aj Cenu Odense Symphony Orchestra a cenu Junior Jury Prize. V jeho podaní zaznie jeden z najkrajší klarinetových koncertov – Weberov Klarinetový koncert č. 1 f mol. V Žiline však pridal aj temperamentnú hudobnú lahôdku pre klarinet a sláčiky s názvom Sholem-alekhem z pera jedného z najznámejších maďarských klarinetistov Bélu Kovácsa, v ktorej sa inšpiroval hudobnou tradíciou klezmer klarinetu. Túto skladbu venoval Béla Kovács svetoznámemu klarinetistovi Giorovi Feidmanovi.

Oleg Schebeta Dragan
Oleg Schebeta-Dragan

Program nemeckého turné

Abonentný koncert „Predpremiéra na turné v Nemecku“ / 23.3. 2023 o 19.00 hod., Dom umenia Fatra

Štátny komorný orchester Žilina

Helge Dorsch, dirigent, Nemecko
Oleg Shebeta-Dragan, klarinet, Ukrajina

  • Wolfgang Amadeus Mozart: Predohra k opere Don Giovanni
  • Carl Maria von Weber: Koncert pre klarinet č. 1 f mol op. 73
  • Johannes Brahms: Uhorský tanec č. 5
  • Béla Kovács: Sholem-Alekhem, Rov Feidman!
  • Niels Gade: Symfónia č. 4 B dur op. 20
Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Turné ŠKO Žilina v Nemecku

Nedeľa, 26.3. 2023 o 18.30 hod., Kulturhaus Lüdenscheid

Utorok, 28. 3. 2023 o 19.30 hod., Martin-Schmidt-Konzertsaal, Bad Münder

Štvrtok, 30.3. 2023 o 19.30 hod., Theater Itzehoe

Štátny komorný orchester Žilina

Helge Dorsch, dirigent, Nemecko
Oleg Shebeta-Dragan, klarinet, Ukrajina

  • Wolfgang Amadeus Mozart: Predohra k opere Don Giovanni
  • Carl Maria von Weber: Koncert pre klarinet č. 1 f mol op. 73
  • Niels Gade: Symfónia č. 4 B dur op. 20

TS, Štátny komorný orchester Žilina

Foto/zdroj: ŠKO Žilina

Redakciu informovala a fotografie poskytla Petra Kovačovská, ŠKO Žilina

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »