Novinky

Košická filka privíta Marcela Lehningera. Sólistom bude Milan Paľa

Milan Paľa / title

Štátna filharmónia Košice pozýva milovníkov vážnej hudby i kvalitného interpretačného umenia na najbližší abonentný koncert A cyklu. Uskutoční sa vo štvrtok 9. februára 2023 o 19:00 v Dome umenia. Ponesie sa v znamení debutu Marcela Lehningera a sólistom bude Milan Paľa, čerstvý dvojnásobný držiteľ nominácie Rádiohláv v žánrovke klasická hudba. Uvedú diela Valentina Silvestrova, Valentina Bibika a Petra Iljiča Čajkovského.

Milan Paľa: „Len pár skladateľov zasiahlo môj hudobný svet takým hlbokým spôsobom ako práve Valentin Bibik.“ Slovami husľového virtuóza Milana Paľu pozýva Štátna filharmónia Košice na koncert SILVESTROV – BIBIK – ČAJKOVSKIJ. O Bibikovom Koncerte č. 3 pre husle a orchester hovorí Milan Paľa ako o podmanivej hudbe s unikátnou atmosférou. Na úvod večera odznie skladba Hymn – 2001 od renomovaného ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova, ktorá je zahalená do ticha. V druhej časti podujatia naplní Dom umenia Čajkovského Symfónia č. 2 c mol radostnou hudbou inšpirovanou ukrajinskými a ruskými ľudovými melódiami. Abonentný koncert A cyklu sa, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, uskutoční vo štvrtok 9. februára 2023 o 19:00 v Dome umenia.

ŠfK / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

S debutom brazílskeho rodáka

Orchester ŠFK  povedie brazílsky rodák, dirigent Marcelo Lehninger. Poháňa ho presvedčenie, že hudba búra bariéry medzi kultúrami a je univerzálnym komunikačným prostriedkom. Dirigent inšpiruje nielen hudobníkov, ale aj publikum po celom svete. Na mapu jeho spoluprác sa najnovšie zaradia aj Košice, v ktorých bude práve s orchestrom ŠFK debutovať.

Marcelo Lehninger
Marcelo Lehninger

Sólistom večera bude slovenský huslista žijúci v Brne – Milan Paľa. Je jedným z najvýraznejších postáv dnešnej hudobnej scény. Momentálne získal dve nominácie aktuálneho vydania Rádiohláv v žánrovej kategórii Klasická hudba s dvojicou svojich nahrávok. Jednu získal za sólový album Capricci a druhú spoločne s manželkou Katarínou Paľovou práve za diela Valentina Bibika. Milan Paľa predstavuje typ erudovaného a premýšľavého interpreta vykračujúceho si vlastnou cestou. Nestavia kariéru len na niekoľkých skladbách, neustále študuje nové diela. Neuvažuje pritom v zavádzajúcich kategóriách „velikáni“ a „kleinmeistri“ – všetkým skladateľom prisudzuje rovnaké právo na to, aby ich hudba znela. Pristupuje k nim s pokorou a odhodlaním preukázať účinok ich tvorivých výpovedí. 

Milan Paľa

Konkrétnym príkladom je aj jeho vzťah k menej známemu skladateľovi Valentinovi Bibikovi, ktorého skladbu odohrá v Košiciach. „Ukrajinský skladateľ Valentin Bibik patrí k najdôležitejším osobnostiam v mojom hudobnom živote. Len pár skladateľov zasiahlo môj hudobný svet takým hlbokým spôsobom ako práve Valentin Bibik. Keď som sa jeho hudby po prvýkrát dotkol, pohltila ma natoľko, že som jednoducho musel spoznať celý jeho skladateľský odkaz,“ približuje Milan Paľa. Dielo, ktoré si návštevníci vypočujú v jeho podaní, je podľa huslistu čistá nádhera: „Koncert č. 3 op. 56 pre husle a orchester vnímam ako krásny v tom najhlbšom a najčírejšom zmysle slova. Mimoriadne lyrický husľový part v priezračnej orchestrálnej partitúre vytvára podmanivú hudbu s unikátnou atmosférou.”

Noblesná pieseň chvál

Skladba Hymn – 2001 od ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova je noblesná pieseň chvál s rozptýlenou štruktúrou na tónovom a harmonickom základe. Táto hymna je zahalená do ticha, hoci navonok pôsobí ako tradičná sláčiková textúra. Pokoj tu nestelesňuje len minimum zvuku, ale hudba je zároveň stavom spomalenia a paralýzy či pozastavenia času. Zaujímavý je aj Silvestrovov postoj k vlastnej tvorbe: „Novú hudbu nepíšem. Moja hudba je odpoveďou a ozvenou toho, čo už existuje.“

Čajkovský v znamení radosti, folklórnych a orientálnych prvkov

Symfónia č. 2 c mol Piotra Iľjiča Čajkovského prekypuje radostnou hudbou a čerpá inšpiráciu v ukrajinských aj ruských ľudových melódiách. Tie sa objavujú už v Introdukcii, pripomínajúcej úvod k trom Čajkovského posledným symfóniám. Druhá časť prináša rytmizované prvky, ale obsahuje aj krásnu lyrickú vedľajšiu tému. Trio tretej časti Scherzo je založené na žartovnej piesni a veselé Finále symfónie obsahuje okrem ukrajinských ľudových nápevov aj ľahko štylizované orientálne prvky.

Abonentný koncert A cyklu SILVESTROV – BIBIK – ČAJKOVSKIJ sa uskutoční vo štvrtok 9. februára 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 €, lóža: 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online.

Foto: Miriam Fencíková, archív ŠFK

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »