Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Od štvrtka do soboty sa ponesú Slovenskou filharmóniou kultové filmové melódie. Filmová hudba zažíva na jej pódium opätovný návrat. Patrí medzi celosvetovo najžiadanejšie a najobľúbenejšie hudobné žánre. Na svoje si tak prídu nielen priaznivci klasickej hudby. Kedy? Už od 21. do 23. apríla 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

V programovej ponuke Slovenskej filharmónie nejde o novinku. Je pravidelným spestrením každej koncertnej sezóny. Nemôže chýbať ani počas aktuálnej 73. sezóny. Čo si slovenskí filharmonici v naštudovaní a pod taktovkou Rastislava Štúra pripravili tento raz? Budú to pestré filmové melódie, ako sme vás informovali v najnovšom prehľade tipov kam za kultúrou. Od Pirátov z Karibiku cez Indiana Jones, Robina Hooda, Harry Pottera, Schindlerov zoznam až po Hviezdne vojny.

Koncerty filmovej hudby majú svoju tradíciu

Dirigent Rastislav Štúr / Filmové melódie v SF
Dirigent Rastislav Štúr. Zdroj: rastislavstur.sk

Popredný slovenský dirigent Rastislav Štúr pripravuje koncerty s filmovými melódiami už dlhodobo. Krásnu tradíciu založil ešte v roku 2010. „Po prvýkrát sme uviedli takýto program s filharmonikmi v roku 2010 v Historickej budove Slovenského národného divadla – Holstove Planéty a  suitu Hviezdne vojny Johna Williamsa, ktorému venujeme druhú časť tohtoročných koncertov. Patrí k najoceňovanejším osobnostiam tohto žánru a stále diriguje. Veľkým fanúšikom žijúcej legendy je môj brat, ktorý mu aj poslal knihu o Bratislave.  Bola to pred rokmi jeho myšlienka, uvádzať takto ladený program, nechal som sa na to nahovoriť,“ hovorí Rastislav Štúr.  Svoj priestor dostanú aj tento raz.

Filmové melódie v pestrom výbere

V interpretácii Slovenskej filharmónie zaznejú už v apríli 2022 známe filmové melódie viacerých skladateľov. Nemôžu chýbať známe melódie. Budú to Piráti z Karibiku  Hansa Zimmera, Sedem statočných Elmera Bernsteina, Sever proti Juhu  Billa Contiho  či Robin Hood Michaela Kamena. A nielen to. Druhá polovica koncert nesie  názov Pocta Johnovi Williamsovi. SF si ňou pripomenie 90. narodeniny najuznávanejšieho amerického skladateľa filmovej a klasickej hudby, ktoré oslávil vo februári tohto roku.  Výber jeho melódií k  filmom Harry Potter, Čarodejnice z Eastwicku či Indiana Jones.

Zaznie tiež dojímavá melódia z filmu Schindlerov zoznam, ktorej husľová téma zaznie v interpretácii koncertného majstra Jarolíma Emmanuela Ružičku. Filharmonici potešia aj priaznivcov Hviezdnych vojen. Predstavia sa hlavnou témou z filmu. Najikonickejšia filmová kompozícia všetkých čias sľubujú nezabudnuteľnú atmosféru a zážitok pre všetkých návštevníkov koncertov.  

 

Zdroj: Slovenská filharmónia

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »