Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Od štvrtka do soboty sa ponesú Slovenskou filharmóniou kultové filmové melódie. Filmová hudba zažíva na jej pódium opätovný návrat. Patrí medzi celosvetovo najžiadanejšie a najobľúbenejšie hudobné žánre. Na svoje si tak prídu nielen priaznivci klasickej hudby. Kedy? Už od 21. do 23. apríla 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

V programovej ponuke Slovenskej filharmónie nejde o novinku. Je pravidelným spestrením každej koncertnej sezóny. Nemôže chýbať ani počas aktuálnej 73. sezóny. Čo si slovenskí filharmonici v naštudovaní a pod taktovkou Rastislava Štúra pripravili tento raz? Budú to pestré filmové melódie, ako sme vás informovali v najnovšom prehľade tipov kam za kultúrou. Od Pirátov z Karibiku cez Indiana Jones, Robina Hooda, Harry Pottera, Schindlerov zoznam až po Hviezdne vojny.

Koncerty filmovej hudby majú svoju tradíciu

Dirigent Rastislav Štúr / Filmové melódie v SF
Dirigent Rastislav Štúr. Zdroj: rastislavstur.sk

Popredný slovenský dirigent Rastislav Štúr pripravuje koncerty s filmovými melódiami už dlhodobo. Krásnu tradíciu založil ešte v roku 2010. „Po prvýkrát sme uviedli takýto program s filharmonikmi v roku 2010 v Historickej budove Slovenského národného divadla – Holstove Planéty a  suitu Hviezdne vojny Johna Williamsa, ktorému venujeme druhú časť tohtoročných koncertov. Patrí k najoceňovanejším osobnostiam tohto žánru a stále diriguje. Veľkým fanúšikom žijúcej legendy je môj brat, ktorý mu aj poslal knihu o Bratislave.  Bola to pred rokmi jeho myšlienka, uvádzať takto ladený program, nechal som sa na to nahovoriť,“ hovorí Rastislav Štúr.  Svoj priestor dostanú aj tento raz.

Filmové melódie v pestrom výbere

V interpretácii Slovenskej filharmónie zaznejú už v apríli 2022 známe filmové melódie viacerých skladateľov. Nemôžu chýbať známe melódie. Budú to Piráti z Karibiku  Hansa Zimmera, Sedem statočných Elmera Bernsteina, Sever proti Juhu  Billa Contiho  či Robin Hood Michaela Kamena. A nielen to. Druhá polovica koncert nesie  názov Pocta Johnovi Williamsovi. SF si ňou pripomenie 90. narodeniny najuznávanejšieho amerického skladateľa filmovej a klasickej hudby, ktoré oslávil vo februári tohto roku.  Výber jeho melódií k  filmom Harry Potter, Čarodejnice z Eastwicku či Indiana Jones.

Zaznie tiež dojímavá melódia z filmu Schindlerov zoznam, ktorej husľová téma zaznie v interpretácii koncertného majstra Jarolíma Emmanuela Ružičku. Filharmonici potešia aj priaznivcov Hviezdnych vojen. Predstavia sa hlavnou témou z filmu. Najikonickejšia filmová kompozícia všetkých čias sľubujú nezabudnuteľnú atmosféru a zážitok pre všetkých návštevníkov koncertov.  

 

Zdroj: Slovenská filharmónia

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »