Novinky

Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Od štvrtka do soboty sa ponesú Slovenskou filharmóniou kultové filmové melódie. Filmová hudba zažíva na jej pódium opätovný návrat. Patrí medzi celosvetovo najžiadanejšie a najobľúbenejšie hudobné žánre. Na svoje si tak prídu nielen priaznivci klasickej hudby. Kedy? Už od 21. do 23. apríla 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

V programovej ponuke Slovenskej filharmónie nejde o novinku. Je pravidelným spestrením každej koncertnej sezóny. Nemôže chýbať ani počas aktuálnej 73. sezóny. Čo si slovenskí filharmonici v naštudovaní a pod taktovkou Rastislava Štúra pripravili tento raz? Budú to pestré filmové melódie, ako sme vás informovali v najnovšom prehľade tipov kam za kultúrou. Od Pirátov z Karibiku cez Indiana Jones, Robina Hooda, Harry Pottera, Schindlerov zoznam až po Hviezdne vojny.

Koncerty filmovej hudby majú svoju tradíciu

Dirigent Rastislav Štúr / Filmové melódie v SF
Dirigent Rastislav Štúr. Zdroj: rastislavstur.sk

Popredný slovenský dirigent Rastislav Štúr pripravuje koncerty s filmovými melódiami už dlhodobo. Krásnu tradíciu založil ešte v roku 2010. „Po prvýkrát sme uviedli takýto program s filharmonikmi v roku 2010 v Historickej budove Slovenského národného divadla – Holstove Planéty a  suitu Hviezdne vojny Johna Williamsa, ktorému venujeme druhú časť tohtoročných koncertov. Patrí k najoceňovanejším osobnostiam tohto žánru a stále diriguje. Veľkým fanúšikom žijúcej legendy je môj brat, ktorý mu aj poslal knihu o Bratislave.  Bola to pred rokmi jeho myšlienka, uvádzať takto ladený program, nechal som sa na to nahovoriť,“ hovorí Rastislav Štúr.  Svoj priestor dostanú aj tento raz.

Filmové melódie v pestrom výbere

V interpretácii Slovenskej filharmónie zaznejú už v apríli 2022 známe filmové melódie viacerých skladateľov. Nemôžu chýbať známe melódie. Budú to Piráti z Karibiku  Hansa Zimmera, Sedem statočných Elmera Bernsteina, Sever proti Juhu  Billa Contiho  či Robin Hood Michaela Kamena. A nielen to. Druhá polovica koncert nesie  názov Pocta Johnovi Williamsovi. SF si ňou pripomenie 90. narodeniny najuznávanejšieho amerického skladateľa filmovej a klasickej hudby, ktoré oslávil vo februári tohto roku.  Výber jeho melódií k  filmom Harry Potter, Čarodejnice z Eastwicku či Indiana Jones.

Zaznie tiež dojímavá melódia z filmu Schindlerov zoznam, ktorej husľová téma zaznie v interpretácii koncertného majstra Jarolíma Emmanuela Ružičku. Filharmonici potešia aj priaznivcov Hviezdnych vojen. Predstavia sa hlavnou témou z filmu. Najikonickejšia filmová kompozícia všetkých čias sľubujú nezabudnuteľnú atmosféru a zážitok pre všetkých návštevníkov koncertov.  

 

Zdroj: Slovenská filharmónia

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Medzinárodné organové festivaly prídu aj do regiónov západného Slovenska. Prinášame detaily o programe a účinkujúcich.

Read More
Translate »