Novinky

Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Do Slovenskej filharmónie sa vracajú filmové melódie

Od štvrtka do soboty sa ponesú Slovenskou filharmóniou kultové filmové melódie. Filmová hudba zažíva na jej pódium opätovný návrat. Patrí medzi celosvetovo najžiadanejšie a najobľúbenejšie hudobné žánre. Na svoje si tak prídu nielen priaznivci klasickej hudby. Kedy? Už od 21. do 23. apríla 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

V programovej ponuke Slovenskej filharmónie nejde o novinku. Je pravidelným spestrením každej koncertnej sezóny. Nemôže chýbať ani počas aktuálnej 73. sezóny. Čo si slovenskí filharmonici v naštudovaní a pod taktovkou Rastislava Štúra pripravili tento raz? Budú to pestré filmové melódie, ako sme vás informovali v najnovšom prehľade tipov kam za kultúrou. Od Pirátov z Karibiku cez Indiana Jones, Robina Hooda, Harry Pottera, Schindlerov zoznam až po Hviezdne vojny.

Koncerty filmovej hudby majú svoju tradíciu

Dirigent Rastislav Štúr / Filmové melódie v SF
Dirigent Rastislav Štúr. Zdroj: rastislavstur.sk

Popredný slovenský dirigent Rastislav Štúr pripravuje koncerty s filmovými melódiami už dlhodobo. Krásnu tradíciu založil ešte v roku 2010. „Po prvýkrát sme uviedli takýto program s filharmonikmi v roku 2010 v Historickej budove Slovenského národného divadla – Holstove Planéty a  suitu Hviezdne vojny Johna Williamsa, ktorému venujeme druhú časť tohtoročných koncertov. Patrí k najoceňovanejším osobnostiam tohto žánru a stále diriguje. Veľkým fanúšikom žijúcej legendy je môj brat, ktorý mu aj poslal knihu o Bratislave.  Bola to pred rokmi jeho myšlienka, uvádzať takto ladený program, nechal som sa na to nahovoriť,“ hovorí Rastislav Štúr.  Svoj priestor dostanú aj tento raz.

Filmové melódie v pestrom výbere

V interpretácii Slovenskej filharmónie zaznejú už v apríli 2022 známe filmové melódie viacerých skladateľov. Nemôžu chýbať známe melódie. Budú to Piráti z Karibiku  Hansa Zimmera, Sedem statočných Elmera Bernsteina, Sever proti Juhu  Billa Contiho  či Robin Hood Michaela Kamena. A nielen to. Druhá polovica koncert nesie  názov Pocta Johnovi Williamsovi. SF si ňou pripomenie 90. narodeniny najuznávanejšieho amerického skladateľa filmovej a klasickej hudby, ktoré oslávil vo februári tohto roku.  Výber jeho melódií k  filmom Harry Potter, Čarodejnice z Eastwicku či Indiana Jones.

Zaznie tiež dojímavá melódia z filmu Schindlerov zoznam, ktorej husľová téma zaznie v interpretácii koncertného majstra Jarolíma Emmanuela Ružičku. Filharmonici potešia aj priaznivcov Hviezdnych vojen. Predstavia sa hlavnou témou z filmu. Najikonickejšia filmová kompozícia všetkých čias sľubujú nezabudnuteľnú atmosféru a zážitok pre všetkých návštevníkov koncertov.  

 

Zdroj: Slovenská filharmónia

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »